(Gdynia) Eurogranie (info w pierwszym poście)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Zagraliśmy dzisiaj tylko w dwie gry, za to w drugą z nich dwa razy. Zdecydowanie bardziej podoba mi się Louis XIV, którego zapewne kupię :) Dużo się dzieje na "planszy", dynamika i interakcja na fajnym poziomie. W roku smoka, jak pozostałe gry Felda, raczej mi się nie podoba. Mega suche i męczące punktowania "za wszystko".
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

:)
W roku Smoka - podobnie jak dużo innych gier Fleda jest genialna :):):) - i opinii nie zmienię, mimo, że przegrałem wczoraj z Amadeuszem (minimalnie, bo tie-breakerem).
ale de gustibus not disputandum est fajnie, że mimo rozbieżności w ocenie niektórych gier mamy radość ze wspólnego grania

Louis XIV - pierwsza rozgrywka troszkę na rozpoznanie bojem reguł :) ale druga już była na maksa intensywna i pełna intryg i perfidnych zagrań (w końcu brakowało kasy).
Jak na grę typu "euro" - bardzo dużo negatywnej interakcji, ale jak dla mnie w granicach nie psujących zabawy.
Po przemyśleniu wydaje mi się, że najbardziej nie podoba mi się (poza tym, że graliśmy w wersje niemieckojęzyczną) losowość w dobieraniu kart misji - szczególnie tych pierwszych.
Rozwiązanie z punktowaniem herbów też jest losowe, ale prawie pozbawione wpływu na wynik....

na poziomie priva:
a) to jak?? zbierzemy zamówienie do Planszostrefy na 6 stówek?? ja na pewno wziąłbym Nippon...
b) za tydzień planuję być-> i wówczas koniecznie testujemy Signorie :) -na BGG jest świetny tutorial po regułach od wydawcy, jak przejrzymy wcześniej to pójdzie gładziutko
c) BTW: spróbujmy ustalić kolejne tytuły z wyprzedzeniem - będzie szansa zapoznać się z zasadami - A im więcej z nas zna reguły, tym szybciej i płynniej idzie gra. I sprawia więcej radości.

ć) @Romek - skoro Targi za proste, to na 2 osoby zaraz wyjdą Pola Arle :) - nie będzie ani za prosto, ani za losowo :)
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

cezaras pisze: W roku Smoka - podobnie jak dużo innych gier Fleda jest genialna :):):) - i opinii nie zmienię, mimo, że przegrałem wczoraj z Amadeuszem (minimalnie, bo tie-breakerem).
ale de gustibus not disputandum est fajnie, że mimo rozbieżności w ocenie niektórych gier mamy radość ze wspólnego grania
Fakt, zawsze chętnie zagram:) Mimo, że zdania póki co nie zmieniam. Z gier Felda, z tych co grałem, najbardziej podoba mi się Amerigo.
cezaras pisze: Louis XIV - pierwsza rozgrywka troszkę na rozpoznanie bojem reguł :) ale druga już była na maksa intensywna i pełna intryg i perfidnych zagrań (w końcu brakowało kasy).
Jak na grę typu "euro" - bardzo dużo negatywnej interakcji, ale jak dla mnie w granicach nie psujących zabawy.
Po przemyśleniu wydaje mi się, że najbardziej nie podoba mi się (poza tym, że graliśmy w wersje niemieckojęzyczną) losowość w dobieraniu kart misji - szczególnie tych pierwszych.
Rozwiązanie z punktowaniem herbów też jest losowe, ale prawie pozbawione wpływu na wynik....
Jak dla mnie aż tyle tej negatywnej interakcji nie ma, z reguły zostaje nam coś do zrobienia tyle, że za opłatą więc nie zostajemy z niczym :) Z herbami wiadomo, że za każdy masz 1 pkt więc nie bierzesz go do końca w ciemno. Ewentualnie na koniec można zyskać dodatkowe 2-3 pkt w podsumowaniu. Do kart misji nie mam zastrzeżeń.
cezaras pisze::)
na poziomie priva:
a) to jak?? zbierzemy zamówienie do Planszostrefy na 6 stówek?? ja na pewno wziąłbym Nippon...
b) za tydzień planuję być-> i wówczas koniecznie testujemy Signorie :) -na BGG jest świetny tutorial po regułach od wydawcy, jak przejrzymy wcześniej to pójdzie gładziutko
c) BTW: spróbujmy ustalić kolejne tytuły z wyprzedzeniem - będzie szansa zapoznać się z zasadami - A im więcej z nas zna reguły, tym szybciej i płynniej idzie gra. I sprawia więcej radości.

ć) @Romek - skoro Targi za proste, to na 2 osoby zaraz wyjdą Pola Arle :) - nie będzie ani za prosto, ani za losowo :)
Zobaczę i może coś dorzucę do Planszostrefy.
Postaram się obejrzeć tutorial ale nie obiecuję :)
Pola Arle dawno zamówione :)
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2016, 10:15 przez dexete, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

cezaras pisze: na poziomie priva:
a) to jak?? zbierzemy zamówienie do Planszostrefy na 6 stówek?? ja na pewno wziąłbym Nippon...
b) za tydzień planuję być-> i wówczas koniecznie testujemy Signorie :) -na BGG jest świetny tutorial po regułach od wydawcy, jak przejrzymy wcześniej to pójdzie gładziutko
c) BTW: spróbujmy ustalić kolejne tytuły z wyprzedzeniem - będzie szansa zapoznać się z zasadami - A im więcej z nas zna reguły, tym szybciej i płynniej idzie gra. I sprawia więcej radości.
a) Okej to mogę zrobić wspólne zamówienie jeśli Romek też coś chce. Ode mnie jeszcze 1 albo 2 osoby zamówią. Proszę więc o wiadomość na priv co mam zamówić. Ale obawiam się, że może nam zabraknąć na te 600 zł, chociaż zależy też od Was :D
b) Signorie z chęcią.
c) Zgadzam się!


W roku Smoka - bardzo stresująca gra bo co turę gra czegoś wymaga od nas, a kary są bolesne. Mam wrażenie, że też ciężko jest się podnieś po jednym złym ruchu. Mimo, iż wygrałem tylko 1 to mam wrażenie, że w grze najważniejsza jest kolejność (tor środkowy). Wybór akcji jest kluczowy bo rzadko kiedy się ma nadmiar gotówki. Aczkolwiek grałem tylko raz i mogę się mylić. Ogólnie gra na plus. Ale znam lepsze gry Felda :P
ObrazekObrazek

Louis XIV - było czuć czyjego autorstwa to gra. Pierwsza rozgrywka była straszna :wink: Na szczęście gdy już nauczyliśmy się grać to za drugim razem poszło bardzo sprawnie. Dużo interakcji, jest wrednie ale bez szaleństwa. Lancaster tam to jest chamstwo na planszy :D Gra mi się bardzo spodobała i waham się czy aby nie kupić. Według BGG najlepiej się gra na 4. W dwie osoby też jest rekomendacja ale "mniejsza".
ObrazekObrazekObrazek
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

kto się wybiera jutro??

Signorie na początek... :)
grzesk
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwie 2016, 07:04

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: grzesk »

bede, nie wiem czy do samego konca

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

cezaras pisze:kto się wybiera jutro??

Signorie na początek... :)
Będę i wezmę Edo.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Będę i ja. Była prośba o Zamki Szalonego Króla Ludwika więc wezmę. Czy coś jeszcze sobie życzycie? :wink:

PS: Mikołaj z dużym kartonem odwiedzi Cyganerię jutro :D
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

ChlastBatem pisze:Czy coś jeszcze sobie życzycie? :wink:
Dla mnie poproszę Kebab.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

dexete pisze:
ChlastBatem pisze:Czy coś jeszcze sobie życzycie? :wink:
Dla mnie poproszę Kebab.
Bez najmniejszego problemu :wink:
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Widzimy się tradycyjnie koło 17?
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

si :)
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

wczoraj dwie duże pozycje :)

Signorie - bardzo fajna, trochę feldowata gra )
napisałem już w wątku o Signorie, że:

"Bardzo fajna gra, bardzo fajne kombinowanie. Kosteczki użyte miodnie.
Patent z pomocnikami znakomity.
ale 7ma runda w 4 osoby to porażka -> Tylko i AŻ tyle"
i tyle
wraz z tłumaczeniem gra zajęła nam prawie 2,5 godziny.
Za drugim razem myślę, że zeszlibyśmy poniżej dwóch

Edo - ciekawa pozycja, z elementami rywalizacji opierająca się o programowanie ruchów...
dużo lżej niż w Signorie (i szybciej)
ale wciąż pozytywnie


na za tydzień wstępny plan to Bruxelles 1893 i być może (zgodnie ze stylem grafik) Troyes
ps. faktycznie w obu grach malował ten sam gość Alexander Roche
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Signorie - bardzo fajna gra ale trochę przydługa. Mam nadzieję, że przy znajomości zasad tempo znacząco wzrośnie. Prosty, aczkolwiek fajny i ciekawy mechanizm wykonywania akcji za pomocą kości. Sporo opcji do wyboru ale część z nich w kilku miejscach powtórzona. Myślę, że warto mieć tę grę.
Edo - charakterystyczna plansza nie każdemu się podoba. Najbardziej w grze podoba mi się, że każdy jeden punkt tak dużo waży. Sporo kombinowania przy wyborze, w tajemnicy, akcji do zagrania w kolejnej rundzie. Czasem wychodzi, wskutek działań innych graczy, że jakaś akcja była nieopłacalna. Ogólnie nie jest to jakiś mega tytuł ale miejsce w rankingu BGG, moim zdaniem, sporo zaniżone.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2016, 19:08 przez dexete, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Dzisiaj bez zdjęć.
dexete pisze: Edo - charakterystyczna plansza nie każdemu się podoba.
To o mnie 8)

Edo - to szybka gra (nie tylko rozgrywka ale i nauka zasad) i elegancka w zasadach. Ogólnie tam wszystko działało. Ale nie wiem czemu gra mi się średnio podobała. Poprawna gra ale nic mnie tam nie urzekło, może za mało innowacyjności czy stresu w grze :wink: Klocki ryżu... bezcenne.

Signorie - to cięższy tytuł i nie powinienem go oceniać po jednej grze.
Co mi się podobało? Mnogość możliwości, kości, sprytny ogranicznik 13 oczek, różne herby u każdego z graczy, świetne powiązanie mechaniki z rodzeniem potomstwa, brak przestojów - każdy robił szybko swoją akcję (jedynie na początku było trudniej z wyborem).
Co mi się nie spodobało? Gra jest za długa tzn. w pewnym momencie robi się nudna gdyż nie ma co robić. Mapa zajęta, czas na rozwój pod koniec gry to zły pomysł, bonusowe akcje (tam gdzie jest pieczęć) zbyt słabe. Ogólnie nie spodobał mi się ten tor dodatkowych akcji (prawie w ogóle nie używane i większości powielało te same akcje co na planszy gracza... powinny tam być same unikatowe rzeczy). Kolejna sprawa to źle sprasowana plansza, odstaje. Ikonografia momentami była myląca albo niezrozumiała. Nie do końca mi się podobał tor 3 rozwojów... jednym członkiem można w jednej rundzie wspiąć się na sam szczyt.
Acha i jeszcze mam mieszane uczucia co do ulepszeń. Bo na początku to była wielka frajda i bardzo mi się podoba jak gra daje możliwości rozwoju postaci, miasta itp. Ale tutaj od połowy gry zacząłem zauważać, że pewne ulepszenia na tym etapie gry są bezsensu albo nawet szkodliwe, a pola gdzie ulepszenia były przegięte to nie mogłem zagrać gdyż zawsze priorytet miała zwykła akcja. Ale możliwe, że słabo znam grę i źle gram :D
cezaras pisze: na za tydzień wstępny plan to Bruxelles 1893 i być może (zgodnie ze stylem grafik) Troyes
ps. faktycznie w obu grach malował ten sam gość Alexander Roche
Bardzo chętnie! Czyli następne spotkanie już mamy zaplanowane jeśli chodzi o wybór gier.
grzesk
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwie 2016, 07:04

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: grzesk »

czemu bez zdjec ;)

Obrazek

Obrazek
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

ja niestety jutro nie dam rady wpaść do Cyganerii :(
grzesk
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwie 2016, 07:04

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: grzesk »

sa jakies szanse ze bez czarka beda nas 4 sztuki?
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

grzesk pisze:sa jakies szanse ze bez czarka beda nas 4 sztuki?
Bez Czarka 4 osoby może być ciężko.
grzesk
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwie 2016, 07:04

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: grzesk »

to ja dzisiaj rowniez zrezygnuje co by zwiekszyc sobie szanse na nastepny raz w pelnym skladzie
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Na stół trafiło:

Louis XIV - tym razem w wersji angielskiej czyli bez wątpliwości. Solid Game ;)

Il Vecchio - czyli ulubiona gra Czarka gra podobna do tytułu Istmabul. Pozbieraj, zawieź i punktuj. Tajne cele na plus. Obmyślanie strategii jedynie w momencie posiadania tajnych celów. Gra bardzo taktyczna i szybka. Tura trwa czasem dosłownie 3 sekundy. Wykonana bajecznie. Jedynie gra ma tragiczną instrukcję i wiele osób gra w tę grę źle. Są dwa gigantyczne błędy, braki w instrukcji np. jeden polega na tym, że nie została omówiona jedna z 3 akcji na polu miasta. Na szczęście Romek ogarnął czeluście BGG i graliśmy poprawnie. Gra przyjemna ale nie jest to szczyt autora. Ubolewam też nad tym, że nie ma punktowania w trakcie gry co jest totalną bzdurą. Chodzi mi o punkty za zajmowanie miejsc w 3 lokacjach. Tam dostaje się stałe punkty i nigdy nie ulegną one zmianie. Więc dlaczego w trakcie gry nie można przesunąć się na polu punktacji tylko liczyć to wszystko na koniec i wynik końcowy jest niespodzianką dla graczy.
Grę pewnie kupię kiedyś jako tytuł do relaksu, po sytym obiedzie kiedy człowiek szuka niewymagającej rozrywki.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dale of Merchants - genialne wykonanie graficzne. Szybki deck building. Natomiast gra dużo traci ze względu na nieprzemyślaną mechanikę z trikami kart. Gracz, który szybko buduje stragan raczej wygra niż ten, który wykorzystuje moce kart.
ObrazekObrazek

Patchwork - genialna gra Uwe. Lekki tytuł ale nie prostacki. Geniusz! Szkoda tylko, że kolejny tytuł z tej serii mu nie wyszedł (Hengist).
ObrazekObrazek

Zaginione Miasta - prostszy Trambahn. Męczące jest liczenie punktów. Karty za duże. Plansza źle sprasowana i niepotrzebna. Brak notesu do punktowania gdzie wyniki oscylują między 200 - 500 punktów... to już przesada. W pudełku miejsca na dwie talie (nie wiadomo po co). No i powietrza sporo.
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Louis XIV - dla mnie to największe odkrycie spotkań w Cyganerii - jednym zdaniem świetna gra.
Il Vecchio - szału nie ma ale gra jest przyjemna. Jak ktoś lubi latać po planszy, realizować różne cele i zadania to mu się spodoba. Niestety instrukcja zniechęca - słabo napisana a co gorsza wprowadza w błąd i to jest pewnie też przyczyna średnich ocen tej gry w rankingu.
Dale of Merchants - dla mnie ta gra to totalna porażka, nie widzę żadnego sensu w grze typu dokładaj pierwszą lepszą kartę i zrób to pierwszy.
Patchwork - nie lubię prostych gier ale muszę przyznać, że ta jest nawet fajna. Chyba najfajniejsza krótka gra w jaką grałem.
Zaginione Miasta - gra nie jest zła ale, moim zdaniem, zdecydowanie gorsza od Trambahna. Punktowanie to jakaś pomyłka. Mogli od razu pójść w tysiące a nie setki skoro taki autor miał rozmach.
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

jutro będę :)

i proponuję do Menu
1) coś co znam i śmigle wytłumaczę: Troyes / Bruxelles 1893
2) coś co mam, ale słabo znam i to trzeba zmienić: Nippon (jeszcze nie grałem) / Mombasa (grałem raz)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Troyes, Bruxelles 1893 i Mombasa to zestawienie idealne na jutrzejsze spotkanie. Wszystkiego nie ogarnę do jutra... ale Czarek dobrze tłumaczy ;)
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

ChlastBatem pisze:Troyes, Bruxelles 1893 i Mombasa to zestawienie idealne na jutrzejsze spotkanie. Wszystkiego nie ogarnę do jutra... ale Czarek dobrze tłumaczy ;)
Zagrać w trzy większe gry może być ciężko. Proponuję Troyes i Bruxelles a jak starczy czasu to dodatkowo Mombasa lub Nippon.
ODPOWIEDZ