Gùgōng / Gugong (Andreas Steding)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

warlock pisze: 17 lis 2020, 17:27 Zupełnie niepotrzebne, zamiast poświęcać czas na średniaka wolę sięgnąć po tysiąckroć oryginalniejszą i ciekawszą grę tego autora, czyli Hansę Teutonicę.
No, i jaka piękna :lol:
Kolejna gra która powinna trafić na KS w celu odpicowania. :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: konradstpn »

warlock pisze: 01 lis 2020, 10:39 Najlepiej to sprzedać Gungoga i kupić dobrą grę :D
Ja bym to zmodyfikował. Najlepiej sprzedać Gugonga i za tą kasę kupić Hansę oraz inną dobrą grę.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Nilis »

Dziami pisze: 17 lis 2020, 18:12 U mnie po pierwszej partii nic nie urwało.
Ja jestem po trzech rozgrywkach i bardzo mi się podoba, grupie również. Jednak zależy czego się wymaga od Gugong. Moja grupa chętnie siada do tejże gry na początku spotkania i w 1.5h kończymy rozgrywkę, nikt nie jest zmęczony wręcz każdy zadowolony z lekkiego, pięknego tytułu (akurat mam Deluxe) i rozgrzany do zagrania w Maracaibo, Great western Trail czy inną terraformację.

Gugong to nie Brass, nie zachwyci euforycznie rozgrywką, nie będziesz odczuwał radości i dumy jak pięknie wszystko Ci się składa i Twój Master Plan wypalił. Ma to być miła, krótka dość prosta rozgrywka. Ja tego oczekuje od Gugonga i to dostaje. Jestem zadowolony że kupiłem ten tytuł
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Dziami »

Nilis jak najbardziej rozumiem. I bynajmniej nie spodziewałem się gry pokroju Barrage. Po prostu, chociaz mechanicznie poziom kombinowania mi sie bardzo podoba, tak jakoś nie powodowało to u mnie jakichś większych emocji jak to robi takie W roku smoka np. Gralismy na 3 osoby i było dosyć luźno na planszy, jedyna rzecz o którą trzeba było dbać to pomocnicy, ale nawet walka o nich wychodziła tak z przypadku, bo głównym celem były konkretne akcje...
Tak jak napisalem, zagram jeszcze z chęcią bo gra jest fajna, ale na razie tylko tyle i aż tyle.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: FortArt »

A ta wpadka z błędnym komponentem została już naprawiona? Czy kupując teraz w sklepie dostanę niepopsute pudełko?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: EVOCATVS »

Raczej nie, bo wydawca padł zanim to ogarnął. Szkoda trochę, bo chciałem brać Gugonga.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

EVOCATVS pisze: 21 lis 2020, 11:22 Raczej nie, bo wydawca padł zanim to ogarnął. Szkoda trochę, bo chciałem brać Gugonga.
Jest plik do wydruku, i jest to raptem jedna karta i jeden kafelek.
Czy warto? Oczywiście, bo gra jakościowo wygląda jak wersja Deluxe.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Dziami »

EVOCATVS pisze: 21 lis 2020, 11:22 Raczej nie, bo wydawca padł zanim to ogarnął. Szkoda trochę, bo chciałem brać Gugonga.
Te błędy można minimalnym nakładem pracy zniwelować. Są naklejki, a nawet jakiś znaczek na karcie i żetonie da rade...
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: EVOCATVS »

Nie po to kupuję grę, żeby ją łatać domowymi metodami, bo obklejone elementy wyglądają bardzo słabo. Jeśli wiem o takich babolach przed zakupem i nie ma opcji na ich oficjalną naprawę, to odpuszczam.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Dziami »

EVOCATVS pisze: 21 lis 2020, 19:46 Nie po to kupuję grę, żeby ją łatać domowymi metodami, bo obklejone elementy wyglądają bardzo słabo. Jeśli wiem o takich babolach przed zakupem i nie ma opcji na ich oficjalną naprawę, to odpuszczam.
No coz... Twoj problem 😉
Gra jest niezła, w tej cenie jest imo ogromny wybór lepszych, ale to czysto subiektywne.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

EVOCATVS pisze: 21 lis 2020, 19:46 Nie po to kupuję grę, żeby ją łatać domowymi metodami, bo obklejone elementy wyglądają bardzo słabo. Jeśli wiem o takich babolach przed zakupem i nie ma opcji na ich oficjalną naprawę, to odpuszczam.
Ale ty chyba nie rozumiesz w czym jest problem...
To tak jakby ktoś nie chciał kupić fajnego samochodu tylko dlatego że koło zapasowe jest dziurawe :shock:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: EVOCATVS »

Spoiler:
Przecież te elementy podobno wpływają na gameplay. To tak, jakby ktoś nie kupił samochodu, bo ma kawałek deski zamiast kierownicy, a do wyboru miałby jeszcze kilka, równie fajnych, samochodów ale bez wad.
W sumie chyba nie ma sensu ciągnąć dalej tematu. Skoro wydawcy nie zależy, to mi też nie.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

EVOCATVS pisze: 22 lis 2020, 13:10
Spoiler:
Przecież te elementy podobno wpływają na gameplay. To tak, jakby ktoś nie kupił samochodu, bo ma kawałek deski zamiast kierownicy, a do wyboru miałby jeszcze kilka, równie fajnych, samochodów ale bez wad.
W sumie chyba nie ma sensu ciągnąć dalej tematu. Skoro wydawcy nie zależy, to mi też nie.
Nie, nie wpływają bo bez tej karty i tego kafla można NORMALNIE grać. Wydawcy już dawno nie ma, a gra ma się świetnie, oczywiście dla tych którzy chcą w nią grać.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Gizmoo »

Próbując naprowadzić temat na merytoryczne tory i jednocześnie będąc zmęczony postami "Gugong jest słaby, kup coś lepszego", zadam pytania:

Czy ktoś grał już we wszystkie moduły z Panjuna? Może je jakoś ocenić i ewentualnie uszeregować pod względem atrakcyjności? Mam za sobą rozgrywkę w The Summer Palace i jestem zachwycony, ale nie udało się jeszcze rozegrać pozostałych. Od którego zacząć w następnej kolejności?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: jax »

Gizmoo pisze: 22 lis 2020, 21:47 Próbując naprowadzić temat na merytoryczne tory i jednocześnie będąc zmęczony postami "Gugong jest słaby, kup coś lepszego",
Ja uważam, że gra jest znakomita i dla mnie bije na głowę większość tak chwalonych euro z, powiedzmy, ostatnich 2 lat.
Gizmoo pisze: 22 lis 2020, 21:47 Czy ktoś grał już we wszystkie moduły z Panjuna? Może je jakoś ocenić i ewentualnie uszeregować pod względem atrakcyjności? Mam za sobą rozgrywkę w The Summer Palace i jestem zachwycony, ale nie udało się jeszcze rozegrać pozostałych. Od którego zacząć w następnej kolejności?
Grał.
* Summer Palace chyba najlepszy.
* Bunty chłopskie - grałem raz i jakoś gracze nie przejmowali się ich sterowaniem i wybuchały dość przypadkowo. Ale może (zapewne) przy kolejnej rozgrywce da się z nich wycisnąć więcej.
* Dodatkowe żetony prezentów/kart - spoko, ale to 'tylko' więcej różnorodności. Nie to żeby różnorodność nie była potrzebna w Gugongu.
* Najsłabiej wypadają schody do pałacu. Grałem 2 razy i miały dość kosmetyczny wpływ na rozgrywkę - ani wiele nie dawały korzyści ani wiele nie przeszkadzały kary/wymagania z nich. Którą z tych dwóch ścieżek się tam wybrało (dłuższą czy krótszą) też miało nikłe znaczenie.
Plus jest taki, że ich setup trwa 2 sekundy a wytłumaczenie reguł pół minuty, zatem można w sumie z nimi grać zawsze...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Nilis »

Ja grałem na razie w samą podstawkę. Dodatek czeka do wcielenia ale z tego co piszesz to za 120zl nie jest wart uwagi.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Nilis pisze: 23 lis 2020, 00:48 Ja grałem na razie w samą podstawkę. Dodatek czeka do wcielenia ale z tego co piszesz to za 120zl nie jest wart uwagi.
A to jest cena za Deluxe czy retail i gdzie to można dorwać?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: toblakai »

Czy sklepowy dodatek angielski można bez problemu łączyć z polską podstawką?
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Nilis »

https://planszostrefa.pl/pl/p/Gugong-Pa ... sion/11949

Tutaj można kupić dodatek za 120zl. W innych sklepach nie widziałem.
Dodatek co prawda jest zwykły retailowy i jest napisane że nie pasuje do Gugong Deluxe ale to jest duża przesada. Kilka elementów z niego jest mniejsza niż komponenty w Gugong Deluxe ale nie przeszkadza to w rozgrywce ani trochę
toblakai pisze: 23 lis 2020, 10:14 Czy sklepowy dodatek angielski można bez problemu łączyć z polską podstawką?
Jasne że tak
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Gizmoo »

Rozegrałem już partie ze wszystkimi modułami z Panjuna, więc malutki ranking:

1. Pałac Letni - 3 partie na liczniku. Najlepsza część dodatku. Dodaje sporo fajnych źródeł punktowania. Na "damie dworu" można wykręcić obłędne kombosiki. Bardzo ułatwia strategię na jadeit. Generalnie grałbym z tym niemal zawsze. Może poza partiami z wprowadzaniem nowych graczy. Rewelacja!

2. Schody pałacu - 2 partie na liczniku. Bardzo fajny moduł. Schody są super ciekawe. Wreszcie to pole nabrało większego znaczenia. Będę grał z tym za każdym razem. Świetna rzecz.

3. Chłopska rewolta - 2 partie na liczniku. Mieszane uczucia. Z jednej strony - wreszcie łatwy sposób na pozyskanie dodatkowych servantów. Ale z drugiej - sam "bunt" mocno rozczarowujący. Potwornie dużo w tym losowości. Dla mnie - Coś w tym mocno zgrzyta.

4. Dodatkowe żetony/karty - 1 partia. Na razie ciężko powiedzieć. Część nowych żetonów i kart jest ciekawa, część tylnej części ciała nie urywa. Jak tylko poznam wszystkie - może napiszę coś więcej. Wszystko dodaje różnorodności, więc na plus.

Generalnie oceniam Panjun bardzo wysoko, ale... Czy jest on niezbędny?

Jeżeli nie jesteś absolutnym miłośnikiem (fanatykiem) tej gry, to jest to dodatek całkowicie zbędny.

Z drugiej strony - dodaje tyle różnorodności, że można w Gugonga grać teraz do końca świata i jeden dzień dłużej. Rozczarowała mnie jedynie chłopska rewolta, bo na papierze wyglądało to rewelacyjnie, a w rzeczywistości, po tych dwóch rozgrywkach, mam poczucie ogromnie zmarnowanego potencjału. Chyba wprowadzę jakiś home rule do żetonów, bo niestety ich losowość - odebrała mi przyjemność z rozgrywki.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Nilis »

Gizmoo pisze: 21 sty 2021, 15:35 Rozegrałem już partie ze wszystkimi modułami z Panjuna, więc malutki ranking:
Fajnie się czyta ranking. W najbliższym czasie też wprowadzę dodatek do podstawowej gry i złoże relację.
Po przeczytaniu twojego posta można faktycznie mieć wrażenie że rozszerzenie za 120zl to trochę duża cena za tak niewiele dodatku do gry. W moim przypadku nie szkoda mi pieniędzy na dodatek do tej gry ponieważ planszówki kupuję rzadko a jak już mi się coś spodoba (a Gugong bardzo mi się podoba) to biorę całość.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Gizmoo »

Nilis pisze: 21 sty 2021, 15:48 Po przeczytaniu twojego posta można faktycznie mieć wrażenie że rozszerzenie za 120zl to trochę duża cena za tak niewiele dodatku do gry.
No nie, tam jest bardzo dużo dobra. W sumie tego "towaru" jest teraz tyle, że absolutnie więcej nie potrzeba (choć pewnie jakby coś nowego wyszło - i tak bym to wziął! :lol: ). Sęk w tym, że jeżeli komuś Gugong nie podszedł, to Panjun tego nie zmieni. To nie jest casus Tuscany EE do Viticulture, gdzie rzeczywiście dodatek zmienił diametralnie uczucia z rozgrywki. Panjun to po prostu więcej opcji i możliwości setupu.

Ja jestem bardzo zadowolony z zakupu, a wersja deluxe kosztowała przecież majątek. Nie żałuję ani złotówki. Zawód odczuwam jedynie w przypadku modułu z rewoltą. Na papierze wyglądał znakomicie, ale w rzeczywistości w żadnej z moich dwóch gier nie doszło do sytuacji, w której rewolta nie została by stłumiona. Może muszę więcej pograć, ale na razie wygląda to tak sobie. Dobrze, że jest dodatkowe pole na pozyskanie servantów, ale to za mało, żeby było tam "mięsko". Sam dekret czwartego poziomu też tyłka nie urywa.

Reasumując - jest bardzo dobrze, ale niestety nie wybitnie dobrze. :D
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Arcziwald »

Ile zdobywacie punktów grając w samą podstawkę ? U nas jest to zazwyczaj w okolicach 40-50 punktów. Zauważyłem też, że gra jest mocno taktyczna. Czasami próbuje sobie przed grą dobra tym razem idę w jadeit ale zawsze albo karty się ułożą w inny sposób albo gracz zepsuje mój plan :) Tak czy inaczej gra jest solidna.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: konradstpn »

Czy są jakieś przeciwwskazania do łączenia polskiej podstawki z dodatkiem ENG ?
Gram, więc jestem.
m_marple
Posty: 69
Rejestracja: 29 lut 2020, 23:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 62 times

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: m_marple »

konradstpn pisze: 30 maja 2021, 22:30 Czy są jakieś przeciwwskazania do łączenia polskiej podstawki z dodatkiem ENG ?
Nie, sama tak zrobiłam - dodatek jest niezależny językowo, to tylko kwestia angielskiej instrukcji.
ODPOWIEDZ