The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: rdbeni0 »

Mam wątpliwości wobec tego kiedy można kłaść kości, gdy zagramy czarną.

Załóżmy, dla uproszczenia, że mam kolor czerwony.

Jeżeli położę np. na jedwabiu:

- swój czerwony + czarną
- przeciwnik położy np. 2x zielone
- to ja po nim mogę znowu dać np. 2x czerwoną?

inny przykład:
- dam czarną np. na wielbłądach
- nikt nic nie da
- mogę potem dać:
drugą czarną?
swój czerwony?

inny przykład:
- dam 2x czarne gdziekolwiek
- mogę na tym położyć później
czarną i czerwoną?
2x czerwone?

czy zasada z czarnymi jest taka sama jak z kością białą (adekwatnie)?
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: bobule »

rdbeni0 pisze: 28 paź 2021, 22:21 Mam wątpliwości wobec tego kiedy można kłaść kości, gdy zagramy czarną.

Załóżmy, dla uproszczenia, że mam kolor czerwony.

Jeżeli położę np. na jedwabiu:

- swój czerwony + czarną
- przeciwnik położy np. 2x zielone
- to ja po nim mogę znowu dać np. 2x czerwoną?

inny przykład:
- dam czarną np. na wielbłądach
- nikt nic nie da
- mogę potem dać:
drugą czarną?
swój czerwony?

inny przykład:
- dam 2x czarne gdziekolwiek
- mogę na tym położyć później
czarną i czerwoną?
2x czerwone?

czy zasada z czarnymi jest taka sama jak z kością białą (adekwatnie)?
Piszę z pamięci, więc fajnie jakby ktoś jeszcze potwierdził / zaprzeczył.
Jak postawisz jedną czerwoną i jedną czarną, to na nie, nie możesz już położyć 2 czerwonych. co najwyżej 2 czarne.
Jak jest położona czarna, to na nią dalej można czarną postawić.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Zgadza się. Kość w swoim kolorze możesz użyć tylko raz. Kości czarne i biała są jakby jokerami, nie obowiązuje je zasada koloru.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 424
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: crazygandalf »

Uzupełnię jeszcze po kolei odpowiadając na pytania:
rdbeni0 pisze: 28 paź 2021, 22:21 Jeżeli położę np. na jedwabiu:

- swój czerwony + czarną
- przeciwnik położy np. 2x zielone
- to ja po nim mogę znowu dać np. 2x czerwoną?
Nie. Każde pole akcji może być użyte z wykorzystanie kości koloru jednego gracza tylko raz na rundę.
rdbeni0 pisze: 28 paź 2021, 22:21 inny przykład:
- dam czarną np. na wielbłądach
- nikt nic nie da
- mogę potem dać:
drugą czarną?
swój czerwony?
Tak i tak.
rdbeni0 pisze: 28 paź 2021, 22:21 inny przykład:
- dam 2x czarne gdziekolwiek
- mogę na tym położyć później
czarną i czerwoną?
2x czerwone?
Tak i tak. Oczywiście jak położysz czarną i czerwoną, na niej już dwóch czerwonych nie będziesz mógł położyć.
rdbeni0 pisze: 28 paź 2021, 22:21 czy zasada z czarnymi jest taka sama jak z kością białą (adekwatnie)?
Tak. Przy czym biała kość jest tylko jedna.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: rdbeni0 »

crazygandalf pisze: 29 paź 2021, 09:47 (...)
rdbeni0 pisze: 28 paź 2021, 22:21 Jeżeli położę np. na jedwabiu:
- swój czerwony + czarną
- przeciwnik położy np. 2x zielone
- to ja po nim mogę znowu dać np. 2x czerwoną?
Nie. Każde pole akcji może być użyte z wykorzystanie kości koloru jednego gracza tylko raz na rundę.
nadal nie do końca jest dla mnie jasne kiedy można kłaść >swoje kości< (nie czarne).
Oczywiście, że raz na turę - to jest jasne.

więc takie sytuacje (jestem czerwony):
- położę na jedwabiu czarną + czerwoną
- mija tura, przeciwnik kładzie 2x zielone
- moja tura.
czy mogę dać 2x czerwone? (na jego 2x zielonych)

inne przykłady (oczywiście co turę):
- dam 2x czerwone na "ruchu" (podróżowanie, zapomniałem jak się nazywa ta akcja)
- przeciwnik da 2x zielone na moich kościach
- czy mogę dać po raz kolejny ? czyli 2x czerwone na jego 2x zielonych? czyli łącznie na tym polu będzie aż 4 moje czerwone

a jakby było tak:
ja: 2x czerw
przeciwnik: 2x czarne
ja: ? mogę 2x czerw na jego 2x czarnych?

sory, że tak wypytuję wszystkich, ale nie do końca rozumiem jak to jest ze >swoim kolorem< (czarne i białe są już jasne).
Ostatnio zmieniony 30 paź 2021, 00:15 przez rdbeni0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 424
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: crazygandalf »

nadal nie do końca jest dla mnie jasne kiedy można kłaść >swoje kości< (nie czarne).
Oczywiście, że raz na rundę - to jest jasne.
Runda i tura to są dwie różne rzeczy. Rund gra się 5. W każdej rundzie wykonasz kilka tur, czyli zagrasz akcje. Runda kończy się kiedy wszyscy gracze zużyją swoje kości.
Zgodnie z zasadą, że raz na rundę możesz zagrać swój kolor kości na jedną akcję to powinno odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. :D
Na każde pytanie jest odpowiedź: NIE. Nie ma znaczenie czy Twoje kości są przykryte czy nie. Jeśli jakiekolwiek Twoje kości leżą na akcji to możesz ją powtórzyć jedynie czarnymi kośćmi (lub białą jeśli masz odpowiednią postać).
sory, że tak wypytuję wszystkich, ale nie do końca rozumiem jak to jest ze >swoim kolorem< (czarne i białe są już jasne).
Bardzo dobrze, że pytasz. Dobrze jest grać w grę zgodnie z zasadami. Jak masz dalsze pytania to pisz. Pomożemy.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: rdbeni0 »

crazygandalf pisze: 29 paź 2021, 23:50 Runda i tura to są dwie różne rzeczy. Rund gra się 5. W każdej rundzie wykonasz kilka tur, czyli zagrasz akcje.
(...)
a tak, oczywiście. Sorrry, w tych wszystkich graj planszowych różne jest nazewnictwo, ale rzeczywiście jest 5 rund i każda składa się z kilku/nastu tur (do momentu wyczerpania kości).
crazygandalf pisze: 29 paź 2021, 23:50 Zgodnie z zasadą, że raz na rundę możesz zagrać swój kolor kości na jedną akcję to powinno odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. :D
czyli, nie mając czarnej kości ani białej, nie ma jak zagrać np. 2x wzięcia wielbłądów.
- dam swój czerw na wielbłądy (bazar, akcja gdzie zdobywa się wielbłądy za 1 kość - dosyć popularna akcja)
- przeciwnik da zieloną kość
- ktoś inny da niebieski
- no i ja już NIE mogę zagrać tych wielbłądów, bo mój czerw już tam jest. Ale mogę zagrać czarną

zaraz otworzę instrukcję i znajdę tę zasadę, że "raz na rundę możesz zagrać swój kolor kości na jedną akcję", wyczytam to z instrukcji.

ok, dzięki wszystkim za odpowiedzi

Swoją drogą zaznaczę, że ostatnio graliśmy parę razy w MP1 i gierka mi się podoba - wolę ją od podobnych Zamków Burgundii (porównywaliśmy do ZB, ale ja wolę MP1). Fajna gra. Dziwne, że tak mało popularna (a ZB są znacznie bardziej).
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: bobule »

No nie, naczelna zasada mówi, że jak już jest położona na danej akcji kość w danym kolorze (np. czerwonym), to nie możesz dołożyć tam kości w tym kolorze (więc, czerwony nie dołoży już czerwonych kości, no chyba, że ma czarną kość). Wyjątkiem są kości czarne i ta najbardziej podstawowa akcja dodatkowa dająca +3 monetki - tam można dawać do oporu kości w obojętnie jakim kolorze, bo to akcja dodatkowa, która ma nam ratować tyłek, jak już bardzo kiepsko zagraliśmy xD).
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: rdbeni0 »

bobule pisze: 30 paź 2021, 05:17 No nie, naczelna zasada mówi, że jak już jest położona na danej akcji kość w danym kolorze (np. czerwonym), to nie możesz dołożyć tam kości w tym kolorze (więc, czerwony nie dołoży już czerwonych kości, no chyba, że ma czarną kość). (...)
ok, już wszystko prawie jasne
ostatnie pytanie: czy ta sama zasada dotyczy pola akcji "przysługa khana" ?
jeżeli dałem swój czerw, ktoś dał np. czarną, to ja mogę po czarnej dać ponownie swój czerw (czyli będą dwa czerwy) - na tej specjalnej akcji zwanej "przysługa khana" ?

na podstawie tego co piszecie, to NIE można. W polu akcji przysługa khana może być tylko 1 kość mojego koloru (i dowolna ilość białej/czarnych).
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: bobule »

Polecam korzystać z lupki, bo pytanie już tu padało (instrukcja polska jest w tym temacie dosyć niejednoznaczna). Ogólnie dalej trzymamy się zasady, że na przysłudze Khana możesz postawić 1 kość w swoim kolorze + dowolną liczbę kości czarnych (o ile ofc będzie miejsce i będą większe lub równe od poprzednio postawionych).
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: rdbeni0 »

Dzięki za opdowiedzi.

Mam jeszcze takie pytanie - w prawym dolnym rogu jest takie miasto potrójne Sumatra - są tam trzy karty akcji. Czy w tym mieście mamy jakieś specjalne zasady dotyczące np. sumowania kości? Czy dzieje się tam coś wyjątkowego? W instrukcji NIE znalazłem żadnych specjalnych reguł dotyczących właśnie Sumatry.

Pytam, bo była taka sytuacja, że na BGA widziałem, że gracz miał kość z numerem 1 i miał na Sumatrze już dwie inne kości położone, ale wrzucił 1 i akcja została potraktowana tak jakby to byla 6.... Czy jest tam jakieś sumowanie kości? Może mi się przewidziało i nie sprawdziłem tego dokładnie (zajęty czymś innym), ale jak o tym myślę to warto dopytać was tutaj na forum.

Ogrywam teraz Marco Polo (na BGA, ale będziemy też grać lada moment na żywo parę gier). Aktualnie ta gra jest w moim TOP3, znacznie bardziej wolę ją od ZB - ale nie umiem wytłumaczyć dlaczego :D Bardzo podeszła i tyle.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: bobule »

rdbeni0 pisze: 01 lis 2021, 10:28 Dzięki za opdowiedzi.

Mam jeszcze takie pytanie - w prawym dolnym rogu jest takie miasto potrójne Sumatra - są tam trzy karty akcji. Czy w tym mieście mamy jakieś specjalne zasady dotyczące np. sumowania kości? Czy dzieje się tam coś wyjątkowego? W instrukcji NIE znalazłem żadnych specjalnych reguł dotyczących właśnie Sumatry.
No masz 3 karty akcji, czyli jeżeli masz domek w Sumatrze, to możesz skorzystać z trzech akcji dodatkowych. I z każdej akcji można skorzystać dopóki nie leży na niej żadna kostka.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: rdbeni0 »

Kilka nowych pytań:

1) czy ten stos niebieskich kontraktów jest po coś użyteczny później, w kolejnych turach?? czy służy tylko do rozdania początkowego, startowego kontraktu?
co sądzicie o drafcie początkowych kontraktów?

2) ten gość co ma ustawić 11 placówek (dla dodatkowych punktów) i zostawia placówkę w każdym miejscu które odwiedził - jaka jest kolejność zbierania bonusów?
najpierw realizujemy całą podróż, czy jednak możemy w międzyczasie zbierać bonusy?
myślę o sytuacji gdy np. może zebrać bonus 3 wielbłądów stojący na danym mieście, a akurat te 3 wielbłądy potrzebne mu są do dalszej podróży - gdy jednak ich NIE zbierze, to musi zakończyć podróż. Więc kolejność zbierania ma znaczenie z perspetkywy długości podróży.

3) jak to jest ze zbieraniem "kontraktu" z "kontraktu". Mamy kontrakt. Za zrealizowanie kontraktu otrzymujemy kolejny kontrakt. Z którego miejsca bierzemy ten kontrakt: z planszy (tej taśmy gdzie kontrakty się przesuwają) czy też ze stosu?
pytam, bo wydaje mi się, że powinno się brać ze stosu (nie z planszy), ale mam wrażenie, że jak grałem na BGA to chyba kontrakt został zabrany z planszy - ale może coś przeoczyłem

4) co sądzicie o wariancie domowym - rozbudowany draft? w takim wariancie drafrujemy wszystko:
- postaci (w ilości 1+ liczba graczy, np. 4 graczy drafruje 5 postaci)
- miasta które trzeba odwiedzić
- początkowe, niebieskie kontrakty

taki wariant raczej się sprawdzi, ale nie jestem pewny, czy dobrze jest rozgrywkę tak zaczynać, bo gra się może niepotrzebnie przedłużyć.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: Koziełło »

1. Tylko do rozdania początkowych kontraktów
2. Bonusy za domki otrzymujesz po zakończeniu podróży. Więc najpierw musisz opłacić cały koszt a dopiero po podróży otrzymać benefity
3. Kontrakt otrzymywany z kontraktu bierzesz ze stosu. Nigdy z planszy.
4. Szczerze to nie widzę uzasadnienia takiego draftu
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: rdbeni0 »

no, trochę pograliśmy ostatnio. Nie wiem czy to odpowiedni temat, ale zaryzykuję swoje "pytania i wątpliwości":

macie jakieś przemyślenia dotyczące balansu postaci?
wstępnie wydaje mi się, że balans - pomimo narzekań rozmaitych graczy np. na BGG - jest całkiem niezły. Zdecydowanie uważam, że sytuacja jest taka, że część postaci zaczyna błyszczeć w grze np. na 3-4 graczy (np. ten co nie płaci za dodatkowe kości). Wydaje mi się jednak, że balans jest całkiem dobry.

Jednak za najsłabszą postać uważam tego co zaczyna od początku w Bejingu i ma 10 punktów - w sumie to za mało, żeby jakoś go uznać za wyjątkowego. No ale znowu - może okazać się, że w Sumatrze są jakieś mocne bonusy wylosowane, a wtedy dobrze być tam blisko. Tak więc zależy od sytuacji.

Macie jakieś większe przemyślenia dotyczące balansu?
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: Koziełło »

rdbeni0 pisze: 21 lis 2021, 20:37 Macie jakieś większe przemyślenia dotyczące balansu?
Większych to nie, ale chwilę swego czasu się nad tym zastanawiałem i uważam, że balans jest bardzo dobry. Natomiast są postaci bardziej uniwersalne / łatwiejsze do prowadzenia oraz bardziej sytuacyjne / wymagające większego wysiłku by efektywnie skorzystać z ich umiejek. Ale z każdej postaci da się coś fajnego wycisnąć o ile nie będziemy grać "przeciwko niej". Pan startujący z Pekinu daje 10 punktów (wcale nie tak mało) oraz szybki dostęp do Sumatry, gdzie często jest Eldorado ;) Dla mnie najbardziej sytuacyjną (co nie znaczy słabszą) postacią (a właściwie postaciami) są bracia Polo. Ale też da się z nich coś wycisnąć.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: Lothrain »

Koziełło pisze: 22 lis 2021, 09:20 ... są bracia Polo.
Tak tylko gwoli ścisłości to ojciec i syn :)
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 424
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: crazygandalf »

Tutaj temat na BGG, gdzie ludzie wypowiadają się na ten temat:
https://boardgamegeek.com/thread/186543 ... ame/page/1
A tu jest fajny ranking:
https://boardgamegeek.com/thread/174983 ... characters

Dla mocny jest Wilhelm von Rubruk, który zostawia domki w locie.
Awatar użytkownika
marcie118
Posty: 13
Rejestracja: 27 mar 2019, 18:22
Has thanked: 5 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: marcie118 »

Czy Wilhelm najpierw rozstawia czarne domki czy najpierw domki w swoim kolorze co umożliwi mu zdobycie 15pkt za ich ustawienie i dopiero dodatkowych 10 ok za ustawienie ostatnich dwóch czarnych domków?
Uwielbiam Barrage, Podwodne Miasta i Wyspę Sky
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Post autor: Tomzaq »

Czarne na końcu
Who is John Galt?
Posiadam
ODPOWIEDZ