51. Stan - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Wontzki
Posty: 284
Rejestracja: 04 maja 2016, 07:45
Kontakt:

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wontzki »

ko2a pisze:Jak.mozna opisac kazdy z tych dwoch.dodatkoe?

Wysłane z mojego GT-S6310 przy użyciu Tapatalka

Jak dla mnie to Nowa Era to większa interakcja a Zima to bardziej zamknięty system nastawiony na rozwój swojego stanu z mniejszą liczbą interakcji. Ale to moje odczucie. Sam pograj i wczuj się w klimat.
Big Bad Dice - odwiedź nasz portal dotyczący gier planszowych, komputerowych oraz fantastyki
Subskrybuj nasz kanał na YouTube - powoli rozwijamy nasz kanał na YouTube - wspomóż nas i zostaw komentarz oraz subskrypcję
Kaermorchen
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2016, 21:11

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kaermorchen »

Cześć,

mam pytanie, które nasunęło mi się przy ostatniej 4 - osobowej rozgrywce: czy w fazie wypatrywania przy 4 osobach dociąga się 5 kart 2 czy 4 razy (tak żeby każdy z graczy mógł wybrać kartę jako pierwszy) ?

my graliśmy tak, że dociągaliśmy karty 4 razy co powodowało, że wszyscy mieli bardzo dużo kart na ręce (co turę - tylko w fazie wypatrywania dochodziło nam po 4 kart ).

z góry dzięki za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Bary »

Kaermorchen pisze:Cześć,

mam pytanie, które nasunęło mi się przy ostatniej 4 - osobowej rozgrywce: czy w fazie wypatrywania przy 4 osobach dociąga się 5 kart 2 czy 4 razy (tak żeby każdy z graczy mógł wybrać kartę jako pierwszy) ?

my graliśmy tak, że dociągaliśmy karty 4 razy co powodowało, że wszyscy mieli bardzo dużo kart na ręce (co turę - tylko w fazie wypatrywania dochodziło nam po 4 kart ).

z góry dzięki za odpowiedź :)
Dwa razy. Jest to zmiana w stosunku do O:NI.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Ginet »

Chciałem się utwierdzić w przekonaniu, że dobrze interpretuję.
Karta Skrzyżowanie - "Możesz tu przechować dowolną liczbę szarych znaczników kontaktu podczas następnej fazy czyszczenia" oznacza, że karta działa tylko przez jedną fazę czyszczenia, a później staje się bezużyteczna?
Dzisiaj podczas partii padła taka interpretacja, że od momentu wybudowania tej karty można przechowywać szare znaczniki kontaktu podczas każdej fazy czyszczenia do końca gry.
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wroobel »

Ja rozumiem tę kartę dokładnie tak samo - działa w każdej fazie czyszczenia do końca gry.
MG77MG
Posty: 1
Rejestracja: 19 sie 2016, 17:26

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: MG77MG »

Cześć,

mam prośbę do osób obcykanych w 51 Stan a zwłaszcza w tryb jednoosobowy czy podany poniżej schemat rozgrywki jest prawidłowy bo codziennie modyfikuje zasady i już nie wiem jak to powinno wyglądać:

1 Faza wypatrywania. JA mam ostatecznie 6, WP 7. Czy od razu wszystkie karty WP są odkrywane czy jak to wygląda?
2 JA - faza akcji
3 WP - dobiera kartę połączeń, w pierwszej kolejności czerwoną o ile jest dostępna, odrzuca, dostaje 2pkt
4 faza czyszczenia
5 Faza wypatrywania, dobieram zasoby, odkrywamy nowe karty połączeń
6 JA - faza akcji
7 WP - dobiera kartę połączeń, niebieską o ile jest dostępna, odrzuca, dostaje 2pkt. Jeśli nie ma już karty niebieskiej zaczyna pierwszy atak

Mam nadzieję, że zrozumieliście o co mi chodzi. Jeśli coś pochrzaniłem napiszcie proszę krok po kroku jak powinna wyglądać rozgrywka bo ta cholerna instrukcja do niczego sie nie nadaje a materiały w sieci też nie są jednoznaczne w tym temacie. Wyczytałem też gdzieś, że WP po każdej rundzie dostaje nowe 3 karty. Już nie ogarniam tego.
Kaermorchen
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2016, 21:11

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kaermorchen »

Ja gralem tylko raz solo z ciekawosci i wygladalo to tak:
(Tez nie wiem czy poprawnie)

1. Faza wypatrywania - dobieralem 4 karty, wybieralem 1 dla siebie, tasowalem i losowalem 1 dla WP i kladlem ja odkryta, z pozostalych 2 wybieralem 1 dla siebie, ostatnia dla WP.
Odslanialem karty polaczen.

2. Faza produkcji - produkowalem surowce a Wp bralem wieszchnia karte z talii i kladlem odkryta w jego polu gry.

3. Faza akcji ( naprzemian z WP ), ja robilem swoje a WP w pierwszej turze dobieral czerwone polaczenie wymienial na 2 pkt, a wkolejnej jego turza zaczynal atak ( nie dobieral niebieskiej karty polaczenia- mozliwe ze to byl blad :P )

4. Faza czyszczenia

5. Wszystko od poczatku

Jesli cos bylo zle to bede wdzieczny za poprawienie mnie bo pewnie czasami moge miec ochote zeby zagrac solo ;)

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Bary »

Kaermorchen pisze:Ja gralem tylko raz solo z ciekawosci i wygladalo to tak:
(Tez nie wiem czy poprawnie)

1. Faza wypatrywania - dobieralem 4 karty, wybieralem 1 dla siebie, tasowalem i losowalem 1 dla WP i kladlem ja odkryta, z pozostalych 2 wybieralem 1 dla siebie, ostatnia dla WP.
Odslanialem karty polaczen.

2. Faza produkcji - produkowalem surowce a Wp bralem wieszchnia karte z talii i kladlem odkryta w jego polu gry.

3. Faza akcji ( naprzemian z WP ), ja robilem swoje a WP w pierwszej turze dobieral czerwone polaczenie wymienial na 2 pkt, a wkolejnej jego turza zaczynal atak ( nie dobieral niebieskiej karty polaczenia- mozliwe ze to byl blad [emoji14] )

4. Faza czyszczenia

5. Wszystko od poczatku

Jesli cos bylo zle to bede wdzieczny za poprawienie mnie bo pewnie czasami moge miec ochote zeby zagrac solo ;)

Pozdrawiam :)
Prawie wszystko dobrze. WP dobiera także w drugiej kolejności niebieską kartę połączenia.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: ko2a »

Standardowo na poczatku my dostajmey 6 kart i 4 zostawiamy?

Wysłane z mojego GT-S6310 przy użyciu Tapatalka
Kaermorchen
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2016, 21:11

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kaermorchen »

tak.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1399
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: raiden25 »

Czy podczas jednej akcji mogę dobrać kartę połączeń i ja wymienić na zasoby? Czy nawet musze to zrobic?
Kaermorchen
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2016, 21:11

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kaermorchen »

Wydaje mi sie , ze wymieniasz ja w kolejnej swojej turze, przynajmniej ja tak gram ale w sumie tez nie wiem czy wlasciwie ;)
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Helga »

Gram tak, że jedna akcja to wydanie 2 ludków na kartę połączeń, natomiast kolejna akcja, to wymiana na żetony.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1399
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: raiden25 »

No właśnie jest napisane że albo zakup karty albo wymiana, jednak na karcie jest informacja że akcja jest NARYCHMIASTOWA. Pytanie czy można te karty przetrzymywać w ręku na kolejne rundy, czy odrzuca sie je w fazie czyszczenia? Pytam bo nie mam teraz dostępu do instrukcji.
Gdyby sie ja odrzucało to mniejszy wpływ by miało to na rozgrywkę. Gdyby karta miała zostać na ręku to juz co innego.
Kaermorchen
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2016, 21:11

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kaermorchen »

Ja gram ze mozna przetrzymac, chociaz nigdy nie bylo takiiej potrzeby.

W fazie czyszczenia nie odrzuca sie zadnych kart.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1399
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: raiden25 »

To pytanko chyba ostatnie, naboje mogę wymienić na surowce podstawowe, dopiero potem mogę np. Wymienić żelazo na żeton budowy? Czyli na taka wymianę potrzebuje dwóch ruchów?
Kal-El83
Posty: 1145
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 241 times
Been thanked: 129 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kal-El83 »

Naboje zastepują a nie je wymieniasz. Czyli placisz nabojami jak żelazem.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Bary »

raiden25 pisze:No właśnie jest napisane że albo zakup karty albo wymiana, jednak na karcie jest informacja że akcja jest NARYCHMIASTOWA. Pytanie czy można te karty przetrzymywać w ręku na kolejne rundy, czy odrzuca sie je w fazie czyszczenia? Pytam bo nie mam teraz dostępu do instrukcji.
Gdyby sie ja odrzucało to mniejszy wpływ by miało to na rozgrywkę. Gdyby karta miała zostać na ręku to juz co innego.
Możemy je przetrzymywac i później aktywowac jako akcje, w swojej turze. W skrocie reguł jest wrecz info że można kartę pobrać LUB użyć karty polaczenia.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1399
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: raiden25 »

Tak się zastanawiam, czy grając mam wybrać którą talią gram czy mogę potasować wszystkie? Nie widzę w instrukcji aby byłą informacja o tym....
Kal-El83
Posty: 1145
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 241 times
Been thanked: 129 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kal-El83 »

Temat był już poruszany nie raz. Generalnie możesz wrzucić wszystkie karty ... ale ... Gra była balansowana pod rozgrywki podstawka + jeden dodatek.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Helga »

Teoretycznie instrukcja sugeruje albo kart 51. Stan albo 51. Stan+Nowa Era albo 51. Stan+Zima.

Ale osoby mieszały wszystko i się nie skarżyły, że nie śmiga.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1399
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: raiden25 »

Przepraszam za ponawianie pytania i dzięki za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: janekbossko »

Kazdy gracz wykonuje po jednej akcji czy najpierw pierwszy wykonuje ile chce/moze az spasuje i tura wykonywania przechodzi na gracza nr 2?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Kal-El83
Posty: 1145
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 241 times
Been thanked: 129 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Kal-El83 »

Po każdej akcji tura przechodzi na następnego gracza.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
prorock
Posty: 26
Rejestracja: 23 maja 2011, 18:31
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: prorock »

Mam pytanie odnośnie zasad nowego dodatku - Trzy Miasta.
- czy w jednym momencie wielu graczy może mieć podpisaną umowę z jednym miastem?
- czy w fazie produkcji na miasto kładzie się nowy zasób, nawet jeśli któryś z graczy ma podpisaną umowę?

Instrukcja (skromna):
https://www.dropbox.com/s/24gh5hkm1qv91 ... l.pdf?dl=1
ODPOWIEDZ