Arkham Horror vs. Eldritch Horror

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
shedew
Posty: 16
Rejestracja: 14 lip 2018, 15:37

Arkham Horror vs. Eldritch Horror

Post autor: shedew »

Tak jak w temacie. Co polecacie dla początkujacego, głownie na grę solo lub 2 osoby. Dziekuje za pomoc.
Meechauek
Posty: 114
Rejestracja: 20 kwie 2010, 14:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Arkham Horror vs. Eldritch Horror

Post autor: Meechauek »

Zdecydowanie arkham horror LCG.
Jeśli chcesz nie lcg i grę planszowa, wtedy eldritch.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Arkham Horror vs. Eldritch Horror

Post autor: RUNner »

Eldritch Horror to kawał dobrej gry, w tej chwili najlepsza pozycja w świecie Lovecrafta. Moim zdaniem zdecydowanie wyprzedza regrywalnością pozostałe tytuły. Mechanika jest dość prosta do ogarnięcia, czuć mocny element przygodowy, który nie wyczerpuje się po kilku partiach, bo nie jest tak mocno zaakcentowany jak w przypadku HwA LCG. W grze karcianej cała fabuła jest podana graczowi na tacy, bez większego pola na zadziałanie wyobraźni. W EH przygoda jest zbudowana z wielu małych wydarzeń, które często łączą się ze sobą w bardzo elegancki sposób. Do tego skala świata w EH powoduje, że gra ocieka epickością. To nie są jakieś lokalne akcje w ciasnych uliczkach, tylko działania o dużo większym, globalnym zasięgu. Gracz ma tutaj większe poczucie wykonywania ważnej dla świata misji :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Arkham Horror vs. Eldritch Horror

Post autor: zakwas »

Liczba możliwych zakończeń, liczba badaczy i wariantów talii u tychże sprawia, że po ponad 100 partiach nie mam problemu z regrywalnością Horroru w Arkham LCG. A gram tylko true solo, gdzie budowa decków jest mocno ograniczona, bo musza być "do wszystkiego" i nie można poszaleć ze specjalizacją konkretnych badaczy (a można kombinować bardzo nawet jak się gra już w 2 osoby).

W Eldritcha nie grałem, to nie atakuję - bronię jeno "swojej" gry. ;)
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Arkham Horror vs. Eldritch Horror

Post autor: Kilson »

Piszecie tu o AH LCG, w kolega nie doprecyzował czy chodzi mu o planszowy AH czy o karciany.

Jeśli chodzi o planszowy AH vs EH, to bierz Eldritcha.
A jeśli o karciany, to nie wiem - ale słyszałem o nim sporo dobrego ;)
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Arkham Horror vs. Eldritch Horror

Post autor: jakmis83 »

Eldritch Horror jest bardzo dobrym tytułem o prostych zasadach, akcja gry dzieje się na całej mapie świata, więc jest co robić :)
EH jest również uproszczonym młodszym bratem planszowego Arkhama.
Arkham Horror, to dla mnie klasyka gier przygodowych. Planszą jest mapa Arkham. Tutaj jest masa zasad, dużo małych podpunktów i wszystko trzeba opanować, żeby rozgrywka dawała przyjemność i była płynna.
Obie gry są bardzo dobre.
Jeśli chcesz doświadczyć klimatu przygody w stylu Indiany Jonesa, bierz EH.
Jeśli chcesz doświadczyć klimatu mroku, klaustrofobii i zaszczucia, bierz AH.
Ponieważ jednak jak napisałeś, jesteś graczem początkującym, zdecydowanie polecam EH.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Arkham Horror vs. Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

A żeby jeszcze bardziej "ułatwić" sprawę, to zapowiedziano nową edycję planszowego Arkham ;)

Mam wszystkie (chyba?) lovecraftowskie gry FFG i gdybym miał je BARDZO ogólnie scharakteryzować to moim zdaniem wygląda to tak:

Horror w Arkham - najstarszy, mechanicznie najbardziej zagruzowany w zasadach, duża regrywalność, klimat wielkiej paranormalnej rozwałki w miasteczku
Eldritch Horror - następca Arkham, wygładzona mechanika, duża regrywalność, klimat globalnego śledztwa
Posiadłość Szaleństwa 2 Ed. - bardzo mocno fabularny, scenariusze z mnóstwem opisów + aplikacja, mała regrywalność ale klimat miażdży jak przy filmie/książce z dreszczykiem
Horror w Arkham LCG - mocno fabularny, scenariusze tworzące kampanię, przeciętna regrywalność, klimatyczna ale odczuwalna większa abstrakcyjność ze względu na karciankowość
Znak Starszych Bogów - gra kościana w lovecraftowskiej skrócie, proste zasady i szybka rozgrywka, dla mnie stanowczo zbyt abstrakcyjna, nie czuję w niej klimatu

Wracając do tytułu wątku, wybrałbym Eldritch, postacie mogą być przydatne w grze na ciekawsze sposoby, a klimat śledztwa też mi bardziej odpowiada. Do starego Arkham już praktycznie wcale nie siadam, za dużo roboty z obsługą mechaniki i sprawdzaniem zasad, a fabularnie za dużo rozwałki. Karciany Arkham jest ciekawy, ale lepiej czuję fabułę i przyjemniej mi się gra, gdy mam planszę i nie trzymam wachlarza kart w ręku. Za to najwięcej frajdy mam siadając do Posiadłości, opisy fabularne świetnie budują napięcie, ułatwiają wczucie się w postać i budują nastrój rozgrywki - jedyny minus, że większość scenariuszy będzie przyjemnością porównywalną do wizyty w kinie na dobrym filmie, emocje będą intensywne, ale po poznaniu fabuły powtórka nie będzie tak zaskakująca.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Arkham Horror vs. Eldritch Horror

Post autor: RUNner »

sirafin pisze: 27 sie 2018, 09:51 A żeby jeszcze bardziej "ułatwić" sprawę, to zapowiedziano nową edycję planszowego Arkham ;)
I cieszy mnie to, bo miałem HwA i nie potrafiłem w to zagrać nie czując zmęczenia mechaniką. Nowy Arkham mnie chyba kupi.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Arkham Horror vs. Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Mnie też cieszy i śledzę newsy z zainteresowaniem :) Mam nadzieję, że nowa odsłona ożywi grę i poprawi komfort rozgrywki, tak jak udało się to w przypadku Posiadłości Szaleństwa - stara edycja miała dużo intrygujących pomysłów, ale rzadko trafiała na stół ze względu na ociężałą mechanikę.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Arkham Horror vs. Eldritch Horror

Post autor: czeczot »

Horror w arkham (planszowy) jest o wiele bardziej klimatyczny. W EH wyciągamy zdarzenia typu „zostałeś aresztowany” ale dlaczego to już nie ma informacji. Takie żeczy psują klimat. Dla mnie EH to bieganie po mapie i tyle. W HwA o wiele lepiej czuć klimat, jak chcemy zdobyć wiedzę to idziemy do biblioteki. Potwory latające latają nad miastem itd. Jest bardziej klaustrofobicznie, czuć klimat skradania się po ulicach. Wszystko jest bardziej logiczne. Mnie nie przekonuje bieganie po świecie w EH.

Co do zasad to zeczywiscie EH jest prostszy ale bym nie przesadzał ze HwA ma jakoś specialnie trudniejsze zasady.

Ja ze klimat zdecydowanie wole HwA!
ODPOWIEDZ