Problemy z matami od FFG

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
jawohl
Posty: 303
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Problemy z matami od FFG

Post autor: jawohl »

Czesc,

nietypowe pytanie - googlowałem trochę i zagranicą mieli już ten problem, ale nikt nie potrafił rozwiązać.

Kupiłem matę, okazało się, że z jednej strony jest w taki sposób pofałdowana, wypukła:

Obrazek

Nie mogę jej wymienić, bo okazało się, że w sklepie wszystkie maty mają tę dolegliwość "bąbelków". Nie przeszkadza to bardzo, ALE mogłoby być lepiej. Jest to mata piankowa, taki sam materiał jak we wszystkich kitach i nagrodach za turnieje od FFG. Próbowałem delikatnie ją podprasować przez tkaninę, ale nic to nie dało. Jakieś pomysły?

Pzdr.,
R
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Problemy z matami od FFG

Post autor: schizofretka »

Gdyby były wklęsłe byłyby klimatyczne czarne dziury, wypukłe zakrzywienia przestrzeni są faktycznie nierealistyczne. Pisałeś do FFG?
Jeśli nie pomogą ze względu na 'ten typ tak ma', to tylko chyba reklamacja na niezgodność z umową, bo bez odklejenia całości nie mam pomysłu jak to przykleić, jeśli żelazko nie podziałało na resztki kleju...


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Problemy z matami od FFG

Post autor: Fegat »

Wilgoć + skrzywiony rulon podczas przechowywania = taki bąbel. Bez wilgoci też się zrobi.

Co prawda nie miałem takiego problemu z matami FFG, ale jakiś czas temu kupiłem tło do studia (2,7m x 15m) i całe było tak pofałdowane. Gdy założyłem je na prowadnicę, okazało się, że tło jest po prostu krzywe (rulon), sklep nie uwzględnił mi reklamacji bo powiedział, że to z moje winy... A ja zawaliłem, bo karton z zawartością odpakowałem dopiero po 2 tygodniach od zakupu.
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Problemy z matami od FFG

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Te maty są chyba na podobnym materiale co podkładki do myszek. Możesz poszukać na jakimś komputerowym forum co ludzie z odkształcającymi się podkładkami robili. Ale wydaje mi się że nic nie można zrobić. Miałem kiedyś podkładkę miękką firmy Roccat. Też się wygięła, zrobił się burchel i jedyne co można było zrobić to wywalić do kosza. Inni też mieli problemy z tym modelem podkładki. Widocznie coś na etapie produkcji poszło nie tak. Możliwe że mata od FFG porostu tak ma i prędzej czy później z każdą tak będzie.

Ja mam pytanie czy ktoś ma doświadczenia z matami od playmaty.pl. Nie ma z nimi problemów? Wiadomo że z czasem wszystko się niszczy ale jakiś ewidentny baboli nie ma :).
aryss
Posty: 266
Rejestracja: 22 lis 2013, 15:22
Lokalizacja: Festung Krakau
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Problemy z matami od FFG

Post autor: aryss »

Ja mam pytanie czy ktoś ma doświadczenia z matami od playmaty.pl. Nie ma z nimi problemów? Wiadomo że z czasem wszystko się niszczy ale jakiś ewidentny baboli nie ma :).
Powiem tak, winyla sie nie oplaca brac bo w byle drukarni dostaniesz taniej , a niestety ten material srednio jest wytrzymaly. Co do blackflata, wydajac tyle mozna dolozyc troche i kupic mate od FFG ktora pod wzgledem przyjemnosci z gry bije wszsytkie inne. Jedyna sytuacja gdzie rozwazalbym blackflata to nastawienie sie na epica w X tudziez armade ( sam bije sie z tym dylematem czy kupowac 2 maty od FFG czy tez wziac blackflata duzego a do dogfightow korzystac z gamecatowej ktora mam juz z 1.5 roku i ciagle smiga.

Co do problemu autora to niestety( albo stety) na zadnej z mat co korzystalem znajomych tego problemu nie widzialem.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Problemy z matami od FFG

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Ok. Dzięki za odpowiedź.

jawohl, a gdzie kupowałeś swoją matę? Może to kwestia przechowywania w sklepie?
Awatar użytkownika
muldi
Posty: 52
Rejestracja: 02 lis 2013, 13:46
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Problemy z matami od FFG

Post autor: muldi »

Niedawno kupowałem identyczną matę w rebelu, jest idealnie równa. Na Twoim miejscu zwróciłbym ją do sklepu i szukał mniej wadliwego egzemplarza.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Problemy z matami od FFG

Post autor: Fruczak Gołąbek »

@aryss
Tak się jeszcze zastanawiam w czym FFG przebija blackflata. Maty używałbym do gier typu Eclipse, karcianek w kosmicznych klimatach.
Nie wiem czy w moim przypadku nie lepsza była by po prostu większa mata.
aryss
Posty: 266
Rejestracja: 22 lis 2013, 15:22
Lokalizacja: Festung Krakau
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Problemy z matami od FFG

Post autor: aryss »

No ja oceniam przez pryzmat Xwinga oraz Armady. Maty FFG sa najbardziej stabilne ( zarowno poruszanie statkow po macie jak i maty po podlozu jest znikome). Jesli nie szukasz maty do zadnej z tych gier ( ani odpowiednikow) gdzie wazna jest precyzja ruchow to raczej nie ma co sie bawic w koszta i kupowac po prostu wystarczy winyl. Ogolnie polecam zajrzec na jakis turniej w Xwinga w Twojej miejscowosci jesli masz mozliwosc to w praktyce bedziesz mogl szybko sobie porownac materialy ( przewaznie sklepy albo gracze maja maty roznego rodzaju )
Awatar użytkownika
jawohl
Posty: 303
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problemy z matami od FFG

Post autor: jawohl »

Dzięki za odpowiedzi.

No więc wierzchnia część nie jest odklejona od spodu, tylko całość jest tak pofałdowana.

Kontaktowałem się ze sklepem w sprawie wymiany i okazało się, że po otwarciu innych mat wszystkie mają tak poniszczone.

Kupiłem najpierw matę na black flat, ale byłem rozczarowany. Po prostu jest to trwalszy winyl, ale nadal kicha. To tak jakby grać na znanej ze szkolnych stołówek ceracie. Rozpieszczony matami z kitów i store championshipów od FFG chciałem jednak piankową. No i mam. Mata sama w sobie poza tym jest wspaniała, tylko te bąble.

Leżała na stole przez 24h a na niej grube tomy książek, niestety się nie wyprostowało. Położyłem kawałek materiału i ustawionym żelazkiem na niską temperaturę spróbowałem to podprasować - dalej kicha. Zagadałem też na bgg i reddita i każdy radzi co innego.

- rozłożyc na stole na klika dni,
- rozłozyć i przykryć czyms ciężkim,
- zwinąć i przechowywać w poziomie, wgłębienia robią siię od przechowywania w pionie (?),
- uprasować,
- zareklamować do FFG :)

Robiłem wszystko, teraz leży na stole zmieniam strony i nie jestem pewny czy jest postęp czy nie. Skoro inni pisali, ze mieli to samo i im się poprawiło, no to będe próbować. I licze, że FFG odpowiedza po świętach!

Poza tym to mata jest świetna, jestem zadowolony.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Problemy z matami od FFG

Post autor: rattkin »

Mam 20+ różnych mat od FFG, nigdy nie widziałem takiego problemu. Dziwne. Obawiam się jednak, że cudów z nią się nie zdziała. Oddaj / wymień na inną.

Z tego co mi wiadomo, to nie są maty piankowe. Pianka nie trzyma się podłoża, ślizga się (jest to też różnica między dobrą matą do ćwiczeń fizycznych, a tandetą). To są maty gumowe/kauczukowe (z materiałem poliestrowym u góry). No, chyba że tam gdzies jakiś milimetr pianki jest włożony pomiędzy materiał, dla sprężystości.

Na odpowiedź od FFG nie masz co liczyć raczej, szczególnie teraz kiedy merger z Asmodee jest w toku. Ew. napiszą Ci kulturalnie żebyś sobie załatwiał ze sklepem albo z lokalnym dystrybutorem (Galakta).
ODPOWIEDZ