Western Legends - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Western Legends

Post autor: HUBertPL »

mat_eyo pisze: 22 gru 2019, 11:18 Tak, każdy, kto dołożył się do karty ma swoją walkę. Aktywny gracz walczy pierwszy.
Szkoda, powoduje to dłużyzny. A przecież walczą z jednym przeciwnikiem, rozważymy granie z jednym pociagnieciem kart walki, i i dwoje graczy zwalczy przeciwko niej.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Western Legends

Post autor: kaszkiet »

Bez przesady. Walka to zagranie jednej karty i tyle.
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Western Legends

Post autor: dominGeS »

Po wczorajszej rozgrywce..
Jak zinterpretować Cel Osobisty - Odrzuć ''Zapasy'' aby zrealizować ten cel. Czy spełnienie tego celu wymaga akcji z karty ''Zapasy'', która mówi ODRZUĆ TĘ KARTĘ, ABY DOBRAĆ 1 KARTĘ POKEROWĄ ORAZ ODRZUCIĆ 1 RANĘ. Czy wystarczy po prostu będąc w miejscu z karty celu odłożyć tę kartę do sklepu i zrealizować tym samym cel nie marnując akcji? Czy może i tak i tak jest dobrze?

Karta Złoto Głupców znowu stała się przedmiotem dyskusji. Uznaliśmy, że można ją odrzucić i otrzymać bryłkę złota przy okazji praktycznie każdej akcji i efekcie czyli podczas walki, grania w pokera, ale także zagrywając nawet inna kartę jako akcję.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Western Legends

Post autor: mat_eyo »

dominGeS pisze: 23 gru 2019, 08:37 Po wczorajszej rozgrywce..
Jak zinterpretować Cel Osobisty - Odrzuć ''Zapasy'' aby zrealizować ten cel. Czy spełnienie tego celu wymaga akcji z karty ''Zapasy'', która mówi ODRZUĆ TĘ KARTĘ, ABY DOBRAĆ 1 KARTĘ POKEROWĄ ORAZ ODRZUCIĆ 1 RANĘ. Czy wystarczy po prostu będąc w miejscu z karty celu odłożyć tę kartę do sklepu i zrealizować tym samym cel nie marnując akcji? Czy może i tak i tak jest dobrze?
Odrzucasz Zapasy do sklepu nie korzystając z ich akcji. Ogólnie jeśli masz coś odrzucić, to jest to dodatkowy koszt, nie korzystasz z odrzucanej karty. Jest tylko jedna karta pokerowa (Instynkt), która odrzucona na potrzeby celu osobistego coś daje.

dominGeS pisze: 23 gru 2019, 08:37 Karta Złoto Głupców znowu stała się przedmiotem dyskusji. Uznaliśmy, że można ją odrzucić i otrzymać bryłkę złota przy okazji praktycznie każdej akcji i efekcie czyli podczas walki, grania w pokera, ale także zagrywając nawet inna kartę jako akcję.
Źle Uznaliście. Mając Złoto Głupców można je odrzucić w banku jak bryłkę złota, ewentualnie jeśli karta Story pozwala na odrzucenie bryłki złota dla jakiegoś efektu. Nie można odrzucić bryłki złota kiedy jest się ograbionym/aresztowanym (co i tak byłoby bez sensu) i zdecydowanie nie można jej odrzucić tak sobie, żeby wziąć złoto.
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: Western Legends

Post autor: Majkel89 »

Niektóre karty opowieści powodują walkę z bandyta. Rozumiem że jak wygram to otrzymuje nagrodę z karty opowieści i dodatkowo nagrodę za wygranie walki z bandyta tj 1 pl lub 1 punkt stróża? Analogicznie z przegrana.

Jeszcze pytanie odnośnie poruszania się szeryfa. Porusza nim gracz który poprzez dołożenie dysku aktywowal opowieść? W przypadku aresztowania to odbywa się to standardowo walka z szeryfem?
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Western Legends

Post autor: dominGeS »

Majkel89 pisze: 01 sty 2020, 22:01 Niektóre karty opowieści powodują walkę z bandyta. Rozumiem że jak wygram to otrzymuje nagrodę z karty opowieści i dodatkowo nagrodę za wygranie walki z bandyta tj 1 pl lub 1 punkt stróża? Analogicznie z przegrana.

Jeszcze pytanie odnośnie poruszania się szeryfa. Porusza nim gracz który poprzez dołożenie dysku aktywowal opowieść? W przypadku aresztowania to odbywa się to standardowo walka z szeryfem?
1. Wg mnie nie koniecznie, ale nie wiem jak to jest opisane na karcie opowieści. Jeżeli bandyta atakuje Ciebie, a Ty się bronisz (czyli tak jakbyś nie był aktywnym graczem) to raczej nie dodajesz sobie pkt stróżów prawa czy PL. Walczysz wtedy po to by móc skorzystać z bonusów na karcie opowieści. To aktywny gracz w momencie zwycięstwa walki zbiera nagrody.

2. Szeryfem porusza gracz, który odpalił kartę opowieści, a jest nim ten kto jako ostatni dołożył znacznik na kartę (może to być ten sam gracz z zastrzeżeniem, że znaczniki dokładał po 1 na turę)
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Western Legends

Post autor: dominGeS »

A ja mam pytanie, jak interpretujecie efekt przegranej walki, która się nie odbyła.
Gracz zadeklarował walkę, a cel ataku (inny gracz) odmówił. Wiadomo, że atakujący odbiera odpowiednią do zadeklarowanej walki nagrodę. Ale czy nie podejmujący walki gracz otrzymuje ranę i dobiera kartę pokerową? Wg mnie nie, jak sądzicie?
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Western Legends

Post autor: kaszkiet »

dominGeS pisze: 02 sty 2020, 19:06 A ja mam pytanie, jak interpretujecie efekt przegranej walki, która się nie odbyła.
Gracz zadeklarował walkę, a cel ataku (inny gracz) odmówił. Wiadomo, że atakujący odbiera odpowiednią do zadeklarowanej walki nagrodę. Ale czy nie podejmujący walki gracz otrzymuje ranę i dobiera kartę pokerową? Wg mnie nie, jak sądzicie?
Przy deklaracji walki gracz atakujący kładzie na stole zakrytą kartę pokerową. Przeciwnik może się nie bronić, ale nadal ponosi wszystkie konsekwencje porażki. Korzyść ma z tego taką, że nie traci karty.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Western Legends

Post autor: mat_eyo »

Majkel89 pisze: 01 sty 2020, 22:01 Niektóre karty opowieści powodują walkę z bandyta. Rozumiem że jak wygram to otrzymuje nagrodę z karty opowieści i dodatkowo nagrodę za wygranie walki z bandyta tj 1 pl lub 1 punkt stróża? Analogicznie z przegrana.
Nie, otrzymuje tylko to, co jest napisane na karcie, czasem może być to nic. Żadnych dodatkowych nagród.
Majkel89 pisze: 01 sty 2020, 22:01 Jeszcze pytanie odnośnie poruszania się szeryfa. Porusza nim gracz który poprzez dołożenie dysku aktywowal opowieść? W przypadku aresztowania to odbywa się to standardowo walka z szeryfem?
Tak i tak.
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Western Legends

Post autor: dominGeS »

Owszem, najpierw jest deklaracja i gracz deklarujący walkę kładzie zakrytą kartę pokerową. Ta karta przepada bez względu na to czy atakowany podejmie rękawice czy nie, to się wszystko zgadza. Natomiast stwierdzam, że jeżeli walka się nie odbyła (a w inst. stoi napisane gracz przegrany w walce), to atakowany, który odmówił WALKI nie powinien otrzymać rany i karty pokerowej, a jedynie ponosi konsekwencje rodzaju deklarowanej walki: Aresztowanie, Napad, Pojedynek co jest nagroda dla atakującego. Wydaję się to bardziej logiczne. No bo skoro się nie biłem, to skąd rana? :wink:
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Western Legends

Post autor: mat_eyo »

dominGeS pisze: 03 sty 2020, 15:56 Owszem, najpierw jest deklaracja i gracz deklarujący walkę kładzie zakrytą kartę pokerową. Ta karta przepada bez względu na to czy atakowany podejmie rękawice czy nie, to się wszystko zgadza. Natomiast stwierdzam, że jeżeli walka się nie odbyła (a w inst. stoi napisane gracz przegrany w walce), to atakowany, który odmówił WALKI nie powinien otrzymać rany i karty pokerowej, a jedynie ponosi konsekwencje rodzaju deklarowanej walki: Aresztowanie, Napad, Pojedynek co jest nagroda dla atakującego. Wydaję się to bardziej logiczne. No bo skoro się nie biłem, to skąd rana? :wink:
Nie, odmowa walki jest równoznaczna z przegraną. Dostaje się ranę i kartę pokerową.
https://boardgamegeek.com/article/30081817#30081817

Klimatycznie wszystko da się usprawiedliwić. Odmówiłeś walki, nie sięgnąłeś po broń, ale zarobiłeś kopniaka czy dwa za to. Stąd rana.
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Western Legends

Post autor: Xardas123 »

Jestem przed 1 rozgrywką;) i o ile większość rzeczy jest dość klarowne to najbardziej mnie nurtuje zapis o zdobywaniu żetonów legendy za cele osobiste. Jak to jest? W instrukcji PL jest to fatalnie opisane i mam zamiar po prostu po wykonaniu celu wylosować żeton.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Western Legends

Post autor: mat_eyo »

Losujesz tyle żetonów, który cel właśnie wypełniłeś i ze wszystkich posiadanych możesz zostawić tyle, ile losowałeś.

Za pierwszy cel losujesz jeden i zostawiasz jeden z jednego.
Za drugi cel losujesz dwa i zostawiasz dwa z trzech.
Za trzeci cel losujesz trzy i zostawiasz trzy z pięciu.
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Western Legends

Post autor: Xardas123 »

mat_eyo pisze: 04 sty 2020, 15:41 Losujesz tyle żetonów, który cel właśnie wypełniłeś i ze wszystkich posiadanych możesz zostawić tyle, ile losowałeś.

Za pierwszy cel losujesz jeden i zostawiasz jeden z jednego.
Za drugi cel losujesz dwa i zostawiasz dwa z trzech.
Za trzeci cel losujesz trzy i zostawiasz trzy z pięciu.
Dzięki wielkie, żeby Tak było w instrukcji napisane albo chociaż przykład dali to by nie było problemu;)
Jeszcze raz dzięki.
schabowyzziemniakami
Posty: 7
Rejestracja: 08 gru 2019, 21:17

Re: Western Legends

Post autor: schabowyzziemniakami »

1.Górnicza mapa- korzystam z efektu kości która BEDE przerzucał.

2. Mogę wyrzucać przedmioty które posiadam?
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Western Legends

Post autor: krisow »

Ad. 1) NIE - Korzystając z Górniczej Mapy możesz przerzucić jeden wynik z rzutu kośćmi podczas każdej akcji szukania złota. Nie korzystasz z efektu, który był na przerzucanej kości.

Ad.2) TAK - Możesz wyrzucać przedmioty. Strona 19 instrukcji mówi o tym dokładnie. Masz miejsce na trzy przedmioty w ekwipunku i jeżeli kupisz kolejny musisz odłożyć wyrzucaną kartę na wystawę sklepu wielobranżowego.

Nieoficjalny FAQ do gry na forum BGG: https://boardgamegeek.com/filepage/1712 ... ficial-faq
krzysiek2222
Posty: 44
Rejestracja: 12 gru 2017, 20:38
Lokalizacja: Żory

Re: Western Legends

Post autor: krzysiek2222 »

Z gory sorki za brak polskich znakow.

Czy kupujac w danej turze pierwszego wierzchowca / bron moge z niej w tej samej turze skorzystac? Z jednej strony na poczatku tury deklaruje sie uzywanego wierzchowca i bron, a z drugiej strony uzywa sie tych ktore sa na wierzchu. Na stronie 7 pisze 'wybierz bron i wierzchowca na dana ture', a na stroine 19 'tylko karta na wierzchu liczy sie jako aktywna podczas danej tury'.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Western Legends

Post autor: mat_eyo »

Możesz od razu po zakupie wybrać jako aktywny.
krzysiek2222
Posty: 44
Rejestracja: 12 gru 2017, 20:38
Lokalizacja: Żory

Re: Western Legends

Post autor: krzysiek2222 »

Ok, dzieki, a jest moze odniesienie do tego gdzies w instukcji / jakims FAQ (szukalem, nie znalazlem)? I co w przypadku, gdy majac aktywna bron A kupimy w tej samej rundzie bron B. Tez mozemy ja od razu przerzucic jako aktywna?
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Western Legends

Post autor: kaszkiet »

Tak, po akcji sklep możesz darmowo przygotować nową broń.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Western Legends

Post autor: mat_eyo »

krzysiek2222 pisze: 01 lut 2020, 12:08 Ok, dzieki, a jest moze odniesienie do tego gdzies w instukcji / jakims FAQ (szukalem, nie znalazlem)? I co w przypadku, gdy majac aktywna bron A kupimy w tej samej rundzie bron B. Tez mozemy ja od razu przerzucic jako aktywna?
Jest na stronie dziewiątej, przy opisie sklepu:

"Kupując Wierzchowca lub Broń, gracz może natychmiast wybrać tę Broń lub Wierzchowca jako swoją główną."
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Western Legends

Post autor: raiden25 »

Rozumiem że znacznik gracza co rundę przekazuje się kolejnemu graczowi. Czyli np. Na początku jesteś pierwszym graczem. Następnie rusza się 2,3 i 4 gracz. Gdy mija tura znacznik się przekazuje. Czyli ten który był 1 czeka 6 tur (na 4 graczy) aż znowu dojdzie do niego? Próbował ktoś grać bez przekazywania? Spory downtime był w takiej opcji zawsze dla 1 gracza. Podczas tego tez sporo dzieje się na mapie bo mija 6 tur, ale jednak ten czas trochę nas bolał przy pierwszej rozgrywce.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Western Legends

Post autor: kaszkiet »

raiden25 pisze: 10 lut 2020, 19:21 Rozumiem że znacznik gracza co rundę przekazuje się kolejnemu graczowi. Czyli np. Na początku jesteś pierwszym graczem. Następnie rusza się 2,3 i 4 gracz. Gdy mija tura znacznik się przekazuje. Czyli ten który był 1 czeka 6 tur (na 4 graczy) aż znowu dojdzie do niego? Próbował ktoś grać bez przekazywania? Spory downtime był w takiej opcji zawsze dla 1 gracza. Podczas tego tez sporo dzieje się na mapie bo mija 6 tur, ale jednak ten czas trochę nas bolał przy pierwszej rozgrywce.
Nie przekazuje się znacznika pierwszego gracza. Służy on tylko do tego, żeby po spełnieniu warunku końca gry każdy rozegrał równą liczbę tur.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Western Legends

Post autor: raiden25 »

kaszkiet pisze: 10 lut 2020, 19:44
raiden25 pisze: 10 lut 2020, 19:21 Rozumiem że znacznik gracza co rundę przekazuje się kolejnemu graczowi. Czyli np. Na początku jesteś pierwszym graczem. Następnie rusza się 2,3 i 4 gracz. Gdy mija tura znacznik się przekazuje. Czyli ten który był 1 czeka 6 tur (na 4 graczy) aż znowu dojdzie do niego? Próbował ktoś grać bez przekazywania? Spory downtime był w takiej opcji zawsze dla 1 gracza. Podczas tego tez sporo dzieje się na mapie bo mija 6 tur, ale jednak ten czas trochę nas bolał przy pierwszej rozgrywce.
Nie przekazuje się znacznika pierwszego gracza. Służy on tylko do tego, żeby po spełnieniu warunku końca gry każdy rozegrał równą liczbę tur.
Fakt, następny gracz zostaje aktywnym przeczytałem jako ze się przekazuje znacznik... dzięki,
Nie moja gra, a instrukcje wertowałem na szybko podczas rozgrywki.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Western Legends

Post autor: raiden25 »

mat_eyo pisze: 01 gru 2019, 14:39
Nidhogg pisze: 01 gru 2019, 13:24 Nie mogę znaleźć tego w instrukcji:
Co się dzieje jak szeryf wejdzie na bandytę (BN)?
Nic.
Mowa tutaj o graczu który jest zły czy o tych neutralnych na mapie? Bo wydawało mi się ze jak szeryf wejdzie na złego gracza to z automatu jest walka.
ODPOWIEDZ