Gra kolejowa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra kolejowa

Post autor: scarletmara »

A jakie tytuły w tematyce kolejowej sprawdzą sie dobrze na dwóch graczy i nie mają zbyt wielu zasad i/lub zbyt cięzkiej instrukcji do ogarnięcia ? Jako, że ja jestem ta jedyna, która wogóle czyta instrukcje a potem wszystko tłumaczy to jestem już zmęczona wertowaniem przydługich tudzież źle napisanych i chciałabym coś co da sie w miarę łatwo przyswoić i nie ma tylu dziur co ser szwajcarski.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Gra kolejowa

Post autor: trance-atlantic »

Poza 18xx chyba wszystkie gry kolejowe mają relatywnie proste zasady. "Ciężar" gry w Age of Steam bierze się z decyzji graczy a nie z zapamiętywania reguł i setek od nich wyjątków. Prostą namiastką AoS jest Steam Rollers, które uważam za całkiem fajny fillerek i właściwie dopiero teraz, gdy mocniej zacząłem szukać gier stricte kolejowych, doceniłem jego elegancję i prostotę. Oraz to, że gra na dwie osoby też jest całkiem przyjemna.

Jeśli lubisz deckbuildery, to może się sprawdzi Trains - tu jest dostępna instrukcja
https://www.alderac.com/wp-content/uplo ... mall-1.pdf
tematyka, zaznaczam, bardzo umowna, ale przynajmniej też od dwóch osób

Tramways ma już trochę bardziej zaawansowane zasady
http://avstudiogames.com/img/cms/regles ... lowres.pdf

W międzyczasie przyglądam się też On the Underground - to nie jest żaden AoS ani nic pokrewnego, ale przeczuwam, że ma szansę przypasować nie tylko mi. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra kolejowa

Post autor: scarletmara »

Steam Rollers już się przyglądałam i w sumie wszystko byłoby spoko bo mechanika mi się podoba gdyby nie to rysowanie na kartkach. Jakoś mi to nie podpasowało + nie widziałam w sprzedazy samych bloczków z tymi kartami a że sa kolorowe to sobie ich nie druknę ot tak na domowej drukarce czano-białej :(

Musze sie jeszcze przyjrzeć Age of Steam w takim razie. (edit: cena mnie nieco zmroziła jak na razie ;P )
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Gra kolejowa

Post autor: trance-atlantic »

W przypadku "rysowanek" i "wykreslanek" pierwsze co robię to laminuję plansze. Wydatek niewielki a nie ma już problemu z tym, że zabraknie mi arkuszy.

Cena Age of Steam byłaby jeszcze do przełknięcia, gdyby potraktować ją jako "zamkniętą" grę. Ale jak wznowią wszystkie dodatki w nowej odsłonie... :shock: Wolę nawet o tym nie myśleć. :) Oczywiście nie ma przymusu ich kupowania, ale to jest akurat taka gra, gdzie jednak rozmiar planszy jest ściśle skorelowany z liczbą graczy i na dłuższą metę na 2-3 osoby warto mieć tych opcji trochę więcej niż tylko to, co oferuje podstawka. Dodatkowo każda nowa plansza (tak myślę) wprowadza pewne urozmaicenia względem oryginalnych zasad, co zawsze stanowi miłą odskocznię od wersji bazowej.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Gra kolejowa

Post autor: detrytusek »

Nie no król jest jeden😛 wszystkie railways of... Nippon, Europe, britain, World...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Super
Posty: 405
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 219 times
Been thanked: 120 times

Re: Gra kolejowa

Post autor: Super »

trance-atlantic pisze: 21 maja 2020, 18:55 Cena Age of Steam byłaby jeszcze do przełknięcia, gdyby potraktować ją jako "zamkniętą" grę. Ale jak wznowią wszystkie dodatki w nowej odsłonie... :shock: Wolę nawet o tym nie myśleć. :) Oczywiście nie ma przymusu ich kupowania, ale to jest akurat taka gra, gdzie jednak rozmiar planszy jest ściśle skorelowany z liczbą graczy i na dłuższą metę na 2-3 osoby warto mieć tych opcji trochę więcej niż tylko to, co oferuje podstawka. Dodatkowo każda nowa plansza (tak myślę) wprowadza pewne urozmaicenia względem oryginalnych zasad, co zawsze stanowi miłą odskocznię od wersji bazowej.
Znam tylko mapy z tego nowego wydania EGG. I uważam, że stanowią całkiem fajną kolekcję na różne okazje i na różne składy osobowe. AoS zapewnia dużą regrywalność i jeśli ktoś nie gra wyłącznie w tę grę, a sięga po nią od czasu do czasu, to nie widzę jakiejś mega dużej potrzeby sięgania po kolejne mapy. Pewnie, że wprowadzają różne nowe rozwiązania i zasady, ale o ile ktoś nie ma duszy kolekcjonera (muszę mieć je wszystkie!) to nie jest to must have. To co znajdziemy w pudełku z podstawką zapewnia mnóstwo zabawy. Inna sprawa, że AoS mimo iż posiada wariant 2 osobowy, to trzeba być już do tego mocno zdesperowanym, w 2 osoby lepiej sięgnąć po coś innego. W trójkę też jest raczej średnio, AoS najlepiej odpalać tak w 4+ osób i wtedy świeci najjaśniej :)
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Gra kolejowa

Post autor: trance-atlantic »

U mnie właśnie ciężko będzie ogarnąć skład 5-6 osobowy, więc tego typu mapy są mi na ten moment kompletnie zbędne. Ba, czasem nawet i czwórka się nie uzbiera, więc liczba opcji się drastycznie zmniejsza. :) Dlatego też przydaje się ta różnorodność map, choć nie wiem, czy za tę cenę; dobrze, że przynajmniej jest sporo p'n'p dostępnych. Obawiam się tylko, że na spotkaniu w mniej niż 5 osób zawsze padnie wybór na jakąś inną grę i koniec końców zostanie mi rozgrywka tylko w Barbados. :D
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Gra kolejowa

Post autor: Elemele »

trance-atlantic pisze: 21 maja 2020, 18:00 Poza 18xx chyba wszystkie gry kolejowe mają relatywnie proste zasady.
Klasyczne tytuły 18xx też mają dosyć proste (i logiczne) zasady. Tyle, że te gry są z gatunku "easy to learn, hard to master".
ODPOWIEDZ