W Roku Smoka / Im Jahr des Drachen (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1946 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: warlock »

Dzięki! :)

Ale tak czy inaczej czuję, że jestem jedynym "współczesnym recenzentem" w kraju, któremu ta gra naprawdę BARDZO się podoba :mrgreen:. Ciekaw jestem, jakie ta gra będzie miała przyjęcie. Bo chyba jest zbyt bezlitosna dla osób wychowanych na lajtowych sandboxach ;).
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: Veridiana »

Co rozumiesz przez "współczesnego recenzenta"? Ja też W Roku Smoka zawsze BARDZO lubiłam :D To jedna z tych genialnych gier Felda sprzed ery "kółka" (Trajan, Amerigo, Badacze, Wyrocznia, Merlin).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1946 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: warlock »

Kogoś, kto się wkręcił w gry w przeciągu ostatnich 3-4 lat ;). Bo mam wrażenie, że osoby wychowane na bardziej nowoczesnych planszówkach mają często problem z polubieniem takich trudnych, niewybaczających błędów gier ;).
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: zakwas »

warlock pisze:Kogoś, kto się wkręcił w gry w przeciągu ostatnich 3-4 lat ;). Bo mam wrażenie, że osoby wychowane na bardziej nowoczesnych planszówkach mają często problem z polubieniem takich trudnych, niewybaczających błędów gier ;).
Raczej to kwestia mocno indywidualna.
paczos
Posty: 17
Rejestracja: 12 lip 2014, 17:45
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: paczos »

Ponieważ gra pozbawiona jest jakiejkolwiek ikonografii postanowiłem przygotować kartę pomocy. Jest wg mnie szczególnie przydatna dla nowy graczy.

Zapraszam:https://boardgamegeek.com/filepage/1535 ... -gracza-pl

Wydrukowana dwustronnie wygląda tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: harrison »

wow, mega :) wygląda profesjonalnie, tak jakby wydawnictwo przygotowało. Dzięki!
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: hipcio_stg »

Odpowiadając na pytania wycinanych żetonów. U mnie wszystko idealnie, co zaprzecza, by cała seria była skopana.
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: harrison »

tomb pisze:W roku smoka można wypróbować online (na BGA) lub z AI na komputerze (bez instalacji, przez przeglądarkę - https://boardgamegeek.com/filepage/3569 ... ftware-v10). Obie wersje na podstawie pierwszego wydania, bez dodatków.
Wielki dzięki za to info! pierwsze 3 partie dostałem łomot od AI, ale jak już złapałem, to mam coraz lepsze wyniki. Na pewno kupię wersję sklepową.
Spoiler:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1946 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: warlock »

Ciekaw jestem, ile osób polubi tę grę. Póki co większość świeżych polskich i zagranicznych recenzji jest umiarkowanie optymistyczna (wielu recenzentów jest "na nie"). Niestety ale spodziewam się tu finansowego fiaska Rebela - W Roku Smoka ma kilku/kilkunastu oddanych polskich fanów, którzy stale przewijają się w sieci. Ale jakoś tak nie wróżę tej grze dużego sukcesu (mimo, że sam ją uwielbiam) :).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: Trolliszcze »

Oprawa graficzna z zeszłego stulecia też nie pomaga.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: Vester »

Nie wiem, czy gusta graczy się zmieniły. Raczej ostatnimi laty rozszerzył się rynek graczy, zapewne zwabionych zalewem coopów, sandboxów i 3d; graczy, którzy w erze eurosucharów byli poza nawiasem. Dlatego nie martwiłbym się specjalnie o Rok Smoka, bo entuzjastów nie ubędzie. Pytanie tylko, czy gra się przebije przez szum wodospadu bajerów z KS.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: MataDor »

Może mi ktoś powiedzieć czy warto wymienić starą wersję na nową?
Grę bardzo lubię, to chyba jedyna pozycja jaką kojarzę w której sama gra stara ci się ostro dokopać i przeszkadzać. Grając masz wrażenie jak byś cały czas starał się zminimalizować straty, świetna sprawa :)

Z nowych zasad zauważyłem tylko że duży przywilej kosztuje teraz 7 juanów nie 6, co zmienia otwarcia.
Czy poza tym są jeszcze jakieś zmiany?
Czy dodatek jest sensowny i warto go mieć?
Z góry dzięki za info!
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: romeck »

MataDor pisze:Może mi ktoś powiedzieć czy warto wymienić starą wersję na nową?
To, poza wyglądem pudełka i dwoma minidodatkami, dokładnie ta sama gra.
MataDor pisze:Czy dodatek jest sensowny i warto go mieć?
Czemu nie czytasz wcześniejszych postów?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: kmd7 »

To je dobre!
Wypróbowałem wersje przeglądarkową i już nawet posmutniałem, że nie poszła na Chrome ani na Firefoksie, ale w końcu odpaliła w jedynie słusznej przeglądarce :D. Najpierw sromotnie przegrałem z AI 3 partie a czwartą nieznacznie, kilkoma punktami. Najbardziej wkurzające było to, że nawet jak prowadziłem do 8-9 miesiąca, to w ostatnie miesiące i tak dostawałem sromotne baty. Że nie wspomnę o końcowym podliczaniu punktów. Pomocnicy marli, zgliszcze pałaców dymiły, a ja zostawałem w tyle na torze punktacji. Zauważyłem (przewijało się w wątku) że jeśli grę zaczyna AI, to zawsze od pary postaci za 11 i kupna podwójnego przywileju. W końcu wygrałem bodajże 94:67. I o ile w poprzednich partiach starałem się prowadzić na torze inicjatywy (oprócz oczywiście jakiegoś planu wykorzystania pomocników), to w wygranej partii całkiem to odpuściłem i skupiłem się na tylko na tym drugim aspekcie. Może przypadek, a może AI miało słabszy dzień ;). W każdym razie chyba trzeba będzie sobie sprawić wersję analogową.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1946 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: warlock »

W nowej wersji przywilej kosztuje 7, więc AI by tak nie zaczęło ;).
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: staszek »

Ty też możesz mieć 11 punktów i być przed nim. Ja zagrałem na 5 osób i zdziwiłem się tak dużym zróżnicowaniem "komputerowych graczy". Ostatni miał 44 punkty, pierwszy miał 110 . Mnie udało się uskładać 112 - nigdy nie miałem więcej :)

kmd7 pisze:To je dobre!
Wypróbowałem wersje przeglądarkową i już nawet posmutniałem, że nie poszła na Chrome ani na Firefoksie, ale w końcu odpaliła w jedynie słusznej przeglądarce :D. Najpierw sromotnie przegrałem z AI 3 partie a czwartą nieznacznie, kilkoma punktami. Najbardziej wkurzające było to, że nawet jak prowadziłem do 8-9 miesiąca, to w ostatnie miesiące i tak dostawałem sromotne baty. Że nie wspomnę o końcowym podliczaniu punktów. Pomocnicy marli, zgliszcze pałaców dymiły, a ja zostawałem w tyle na torze punktacji. Zauważyłem (przewijało się w wątku) że jeśli grę zaczyna AI, to zawsze od pary postaci za 11 i kupna podwójnego przywileju. W końcu wygrałem bodajże 94:67. I o ile w poprzednich partiach starałem się prowadzić na torze inicjatywy (oprócz oczywiście jakiegoś planu wykorzystania pomocników), to w wygranej partii całkiem to odpuściłem i skupiłem się na tylko na tym drugim aspekcie. Może przypadek, a może AI miało słabszy dzień ;). W każdym razie chyba trzeba będzie sobie sprawić wersję analogową.
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: kmd7 »

Ty też możesz mieć 11 punktów
Wiem, jeśli zaczynałem, grałem tak samo :D.
Ostatni miał 44 punkty, pierwszy miał 110 .
Jakbyś sam musiał grać za czterech, też miałbyś takie rozstrzał wyników i nie dopilnowałbyś tego piątego :D. A poważniej, to muszę spróbować gry na więcej "osób", do tej pory grałem tylko na dwie. Być może dlatego było ciężko, AI musiało pilnować tylko jednego i to zielonego ;).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1946 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: warlock »

Najbardziej lubię w to grac na 3-4 osoby :). Fajnie, że jakiś nowy gracz polubił ten tytuł, bo na razie cisza w eterze totalna (Zamki Burgundii kradną show) :).
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: dave8 »

Ja mocno zastanawiam się nad kupnem ale dopiero dzisiaj przyszedł Trajan (mam jeszcze Zamki i Rialto) i muszę go ograć.
Na smoka pewnie skuszę się po nowym roku jakoś.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: zakwas »

dave8 pisze:Ja mocno zastanawiam się nad kupnem ale dopiero dzisiaj przyszedł Trajan (mam jeszcze Zamki i Rialto) i muszę go ograć.
Na smoka pewnie skuszę się po nowym roku jakoś.
Dobry feldowy zestaw. Jak na tego autora spore zróżnicowanie. Rialto trochę odstaje od reszty, ale nad „Smokiem” się nie zastanawiaj - bierz i ciesz się grą. :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: Veridiana »

wajwa
Posty: 2224
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: wajwa »

Heh , śmieszna sprawa ... Daaawnooo temu grając kilka pierwszych partii w WRS źle zinterpretowaliśmy reguły i graliśmy z niejawnymi wydarzeniami , w sensie odkrywaliśmy je na początku rundy :lol:
To był dopiero hard core 8)
Dopiero musiał z nami usiąść jeden kolega , który od razu stwierdził " ale Panowie , te wydarzenia to muszą być odkryte ! "
Jeszcze pamiętam jak się z nim kłóciliśmy " no co Ty , to by było za proste " :wink:

Co do polskiego wydania ...
Niestety muszę wrzucić kamyczek do ogródka Rebela , te żetony to jest trochę kpina , mam porównanie z wydaniem niemieckim-angielskim i niestety bardzo żałuję , że się zdecydowałem na polskie wydanie.

Ale sama gra jest świetna , jeden z lepszych Feldów 8)
Woogóle jedna z lepszych planszówek ever.
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: Furan »

Żetony z innych wydań są grubsze?
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: harrison »

Furan pisze:Żetony z innych wydań są grubsze?
Pytałem o to samo w kwestii Zamków (link), bo podobno też są cieńsze :/ Jeśli faktycznie tak jest również ze Smokiem to nie rozumiem jak można było zaoszczędzić na tym przy dzisiejszej jakości wydawanych gier :/ No bo raczej to nie było zalecenie Alea...?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: W Roku Smoka (Im Jahr des Drachen)

Post autor: rastula »

grubsze czy nie... grubość żetonów jak na dzisiejsze standardy jest faktycznie żałosna. gra bardzo dobra :).
ODPOWIEDZ