Kryptos

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1795
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 167 times

Kryptos

Post autor: Legun »

Zagrałem w piątek w Kryptos http://boardgamegeek.com/boardgame/164354/kryptos i gdy chciałem się podzielić wrażeniami, ze zdziwieniem odkryłem, że gra nie ma na forum swojego wątku. To kolejny przypadek autora będącego aktywnym forumowiczem, który stanowczo przesadza ze skromnością, nawet jak na moje zawyżone standardy w tym względzie ;).
W każdym razie postanowiłem to nadrobić, bo gra jest bardzo zacna. Takie mini Tajemnice Opactwa, choć bez specjalnej fabuły. Zwykle mi to przeszkadza, lecz tym razem jest nadrabiane przez świetną oprawę graficzną. Podobnie z aspektem werbalnym. To oczywiście gra dla introwertyków, lecz w piątek została zaaplikowana zaraz po sześcioosobowym Jarmarku (domową wersją Fasolek), gdzie tytułowa atmosfera jest aż przytłaczająca. W każdym razie polecam. Graliśmy w składzie 6-osobowym i wygląda na to, że to jedna z tych gier, gdzie im więcej graczy, tym lepiej.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Kryptos

Post autor: Rune »

Kryptos do wygrania w konkursie:
Kryptos - złam szyfr.

Zapraszamy do zabawy.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Kryptos

Post autor: Danielf »

Gra mi się podoba i faktycznie czym więcej graczy tym lepiej.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Kryptos

Post autor: sipio »

Jest planowany dodruk gry, tak więc jeśli komuś jeszcze jakieś uwagi (poza tymi co pojawiały się w recenzjach) przychodzą do głowy to proszę pisać.
Recenzji nieco się uzbierało:
BoardGamesTV, Board Times, Ciekawe Gry, Dice Tower, Esensja, Games Fanatic, Gradanie, hexTV, Polter, PowerMilk, Scheherazade, SzaloneLiczby.pl, Wookie, Zagramy.net.

Na pewno będzie upgrade instrukcji ale też może jakieś modyfikacje, nowe warianty. Kto wie.. 8)
Awatar użytkownika
Dosia
Posty: 101
Rejestracja: 15 cze 2015, 18:35
Lokalizacja: Śląsk, TG
Has thanked: 3 times

Re: Kryptos

Post autor: Dosia »

Fajnie by było, gdyby udało się wyczarować jakiś sensowny wariant dwuosobowy, bo co prawda da się tak grać eliminując trochę kart, ale "da się" to trochę mało, a gra naprawdę jest warta, żeby spędzać z nią więcej czasu ;)
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Kryptos

Post autor: Danielf »

Dosia pisze:Fajnie by było, gdyby udało się wyczarować jakiś sensowny wariant dwuosobowy, bo co prawda da się tak grać eliminując trochę kart, ale "da się" to trochę mało, a gra naprawdę jest warta, żeby spędzać z nią więcej czasu ;)
Niektóre gry są stworzone na większą liczbę graczy i wpychanie na siłę wariantu 2-osobowego nie ma sensu.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Kryptos

Post autor: sipio »

Wariant 2-osobowy to jedna z rzeczy o której myślę. Jak do tego czasu uda mi się coś sensownego
opracować to czemu nie. Ale nic na siłę.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Kryptos

Post autor: Neoptolemos »

Właśnie mi mignęła informacja między premierami ZnadPlanszy, że znienacka pojawiła się nowa edycja Kryptosa.
Czy różni się znacząco od poprzedniej? Pojawiły się jakieś nowe warianty, dodatkowe opcje?
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Kryptos

Post autor: sipio »

Zmiany dotyczą głównie graficznej strony: nowa okładka, nowy format pudełka dzięki czemu planszetka ma tylko jedno łamanie, nowy format i skład instrukcji, karty z białą ramką i duża gwiazdka na karcie pierwszego gracza, żeby nie trzeba było pamiętać kto zaczynał grę.
W samych zasadach zostały wprowadzone zmiany kosmetyczne te najważniejsze to:
- można zgadywać po raz drugi u tej samej osoby lub innej (tak było w domyślę ale instrukcje tego jasno nie wskazywała)
- jeśli dwóch lub więcej graczy zakończy grę z tą sama liczbą punktów to wygrywa ten kto był bliżej gracza rozpoczynającego.

Wariant dla 2 osób zawiera dodatkowe żetony przez co ze względów ekonomicznych nie załapał się do pudełka ale za to będzie dostępny w wersji print&play.
Szykuje też dodatkowy wariant do gry dla 3-6 osób, który mam nadzieje spodoba się wydawcy i też będzie do ściągnięcia online.

Poza tym wszelki uwagi czy pomysły mile widziane. :mrgreen:
A oto jak wygląda nowa okładka
Obrazek
Awatar użytkownika
Dosia
Posty: 101
Rejestracja: 15 cze 2015, 18:35
Lokalizacja: Śląsk, TG
Has thanked: 3 times

Re: Kryptos

Post autor: Dosia »

Można gdzieś znaleźć nową instrukcję?
Ostatnio zmieniony 05 lip 2017, 18:13 przez Dosia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Kryptos

Post autor: sipio »

Poprosiłem wydawcę by wrzucił na BGG, powinna być niedługo.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Kryptos

Post autor: sipio »

Pojawiło się kilka nowych recenzji
http://www.grambezpradu.pl/2017/03/kryp ... ja_29.html
http://mlodygiercownik.blog.pl/2017/03/ ... -2-edycja/
https://nietylkogry.pl/post/recenzja-gry-kryptos/
http://graniewchmurach.znadplanszy.pl/2 ... -recenzja/

Z okazji 2. wydania byłem też gościem w Przystanku Planszówka.

A także na BGG pojawił sie pomysł, który jest kompromisem pomiędzy trzymaniem kart w ręku a położeniu wszystkich na stole. W sumie można wykorzystać do tego żetony z gry. Tylko gracze muszą mieć świadomość, że ich miejsce jest przypadkowe. Oczywiście to jest możliwe gdy gramy bez osoby, która ma problem z rozróżnianiem kolorów. Bo jeśli gramy z taką osobą to wtedy trzeba żetony kłaść po bokach karty z torem punktacji by takie osoby wiedziały jakimi kolorami poszczególny gracze dysponują.
Jak ktoś nie zna angielskiego a chciałby wykorzystać to proszę dać znać, to przetłumacze wtedy i wrzucę tutaj.
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 340
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Kryptos

Post autor: esubotowicz »

Czy można prosić o link do wariantu dwuosobowego?
Widziałam to gdzieś ostatnio, ale dziś próbowałam i nie mogłam znaleźć ani na BGG, ani na stronie Muduko. Z góry dziękuję 🙂
Ewa
ODPOWIEDZ