Automobile vs. Kraftwagen

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Automobile vs. Kraftwagen

Post autor: Lubel »

Czy te gry nie są podobne do siebie? Czy tylko tematyka podobna, ale rozgrywka, mechaniki inne? Jakieś małe porównanie, pliz.
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Automobile vs. Kraftwagen

Post autor: carlos »

Lubel pisze:Czy te gry nie są podobne do siebie? Czy tylko tematyka podobna, ale rozgrywka, mechaniki inne? Jakieś małe porównanie, pliz.
To jest ta sama gra.

EDIT: jeśli masz na myśli nową grę od G3.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2016, 15:21 przez carlos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Automobile vs. Kraftwagen

Post autor: BartP »

Jeśli masz na myśli grę Automobile autorstwa Martina Wallace'a i Kraftwagen pana Cramera to są to zupełnie różne gry i łączy je tylko tematyka sprzedaży samochodów.

Natomiast wspomniane Kraftwagen zostanie po polsku wydane pt. Automobile, ot tak żeby zmylić fanów Wallace'a ;].
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1359
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 161 times
Been thanked: 160 times

Re: Automobile vs. Kraftwagen

Post autor: Zet »

carlos pisze:
Lubel pisze:Czy te gry nie są podobne do siebie? Czy tylko tematyka podobna, ale rozgrywka, mechaniki inne? Jakieś małe porównanie, pliz.
To jest ta sama gra.
I właśnie przez takie pomyłki uważam polski tytuł Kraftwagen za nieprzemyślany.
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Automobile vs. Kraftwagen

Post autor: carlos »

Zet pisze:
carlos pisze:
Lubel pisze:Czy te gry nie są podobne do siebie? Czy tylko tematyka podobna, ale rozgrywka, mechaniki inne? Jakieś małe porównanie, pliz.
To jest ta sama gra.
I właśnie przez takie pomyłki uważam polski tytuł Kraftwagen za nieprzemyślany.
Fakt... Pierwsze co mi się skojarzyło to wersja od G3. Kompletnie zapomniałem o grze Wallace'a.
Edytowałem post żeby nie było wątpliwości.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Automobile vs. Kraftwagen

Post autor: Lubel »

BartP pisze:Jeśli masz na myśli grę Automobile autorstwa Martina Wallace'a i Kraftwagen pana Cramera to są to zupełnie różne gry i łączy je tylko tematyka sprzedaży samochodów.
no właśnie, jak różne? Całkiem inne mechaniki ? Która z nich lepsza, ciekawsza? Jakieś choćby małe porównanie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Automobile vs. Kraftwagen

Post autor: BartP »

Jak dla mnie gry są całkowicie różne. Automobile Wallace'a nie wykorzystuje jakichś mechanizmów, które można by uznać za kluczowe dla gry. Mamy co rundę wybór ról, które dają specjalne zdolności. A potem po prostu wybór akcji, żaden to specjalny mechanizm. Sporo w tej grze wg mnie liczenia, jest dość mocno ekonomiczna (jak na eurogrę), ile mogę sprzedać samochodów (czy dziewięć, czy może dziesięć się uda?), by moja podaż nie przekroczyła przewidywanego popytu? Mnie mielenie tych liczb umiarkowanie przypadło do gustu, zdecydowanie wolę w to grać na mniej osób, bo mniej żonglowania liczbami jest.

O Kraftwagen mogę zdecydowanie więcej powiedzieć, bo i niedawno grałem i bardziej mi się podoba. Tutaj już można pięknie ponazywać centralne mechanizmy. Przez całą grę mamy draft akcji oparty na tej samej zasadzie co Glen More, czyli kafelki z akcjami leżą w kółeczku i mogę wziąć dowolną akcję, ale im dalszą wezmę, tym później zagram, o wszyscy z tyłu wykonują akcję pierwsi, nawet wielokrotnie (czyli mechanizm time-track). Akcje kręcą się głównie wokół budowania samochodów z różnych "elementów". Są nimi wygląd samochodu, jakość silnika, obsługi i cena. Sprowadza się do de facto do liczb, np. poprzez rozwój sprawiliśmy, że mamy jakość silnika na poziomie 4, to za każdym razem, jak z akcji biorę silnik, to będzie miał wartość 4. Gdy kiedyś zbuduję samochód, będzie miał on taki silnik, jaki w trakcie gry zebrałem. Czyli staramy się rozwijać wygląd samochodu i silniki, by miały jak najwyższe poziomy. Budując samochód, musimy dać mu jakiś kafelek silnika i wyglądu (jak nie mamy, nie możemy budować), przydzielić ileś meepli ze swoich zasobów (symbolizują jakość obsługi) i położyć na samochodzie jeden z dostępnych żetonów ceny. Powiedzmy, że wahają się one od 1 do 9. Ktoś weźmie żeton 7, to już go nie ma. Runda kończy się, gdy gracze wybudują wspólnie pewną określoną liczbę samochodów, bodajże 6. W trakcie rundy gracze też sami ustalali, jacy klienci będą próbowali dokonać zakupów, a tych są 4 rodzaje: tacy co chcą najlepszy wygląd, najlepszy silnik, najlepszą jakość obsługi i najniższą cenę. Może się zdarzyć, że gracze swoimi ruchami sprawili, że trafiło dwóch od najlepszego wyglądu i żaden od najlepszego silnika. W określonej kolejności kupują oni samochody. Np. najpierw pan od najlepszego silnika kupuje samochód z najlepszym silnikiem (jak remis, to decyduje niższa cena) i gracz, który taki wystawił, dostaje tyle pieniędzy, ile wskazał na żetonie ceny na nim. Bywa że za wysoko wyceniliśmy samochody i przegrywamy remisy z tymi graczami, co zażyczyli sobie niższą cenę. A bywa, że mocno poszliśmy w wygląd samochodu i na pewno wygramy konkurs o wygląd samochodu, więc można sieknąć cenę na poziomie 9. Ale wtedy trzeba zadbać o to, by taki klient w ogóle się na rynku pojawił.
To tak pokrótce, w grze jest jeszcze element większościówki na torze wyścigu, karty ze specjalnymi zdolnościami i osiągnięcia na zasadzie kto pierwszy ten lepszy.
Mnóstwo w tej grze niebezpośredniej interakcji, niewiele liczenia, raczej patrzenie, co przeciwnicy są w stanie osiągnąć, czy pokrzyżują nam plany itd. Tak samo jak Automobile, to nie jest jedna z tych pasjansowatych gier.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Automobile vs. Kraftwagen

Post autor: Lubel »

Dzięki, już mi jaśniej w wyborze jednej z tych gier.
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Automobile vs. Kraftwagen

Post autor: wajdzik83 »

Witam.

Ja mam pytanie do osób, które obie gry znają, która z nich jest prostsza w zasadach. Chodzi mi o opanowanie zasad albo inaczej mówiąc która z nich jest mniej skomplikowana ? :)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Automobile vs. Kraftwagen

Post autor: adikom5777 »

Kraftwagen zdecydowanie
Koperty
Posty: 89
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:25
Been thanked: 3 times

Re: Automobile vs. Kraftwagen

Post autor: Koperty »

wajdzik83 pisze: 07 lip 2016, 22:02 Witam.

Ja mam pytanie do osób, które obie gry znają, która z nich jest prostsza w zasadach. Chodzi mi o opanowanie zasad albo inaczej mówiąc która z nich jest mniej skomplikowana ? :)
Kraftwagen szybsza jest w zlapaniu zasad ale Automobile Wallacea nie jest gra skomplikowana rowniez. Wspolny mianownik obu gier jest taki ze to co budujesz musisz sprzedac i z tego masz kase. Zarowno w grze Wallacea jak i Cramera budujesz samochody dla roznych typow odbiorcow i obie gry mocno klada nacisk na walke o sprzedaz w tych segmentach. Pozostanie z autem nie sprzedanym jest marnotrastwem ktore odbija sie na wyniku gry. To dosc spore podobienstwo obu tytulow. Gry sie roznia w filozofii podejscia do motoryzacji u Wallacea zarzadzasz koncernem niejako globalnie plasujesz sprzedawcow w roznych segmentach, budujesz fabryki ktore beda ci produkowaly auta. Przestarzale fabryki trzeba zamknac bo generuja straty, tak wiec trzeba sie ciagle rozwijac wzgledem konkurencji. U Cramera zas bardziej dotchnieta jest skala mikro budujesz samochody o roznym stopniu zaawansowania pod katem silnika, karoserii to tez rozwijasz nastepnie uformowany produkt plasujesz w jakims segmencie jesli masz zaawansowana karoserie latwiej bedzie sprzedac ci auto wsrod klientow stawiajacych na luksus jesli masz rizwiniety silnik to latwiej ci wygrywac wyscigi z czego tez sa dodatkowe punkty. Kazdy z typow odbiorcow ma inne oczekiwania co do aut i jesli w danym aspekcie jedtes lepszy od konkurencji to latwiej ci sprzedac auto. Tutaj jest chyba najwieksza roznica pomiedzy obiema grami. W Automobile Wallacea masz dodatkowo zarzad ktory podejmuje decyzje. Druga roznica jest sposob zagrywania akcji u Wallaca jest tor akcji, ktory zawsze wyglada tak samo i sie go z rundy na runde przebywa dysponujac zasoby lub wykorzystujac bonus z pioniera motoryzacji. Wazne u Wallacea jest ukladanie sie w kolejnosci do zagrywania akcji (nie zawsze oplaca sie byc pierwszy) natomiast u cramera system akcji rotuje.
Obie gry sa swietne. Odrobine bardziej przychylam sie do produkcji Wallacea ale Kraftwagen tez zajmuje swoje miejsce wsrod najlepszych gier jakie gralem.

polecam obie :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Automobile vs. Kraftwagen

Post autor: rastula »

Wallace to ciężkie euro. Jak w tych wczesnych grach Wallacea nie ma miejsca na błędy a mechanika za rączkę do zysków nie prowadzi. Mozna w polowie gry praktycznie zbankrutować. Choć same akcje są proste to wlasciwy wybór jest trudnu. Kołderka mega krótka. Kraftwagen , wiecej losowosci, wiecej gra wybacza, zawsze masz w miarę sensowny wybór, no i mozna zagrać nawet w 2 osoby. W grę W. raczej chyba komplet. W skrócie Wallace dla swiadomych milosnikow excella, kraftwagen dla reszty. Obie bardzo dobre.
ODPOWIEDZ