Prezent dla nas

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Prezent dla nas

Post autor: crus221 »

Hej zastanawiam się nad nową grą jednak nie mam najmniejszego pojęcia co wybrać, za to mam kryteria :) Może ktoś z was by mógł coś doradzić.
Jeśli chodzi o kryteria (kolejność kryteriów jest ważna i pokazuje na czym najbardziej zależy):
-Worker placement i tyle jeśli chodzi o dokładność,
-Musi mieć klimat na 2osoby, sam preferuje fantasy, post apo jednak zaznajomię się z każdym dobrym tytułem do którego można usiąść przy winie i pograć z dziewczyną przy spokojnej muzyce,
-Będę w to grać głównie z dziewczyną jednak zdarzy nam się grać w większym gronie więc dobrze aby była skalowalna. Do max 5os przy czym zakładam 50% gier we dwoje, 30% gier we 3, 20% gier w 4-5os.,
-Koszt, nie ukrywam że gdyby się zamknęło w 200zł byłbym szczęśliwy,
-Negatywna interakcja, czym mniej tym lepiej aczkolwiek nie odrzucam,
-Czas gry, powiedzmy że na dwóch graczy aby nie przekraczał 1,5h a na 5 - 2,5h
-Średnio mózgożerna, aby się przy niej wysilić jednak po partyjce nie odlecieć,
-Łatwa do wytłumaczenia, intuicyjna,
-Najlepiej po polsku jednak jeśli jest gdzieś tłumaczenie z angielskiego na nasz to spoko.

Tyle, za każde propozycje serdecznie dziękuje i nie omieszkam się z nimi zapoznać.
Nesmeer

Re: Prezent dla nas

Post autor: Nesmeer »

Propozycja 1:
Tzolk'in - świetny i oryginalny worker-placement, spełnia wszystkie wymogi, z tym, że w podstawowej wersji działa na max 4osoby, ale wraz z dodatkiem (który umożliwia grę w5) myślę, że da się w 200zł zamknąć.
No i co do klimatu, tutaj raczej nie ma typowego fantasy, ale gra wydana jest ładnie, a zębate koła robią wrażenie, więc myślę, że będzie pasować i się podobać. Tzolk'in bardzo dobrze się skaluje,
a rozgrywka nie jest męcząca i przebiega bardzo sprawnie (z dodatkiem potrzeba ciut więcej wysiłku).
Number 2:
Alchemicy - tutaj klimat wylewa się dzięki ilości i kolorystyce elementów. Worker-placement to mechanika podrzędna, główna to dedukcja, aczkolwiek jest to bardzo dobry przykład współczesnej planszówki.
Tutaj jednak podobnie (jak podstawowa wersja Tzolk'in) gra od 2 do 4 osób co może stanowić przeszkodę.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Prezent dla nas

Post autor: RunMan »

Lords od Waterdeep wydaje się w większości pasować - jedyne odejścia od wymagań to negatywna interakcja, której trochę w tym tytule jest, oraz zależność językowa - gra ma jedynie wydanie EN, ale na BGG można znaleźć tłumaczenia, do wydrukowania i wsadzenia w koszulki
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Prezent dla nas

Post autor: crus221 »

Ok dzięki za propozycję, na pewno przejrze wszystkie tytuły. Jak macie jakieś inne pomysły to pisać. Dodam jeszcze listę gier, które już mam: ankh morporkh, descent 2, gra o tron, alchemicy.
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Prezent dla nas

Post autor: crus221 »

Jak na razie lords of waterdeap przejrzałem i wydaje się fajne, tylko czy przez to, że jest tak mało możliwości nie staje się ona prosta? Oraz czy ta negatywna interakcja jest bardzo odczuwalna i czy może zniszczyć ten klimat spokojnego wieczoru?
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Prezent dla nas

Post autor: siekan »

Negatywna interakcja występuje, ale nie spowoduje że ktoś będzie spał na kanapie :) Gra w swojej prostocie zawiera mnóstwo kombinacji. Polecam jak najbardziej ale raczej z dodatkiem, który zwiększa fun z gry x10000. Jedna z moich ulubionych gier
stan29
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2015, 20:48
Been thanked: 1 time

Re: Prezent dla nas

Post autor: stan29 »

Polecam Kawernę. Mój nowy faworyt jeśli chodzi o gry planszowe. Gram głównie z dziewczyną (czasami dojdą randomowe osoby) i muszę powiedzieć, że jesteśmy zachwyceni. Moją poprzednią grą była Lords of Waterdeep i niestety nie wpasowała się w nasze (jej) gusta... powiedziała, że jest zbyt prosta. Kawerna to dużo bardziej złożona gra z dużą ilością zasad (które są łatwe do przyswojenia) i jest przy tym trochę myślenia (dużo, ale bez przesady). Myślę, że spełnia Twoje kryteria, bardzo fajny klimat, który spodoba się płci pięknej (hodowla zwięrząt/uprawa roślin/dwarfy kopiące tunele). Negatywnej interakcji praktycznie brak (z wyjątkiem podbierania sobie pól).
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Prezent dla nas

Post autor: Pixa »

Tzolkin ze srednio-ciezkich, Epoka Kamienia z lzejszych.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Prezent dla nas

Post autor: bukimi »

+1 dla Kawerny. Skaluje się płynnie od 2 aż do 7 graczy, klimatyczna, nie ciężka, ale też nie lekka. Negatywnej interakcji właściwie brak.

Tzolkina też polecam i najlepiej od razu z dodatkiem (bez względu na to, czy będzie się grać w 5 osób, czy nie). Dodatek bardzo podnosi regrywalność. Jeśli lubicie siadać do jednego tytułu raz za razem, to bez dodatku Tzolkin robi się powtarzalny. Z dodatkiem za każdym razem punktuje się inne rzeczy, więc każda rozgrywka jest inna.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Prezent dla nas

Post autor: crus221 »

Siekan, mam nadzieję gdyż lubię spać na łóżku :P Sprawdziłem dodatek i ma fajną mechanikę, która mi przypadła do gustu. Stan29 a możesz powiedzieć dlaczego się nie wpasowała w gusta lubej, klimat? interakcja? Bo moja luba właśnie średnio przepada za grami gdzie trzeba komuś przypieprzyć, zrobić mu coś, wbić nóż w plecy. Chociaż nie powiem, że dla mnie lords of waterdeap wygląda miodnie.
Nad kawerną już się dawno zastanawiałem, tylko ile trzeba tłumaczyć zasady nowym ludziom? Niestety nie mamy stałej ekipy i tłumaczenie kolejnej osobie zasad przez 40minut... A drugie pytanie jak z doświadczeniem? czy dla wyjadaczy nie sprawi ona, że będziemy miażdżyć graczy nowych w ten tytuł?
Tzolkin bardzo fajny ale wpierw zobaczę wszystko co polecicie i wtedy się zdecyduje.
Bukimi to nie będzie tytuł lądujący non stop więc pewnie jak ogramy (po roku) zastanowię się nad dodatkiem :)
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Prezent dla nas

Post autor: bukimi »

Jeśli grałeś kiedyś w Agricolę, to Kawerna jest właściwie następcą tego tytułu, z mechaniką zgodną gdzieś w 80% ;)
Zasady są raczej proste. Na każdym polu od razu widać co można zrobić. Prościej jest też z wyżywieniem swoich ludków, więc nie ma takiej presji na produkcję jedzenia i jest większa swoboda w wybieraniu akcji.
Jedyna rzecz jaka może odstraszać na początku, to ilość dostępnych budynków. Wszystkie można od razu budować, a jest ich kilkadziesiąt. Doświadczeni gracze już kojarzą co jest gdzie, a nowi muszą siedzieć przed kafelkami budynków i zastanawiać się co warto brać. Warto też wiedzieć jakie akcje pojawiają się w kolejnych turach, co zapamiętuje się dopiero po pierwszej rozgrywce (automatycznie nowy gracz ma trudniej).

Tzolkin jest jeszcze prostszy niż Kawerna. W Kawernie prawie wszystko punktuje. Możesz dostać punkty za zasoby, zwierzaki, budynki, specjalne cele, puste pola na planszy, itd.
W Tzolkinie masz prosto - punkty są za to i za to, koniec. Z zasobami też jest prościej, bo jest ich zdecydowanie mniej. Nowi gracze też szybciej dołączą do rozgrywki - budynki itd tłumaczysz gdy pojawiają się w grze. Zostawiam więc do przemyślenia, czy celujesz w coś cięższego (Kawerna), czy lżejszego (Tzolkin).
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Prezent dla nas

Post autor: crus221 »

Właśnie nigdy nie grałem w agricole :) Oglądałem filmiki opisujące agricole i caverne jednak nigdy się nie zdecydowałem na zakup (być może w końcu na to kolej). Będę musiał solidnie przemyśleć wszystkie propozycję. Jeśli macie jeszcze jakieś oferty, to piszcie śmiało.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Prezent dla nas

Post autor: misioooo »

Pixa pisze:Tzolkin ze srednio-ciezkich, Epoka Kamienia z lzejszych.
Tzolkin jak dla mnie klimatu ma malutko.
Zamiast Epoki Kamienia preferuję Lords of Waterdeep wspomniane wcześniej. LoW daje dużo więcej możliwości różnych akcji w stosunku do epoki kamienia. Mam karty w koszulkach + włożone tłumaczenia z BGG i finalnie... Wersja polska się zrobiła :) Lordowie wg mnie są dużo ciekawsi od Epoki Kamienia, mają więcej możliwości i więcej interakcji. Negatywna interakcja nie jest jakaś brutalna - ot podebranie jakiegoś zasobu przeciwnikowi czy wrzucenie mu obowiązkowego questa, który musi wykonać zanim inne zadania będzie mógł robić (to chyba jest najbardziej brutalne - można wyrzucić te karty z talii intryg i po sprawie). Jest też interakcja pozytywna - ja dostanę 2 czegoś, a ty 1 :) Gorąco polecam Lords of Waterdeep. Na dwie osoby w ciągu gry kończy się sporo questów przez co można mocno pokombinować z "kombosami" (nagroda z zadania 1 daje nam surowce na zadanie 2 etc...). W szerszym gronie jest nieco ciaśniej (w 5 osób to już mega ciasno) - sporo więcej interakcji i przeszkadzania sobie, zadań kończy się znacznie mniej przez co trzeba je roztropnie wybierać.

Dodatek do tej gry jest tylko jeden, ale ma 3 moduły. Najciekawsza jest korupcja :) Dodaje sporo interakcji (negatywnej) i znacznie zwiększa możliwości kombinowania. Pozostałe dwa moduły to dodatkowe plansze z polami, gdzie można udać się po zasoby, extra questy, nowe intrygi... Korupcja jest genialna!

Lords of Waterdeep ma jeszcze jedną niewątpliwą zaletę - świetnie się skaluje od 2 do 5 graczy (z dodatkiem do 6) oraz rozgrywka niezaleznie od liczby graczy to 1-1,5h (więcej graczy = mniej agentów dla każdego z graczy czyli mniej ruchów).

Wykreśl Worker Placement z wymagań - Abyss :) Gra dobra (nie jakaś super rewelacyjna, ale dobra na pewno) i graficznie... Cudowna :) Rozgrywka ok 1h, od 2 do 4 graczy, negatywnej interakcji nie ma za wiele i nie jest brutalna ani bezpośrednia.

My bardzo fajnie też się bawimy przy grze K2 (z dodatkiem Broad Peek) - od 2 graczy, wg mnie najfajniej na 2 i 3 działa, choć na BroadPeek można bez obaw w większym gronie się wybierać. Jest klimat, jest główkowanie, losowość niewielka... Rozgrywka około godziny, może 1,5. Skalowalny poziom trudności (odradzam łatwy z pogodą "letnią" - za prosto ;P )

Z worker placementów ciekawi mnie też Archon: Glory and Machination, ale nie grałem... Na pewno bardziej mózgożerna niż LoW czy Epoka Kamienia.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Prezent dla nas

Post autor: crus221 »

Póki co najbardziej mnie ciągnie do LoW jednak boję się, że dziewczynie się nie spodoba bądź nie będzie się cieszyć z rozgrywki. W abyss kiedyś zagrałem, gra fajna i przyjemna ale wiem, że po 10 rozgrywkach by była za prosta i mi się znudziła. I worker placement zostaje :) Sprawdziłem epokę kamienia i gra może być świetna, jednak gdybym miał wybierać między nią a np. tzolkinem to biorę go.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Prezent dla nas

Post autor: misioooo »

Wg mnie Epoka Kamienia i LoW są mniej więcej na tym samym poziomie skomplikowania - taki zdecydowanie entry-level do świata łorkerplejsmentów. Ja osobiście wolę LoW za nieco szerszy wachlarz możliwości i więcej interakcji.
Tzolkin to juz spory mózgożer w stosunku do w/w tytułów i raczej w godzinę może być ciężko się wyrobić, bliżej 2-3h zwłaszcza w szerszym gronie. I czacha zadymi.

Jednak w każdej z tych gier ja nie uświadczam jakiegoś klimatu. Są to typowe euro-sucharki i klimat będzie, ale jak gracze sami go stworzą (w LoW jest to dosyć proste dla nas, bo zbieramy bohaterów i ślemy ich na misje - komentujemy to sobie odpowiednio i mamy klimatyczne fantasy).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Prezent dla nas

Post autor: ramar »

Z tym brakiem klimatu (szczególnie w Tzolkinie) zgodzę się z Misiem.
crus221 pisze:Póki co najbardziej mnie ciągnie do LoW jednak boję się, że dziewczynie się nie spodoba bądź nie będzie się cieszyć z rozgrywki.
Mam dokładnie takie samo przeczucie co do tej gry. Przewagą Tzolkina jest to, że jest graficznie i "klimatycznie" zupełnie neutralny (nie zrazi do gry zupełnie), natomiast koła zębate i duża, przejrzysta i kolorowa (lecz nie pstrokata) plansza mogą okazać się dobrym wabikiem. Zerknij może na Pokolenia jeszcze.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Prezent dla nas

Post autor: bukimi »

O! Pokolenia są bardzo klimatyczne, również polecam. Szczególnie z dodatkiem "Port", który zastępuje dość mdłą część planszy ciekawą mechaniką transportu dóbr.
Pamiętam, że przy tej grze bawiłem się rewelacyjnie. Nie wiem jednak jak się skaluje, bo zawsze grałem w większym gronie...

Dla zachęty podpowiem, że w grze nasi pracownicy starzeją się i umierają, a nam to wcale nie przeszkadza. Ba! Czasem bardzo miło pochować któregoś członka rodziny w odpowiednim miejscu :twisted:
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Prezent dla nas

Post autor: misioooo »

Jest nowa edycja, zwie się... "Nowe Pokolenia" :)
Widziałęm chyba w planszostrefie dostępne.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Prezent dla nas

Post autor: bukimi »

misioooo pisze:Jest nowa edycja, zwie się... "Nowe Pokolenia" :)
Widziałęm chyba w planszostrefie dostępne.
Ze zdjęć wygląda zupełnie niepodobnie. To na pewno ta sama gra? Czy coś zupełnie innego, luźno powiązanego z grą "Pokolenia" i ma się jak "Kawerna" do "Agricoli"?
PS. Sorki za offtop. :oops:
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Prezent dla nas

Post autor: crus221 »

W pokolenia grałem w kilka osób, jednak jak skalowanie? Ok wiem, że to ludzie sami tworzą klimat. Grając z dziewczyną w alchemików to wczuwamy się, że jakieś mieszanie źle poszło, w grze o tron spiskujemy i kombinujemy wraz z znajomymi. Sami stworzymy klimat tylko aby gra dawała ku temu okazje. Póki co z mojej małej listy wyłoniłem: kawerna, LoW, tzolkin. Natknąłem się też na takie tytuły pupile podziemi i ich starszą wersje, czyt. lordowie podziemi. Co o tym sądzicie? I jak waszym zdaniem gry które wymieniłem najbardziej pasują do kryteriów i będa najlepszym wyborem? I może macie jeszcze jakieś pomysły?
stan29
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2015, 20:48
Been thanked: 1 time

Re: Prezent dla nas

Post autor: stan29 »

Moja luba również nie lubi takich gier. W LoW jest sporo interakcji, zarówno negatywnych jak i pozytywnych. Jednak te negatywne są w porządku, to znaczy nie przegrywasz w środku gry. Brakuje mi klimatu w LoW... niby D&D, gildie złodziei, wojowników, kapłanów i magów, a gra się sprowadza do tego, że kładziesz meepla na polu x, bierzesz kilka kostek, kładziesz kolejnego meepla na polu y, bierzesz kilka innych kostek, w między czasie wykonujesz quest, który polega na oddaniu kilku kostek i tak w kółko (trochę to uprościłem, ale tak to z grubsza wygląda). Nie zrozum mnie źle, uważam, że jest to bardzo dobra gra, są w niej combosy/kombinacje i ja osobiście mógłbym często do niej wracać, ale moja luba oczekuje czegoś więcej. Z drugiej strony, chciałbym trochę więcej złożoności. W przypadku Kawerny już sama instrukcja bawiła moją lubę... ah, te głupie opisy w instrukcji (stron A1, pomarańczowo-kremowe tło). Jeśli chodzi o samą grę to dostajesz bardzo fajnie wykonane znaczniki zwierząt, warzyw, zbóż, minerałów, które podobają się płci pięknej. Można się trochę wczuć... może nie w krasnoluda, ale jakiegoś górnika lub farmera. Nie rozegrałem wielu partii, więc sam jestem nowym graczem i nie potrafię Ci odpowiedzieć na to pytanie, ale jak ostatnio grałem z nową ekipą to wytłumaczyłem im zasady w 10-15 min i dałem im najważniejsze rady, np. waszym celem w pierwszym etapie gry niech będzie obsianie warzywami/zbożem pól uprawnych, posiadanie pary zwierząt i 3 krasnolud i to wystarczyło. Natomiast w Tzolkina nie grałem, więc się nie wypowiem.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Prezent dla nas

Post autor: misioooo »

bukimi pisze:
misioooo pisze:Jest nowa edycja, zwie się... "Nowe Pokolenia" :)
Widziałęm chyba w planszostrefie dostępne.
Ze zdjęć wygląda zupełnie niepodobnie. To na pewno ta sama gra? Czy coś zupełnie innego, luźno powiązanego z grą "Pokolenia" i ma się jak "Kawerna" do "Agricoli"?
PS. Sorki za offtop. :oops:
To inna gra w tym samym uniwersum i z podobnym tytułem.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Prezent dla nas

Post autor: metyu »

crus221 pisze: Natknąłem się też na takie tytuły pupile podziemi i ich starszą wersje, czyt. lordowie podziemi.
To dwie różne gry, tyle że osadzone w tym samym uniwersum. PP powinni być ok, negatywnej interakcji nie ma za dużo, gra polega na hodowli potworków, które potem sprzedajemy władcom podziemi, jak na euro klimatyczne i ma całkiem zabawną instrukcję.
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Prezent dla nas

Post autor: crus221 »

Ok a władcy podziemi? rozumiem, że gorsze? I co wy byście wybrali na moim miejsu? pp, caverna, LoW? Z tzolkina zrezygnowałem bo wolałbym chyba kawerne :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Prezent dla nas

Post autor: misioooo »

crus221 pisze:Ok a władcy podziemi? rozumiem, że gorsze? I co wy byście wybrali na moim miejsu? pp, caverna, LoW? Z tzolkina zrezygnowałem bo wolałbym chyba kawerne :)
Ja brałbym LoW. Ale to ja i moje zdanie.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ