Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
wirusman
Posty: 1975
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 86 times
Been thanked: 28 times

Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: wirusman »

Gier wojennych jest sporo, (heroes of normande, d-day dice, memoir..), która gra osadzona w czasach wojny światowej, jest najciekawsza i najlepsza dla jednego gracza/dla jednego gracza z opcją dla dwóch. Szukam gry przynajmnije na poziomie trudności średnim.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: misioooo »

Zajrzyj na forum gier wojennych może... My planszówkowcy "klasyczni", a to inny kawałek chleba niż gry wojenne :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
wirusman
Posty: 1975
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 86 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: wirusman »

misioooo pisze:Zajrzyj na forum gier wojennych może... My planszówkowcy "klasyczni", a to inny kawałek chleba niż gry wojenne :)
O co kaman ? Nic nie wiem co tam pisze:)

ps. Chyba z byt ambitnie mnie tam wysłałeś:P
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1654
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: sirwei »

Najlepsza/najciekawsza - ile graczy tyle opinii. Jakieś szczegółowe wymagania?
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
wirusman
Posty: 1975
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 86 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: wirusman »

Dlatego wzukam waszych opinii:)
Tak jak napisałem szukam gry:
- dla 1 osoby,
- dla 2 osób.
Gry do 1,5 godziny.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: misioooo »

2 osoby - Zimna Wojna (Twilight Struggle) ;)
Mnóstwo dobrego słyszałem o pozycji solo pt. Navajo Wars (od GMT)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
sirwei
Posty: 1654
Rejestracja: 26 gru 2012, 18:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: sirwei »

Jak szukasz szybkiej gry wojennej z figurkami to tide of iron albo memoir44. ToI podobno jest lepszy choć nie miałem okazji zagrać. Memoir miałem i żałuję że musiałem sprzedać.
Nobody`s perfect, everybody frytki.

Moja kolekcja
wirusman
Posty: 1975
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 86 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: wirusman »

Zimnawojna to była pierwsza moja gra planszowa i nie podeszła, czas gry był za długi. Może teraz było by lepiej, ale nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: misioooo »

wirusman pisze:Zimnawojna to była pierwsza moja gra planszowa i nie podeszła, czas gry był za długi. Może teraz było by lepiej,
I chcesz grę wojenną? Dla mnie gra wojenna to musi trwać trochę czasu... Może zdefiniuj co rozumiesz pod tym pojęciem, bo się pewnie nie skomunikowaliśmy na tej płaszczyźnie - brak kompatybilności myślowej ;P
wirusman pisze:ale nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki.
Nie nie... Mylisz to z "nie da rady wejść dwa razy do tej samej rzeki" :twisted: Dojrzałeś, dorosłeś, ograłeś się... Teraz inaczej na to popatrzysz.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: Indar »

Dobre opnie zbiera D-Day at Omaha Beach:
https://boardgamegeek.com/boardgame/296 ... maha-beach

Ale zerknij tutaj:
http://strategie.net.pl/viewforum.php?f ... caf77b6314

tam zjedli zęby na strategiach z interesującego Cię okresu. A osobiście polecę Ci Conflict of Heroes, ale nie wiem czy chodzi to oficjalnie na 1 osobę.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: misioooo »

Indar pisze:A osobiście polecę Ci Conflict of Heroes, ale nie wiem czy chodzi to oficjalnie na 1 osobę.
Jest Firefight Generator oraz Solo Expansion osławione :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
wirusman
Posty: 1975
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 86 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: wirusman »

misioooo pisze:
Indar pisze:A osobiście polecę Ci Conflict of Heroes, ale nie wiem czy chodzi to oficjalnie na 1 osobę.
Jest Firefight Generator oraz Solo Expansion osławione :)
Zajrzałem na bgg, a tam "Easy: Teach a new player how to play in under 5 minutes. No charts!", naprawde? Bo gra wygląda na cięższy kaliber.

Zimna wojna za bardzo polityczna:P, nie ma krwi i flaków. Ale ostatnio caciekawił mnie moirier 44 i heroes.., ale widzę że gier w takiej tematyce jest ogrom.
wirusman
Posty: 1975
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 86 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: wirusman »

I jest pytanie czy iść CoH, gdzie jest mnóstwo kartonu, czy w prostszy memoir.
Na pewno plusem jest , ze memoire jest po polsku. Będę musiał znów przestudiować sporą ilość recenzji
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: Patyk »

CoH będzie działać zarówno na 1 jak i 2 osoby. Memoir to gra bardzo lekka i na dodatek nie ma opcji żeby dobrze działała solo. Jeśli jako granie solo przyjmujesz też po prostu granie oboma stronami to chyba najlepszą opcją jest Band of brothers
wirusman
Posty: 1975
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 86 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: wirusman »

Pierwsza opcja to było szukanie gry jedno osobowej lecz wczoraj jakie było moje zdziwienie, jak małżonka powiedziała że z chęcia zagra np w memoir.

I na mojej liście zostały:
- Memoir 44
- Heroes of normande
- Conflict of heroes + dodatek solo (tutaj może być problem z znaleźć tyle czasu przy dwóch małych bajtlach w domu)
- D-day dice - ttylko solo.

Co z tej czwórki powinnem odrzucić?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: Indar »

D-Day Dice.
Turlanie kostkami, na dłuższą metę nudnawe.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: Rafalm »

Ok może ja dorzucę swoje trzy grosze. Jeśli poszukujesz prawdziwej gry wojennej, odpuść sobie raczej Memoir, Tides of Iron, Heroes of Normandie etc. To dobre gry (sam w nie lubię grać), ale raczej w kategorii tytułów wprowadzających do gier wojennych.

Z gier 1 osobowych polecam:
- Silent War - dowodzisz flotą okrętów podwodnych na Pacyfiku, w moim przypadku czas grania to było jakieś 3 dni. Polecam dodatek IJN, bo wprowadza on rzeczywiste okręty wojenne Japońskiej Marynarki Wojennej zamiast żetonów bez nazwy.
- Steel Wolves - rozwinięcie powyższego, zasady podobne, więcej okrętów (tym razem U-booty na Atlantyku). Czas gry ok 1 tygodnia.
- Fields of Fire - ciekawa gra jednoosobowa w skali taktycznej. Dowodzisz plutonem 9 dywizji piechoty w trzech różnych konflikatach: II wojnie światowej, wojnie w Korei oraz w Wietnamie. Karty terenu zastępują plansze, więc spora regrywalność dzięki dużej kombinacji układów terenowych. Całkiem wymagająca, tyle że to pozycja sprzed bodaj 8 lat więc może być trudno dostępna.

Osobiście bardzo też lubię serię Leader od DVG, w szczególności Apache-Thunderbolt Leader. To wg mnie najlepsza gra jednoosobowa jaką znam, ale to symulacja współczesnego pola walki (konflikty rzeczywiste i fikcyjne od Iraku do czasów obecnych).

Niestety w takie gry zazwyczaj gram sam, więc gier dwuosobowych nie mam rozpoznanych.

Generalnie warto sprawdzić trzy wydawnictwa: DVG (Dan Verseen Games), GMT i Compass Games. Uważam, że robią najlepsze gry wojenne, niestety z uwagi na małe nakłady i duży koszt dostawy z USA zazwyczaj są dość drogie.
wirusman
Posty: 1975
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 86 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: wirusman »

Widać, tutaj muszę rozgraniczyć gry strikte wojenne, a gry do piwka:D

Na dzień dzisiejszy kupie memoriar do posiadówki, ale w przyszłości będę szukał gry strikte jednoosobowej. Wtedy pochylę się na pozycjach kolegi Rafalm.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: Rafalm »

Memoir'44 to dobry wybór na początek.

Przy okazji w dziale "sprzedam' właśnie wystawiony jest całkiem zacny zestaw. Nie znam sprzedawcy, ale może warto zerknąć: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=41469
wirusman
Posty: 1975
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 86 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: wirusman »

Widziałem, ale co by żona powiedziała. Jakbym kupił grę i powiedział, że chrzcin nie będzie?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: Andy »

Rafalm pisze: Z gier 1 osobowych polecam:
- Silent War - dowodzisz flotą okrętów podwodnych na Pacyfiku, w moim przypadku czas grania to było jakieś 3 dni.
W 3 dni można rozegrać jakiś scenariusz. Na pełną kampanię pół roku nie wystarczy!
Rafalm pisze:- Steel Wolves - rozwinięcie powyższego, zasady podobne, więcej okrętów (tym razem U-booty na Atlantyku). Czas gry ok 1 tygodnia.
Jak wyżej. Tu kampania zajęłaby pewnie jeszcze więcej czasu niż w przypadku Silent War.

Obie gry świetne, ale nie od nich zaczynałbym przygodę z jednoosobowymi grami wojennymi. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: tomb »

wirusman pisze:Gier wojennych jest sporo, (heroes of normande, d-day dice, memoir..), która gra osadzona w czasach wojny światowej, jest najciekawsza i najlepsza dla jednego gracza/dla jednego gracza z opcją dla dwóch. Szukam gry przynajmnije na poziomie trudności średnim.
Z wymienionych tylko D-Day Dice ma tryb solo. W dwójkę jest to kooperacja, do gry rywalizacyjnej potrzeba dodatku Atlantikwall.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: Rafalm »

@Andy - prawda, zapomniałem dopisać, że grałem w scenariusze. Kampanii jeszcze nie odważyłem się rozegrać ;-)
wirusman
Posty: 1975
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 86 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: wirusman »

Seria leader wygląda smakowicie. Chyba Skuszę się ma jedną grę z tej serii. Chociaż 400 trochę to kosztuje.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra wojenna (I-IIwojna światowa), dla 1-2 osób

Post autor: Rafalm »

wirusman pisze:Seria leader wygląda smakowicie. Chyba Skuszę się ma jedną grę z tej serii. Chociaż 400 trochę to kosztuje.
Mom zdaniem najlepsza jest Apache Thunderbolt Leader, dwie kolene Phantom Leader i Hornet Leader są mniej więcej na podobnym (także wysokim) poziomie. Uważaj natomiast na Tiger Leadera, choć w nią nie grałem, to nie sprostała oczekiwaniom graczy i zbiera słabe recenzje.
ODPOWIEDZ