Century: Cuda Wschodu / Eastern Wonders (Emerson Matsuuchi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Century: Cuda Wschodu / Eastern Wonders (Emerson Matsuuchi)

Post autor: harrison »

Gra autora Century: Korzenny Szlak. Jest to gra niezależna od poprzedniej, która jednocześnie można połączyć z poprzedniczką.
Centuries ago, the lucrative spice trade compelled the prosperous nations of the world to explore alternate routes to the sources of these precious goods. These nations took to the seas to seek out exotic lands. This led to the discovery of the famed Spice Islands where the most valuable spices of the world were found. This discovery also led to further exploration, competition....and later, war! During this time of prosperity and opportunity, you find yourself traveling on the high seas in search of these exotic wonders. As a merchant and privateer representing your nation, you seek to control this region for glory and profit. Your journey continues in the Far East...

Designed by Emerson Mastuuchi, Century: Eastern Wonders invites fans to return to the exciting world of spice trading as players take to the high seas in the role of merchants seeking to prosper in the exotic Indonesian islands. Century: Eastern Wonders offers new, satisfying game mechanisms that provide infinite replayability and countless strategies.

Century: Eastern Wonders can be combined with Century: Spice Road to create a new gaming experience called Sand To Sea!
Na czym polega gra
Spoiler:
Łącząc Spice Road z Eastern Wonders otrzymamy nową grę o nazwie From Sand to Sea
Spoiler:
Zdjęcia
Spoiler:
Link do BGG https://boardgamegeek.com/boardgame/242 ... rn-wonders
Link do newsa https://boardgamegeek.com/blogpost/7193 ... stern-wond
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Century: Eastern Wonders

Post autor: evenstar »

Korzenny szlak podobał mi sie tak sobie, za to ta gra z planszą układaną z kafelków zapowiada sie bardzo obiecująco :mrgreen: No i śliczna jest :D
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Century: Eastern Wonders

Post autor: playerator »

Dodam tylko, że CUBE ma w planach wydanie polskiej edycji (czerwiec 2018).

Natomiast kilka dni temu pojawiły się instrukcje do Eastern Wonders i From Sand to Sea.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Century: Eastern Wonders

Post autor: evenstar »

Hmmm ciekawe kiedy pojawi się w polskich sklepach wersja angielska, jeśli wcześniej niż polska to pewnie sie skusze na angielską
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Eastern Wonders

Post autor: Krwawisz »

Swiatowa premiera wszystkich wersji bedzie miala miejsce tego samego dnia i tego samego dnia gra trafi do sklepow. Nie wykluczamy natomiast tzw soft-releasów, czyli paru mozliwosci (jak w przypadku zeszlorocznego Pyrkonu) gdzie bedzie mozna kupic gre wczesniej. Ale zadne decyzje tutaj nie zapadły
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Century: Eastern Wonders

Post autor: as.nielo »

Century to od prawie roku pozycja obowiązkowa na każdej mojej sesji boardgamingowej. Plansza i pionki to coś, czego. ardzo mi w tej grze brakuje. A więc czekam z niecierpliwością
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Century: Eastern Wonders

Post autor: E2MD »

Czy już wiadomo coś na temat światowej premiery i polskiego wydania?
Na stronie planB preorder jest już aktywny.
Najbardziej interesuje mnie wersja z matą. Ciekawe czy znowu będzie tak że mata w Polsce będzie prawie nie do kupienia i w cenie wyższej niz gra
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 423
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 169 times

CENTURY Cuda Wschodu

Post autor: Asia - On Table »

Nie znalazłam oddzielnego wątku dotyczącego tej gry. Postanowiłam podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi następcy znanej gry Century Korzenny Szlak.

https://www.youtube.com/watch?v=RTkQrBq96m8

Obrazek
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
ENDryu
Posty: 817
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 139 times
Been thanked: 29 times

Re: CENTURY Cuda Wschodu

Post autor: ENDryu »

Asia - On Table pisze: 25 cze 2018, 11:47 Nie znalazłam oddzielnego wątku dotyczącego tej gry. Postanowiłam podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi następcy znanej gry Century Korzenny Szlak.

https://www.youtube.com/watch?v=RTkQrBq96m8

Obrazek
Polemizowałbym ze stwierdzeniem "następca" :) Raczej kolejna część trylogii ;)
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Century: Cuda Wschodu / Eastern Wonders

Post autor: as.nielo »

Mam mieszane odczucia związane z tą grą. Oby okazały się nietrafione, czekam aż ktoś ze znajomych nabędzie do kolekcji i pozwoli przetestować :) Kiedy to trafi do sklepów?

btw kawał dobrej roboty ta wideorecenzja od Asi
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Century: Cuda Wschodu / Eastern Wonders

Post autor: veljarek »

Na podstawie kilku recenzji mam takie spostrzeżenia/uwagi.
Mechanizm super fajny i działający, ale wadą dla mnie są podejście zadań do realizacji (o ile w poprzedniej części jakoś to lepiej wyglądało, jako homerule wprowadziłem coś takiego jak "zadania przyszłe") , to tu widze że zdarzają się że ktoś mi coś zgarnie to muszę przez pół planszy jechać by coś innego zrobić,jak dla mnie słąbe to.
Oczywiście to uwaga bez grania, ale nie widzę tu jakiegoś mechanizmu naprawiającego tą niedogodność.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Century: Cuda Wschodu / Eastern Wonders

Post autor: as.nielo »

ale to jest zupełnie tak jak w Korzennym Szlaku. kiedy widzę odkryty kontrakt na 3 żółte to od razu liczę ile mam u siebie w karawanie i ile mają przeciwnicy, co kupić i zagrać, żeby w następnej turze, góra w dwóch mieć tę kartę w discard pile. z góry wiem czy obejść się smakiem i grać pod inne czy napalać się na tę silną kartę. doszedłem do takiego poziomu, że partie gram mechanicznie, szczególnie jak gramy w gronie podobnie „wprawionych” graczy. denerwowało mnie to, bo w takiej grupie o wygranej decyduje tylko i wyłącznie szczęśliwe rozdanie - wszystkie ruchy są na maksa przewidywalne. rzadko zdarza się zagrać coś wbrew temu przewidywaniu i na tym zyskać. na szczęście nie wszyscy mają takie supermoce więc bywa też, że Century to dobra zabawa.
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Century: Cuda Wschodu / Eastern Wonders

Post autor: as.nielo »

zagladam od jakiegos czasu i widze ze nikt nie wypowiada się w temacie Eastern Wonders?

moim zdaniem gra to dobra kontynuacja Spice Roads z małym „ale” - pole gry jest za małe, na początku to nie przeszkadza ale w późniejszym etapie gry da się popłynąć wszędzie w góra 2 turach. to sprawia, że zdobywanie potrzebnych zasobów jest banalnie proste i CW z gry w główkowanie szybko zmienia się w wyścig po czwarty kafelek.


czy to tylko moje odczucie? jak jest przy grze w pełnym składzie?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Century: Cuda Wschodu / Eastern Wonders

Post autor: BartP »

Jak dla mnie gra o klasę lepsza od Korzennego Szlaku. Przede wszystkim dzięki wspólnej mapie jest więcej interakcji między graczami. No i jest bardziej strategiczna, ponieważ jedynym losowym elementem są żetony zamówień/kontraktów. W "jedynce" losowe były nowo pojawiające się karty, tutaj wyspy (i tym samym możliwe wymiany) są stałe, znane od początku rozgrywki.

Grałem we 4 i 3 osoby. We dwójkę raczej bym nie chciał grać, bo gra na pewno traci na interakcji. Liczba pól ta sama, a jeden lub dwa statki mniej pływają, więc siłą rzeczy rzadziej na siebie wpadają, mniej domków stawiają itd. W moich jedynych dwóch grach pod koniec gry miałem jedynie 3 kontrakty, ale obie wygrałem, więc wg mnie ta gra to jednak nie wyścig, co optymalizacja ruchów. Jeśli dokądś możesz dojść w dwóch ruchach, to znaczy, że jednak jeden ruch tracisz ;].
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Century: Cuda Wschodu / Eastern Wonders

Post autor: as.nielo »

przy graniu we dwójkę zdarzyło nam się tylko raz wykupić outpost na tym samym polu :) za każdym razem przez pierwsze pół gry zdobywaliśmy kolejne wyspy a drugie pół ganialiśmy za „towarem” żeby zapłacić w porcie i wygrać kafelek z VP

z oceną gry wstrzymuję się do czasu aż to sobie oblatamy w większym gronie
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Century: Cuda Wschodu / Eastern Wonders

Post autor: E2MD »

Pytanie techniczne do posiadaczy gry: czy Wam też się wysypują kosteczki gdy dajecie grę pionowo? Jak komponenty powinno się złożyć do środka? Dajcie kilka kafli terenu pod miseczki? Czy też Wam wystają żółte powyżej?

Nie wiem czy tylko ja jestem sprytny inaczej czy ten typ tak ma. 8)
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Century: Cuda Wschodu / Eastern Wonders

Post autor: BartP »

Kosteczki mam w woreczkach, więc się nie wysypują. O ile dobrze pamiętam, kafelki upchałem w dwóch kolumnach, a w pozostałych dwóch mam po 2 miseczki na sobie dnem do góry, a pod nimi kostki w workach.
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Century: Cuda Wschodu / Eastern Wonders (Emerson Matsuuchi)

Post autor: as.nielo »

U mnie obydwie gry Korzenny szlak i Cuda wschodu są w jednym pudełku. Karty z pierwszej zabezpieczone "szytą na miarę" tasiemką, monety w jedynym woreczku a reszta komponentów na swoich miejscach w wyprasce. Tokeny upgrade'ów lubią opuścić swoje gniazda ale nie zdarzyło mi się nigdy żeby kostki wysypały się z misek do pudełka. Które swoją drogą lekko się nie domyka z powodu grubej tali kart z gry Spice roads
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 115
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 46 times

Re: Century: Cuda Wschodu / Eastern Wonders (Emerson Matsuuchi)

Post autor: sinbad78 »

Zaprojektowałem matę do gry.

Proszę o opinie. Może ktoś będzie zainteresowany
Obrazek
Awatar użytkownika
bridge_fan
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwie 2020, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 198 times
Been thanked: 57 times

Re: Century: Cuda Wschodu / Eastern Wonders (Emerson Matsuuchi)

Post autor: bridge_fan »

Bardzo fajny projekt,
wydrukowałem i całość wygląda dużo lepiej. Dodatkowo kafle mają mniejszy "poślizg" niż na gołym stole i się tak nie rozjeżdżają.
Projektowałeś od zera, czy miałeś jakieś gotowce? Jakiego programu używałeś?
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 115
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 46 times

Re: Century: Cuda Wschodu / Eastern Wonders (Emerson Matsuuchi)

Post autor: sinbad78 »

Projektowałem w Photoshopie używając darmowych tekstur i zdjęć wzorując się na miniaturach oryginalnej maty. Szkoda że drukowałeś bo mam zamiar zmienić obszary na bardziej przypominające pola uprawne jak w oryginale. Druga sprawa mam ten plik w o wiele większej rozdzielczości.
Awatar użytkownika
bridge_fan
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwie 2020, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 198 times
Been thanked: 57 times

Re: Century: Cuda Wschodu / Eastern Wonders (Emerson Matsuuchi)

Post autor: bridge_fan »

O, super to jak będziesz miał ten poprawiony plik, podrzuć na forum :wink:
ODPOWIEDZ