Zapytanie o tytuł

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
tommy0
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwie 2017, 12:10

Zapytanie o tytuł

Post autor: tommy0 »

Witam,
Pytanie pewnie oklepane, ale spróbuję. Planuję kupić grę planszową, która zadowoli dziewczynę, znajomych a przede wszystkim mnie. Nad gry imprezowe typu Dixit zdecydowanie przedkładam gry t.j. Puerto Rico czy 7 Cudów swiata. Jestem praktycznie zdecydowany na Neuroshimę Hex 3.0, jednak po glowie chodza mi jeszce tytuły takie jak Tzolkin, Osadnicy:NI, Wysokie Napięcie czy 51 Stan: Master Set.
Które z tych byście polecili, żeby nie tylko podobała się mi (zakładam, że każda z wymienionych przypadnie mi do gustu), ale potrafiła przyciągnąć i nie zanudzić niedzielnych planszówkowiczów płci różnej ;)
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Zapytanie o tytuł

Post autor: Nadis »

tommy0 pisze:Witam,
Pytanie pewnie oklepane, ale spróbuję. Planuję kupić grę planszową, która zadowoli dziewczynę, znajomych a przede wszystkim mnie. Nad gry imprezowe typu Dixit zdecydowanie przedkładam gry t.j. Puerto Rico czy 7 Cudów swiata. Jestem praktycznie zdecydowany na Neuroshimę Hex 3.0, jednak po glowie chodza mi jeszce tytuły takie jak Tzolkin, Osadnicy:NI, Wysokie Napięcie czy 51 Stan: Master Set.
Które z tych byście polecili, żeby nie tylko podobała się mi (zakładam, że każda z wymienionych przypadnie mi do gustu), ale potrafiła przyciągnąć i nie zanudzić niedzielnych planszówkowiczów płci różnej ;)
Tzolkin to najlepsza gra, spośród tych, które wymieniłeś, działa dobrze na każdą ilość osób, jest trudna i po prostu dobra. Neuroshimę Hex albo się lubi bardzo, albo bardzo nie lubi, przynajmniej takie mam wrażenie jak patrzę po znajomych. Wysokie Napięcie kiedyś podobało mi się, teraz mam wrażenie, że ta gra się ,,zestarzała" i nie budzi już takich emocji, jak na początku przygody z grami. Osadników nie lubię, w 51 Stan nie grałam.
Cook1e
Posty: 15
Rejestracja: 19 mar 2017, 22:23
Lokalizacja: City of damned

Re: Zapytanie o tytuł

Post autor: Cook1e »

tommy0 pisze: 51 Stan: Master Set.
Bardzo fajna gra, gramy z dziewczyną czasem wieczorami,ja uwielbiam post apo, ona twierdzi, że "ale oni są zwyrodniali na tych kartach" ale bawi ją to ogólnie.
Problem z niedzielnymi graczami może być taki, że jak nie poczują klimatu, to będzie to dla nich nic więcej jak wymienianie drewienek i żetonów, a to już nie taką frajda.
Waaaaaaagh!
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Zapytanie o tytuł

Post autor: wok »

Ja bym się zgodził, że Neuroshima jest dyskusyjna, zwłaszcza w kontekście grania z dziewczyną.

Osadnicy:NI są bardzo fajną grą, ale ta gra sprzyja zamulaniu (tj. na samym początku tury powinieneś zaplanować wszystkie swoje ruchy - mniej więcej). W 51 Stan nie grałem, ale z tego co wiem tam obowiązuje podobny system - surowce się resetują pod koniec tury. To oznacza, że wszystko musisz mieć rozplanowane (choć oczywiście przeciwnicy mogą Cię zaskoczyć).

Dlatego z gier jakie przedstawiłeś wybrałbym Tzolkina. A gdybym wybierał dowolną grę to postawiłbym na seasons. (kilka poziomów trudności, które możesz dostosować do poziomu zaawansowania graczy, śliczne wykonanie, które powinno się spodobać dziewczynie, oraz duża regrywalność).
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Zapytanie o tytuł

Post autor: Paskudnik »

Nadis pisze:Tzolkin to najlepsza gra, spośród tych, które wymieniłeś, działa dobrze na każdą ilość osób, jest trudna i po prostu dobra. Neuroshimę Hex albo się lubi bardzo, albo bardzo nie lubi, przynajmniej takie mam wrażenie jak patrzę po znajomych. Wysokie Napięcie kiedyś podobało mi się, teraz mam wrażenie, że ta gra się ,,zestarzała" i nie budzi już takich emocji, jak na początku przygody z grami. Osadników nie lubię, w 51 Stan nie grałam.
Pozwolę sobie się nie zgodzić odnośnie Wysokiego napięcia - zagrałem w tę grę kilkadziesiąt partii, z czego chyba większość tych była wprowadzaniem nowych osób w planszówki. I przez te wszystkie lata spotkałem tylko jedną osobę, której gra się nie spodobała (jakiś kryptoameritraszowiec ewidentnie - nie było kostek ani figurek, więc nie mógł się odnaleźć). Moim zdaniem jest to gra warta zarówno swojej ceny, jak i poświęconego czasu - u mnie jeszcze się nie zgrała, moi znajomi ją uwielbiają, wielu kupiło. To tytuł, którego po prostu trzeba spróbować.
Jedna uwaga: granie w nią w dwie osoby nie jest zabronione w polskim prawie, ale POWINNO BYĆ. Nie powinno się jej NIGDY odpalać w takiej wersji, bo jest wtedy zaledwie cieniem samej siebie i nie daje nawet namiastki przyjemności. W 3 osoby już w miarę działa, ale czuć, że w więcej osób byłoby znacznie fajniej. Tak więc odpalajcie w składzie 4+, raczej nie mniej, nigdy w dwójkę. Na 6 osób można śmiało wyciągać - chodzi dobrze i downtime jest całkiem znośny, partia nie jest wcale za długa. Więc to na pewno na plus tej gry.

Tzolkin - gra jest świetna i na pewno bardzo przyciąga stroną wizualną (po wytłumaczeniu ludziom, że czaszki nie są żelkami i nie należy ich zjadać). Z pewnością należy do moich ulubionych i zawsze chętnie (by nie rzec: bardzo entuzjastycznie) do niej siadam. Przypuszczam, że będzie się podobała, jednak muszę uprzedzić, że próg wejścia do tej gry jest dość wysoki (mimo, że zasady tak naprawdę nie są wcale trudne) i potrafi ona zmęczyć graczy. Raczej nie dla "casuali". Ale za to w Tzolkina można grać w dwie osoby - chodzi przyzwoicie w każdej konfiguracji. Ogólnie ta gra (podobnie jak i poprzednia) nie powinny sprawić zawodu.

Neuroshima Hex, Osadnicy NI - akurat ja ich nie lubię, ale jeśli Ci się w jakiś sposób podobają, to nie będę odradzał :P
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tych(y)
Been thanked: 12 times

Re: Zapytanie o tytuł

Post autor: gregos »

Tzolkin jak najbardziej, ale może weźmiesz również pod uwagę Keyflower. Jeśli chodzi o wymienione przez Ciebie karcianki, to pomimo tej samej mechaniki, dla grona żeńskiego oraz przygodowych graczy lepszym wyborem będą Osadnicy: NI.
tommy0
Posty: 8
Rejestracja: 21 kwie 2017, 12:10

Re: Zapytanie o tytuł

Post autor: tommy0 »

Ok, dzięki za rady :) chyba faktycznie zweryfikuje swoj wybór i zmienie lekko kolejność gier do kupienia ;)
ODPOWIEDZ