Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: kaimada »

13thcaesar pisze:
Czekam z niecierpliwością na opis pierwszych wrażeń :D W ogóle świetne artykuły na temat tej gry, nakręciłem się po nich strasznie - szkoda ze polska wersja nie ukaże się w tym roku bo od razu bym poprosił "Mikołaja" o taki prezent pod choinkę :wink:

Jednak może polecilibyście jakąś podobą grę (4x) która ukazała się w wersji PL i jest choć trochę zbliżona do tej "legendy", coś co by umiliło mi czas do chwili ukazania się polskiej wersji tej gry?
Dziękuję za miłe słowa :).

Czegoś podobnego w wersji PL nie jestem w stanie polecić. Pewnie padnie tu propozycja Eclipse, ale ja się pod tym nie podpiszę.

Dziś już partia rozegrana. Wpis na pewno dziś/jutro na blogu się pojawi. Najważniejsza informacja? Wygrałem 8)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Rocy7 »

13thcaesar pisze:Jednak może polecilibyście jakąś podobą grę (4x) która ukazała się w wersji PL i jest choć trochę zbliżona do tej "legendy", coś co by umiliło mi czas do chwili ukazania się polskiej wersji tej gry?
ja bym Ci polecił Burning Suns (tu jest porównanie z TI4 https://boardgamegeek.com/thread/186236 ... th-edition), ale gra w polskiej wersje jest dostępna tylko jako print and play. Tzn możesz sobie kupić fizyczną grę z BGG market, ale spolszczenie musiałbyś sobie wydrukować i włożyć do koszulek, więc pewnie to nie to na co liczysz.

Złożone gry 4X rzadko mają polską wersje językową. Po polsku są Zakazane Gwiazdy, ale to nie jest 4X a bardziej strategia nastawiona przede wszystkim na aspekt walki.
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: 13thcaesar »

Z gier w tym stylu jak dotąd grałem tylko w Scythe (tak wiem, nie jest to 4X i pewnie takiemu Twilight Empire nie dorasta do pięt) i jest to jedna z moich najlepszych i ulubionych gier, do której zawsze mam ochotę siąść i zagrać. Jednak spróbowałbym czegoś bardziej rozbudowanego, a taki Twilight Empire jest chyba najbardziej rozbudowaną grą z tego typu, dlatego strasznie mnie zainteresowała.

Przeczytałem Learn To Play i bardzo fajnie i klarownie są tam wytłumaczone zasady, wiem że ta instrukcja zawiera tylko bazowe zasady potrzebne do rozegrania pierwszej rozgrywki, a same mięsko pewnie zawiera "główny" podręcznik, ale jest to napewno duży plus na wprowadzenie świeżaków (takich jak ja) do tej gry.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Rocy7 »

13thcaesar pisze:Z gier w tym stylu jak dotąd grałem tylko w Scythe (tak wiem, nie jest to 4X i pewnie takiemu Twilight Empire nie dorasta do pięt)
co rozumiesz przez gry tego typu? Scythe i TI to dwa zupełnie różne typy gier, jedna to ładnie wydane euro, które udaje iż jest czymś więcej, druga to ameri pełną gęba. Jeśli spodobało się Scythe to rzuć okiem na Pana Lodowego Ogrodu.
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: 13thcaesar »

Rocy7 pisze:
13thcaesar pisze:Z gier w tym stylu jak dotąd grałem tylko w Scythe (tak wiem, nie jest to 4X i pewnie takiemu Twilight Empire nie dorasta do pięt)
co rozumiesz przez gry tego typu? Scythe i TI to dwa zupełnie różne typy gier, jedna to ładnie wydane euro, które udaje iż jest czymś więcej, druga to ameri pełną gęba. Jeśli spodobało się Scythe to rzuć okiem na Pana Lodowego Ogrodu.
Jestem laikiem jako że z gier "w tym stylu" (rozumiem przez to area control, zróźnicowanie frakcji i ich rozwój, walkę - fakt w Scythe walka jest dosyć biednie rozwiązana - różne drogi do zwycięstwa) grałem i mam tyko Scythe, a Twilight Empire kojarzy mi sie z takim Scythe tyle że rozbudowanym do kolosalnych rozmiarów i z o niebo większym, wręcz epickim rozmachem.

Może to złe porównanie, nie grałem w żadne 4X ale Twilight Empire zawiera to co podoba mi się w Scythe, plus dużo mnóstwo rzeczy, które w Scythe nie znajdę (choćby epickie bitwy, super zapowiadający się rozwój technologii, aspekt gry nad stołem, genialne zasady głosowania nad wprowadzeniem nowych praw i dużo, dużo więcej).
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: kaimada »

Popularny błąd, ale jednak zwrócę uwagę: Twilight Imperium, a nie Empire :).
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Rocy7 »

13thcaesar pisze:z gier "w tym stylu" (rozumiem przez to area control, zróźnicowanie frakcji i ich rozwój, walkę
to nie jest wyróżnik gier 4X, ale bardziej ogólnie strategii asymetrycznych, znajdziesz to m.in. w Star Trek Ascendancy (http://www.przystole.org/recenzja/star-trek-ascendancy/), Chaosie w Starym Świecie , Runewars, Zakazanych Gwiazdach, Cry Havoc, wspomnianym Panie Lodowego Ogrodu i masie innych gier ;). Bardzo duże zróżnicowanie frakcji masz w Burning Suns.

W zasadzie Runewars (ma polską wersje) ma sporo wspólnego mechaniką TI zwłaszcza sposób działania kart strategii.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2017, 22:15 przez Rocy7, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: 13thcaesar »

kaimada pisze:Popularny błąd, ale jednak zwrócę uwagę: Twilight Imperium, a nie Empire :).
A rzeczywiście :oops:

Można spodziewać się jutro twojego opisu i wrażeń z rozgrywki?

Napisz chociaż czy lepsza od poprzedniej edycji i warta zakupu :wink: ?
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Dwntn »

Z wielką przyjemnością mam zaszczyt zaprosić na pierwszy w Polsce opis wrażeń z pierwszej rozgrywki w Twilight Imperium 4.

Pierwsze wrażenia z rozgrywki w Twilight Imperium 4 na blogu Custodian of Mecatol Rex.

- K.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2017, 23:37 przez Dwntn, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: 13thcaesar »

Rocy7 pisze:
13thcaesar pisze:z gier "w tym stylu" (rozumiem przez to area control, zróźnicowanie frakcji i ich rozwój, walkę
to nie jest wyróżnik gier 4X, ale bardziej ogólnie strategii asymetrycznych, znajdziesz to m.in. w Star Trek Ascendancy (http://www.przystole.org/recenzja/star-trek-ascendancy/), Chaosie w Starym Świecie , Runewars, Zakazanych Gwiazdach, Cry Havoc, wspomnianym Panie Lodowego Ogrodu i masie innych gier ;). Bardzo duże zróżnicowanie frakcji masz w Burning Suns.

W zasadzie Runewars (ma polską wersje) ma sporo wspólnego mechaniką TI zwłaszcza sposób działania kart strategii.
Dzięki :) zawsze się człowiek czegoś nauczy :wink:

Nakręciłem się też na Lord Of Hellas (mimo że nie kontrolujesz tam frakcji, tylko bohaterów, ale masz różne drogi do zwycięstwa, walkę i podboje oraz niesamowite figurki) jednak polska wersja dopiero w kwietniu (prawdopodobnie).

Jakkolwiek Twilight Imperium napewno też ląduje na mojej liście gier must have, no chyba że okaże się, że sknocili ją względem poprzednich "legendarnych" edycji pozbawiając ją tytułu najlepszej gry 4X i tego epickiego rozmachu z którego słynie (dlatego czekam na opinię i relację z rozgywki kaimada :wink:
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Rocy7 »

13thcaesar pisze: Jakkolwiek Twilight Imperium napewno też ląduje na mojej liście gier must have, no chyba że okaże się, że sknocili ją względem poprzednich "legendarnych" edycji pozbawiając ją tytułu najlepszej gry 4X i tego epickiego rozmachu z którego słynie
Rzuć okiem na post wyżej Dwntn w swoim tekscie bardzo fajnie i merytorycznie porownuje obie edycje TI.
Podsumowując, choć nie uważam, że nowa edycja Twilight Imperium jest zła, w mojej opinii nie zbliżyła się ona do możliwości jakie oferowała poprzednia część . Widać pewne usprawnienia, które sprawiają że gra się łatwiej, lecz docelowo okrojono (pewnie z myślą o dodatkach) zbyt wiele elementów, które czyniły TI3 legendarną grą o galaktycznych proporcjach. Obecne TI oferuje ten sam, o ile nie dłuższy czas rozgrywki, a zaledwie połowę frajdy jakiej mogliśmy uświadczyć grając w „trójkę”. Dam grze jeszcze jedną szansę, ale nie wierzę, aby moje odczucia uległy diametralnej zmianie, biorąc pod uwagę, że z grą obcuję już od kilku miesięcy i rozgrywka na fizycznym egzemplarzu nie rozwiała moich wątpliwości a co najwyżej utwierdziła w przekonaniu, że grę warto posiadać, ale raczej odłożę ją na półkę do momentu pokazania się dodatku, a w międzyczasie będę grał w starą dobrą TI 3-kę, którą niegdyż samo FFG określiło jako wydanie ostateczne (ultimate edition). Nie spodziewam się co prawda ogromnego wysypu ofert sprzedaży czwartej edycji od rozczarowanych nią graczy, ale część bardziej zaznajomionych z poprzednią edycją osób lepiej niech nie sprzedaje przedwcześnie swoich egzemplarzy gry, gdyż zmiany nie koniecznie poprawiły grę i na pewno nie wszystkim przypadną do gustu.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5185
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 878 times
Kontakt:

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: raj »

Dwntn pisze:Z wielką przyjemnością mam zaszczyt zaprosić na pierwszy w Polsce opis wrażeń z pierwszej rozgrywki w Twilight Imperium 4.

Pierwsze wrażenia z rozgrywki w Twilight Imperium 4

- K.
Porównywałeś podstawkę TI4 z TI3 w wersji podstawka + 2 dodatki.
A gdybyś miał porównywać podstawka vs podstawka?

Rozwiązanie na zbyt długo trwające negocjacje polityczne polega na wprowadzeniu ograniczenia czasowego. 5 min całkowicie wystarcza.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Dwntn »

raj pisze: Porównywałeś podstawkę TI4 z TI3 w wersji podstawka + 2 dodatki. A gdybyś miał porównywać podstawka vs podstawka?
Raj,

Generalnie trudno takie porównanie zrobić, gdyż idąc zgodnie z tradycją, nowa edycja posiada większość elementów z poprzedniej edycji i jej dodatków. Generalnie jednak, nie sposób odnieść wrażenia, że zaliczyliśmy powtórkę z rozrywki. Gra skupia się na celach pokojowych, przez co nie opłaca się walczyć. W dodatku nowy system ekonomiczny sprawia, że o przychody trudniej, zwłaszcza TG, których jest mniej niż przy klasycznych kontraktach handlowych i nawet Hacani mogą mieć problemy z pozyskiwaniem gór pieniędzy jak w poprzedniej edycji.

Gdybym miał jednak porównać TI4 vanilla do TI3 vanilla, to pomijając zmiany w mechanice, pod względem komponentów są raczej porównywalne. To w dużej mierze ta sama gra, tylko w nowej oprawie graficznej. Dla mnie to dodatkowy powód, dla którego warto pozostać przy TI3 dopóki "czwórka" nie doczeka się rozszerzeń. pod kątem grywalności, grając w TI4 odniosłem chyba takie same wrażenie, jakie miałbym grając w TI3 bez dodatków po tylu latach. Po prostu czułem że wielu rzeczy brakowało.
raj pisze:
Rozwiązanie na zbyt długo trwające negocjacje polityczne polega na wprowadzeniu ograniczenia czasowego. 5 min całkowicie wystarcza.
Zasady gry nie ograniczają czasu na rozwiązywanie fazy Agend. To co proponujesz to Home Rule i choć pomysł jest bardzo dobry, pokazuje, że nie rozwiązano wspomnianych przeze mnie fundamentalnych problemów gry, skoro dzień po premierze trzeba ją homerulować ;)

- K.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2017, 23:33 przez Dwntn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: kaimada »

raj pisze:
Dwntn pisze:Z wielką przyjemnością mam zaszczyt zaprosić na pierwszy w Polsce opis wrażeń z pierwszej rozgrywki w Twilight Imperium 4.

Pierwsze wrażenia z rozgrywki w Twilight Imperium 4

- K.
Porównywałeś podstawkę TI4 z TI3 w wersji podstawka + 2 dodatki.
A gdybyś miał porównywać podstawka vs podstawka?.
To jest bez porównania. Podstawka TI4 jest dużo, dużo lepszą grą niż TI3.

Co do moich pierwszych wrażeń, to powinny ukazać się jutro. Wiem, że jest zapotrzebowanie, ale jednak życie czasem wygrywa z planszówkami. :wink:
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Dwntn »

kaimada pisze:
raj pisze: A gdybyś miał porównywać podstawka vs podstawka?.
To jest bez porównania. Podstawka TI4 jest dużo, dużo lepszą grą niż TI3.

Co do moich pierwszych wrażeń, to powinny ukazać się jutro. Wiem, że jest zapotrzebowanie, ale jednak życie czasem wygrywa z planszówkami. :wink:


Sebastian, tylko opisując swoje zapewne wyłącznie pozytywne wrażenia z TI4 pamiętaj, że podstawka TI4 posiada większość zawartości TI3 oraz obu dodatków. Jeśli więc porównasz czystą podstawkę TI3 z podstawką TI4 to nie sposób nie zgodzić się że ta druga wypada lepiej, bo posiada elementy, które pojawiły się dopiero w dodatkach do poprzedniej edycji.

Jak pisałem wcześniej, takie porównanie poniekąd mija się z celem, ale postarałem się odpowiedzieć Raj'owi najlepiej jak potrafiłem.

- K.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: kaimada »

No nie da się ukryć, ale ty jednak rajowi napisałeś coś innego.

Nie wiem czemu miałbym porównywać podstawkę TI3 z połową zawartości TI4. Jedna czwartą? Jedna trzecią? Serio nie rozumiem o co Ci teraz chodzi.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: AkitaInu »

Może nie do końca się znam ale lista tego czego brakuje z dodatków jest jednak wciąż dość długa:

Base Game

Bonus Counters
Trade Agreements
Distant Suns
Leaders
Sabotage Runs

Shattered Empire:

7th and 8th colors
4-ring Galaxy

New Tile Features:
- Ion Storms
- Trade Stations
- Refresh Abilities (Hopes End, Mirage, Primor)
- 3-Planet Systems
- Wormhole Nexus


Variant Combat-Focused Objective Deck
Variant Strategy Cards
Artifacts
Shock Troops
Space Mines
Facilities
Voice of the Council
Simulated Early Turns


Shards of the Throne:

Arborec, Creuss, Nekro Virus

New Tile Features:
Planets With Two Tech Specialties
Red Systems With Planets

Preliminary Objectives
Distant Space
Mechanized Units
Mercenaries
Representatives
Lazax Scenario


Jedyne co pozostało to ocena co jest fajne a co nie ;) Co de facto ktoś kto się zna na grze mógłby zrobić :)

źródło: Obrazek
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Dwntn »

kaimada pisze:No nie da się ukryć, ale ty jednak rajowi napisałeś coś innego.

Nie wiem czemu miałbym porównywać podstawkę TI3 z połową zawartości TI4. Jedna czwartą? Jedna trzecią? Serio nie rozumiem o co Ci teraz chodzi.
Sebastian, cenię sobie Twoją opinię, ale tylko w wypadkach gdy przedstawiasz jakieś argumenty nad którymi można pochylić się w jakiejś merytorycznej dyskusji, czego niestety ostatnio mi brakuje w twoim wypadku, bo częściej nieudolnie starasz się być złośliwy niż prowadzić normalną dyskusję pomiędzy dwoma fanami gry, jakimi obaj jesteśmy :roll: . Na konkretnie postawione pytanie kolegi Raja jak się porównuje podstawka TI3 do podstawki TI4 odpisałeś że w twojej opinii podstawka TI4 jest lepsza od TI3 (w domyśle całej gry z dodatkami, skoro pominąłeś słowo "podstawki" przed TI3) a potem wyjeżdżasz coś o ułamkach i ćwiartkach... Tych ostatnich chyba o jedną za dużo, bo za bardzo zakręciłeś się we własnych komentarzach...
AkitaInu pisze:Może nie do końca się znam ale lista tego czego brakuje z dodatków jest jednak wciąż dość długa:

Base Game

Bonus Counters
Trade Agreements
Distant Suns
Leaders
Sabotage Runs

Shattered Empire:

7th and 8th colors
4-ring Galaxy

New Tile Features:
- Ion Storms
- Trade Stations
- Refresh Abilities (Hopes End, Mirage, Primor)
- 3-Planet Systems
- Wormhole Nexus


Variant Combat-Focused Objective Deck
Variant Strategy Cards
Artifacts
Shock Troops
Space Mines
Facilities
Voice of the Council
Simulated Early Turns


Shards of the Throne:

Arborec, Creuss, Nekro Virus

New Tile Features:
Planets With Two Tech Specialties
Red Systems With Planets

Preliminary Objectives - nie do końca prawda. W dużej mierze Secret Objectives stały się takimi preliminarkami, są bowiem względnie proste to realizacji, co potwierdza choćby fakt, że istnieje ograniczenie do maksymalnie 3 wykonanych celów (bez niego dałoby się ich zaliczyć więcej).
Distant Space Domain Counters (Final Frontier)
Mechanized Units
Mercenaries
Representatives
Lazax Scenario


Jedyne co pozostało to ocena co jest fajne a co nie ;) Co de facto ktoś kto się zna na grze mógłby zrobić :)
Andrzej,

Większość z wyżej wymienionych elementów sprawiała właśnie że gra była ciekawsza (przy okazji zrobiłem poprawki tam, gdzie były błędy). Z drugiej strony w TI4 dostajemy zatrważająco niewiele kart względem poprzedniej gry, więc jest z kolei coś czym "czwórka" ustępuje "trójce" ;) Duża część, jednak, z wyciętych z gry elementów nawiązywała do znanych uniwersów Sci-fi, na których było wzorowane TI i budowały one klimat gwiezdnej epopei tej gry. Część owszem, spowalniała grę, ale chodziło o klimat. Fani w pełni przeliczalnych gier euro mogą nie zwrócić na to uwagi, ale bardzo istotnym elementem TI był właśnie klimat gry i fantastyczna atmosfera wokół stołu jaką roztaczali dobrze bawiący się przy grze gracze. Spotkanie przy TI to nie tylko grzebanie we własnym ogródku o najwyższy wynik VP, tylko spotkanie towarzyskie przy wiekopomnej grze, trwające czasem dłużej, czasem krócej, ale wciąż w miłej i przyjemnej atmosferze, którą tworzyli ludzie pobudzani wieloma bodźcami i odniesieniami do ulubionych uniwersów Sci-fi jakie oferowała gra tymi wieloma smaczkami. Niestety, nie uświadczyliśmy tego podczas naszej dzisiejszej rozgrywki i to właśnie przez brak tych elementów ucierpiały moje wrażenia z rozgrywki, powodując że z większą wstrzemięźliwością podchodzę do nowej wersji gry.

Jest to oczywiście moja subiektywna opinia i nie oczekuję że ktoś się z nią zgodzi. Natomiast merytoryczną ocenę tego co było fajne, a co nie w brakujących elementach, nie omieszkam przygotować i dodam ją do części felietonu o historii TI poświęconemu czwartej edycji gry.

- K.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5185
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 878 times
Kontakt:

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: raj »

Dwntn pisze: Na konkretnie postawione pytanie kolegi Raja jak się porównuje podstawka TI3 do podstawki TI4 odpisałeś że w twojej opinii podstawka TI4 jest lepsza od TI3 (w domyśle całej gry z dodatkami, skoro pominąłeś słowo "podstawki" przed TI3) a potem wyjeżdżasz coś o ułamkach i ćwiartkach...
Tu pojechałeś zupełnie bez sensu. Skoro odpowiadał na moje pytanie, które wprost dotyczyło podstawek to w domyśle odpowiedź też dotyczyła podstawek. Panowie spokojnie.
Nie chodziło mi o to żeby wywołać wojnę - choć rzeczowa dyskusja byłaby ciekawa. Wiele osób ma samą podstawkę do TI3 i w ich przypadku informacja że TI4 jest gorsze może być myląca.
Natomiast fajne jest wyróżnienie różnic przez Akitę i ewentualna ocena (choć jako subiektywna może też być kontrowersyjna ale zawsze coś).

Dziwi mnie trochę stwierdzenie o ilości kart bo chyba w obu podstawkach te ilości są zbliżone?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: kaimada »

Dwntn pisze: gdy przedstawiasz jakieś argumenty nad którymi można pochylić się w jakiejś merytorycznej dyskusji, czego niestety ostatnio mi brakuje w twoim wypadku, bo częściej nieudolnie starasz się być złośliwy (....)

Na konkretnie postawione pytanie kolegi Raja jak się porównuje podstawka TI3 do podstawki TI4 odpisałeś że w twojej opinii podstawka TI4 jest lepsza od TI3 (w domyśle całej gry z dodatkami, skoro pominąłeś słowo "podstawki" przed TI3)

a potem wyjeżdżasz coś o ułamkach i ćwiartkach... Tych ostatnich chyba o jedną za dużo, bo za bardzo zakręciłeś się we własnych komentarzach...
1) Wycieczki osobiste - proszę Cię grzecznie - sobie daruj.

2) Raj pytał o porównanie podstawek i w takim kontekście pisałem mój post. Jakie były twoje domysły to już nie moja sprawa.

3) Sugestie alkoholowe to już naprawdę niski sposób na podważenie merytoryczności rozmówcy...


Jeszcze o punkcie drugim. To ty wpierw napisałeś:
Dwntn pisze:

Gdybym miał jednak porównać TI4 vanilla do TI3 vanilla, to pomijając zmiany w mechanice, pod względem komponentów są raczej porównywalne. To w dużej mierze ta sama gra, tylko w nowej oprawie graficznej. Dla mnie to dodatkowy powód, dla którego warto pozostać przy TI3 dopóki "czwórka" nie doczeka się rozszerzeń. pod kątem grywalności, grając w TI4 odniosłem chyba takie same wrażenie, jakie miałbym grając w TI3 bez dodatków po tylu latach. Po prostu czułem że wielu rzeczy brakowało.
Następnie stwierdziłeś:
Dwntn pisze:
Sebastian, tylko opisując swoje zapewne wyłącznie pozytywne wrażenia z TI4 pamiętaj, że podstawka TI4 posiada większość zawartości TI3 oraz obu dodatków. Jeśli więc porównasz czystą podstawkę TI3 z podstawką TI4 to nie sposób nie zgodzić się że ta druga wypada lepiej, bo posiada elementy, które pojawiły się dopiero w dodatkach do poprzedniej edycji.
Także ja nadal nie wiem jak porównałeś te podstawki, "wycinając" elementy z dodatków TI3 i naprawdę chciałbym wiedzieć jak według Ciebie można to robić.

Jednocześnie chciałbym zapytać skąd ta insynuacja, że wrażenia moje będą wyłącznie pozytywne, a także po co w ogóle coś takiego wtrącałeś.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Rocy7 »

Dla mnie jest jeden powód dla, którego zestawianie TI3 z dodatkami z podstawka TI4 jest uprawnione - jest to cena. Śmieszy mnie troche iż w ostatnim czasie TI3 z dodatkami była tansza niz podstawka TI4. Ciekawe czy po pierwszych recenzjach trend się nie zmieni? Zakladam jednak iz dodatki do TI4 to tylko kwestia (niedługiego) czasu.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: kaimada »

Rocy7 pisze:Dla mnie jest jeden powód dla, którego zestawianie TI3 z dodatkami z podstawka TI4 jest uprawnione - jest to cena. Śmieszy mnie troche iż w ostatnim czasie TI3 z dodatkami była tansza niz podstawka TI4. Ciekawe czy po pierwszych recenzjach trend się nie zmieni? Zakladam jednak iz dodatki do TI4 to tylko kwestia (niedługiego) czasu.
Zgadzam się, że raczej powinno się porównywać zestaw TI3 do TI4.

Różnica w cenie to oczywiście inflacja, koszty produkcji dużo wyższe niż te 10 lat temu i zauważalnie wyższa (w sensie graficznym) jakość komponentów, zwłaszcza statków.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5185
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 878 times
Kontakt:

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: raj »

Heh, oba porównania są uprawnione i potrzebne. Ale ograniczanie się tylko do porównywania podstawki TI4 z podstawką TI3 z dodatkami jest już mylące, zwłaszcza jeżeli się tego wyraźnie nie zaznaczy!
Choćby dlatego, że w podstawce TI4 jest np. 17 ras i 51 kafelków przestrzeni oraz 184 karty technologii, (wobec 10, 43 i 144 z podstawki TI3).
A wcale nie jest rzadkością, że ludzie posiadają tylko podstawkę do TI3.
Więcej nawet, po tym artykule, ktoś może zostać zmylony i kierując się oszczędnością kupi sobie samą używaną podstawkę TI3 sądząc, że jest lepsza niż TI4.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Rocy7 »

raj pisze:Heh, oba porównania są uprawnione i potrzebne. Ale ograniczanie się tylko do porównywania podstawki TI4 z podstawką TI3 z dodatkami jest już mylące, zwłaszcza jeżeli się tego wyraźnie nie zaznaczy!
A wcale nie jest rzadkością, że ludzie posiadają tylko podstawkę do TI3.
tak tu sie zgodzimy. Jednak w przypadku kogos kto ma tylko podstawke TI3 dylemat moze wygladac tak oplaca mi sie dokupic dodatki do 3 czy sprzedac 3 i kupic 4. Teskt jednak powinnien wyraznie zaznaczyc te kwestie.

Tutaj dochodzimy jednak do dwoch bardzo waznych czynnikow - dostepnosci rynkowej dodatków do TI3 oraz ceny obu operacji. Fakt, iz Clash of Cultures z dodatkiem to dużo lepsza gra niz Civka z dodatkami, nie zmienia fakt, iż dodatek jest białym krukiem.

Mimo wszystko dla mnie TI4 jest jest lepszym wyjsciem niz TI3 (nawet z dodatkami), ale to kwestia paru zmian mechanicznych (zwłaszcza sposób w jaki działa nowe drzewko technologii), które sprawiaja iz łatwiej się wdrożyc w 4 i gra bardziej do mnie przemawia.

Granie w TI3 to w mojej grupie to była czasochłonna zabawa, które moduły wybrac, jakie zasady stosować TI4 jest (pewnie chwilowo) czysta i zwłaszcza przystępniejsza.

Poziom przystępności gry ma duże znaczenie. Owszem są gracze dinozaury lubiący złozoność i nie zniechecający się kwestią ogarnięcia 3 instrukcji, FAQ itp. jednak większośc osob chce po prostu pograć i zniechęca je jeśli gra rzuca co chwila kłody pod nogi.

Oczywiscie jesli chodzi o wyjadaczy to TI3 z dodatkami moze byc lepszym wyborem, jednak ja patrze z punktu widzenia zachecania nowych osob do gry.
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: stalker7 »

kaimada pisze:
13thcaesar pisze:
Czekam z niecierpliwością na opis pierwszych wrażeń :D W ogóle świetne artykuły na temat tej gry, nakręciłem się po nich strasznie - szkoda ze polska wersja nie ukaże się w tym roku bo od razu bym poprosił "Mikołaja" o taki prezent pod choinkę :wink:

Jednak może polecilibyście jakąś podobą grę (4x) która ukazała się w wersji PL i jest choć trochę zbliżona do tej "legendy", coś co by umiliło mi czas do chwili ukazania się polskiej wersji tej gry?
Dziękuję za miłe słowa :).

Czegoś podobnego w wersji PL nie jestem w stanie polecić. Pewnie padnie tu propozycja Eclipse, ale ja się pod tym nie podpiszę.

Dziś już partia rozegrana. Wpis na pewno dziś/jutro na blogu się pojawi. Najważniejsza informacja? Wygrałem 8)
Eclipse nie ma w ogóle fazy polityki a to jak dla mnie jedna część z 4X mimo, że oficjalny skrót do tego nie nawiązuje, Eclipse jest grą ŚWIETNĄ takie euro dużo ponad coś w stylu gry hybrydowej połączenie 4x(niepełnego) z euro. Grę mogę polecić z czystym sumieniem jednak do typowego 4X brakuje jej tego czegoś właśnie tej polityki zdarzeń które są nieprzewidywalne i modyfikują grę i na które możemy mieć wpływ oraz jako kolejna obok ekonomi oraz wojska rzecz nad którą można się skupić i która może dać nam ogromną przewagę w grze. Aczlkowiek jest to gra bez tekstu więc jedynie instrukcje trzeba mieć PL i jazda ;)
ODPOWIEDZ