300zł... i co wybrać :)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
churchman
Posty: 11
Rejestracja: 18 cze 2006, 23:22

300zł... i co wybrać :)

Post autor: churchman »

Witam serdecznie,
Udało mi się wyasygnować z moich funduszy trochę grosza, ale nie wiem co kupić. Kwota to 300zł. Grać będą raczej tylko dwie osoby. Na oku gry:

Warcraft - the board game + dodatek;
Railroad Tycoon - the board game;
Anno 1503 - the Boardgame;
Zombies!!!

lub inne przygodowe (z wyłączeniem Doom, Descent, Arkham, WOW) i koniecznie z polską instrukcją.

Czy można prosić o pomoc w kwestii doboru? :)

Pozdrawiam,
Kamil
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: Filippos »

Churchman sprecyzuj dla jakich dwóch osób. Będziesz grał z kumplem rpgowcem, czy z żoną, czy z dzieckiem, czy z dziadkiem? To chyba najbardziej istotne kryterium.
Po drugie primo jest już na forum mnóstwo tematów o grach dla dwóch osób. Użyj opcji szukania, może tam znajdziesz interesujące Cię informacje.
I jedyna rzecz którą mogę ci powiedzieć od razu: Railroad Tycoon zdecydowanie odpada - ta gra działa od 4 osób.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
churchman
Posty: 11
Rejestracja: 18 cze 2006, 23:22

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: churchman »

No tak :) Przepraszam. Grać będę z narzeczoną, która lubi klimaty a'la Warcraft :) Ale boję się, że gra jej się znudzi. Czytałem już trochę na temat tych gier ale jest skąpo z opiniami graczy, a na tym najbardziej mi zależy :) Dodam, że nie władam najlepiej językiem angielskim choć dobierałem się już też do recenzji zza granicy.

Railroad odpada.
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: deexer »

Jeżeli z narzeczoną i najlepiej "niezależnie" językowo to Carcassonne. Przy takim funduszu możesz "zaryzykować" podstawkę i jeżeli Ci się spodoba to kupujesz dodatki - samej gry nie trzeba chyba recenzować :D, jeżeli jednak chcesz to poszukaj na forum. Ja osobiście nie spotkałem się przygodówką (i to najlepiej bo polsku), która by mnie zachęciła do zakupu.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1198
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 267 times
Been thanked: 296 times

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: siepu »

Z przygodówek Arkham Horror na 2 osoby działa całkiem nieźle i jakoś niedługo ma być polska wersja.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6486
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 610 times
Been thanked: 966 times

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: Odi »

World of Warcraft: The Adventure Game będzie wkrótce po polsku
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: pomimo »

Jeśli grałeś w Osadników, lub się przynajmniej orientujesz o co w nich chodzi i podoba ci się koncepcja tej gry, to Anno 1503 może ci/ wam się spodobać. Koncept tej gry jest podobny co w Osadnikach, ale mi się Anno bardziej podoba, masz planszę na której budujesz budynki, które dają ci różne bonusy, dołączasz kontory, które dają ci różne bonusy przy, rozwijasz osadników, rzutami kostką zdobywasz karty z surowcami, które służą do kupowania budynków i rozwoju osadników itd i masz plansze główną na której umieszczasz statki, pływasz nimi, odkrywasz różne bonusy, są 4 warunki zwycięstwa, gra jest sympatyczna, nawet w 2 osoby, a gdy przybęda znajomi spokojnie można usiąść i zagrać miłą partyjkę w większym gronie.

powiem tylko, że cena Anno 1503 w Rebelu trochę zabójcza, może dlatego, że to angielska wersja, niemiecka byłaby tańsza, ale to dość mało znana i popularna gra, to może dlatego

z takich gier, które fajnie chodzą na 2 osoby i mają w sobie coś z przygody to Tikal z pewnością, tam plansza się rozwija dopiero w trakcie gry, a sam Tikal jest niezły, dużo planowania, świetna interakcja, bardzo lubię Tikala

Popatrzcie sobie na grę Upadek Pompejów - Der Untergang von Pompeji. Często gram w to we 2 osoby, Ale to tylko jeśli lubicie gry w których połowa partii wygląda jak setup. Bo najpierw rozkładasz pionki ludu, które potem gdy wybuchnie wulkan - nie za bardzo wiesz kiedy, musisz szybko ewakuowac z miasta, a lawa płynieeeee. Ja koffam tę grę

aha, tylko, że żadna z tychgier nie jest typową przygodówką
z przygodówek po polsku, które możesz mieć niewielkim kosztem to możesz sobie obejrzeć serię Dungeoneer
mam tego dwie części, ale szczerze powiem, że do dzisiaj lezy na szafie, może dlatego, że przygodówki i fantasy to nie do końca moja broszka
a może dlatego, że moi współgracze raczej wolą coś innego
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: Filippos »

A zamiast Zombies rozważ Last Night on Earth :mrgreen:
I w dwie osoby i w więcej się pobawisz świetnie. Oczywiście o ile narzeczona trawi klimaty horrorowe.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: Don Simon »

Filippos pisze:A zamiast Zombies rozważ Last Night on Earth :mrgreen:
I w dwie osoby i w więcej się pobawisz świetnie. Oczywiście o ile narzeczona trawi klimaty horrorowe.
... i oboje znacie angielski.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: blazej »

Filippos pisze:I jedyna rzecz którą mogę ci powiedzieć od razu: Railroad Tycoon zdecydowanie odpada - ta gra działa od 4 osób.
Ja bym polemizował.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: waffel »

Może inaczej: przestań rozważać Zombies!!!, ta gra też wymaga angielskiego tylko po prostu nie jest zbyt dobra.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: MataDor »

blazej pisze:
Filippos pisze:I jedyna rzecz którą mogę ci powiedzieć od razu: Railroad Tycoon zdecydowanie odpada - ta gra działa od 4 osób.
Ja bym polemizował.
Dokładnie. Mapa podstawowa (wschód stanów) działa tak naprawdę sensownie tylko w 5 osób. Jeśli będziesz chciał grać w 3-4 to lepiej odrazu kupić dodatek z mapą europy który specjalnie został zaprojektowany na mniejszą ilość osób niż 5.
Generalnie gdyby nie dodatek to RRT wogóle nie był by u mnie grywany przez wymóg 5ciu graczy, a była by to wielka szkoda bo gra jest wyśmienita.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6486
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 610 times
Been thanked: 966 times

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: Odi »

Za 300 zł możesz wymiatać, naprawdę.
Kupisz spokojnie ze 3-4 bardzo dobre gry.

Ja na Twoim miejscu rozważyłbym:

Władca Pierścieni: Konfrontacja - 60 zł - genialna na 2 osoby, 60 zł (do wyszukania w EMPiKach - zostało w całej Polsce kilka egzemplarzy)

World of Warcraft: Adventure Game - ok 100 zł - Z pierwszych opinii wynika, że WOW:AG jest lepszy od Runebounda. Z polską instrukcją będzie wkrótce, a sklep BARD szykuje się także do wydania w pełni polskiej wersji, co - zważywszy na ilość kart - bardzo by Was chyba urządzało

Zostaje jeszcze ok 140 zł, np na:

serię Dungeoneer - 50 zł każda gra. Choć na 2 osoby chyba nie jest to dobry wybór... Ale jeśli BARDZO lubicie przygodówki, no to ostatecznie
lub/i
Cytadela - ok 60 zł - teoretycznie gra się najlepiej w 4-6 osób, ale mniej więcej połowa posiadaczy Cytadeli (raczej ta połowa początkująca w planszówkach) bardzo lubi grać w 2 osoby. Podobnie jest ze mną. Uwaga - BARDZO konfrontacyjna/zdradziecka/podła :twisted: Podobnie jak WP:Konfrontacja, tylko w w EMPiKach już chyba....
lub/i
Mr Jack - ok 110 zł - bardzo polecana przygodówka dedukcyjna w odkrycie/ściganie Kuby Rozpruwacza
lub/i
Im Jahr des Drachen - ok 110 zł - 2-5 osób, we dwójkę gra się fajnie - gra o stawianiu czoła przeciwieństwom losu i zarządzaniu prowincją cesarstwa chińskiego. Niby nie przygodówka, ale mam wrażenie, że warto byś o niej poczytał
lub/i
Race for the Galaxy - ok 120 zł - nie jest to gra przygodowa, tylko właściwie gra o... hm... "zarządzaniu ryzykiem" :) ale klimat s-f mógłby się Wam spodobać. Instrukcja po polsku, karty najczęściej bez tekstu, właściwie niezależne językowo
lub/i
Zaginione Miasta - - ok 50 zł - ładnie wykonana, gra się szybko i przyjemnie. Kobiety lubią :)
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 400
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: piechotak »

Na dwie osoby osoby, w przygodowych klimatach, bardzo dobra jest Fury of Dracula (notabene gra bardzo podoba się mojej żonie, pewnie dlatego że zawsze dostaję od niej łupnia ;) ) Gra jest bardzo ładnie wydana no i ma świetny klimat pościgu. Niestety jest w całości po angielsku (dużo tekstu na kartach), ale na stronie rebel.pl można znaleźć tłumaczenie kart, a na stronie sklepu Bard - instrukcję. A tu masz recenzję.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6486
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 610 times
Been thanked: 966 times

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: Odi »

Średnio polecam FoD na dwie osoby, a jeśli jeszcze macie problem z ang, to już absolutnie. To znakomita gra w większym gronie - przy dwójce graczy bardzo traci na klimacie. Tekstu na kartach jest sporo.. Owszem, instrukcja PL jest do ściągnięcia, jest też tłumaczenie kart - ale 'to nie jest robota', wertować tłumaczenia ciągle.

Mam w ekipie osobę, która słabo zna angielski i FoDem czuła się po prostu przytłoczona.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2821
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: Ink »

Odi pisze:Średnio polecam FoD na dwie osoby, a jeśli jeszcze macie problem z ang, to już absolutnie. To znakomita gra w większym gronie - przy dwójce graczy bardzo traci na klimacie. Tekstu na kartach jest sporo.. Owszem, instrukcja PL jest do ściągnięcia, jest też tłumaczenie kart - ale 'to nie jest robota', wertować tłumaczenia ciągle.

Mam w ekipie osobę, która słabo zna angielski i FoDem czuła się po prostu przytłoczona.
Potwierdzam, Fury na dwie osoby:
- po pierwsze traci bardzo fajny element naradzania sie lowcow miedzy soba (a wedlug zasad musza naradza sie na glos, a Drakula ma radoche)
- po drugie jednej osobie jest ciezko ogarnac karty wszystkich lowcow, kto co ma, kiedy co podmienic, kiedy uzyc i tak dalej
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
churchman
Posty: 11
Rejestracja: 18 cze 2006, 23:22

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: churchman »

Ok :) Dziękuję za liczne odpowiedzi.

Zostają:

Warcraft (nie WOW) - gra planszowa+dodatek,
Neuland - http://www.rebel.pl/product.php/1,302/1 ... uland.html - zauważyłem to przed chwilą ;)
Anno 1503
Age of Empires III: Age of Discovery

Last Night on Earth - nakład wyczerpany?
Dungeon Twister - pomijam język angielski.

Z mojej listy odpadają:
Zombies!!!
Railroad Tycoon

Pomimo bliskości Katowic, nie mam czasu podjechać do Barda, żeby zobaczyć co nie co na żywo... eh... zmiany w firmie ;)
I pomyśleć, że kiedyś sprzedałem Space Hulk'a :evil:

Pozdrawiam, :)
Kamil
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: waffel »

WarCraft? Nigdy nie grałem, ba, nawet nie znam nikogo, kto by grał, ale ta gra ma opinię raczej złą. Oczywiście jeśli zrobiłeś research i wiesz co mówisz to ja nic nie mówiłem ;)
Awatar użytkownika
churchman
Posty: 11
Rejestracja: 18 cze 2006, 23:22

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: churchman »

Warcraft robi się wg. naprawdę niewielu recenzji ciekawy dopiero jak ma dodatek. Ale za wyjątkiem chyba dwóch polskich, reszta to angielskie teksty, które nie do końca rozumiem :) Ale podobno nie jest zła ;)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: Don Simon »

churchman pisze:Warcraft robi się wg. naprawdę niewielu recenzji ciekawy dopiero jak ma dodatek. Ale za wyjątkiem chyba dwóch polskich, reszta to angielskie teksty, które nie do końca rozumiem :) Ale podobno nie jest zła ;)
Gralem tylko w podstawke i wrazenia dosc mizerne. Niby ok, ale proscizna straszna. No i tutaj walczysz bezposrednio z przeciwnikiem - zabijasz mu ludziki itd. Moze to byc istotne przy graniu z pokojowo nastawionym wspolgraczem.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: Jarek B. »

Wyjdę na dyletanta, ale przyznam, że bardzo lubię Warcrafta :) Gra prosta, to fakt, ale podczas rozgrywki jest masa emocji, śmiechu i złości na najeźdźców ;) A o to chodzi. Najczęściej gram w nią z osobami w wieku 11-36 lat i wszyscy mamy dobrą zabawę.

W Anno 1503 grałem kilka razy i... sprzedałem ją na allegro. Nie była jakąś totalną porażką, ale nie miałem ciśnienia, aby grać kolejny raz.

Proponuję rozważyć zakup Tikala.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: Smoku »

A ja polecam BattleLore .
Gra prawie strategiczna o bardzo prostych i bardzo losowych zasadach. Kupując w Grach Planszowych (sklep internetowy-sorry za krypto reklamę ale tylko oni mają tłumaczenie) dostajesz kompletną polską instrukcję z zasadami i tłumaczeniem scenariuszy. Ze strony fanowskiej są do ściągnięcia wzory wszystkich kart .Drukujesz ,wkładasz w koszulki i masz praktycznie kompletną polską wersję.
Mozna grać w scenariusze pseudo-historyczne (średniowieczne bitwy) lub z zasadami Lore dodającymi już prawie cechy RPG (magia,specjalne moce,poziom postaci,gobliny ,krasnoludy i "pająk chwat").
Mnóstwo figurek ,banalnie proste zasady ,scenariusze do ściągnięcia ze strony producenta ,a cena ok.200-250 zł.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: Tommy »

GagarKhan pisze: BattleLore .
,a cena ok.200-250 zł.
A z odrobiną cierpliwości na Allegro spokojnie dasz rade kupić "prawie-nówki" za 150pln (ostatnia taka aukcja skończyła się dosłownie w zeszłym tygodniu na kwocie bodajże 148pln)
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: Smoku »

Tak tylko jednym z warunków zakupu jest polska instrukcja, a jedynie "Gry planszowe" tłumaczyły w swojej ofercie zasady i scenariusze.W necie tłumaczenie jest niedostępne jest tylko mało czytelny skrót zasad.
Poza tym gra używana może mieć wykorzystany Web-kod:dostęp do nowych scenariuszy itd.....
Sam kupiłem nówkę za 170 zł.,ale tylko z instrukcją ang.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: 300zł... i co wybrać :)

Post autor: Tommy »

GagarKhan pisze:Tak tylko jednym z warunków zakupu jest polska instrukcja, a jedynie "Gry planszowe" tłumaczyły w swojej ofercie zasady i scenariusze.W necie tłumaczenie jest niedostępne jest tylko mało czytelny skrót zasad.
Poza tym gra używana może mieć wykorzystany Web-kod:dostęp do nowych scenariuszy itd.....
Sam kupiłem nówkę za 170 zł.,ale tylko z instrukcją ang.
No jeżeli będzie tak, że kwestia powiedzmy 50-70pln więcej za tłumaczenie będzie do przełknięcia to powiedzmy, że ok, jednak battlelore powiedzmy sobie szczerze jest świetną propozycją za 150pln, natomiast za 200 czy 220 to już bym nie polecał.
Mając powiedzmy 175pln zdecydowanie wybrałbym Age Of Empires 3 zamiast Battlelora chociaż to znowu nie jest gra stricte przygodowa (a taka ma być z tego co czytam w założeniach, Battlelore tez nie jest :D )

A co do kodów, to może jestem dziwny :D , ale jakoś nigdy nie wykorzystałem swoich, a mam ich kilka z gier "Days of Wonder".
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
ODPOWIEDZ