Teraz jest Cz, 23 mar 2017, 17:22

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 01:53 
Użytkownik wspierający

Właśnie wróciliśmy z targów w Essen. Wrażenia niezapomniane. Wiele nowych gier, tysiące graczy, kilka remake'ów no i oczywiście.... zupełnie nowa Gra roku 2007! Biorąc pudełko NH do ręki stwierdziłem, że chyba ktoś się pomylił. Na nowo wydanej okładce do gry widnieje logo "Gra Roku 2007" (ta z laurami i z odpowiednim napisem). A wydawało mi się jeszcze do czwartku, że NH otrzymała wyróżnienie i miała się posługiwać logotypem "Wyróżnienie". Czy ja się mylę, czy może kto inny?

Wydawnictwo Portal zapewne nie wycofa z rynku całego nakładu, tak jak robią to profesjonalne firmy, gdy coś im pójdzie nie tak. Ale w tym przypadku pomyłka jest raczej wykluczona. To działanie z premedytacją, więc nikt niczego nie będzie wycofywał.

Mamy więc dwie gry roku w Polsce. Oficjalną i samozwańczą. Moim zdaniem tytuł i sens Gry Roku zostały pogrzebane. Po co wybierać grę roku, jeśli każdy może sobie ją zawłaszczyć? Myślę, że nasze gry EiT, KF oraz PR z pewnością ładnie będą się prezentować w przyszłym roku na sklepowych półkach z logotypem nagrody z 2008 roku, a kolejny dodruk z logotypem Gry Roku 2009. Nawet jeśli konkrs by się nie odbył. Czy do tego dążyliśmy?

Przykro tylko, że trud organizatorów plebiscytu zostaje w ten sposób zaprzepaszczony, a Ignacemu gratuluję przybicia gwoździa do trumny. W ten sposób w sumie ani WN ani NH nie są grą roku, bo tegoroczny konkurs powinno się uznać za nieważny.... choć to i tak zupełnie nic nie zmieni. Garstka osób z tego forum wie jakie były wyniki, a dla pozostałych 99,9% ludzi w Polsce logo na pudełku to tylko jakiś kolorowy szlaczek.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 07:33 
Administrator

Fatalnie. Nawet nie spojrzalem na to na targach, poniewaz na stoisku bylo wielkie logo Gry Roku w wersji "Wyroznienie", wiec wydawca doskonale wiedzial jaka nagrode otrzymal.

= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 09:02 
Administrator

Mam nadzieje, ze wypowie sie tutaj Trzewik.

I pytanie najwazniejsze - co teraz?

Pozdrawiam
Szymon

Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 10:40 
Użytkownik wspierający

Don Simon napisał(a):
I pytanie najwazniejsze - co teraz?

Myślę, że profesjonalny wydawca za jakiego chce uchodzić Portal powinien wycofać nakład i poprawić pudełka oraz kajać się przed wszystkimi bo nie sądzę że tym razem znowu będzie można zwalić na drukarnię. Inaczej ta nagroda i mówienie o jej prestiżu nie ma sensu.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 10:47 
Użytkownik wspierający

nawet nie wiem jak to skomentowac i nie napisac czegos brzydkiego o Portalu...

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 10:59 
Administrator

podejrzewam ze mowimy o niemieckim wydaniu. z tego co rozumiem portal sprzedal caly naklad w essen, czyli nie ma co wycofywac. polska edycja nowego wydania jeszcze chyba nie jest drukowana, czyli jest czas zareagowac. a w praktyce znaczenie to ma jednak glownie na polskich pudelkach, nie niemieckich.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 11:06 
Administrator

W związku z logiem nieodparcie przychodzi mi do głowy ten wątek- http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... d961f2650e.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 11:11 
Użytkownik wspierający

bazik napisał(a):
a w praktyce znaczenie to ma jednak glownie na polskich pudelkach, nie niemieckich.

Nie zmienia to faktu że działanie Portalu nie jest zbyt fajne (lekko mówiąc).

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 12:01 
Użytkownik wspierający

Kod:
(...)nie jest zbyt fajne (lekko mówiąc)

To bardzo lekko powiedziane, dla mnie to zwyczajne nadużycie i brak szacunku dla instytucji Nagrody oraz dla głosujących.

Tak miało być:
http://nagroda.gry-planszowe.pl/
a tak jest
http://www.konwenty.gildia.pl/pionek/pionek4/galeria/image025/*sen

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 12:43 

Może czas zastrzec symbole Nagrody Roku jako znaki towarowe? Jeżeli nabędą one wymiernej wartości może to być jedyny sposób na powstrzymanie takich działań.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 14:04 
Użytkownik wspierający

Podstawowy problem polega na tym, że praktycznie nikt w Polsce nie wie nie tylko jaka gra została uznana za Grę Roku, ale nawet o tym, że taki tytuł jest nadawany. Przypuszczam, że 90 % osób z branży (sklepy, hurtownie, producenci, importerzy) o tej nagrodzie nie słyszało. Dlatego każdy może na swojej grze taki napis umieścić i niewiele ryzykuje.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 14:08 
Użytkownik wspierający

ciekaw jestem co powie Trzewik...
co oni sobie wyobrazali? ze nikt tego nie zauwazy?

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 14:20 
Administrator

Cytuj:
Podstawowy problem polega na tym, że praktycznie nikt w Polsce nie wie nie tylko jaka gra została uznana za Grę Roku, ale nawet o tym, że taki tytuł jest nadawany.

No i właśnie przez umieszczanie takich informacji na pudełkach nagrodę można spopularyzować... Może umieszczać gdzieś adres g-p.pl?

Cała sytuacja strasznie śmierdzi... Być może grafikę na stanowisku i tę z okładki projektowały dwie różne osoby. Słyszałem, że był straszny problem z pośpiechem przed Essen, ale to niczego nie usprawiedliwia... Według mnie należy zmienić logo w dodruku na polski rynek (chyba że "wadliwe" egzemplarze już się drukują - wtedy należy jest bez żadnego "ale" wycofać) i jakoś to wszyscy przebolejemy - tak jak mówi bazik...

Moja lista życzeń

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 14:55 
Administrator

na zdjeciach widac ze na stoisku portala na scianie mieli wydrukowane duze logo takie jak trzeba.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 15:01 
Użytkownik wspierający

Dzisiaj Ignacy wraca z Essen, jutro pewnie odpowie. Nie będę za niego się tłumaczył (nie moja sprawa), powiem tylko tyle że nie było to zamierzone.
Myślę również, że następna partia będzie już dobra.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 19:37 
Użytkownik wspierający

W normalnym kraju poleciałaby kara dla wydawnictwa za nadużycie, ale w normalnym kraju w myśl regulaminu Nagrody Portal nie miałby prawa posługiwać się żadną wersją loga.
Tutaj penie nic się nie stanie, Trzewik przeprosi i będzie po krzyku.
W tej chwili logo może zawitać na dowolnej grze, bo skoro jednemu wolno popełnić takie "niezamierzenie".
Najbardziej w tym wypadku szkoda Lacerty, która wygrywając plebiscyt nie mając jakichś szczególnie wymiernych korzyści z posiadania tytułu została w ten sposób pozbawiona i samej satysfakcji.

@ Folko -> Nie było zamierzone? Dwa różne loga, sprawa wałkowana dawno temu, skąd w ogóle wziął się projekt pudełka z taką wersją loga???

-You are a codfish.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 20:14 
Użytkownik wspierający

moze pomyslicie ze to absurdalne ale imho wypadaloby rozwazyc wykluczenie portalu jako wydawnictwa gier planszowych z wszystkich przyszlych edycji konkursu

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 20:17 

rajgildia napisał(a):
moze pomyslicie ze to absurdalne ale imho wypadaloby rozwazyc wykluczenie portalu jako wydawnictwa gier planszowych z wszystkich przyszlych edycji konkursu

Z takimi sadami jednak bym sie jeszcze wstrzymal do momentu az sie druga strona wypowie.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 20:26 
Użytkownik wspierający

raj - Jak dla mnie zbyt radykalne. W obecnej sytuacji głosowałbym raczej za pozbawieniem tegorocznego tytułu (wiem z moimi poprzednimi głosami to trochę sprzeczne skoro twierdzę, że NH nie ma żadnego tytułu, ale wobec tego ze niektórzy się upierają, że jednak ma to uważam byłoby jakieś rozwiązanie).
BTW nie wiem jakie mogłoby być tłumaczenie ze strony Portalu, które usprawiedliwiałoby takie posunięcie?
Wina drukarni, druknęli zły plik? Skąd go w ogóle mieli?
wydawnictwo widziało co dostało widziało czym handluje.
Nie jest obowiązkiem kapituły pilnować czy wydawca umieszcza właściwe loga na pudełku kiedy je składa. To wydawca ma obowiązek tego dopilnować. Nie ma tu żadnego tłumaczenia, że brakło czasu, ze w ostatniej chwili. Sorry no bonus, zawalił Portal.

No, ale faktycznie z ostatecznym ferowaniem wyroków poczekajmy do oficjalnej wypowiedzi Trzewiczka.

-You are a codfish.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 20:39 
Użytkownik wspierający

dlatego napisalem "rozwazyc"

tak jak napisales - skoro to pomylka to skad drukarnia miala zly plik?
ale powiedzmy ze byla to pomylka... zdarza sie...

dlaczego jednak sprawa zostala przemilczana? imho w takiej sytuacji wydawca powinien od razu skontaktowac sie z Natanielem i sie wytlumaczyc (szczegolnie jesli z jakichs przyczyn (np. finansowych) nie chcial wycofac nakladu)

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 21:00 
Użytkownik wspierający

Winę ponosi bezsprzecznie wydawnictwo, ostatecznie to ono dostarcza materiały do drukarni, ono zatwierdza projekty i ono odbiera próbki. Obojętne czy Portal umieścił nienależne mu logo z premedytacją, czy omyłkowo, tym czynem odebrał Lacercie jedyną wartość Nagrody - satysfakcję.
Jeżeli to pomyłka (jak tego dociec, na podstawie wyjaśnień zainteresowanych?), co najmniej wymagałaby wytłumaczenia się przed Kapitułą Nagrody i faktycznym zdobywcą tytułu w momencie jej zauważenia, nie pozostałoby wtedy miejsca na spekulacje. Jakoś trudno mi uwierzyć, aby Portal odkrył błędne logo w momencie wypakowywania gry na targach.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 21:18 
Użytkownik wspierający

Przykra sprawa, w takich chwilach człowiek się zastanawia, jakie pobudki kierowały takim postępowaniem :evil:

Żeby zachować jakąś uczciwość, powinni teraz na każdym pudełku nad tym znaczkiem dopisać przynajmniej: "Finalista konkursu" :roll:

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 21:45 
Użytkownik wspierający

Dusso - jaki finalista konkursu. Nie mają takiego tytułu i nie wolno im się takim tytułem posługiwać.

-You are a codfish.

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 22:10 
Użytkownik wspierający

Noo właściwie to byli finalistami, tyle, że zwycięzcą został kto inny.. :)

patrząc jednak trzeźwo, nie chce mi się wierzyć, że wycofają pudełka z tym napisem z rynku - ze względu na koszty; prościej chyba było by: zamalować/zalepić/wyciąć/wyskrobać/coś dopisać, sprostować, przeprosić, dać ogłoszenie w Wyborczej na pierwszej stronie, wpłacić 5000 PLN na PCK, udać się w pielgrzymkę na kolanach do Santiago de Compostella, podać zarząd do dymisji, odpukać w niemalowane a niepotrzebne skreślić :twisted:

Tytuł:
PostNapisane: Pn, 22 paź 2007, 22:16 
Użytkownik wspierający

przykra sprawa...

nawet jeśli cały nakład rozszedł się w Essen, to smród zostaje, a Lacerta może się czuć pokrzywdzona...

cierpi też prestiż nagrody... bo co to za nagroda, pod którą się można bezkarnie podszyć...

a i w pomyłki zecerskie nie wierzę od czasów Korczaka...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1