Res Publica: 2230AD

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Czacha Games
Posty: 783
Rejestracja: 30 lis 2015, 15:14
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 48 times
Been thanked: 269 times
Kontakt:

Res Publica: 2230AD

Post autor: Czacha Games »

Hej, ktoś widział? Grał? Jakieś opinie?

https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... ica-2230ad

Obrazek

bo nas namawiają na edycję PL :)
Ostatnio zmieniony 22 cze 2016, 19:59 przez Czacha Games, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszamy na : http://czachagames.pl
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Res Publica: 2033AD

Post autor: RE.Lee »

Nic dziwnego - Rzeczpospolita 2033AD :lol:
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Res Publica: 2033AD

Post autor: misioooo »

To poprawcie na start tytuł wątku. 2230, nie 2033 :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Czacha Games
Posty: 783
Rejestracja: 30 lis 2015, 15:14
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 48 times
Been thanked: 269 times
Kontakt:

Re: Res Publica: 2033AD

Post autor: Czacha Games »

misioooo pisze:To poprawcie na start tytuł wątku. 2230, nie 2033 :)
misioooo dzieki za czujność - literówka - już poprawiona :)

A coś więcej o samej grze?
Zapraszamy na : http://czachagames.pl
TTR_1983
Posty: 3940
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Res Publica: 2230AD

Post autor: TTR_1983 »

Uuuu od 3 graczy, na starcie odpadam: ) a o grze nie słyszałem: )
Lepiej moim zdaniem wydać coś bardziej znanego w Polsce.

Wysłane z mojego LG-P710 przy użyciu Tapatalka
Nesmeer

Re: Res Publica: 2230AD

Post autor: Nesmeer »

TTR_1983 pisze:Uuuu od 3 graczy, na starcie odpadam: ) a o grze nie słyszałem: )
Lepiej moim zdaniem wydać coś bardziej znanego w Polsce.

Wysłane z mojego LG-P710 przy użyciu Tapatalka

Podzielam odczucia
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Res Publica: 2230AD

Post autor: misioooo »

Ja najpierw poczytam, pooglądam zanim się wypowiem. Jest na pewno wiele mało znanych gier, które są po prostu perełkami.

Wygląda chyba trochę jak fasolki. Bazuje na handlu pomiędzy graczami i zbieraniu kompletów odpowiednich...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1749
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1434 times

Re: Res Publica: 2230AD

Post autor: Leser »

Kupiłem starą wersję (z 1991 r.) jako dodatek do wsparcia Greeda na Kickstarterze.

Gra jest połączeniem set collection z handlowaniem. Krótko mówiąc wymieniamy karty, a po skompletowaniu odpowiedniego zestawu zdobywamy punkty. Wymiana nie ma jednak charakteru wolnego, jak choćby w Fasolkach, lecz jest ograniczona. Gracz aktywny składa swego rodzaju ofertę (np. "oczekuję karty x" lub "mam do zaoferowania kartę x i kartę y"), zaś pozostali gracze kolejno na tę ofertę odpowiadają wskazując, co mogą dać (lub czego by chcieli za oferowane karty). Gracz aktywny wybiera, która oferta najbardziej mu pasuje (jeżeli rzecz jasna ktokolwiek jakąś złożył, bo nie jest to obowiązkowe) i dochodzi do wymiany. Co ważne - nie ma w tej grze miejsca na negocjacje: składamy krótkie oferty i albo do wymiany dojdzie, albo nie.

Cóż mogę powiedzieć... mechanika działa - u Reinera rzadko ten aspekt całkowicie leży. U mnie w grupie jednak emocji nie zaobserwowano. W kategorii gier handlowych zawszę będę preferował coś z normalną negocjacją (choćby wspomniane Fasolki), a gdyby przyszła mi ochota na prosty set collection... to wybiorę jakiś prosty set collection bez udziwnionych zasad składania ofert (w tym aspekcie reguły Respubliki są nieco bardziej pokręcone, niż mogłoby wynikać z mojego prostego przykładu podanego powyżej).

O ile w nowej wersji mechanizm główny nie uległ jakimś wyraźnym zmianom (a nie sądzę, by tak się stało), to na Waszym miejscu Czacho odpuściłbym zainteresowanie tym tytułem.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Res Publica: 2230AD

Post autor: misioooo »

Ale na pewno zainteresowałbym się One Deck Dungeonem!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Res Publica: 2230AD

Post autor: palladinus »

Jakiś czas temu pojawiła się u nas recenzja tej gry
Zagrałem w „Res Publica: 2230AD”
Ciekawy mechanizm licytacji, ale może się zdarzyć, że chce się tego, czego nikt na ręce nie ma i możemy kilka tur niczego nie przehandlować w przeciwieństwie do innych.

Ponoć w tym wydaniu doszło kilka kart dołożonych przez wydawcę, ciekawe czy konsultowane z autorem :)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Res Publica: 2230AD

Post autor: Wincenty Jan »

Ta gra mnie osobiście niezbyt interesuje ale w Modern Art z chęcią zainwestuje.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1749
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1434 times

Re: Res Publica: 2230AD

Post autor: Leser »

Wincenty Jan pisze:Ta gra mnie osobiście niezbyt interesuje ale w Modern Art z chęcią zainwestuje.
Modern Art wydał już Rebel. Natomiast karciana wersja (inaczej Masters Gallery) wciąż czeka na polskie wydanie, a to całkiem przyjemna karcianka (choć bez jakichś fajerwerków).
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
TTR_1983
Posty: 3940
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Res Publica: 2230AD

Post autor: TTR_1983 »

@Czacha chyba macie już odpowiedź, jeśli chodzi o ten tytuł :mrgreen:
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1749
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1434 times

Re: Res Publica: 2230AD

Post autor: Leser »

TTR_1983 pisze:@Czacha chyba macie już odpowiedź, jeśli chodzi o ten tytuł :mrgreen:
Największym z mojej perspektywy problemem starej Respubliki, w którą miałem okazję zagrać, była ogromna suchość i schematyczność rozgrywki - ot zbieram jakieś karty, inni gracze wiedzą zatem, jakie karty chcę dostać, a że niedozwolone są złożone negocjacje, to i wymiany nie miały zbyt spektakularnego charakteru i ciężko było o jakieś interesujące zwroty akcji.

W tej nowej wersji opisanej przez CiekaweGry jest jednak jakaś otoczka tematyczna, jakieś misje i akcje specjalne. Może to jednak nieco ubarwia rozgrywkę i warto by to przetestować. Tej staruszki Respubliki nie wspominam źle, ot poprawna gra, w którą nie miałbym ochoty grać mając tonę gier lepszych i jeszcze parę kilo gier w ogóle nie zagranych. Może w tym wydaniu jest nieco inaczej.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
ODPOWIEDZ