Euthia (Tadeáš Spousta)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: tomekmani3k »

Emil_1 pisze: 04 kwie 2022, 22:21 Mogę prosić o realny czas gry dla dwóch osób? Początkujących i ogranych :)
Pół godziny na gracza to jakiś żart :D na około 10 gier solo/na dwóch graczy to najbardziej typowy scenariusz ze smokiem (ten co był do testowania na tts i tabletopii, nie pamiętam jego nazwy) to 2h solo, 3+ na dwóch. Dużo zależy czy się idzie w przedmioty/zdolności zapewniające ruch bo wtedy może się dziać naprawdę wiele w jednej turze typu walka, ruchy, handel, żywiołaki, rozwój i kombinowanie najlepszej ścieżki by dopakować bohatera co może być naprawdę długie. Miałem raz grę gdzie tury jednego gracza to było około 3/4 czasu całej gry właśnie dzięki kilku ruchom ekstra. To nie jest gra na szybko, chyba że z czasem da się tak jej nauczyć, że pojedyncza tura będzie faktycznie szybka. Najkrótszy scenariusz to 7 rund, najdłuższy chyba 20 (nie grałem w niego jeszcze), po tym najkrótszym czuć czasami niedosyt, po dłuższych, czasami ostatnie tury potrafią już męczyć. Miałem grę gdzie udało mi się wbić maksymalny poziom postaci i potem ruchy były na siłę żeby tylko odblokować finał.
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 191 times
Been thanked: 521 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: qreqorek »

tomekmani3k pisze: 04 kwie 2022, 22:42
Emil_1 pisze: 04 kwie 2022, 22:21 Mogę prosić o realny czas gry dla dwóch osób? Początkujących i ogranych :)
Pół godziny na gracza to jakiś żart :D na około 10 gier solo/na dwóch graczy to najbardziej typowy scenariusz ze smokiem (ten co był do testowania na tts i tabletopii, nie pamiętam jego nazwy) to 2h solo, 3+ na dwóch. Dużo zależy czy się idzie w przedmioty/zdolności zapewniające ruch bo wtedy może się dziać naprawdę wiele w jednej turze typu walka, ruchy, handel, żywiołaki, rozwój i kombinowanie najlepszej ścieżki by dopakować bohatera co może być naprawdę długie. Miałem raz grę gdzie tury jednego gracza to było około 3/4 czasu całej gry właśnie dzięki kilku ruchom ekstra. To nie jest gra na szybko, chyba że z czasem da się tak jej nauczyć, że pojedyncza tura będzie faktycznie szybka. Najkrótszy scenariusz to 7 rund, najdłuższy chyba 20 (nie grałem w niego jeszcze), po tym najkrótszym czuć czasami niedosyt, po dłuższych, czasami ostatnie tury potrafią już męczyć. Miałem grę gdzie udało mi się wbić maksymalny poziom postaci i potem ruchy były na siłę żeby tylko odblokować finał.
Potwierdzam, po kilkunastu rozgrywkach, głównie solo bym powiedział że
- solo 1.5 - 3h
- coop 3 - 4h (drugi gracz zawsze był nowy)
- competitive jeszcze nie grałem.
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: Emil_1 »

I jak tu przekonać Żonę, żeby grała w tę grę jak już mamy Mage knighta UE, Runebounda 3ed all in :D
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: Fyei »

Zgadzam się z przedmówcami, na razie grałam tylko solo, ale wszystkie rozgrywki to średnio około 2h. Na dwie osoby spokojnie możesz dodać z 1,5h, oczywiście zależy to od scenariusza. Druga osoba będzie zawężać dostępne opcje, ale też sama będzie musiała pokombinować ;).
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: tomekmani3k »

Emil_1 pisze: 04 kwie 2022, 23:58 I jak tu przekonać Żonę, żeby grała w tę grę jak już mamy Mage knighta UE, Runebounda 3ed all in :D
Przerabiam to u siebie i jest baaaardzo trudno :D jak już uda się raz na kilka miesięcy namówić to początek jest ok ale niestety ostatnie rundy widać że jest ciężko o koncentrację. A w przeszłości graliśmy regularnie w Runebound 2ed więc czasowo też kilkugodzinne partie. Może to po prostu starość i szukanie prostszych rozrywek po ogarnięciu dzieciaka :D
Do namawiania domowników to może lepiej zacząć od jednego pudła, które i tak jest wielkie niż brać all-in a potem zastawić pół korytarza jak się to wniesie :D z ciekawości co zrobiliście z drugim pudłem?
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: Fyei »

tomekmani3k pisze: 05 kwie 2022, 08:08
Emil_1 pisze: 04 kwie 2022, 23:58 I jak tu przekonać Żonę, żeby grała w tę grę jak już mamy Mage knighta UE, Runebounda 3ed all in :D
Przerabiam to u siebie i jest baaaardzo trudno :D jak już uda się raz na kilka miesięcy namówić to początek jest ok ale niestety ostatnie rundy widać że jest ciężko o koncentrację. A w przeszłości graliśmy regularnie w Runebound 2ed więc czasowo też kilkugodzinne partie. Może to po prostu starość i szukanie prostszych rozrywek po ogarnięciu dzieciaka :D
Do namawiania domowników to może lepiej zacząć od jednego pudła, które i tak jest wielkie niż brać all-in a potem zastawić pół korytarza jak się to wniesie :D z ciekawości co zrobiliście z drugim pudłem?
Całość all-in spokojnie mieści się do jednego pudła i zostaje jeszcze trochę miejsca, a sam all-in to przede wszystkim organizer i upiększacze, z zawartości gamplayowej dochodzą jedynie 3 scenariusze, które można było dokupić osobno w formie bezfigurkowej.

Trzymam w nim inne puste pudła (od różnych dodatków) :D, ale wydaje mi się, że po kolejnej kampanii może się przydać :P.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: tomekmani3k »

Fyei pisze: 05 kwie 2022, 08:32
tomekmani3k pisze: 05 kwie 2022, 08:08
Emil_1 pisze: 04 kwie 2022, 23:58 I jak tu przekonać Żonę, żeby grała w tę grę jak już mamy Mage knighta UE, Runebounda 3ed all in :D
Przerabiam to u siebie i jest baaaardzo trudno :D jak już uda się raz na kilka miesięcy namówić to początek jest ok ale niestety ostatnie rundy widać że jest ciężko o koncentrację. A w przeszłości graliśmy regularnie w Runebound 2ed więc czasowo też kilkugodzinne partie. Może to po prostu starość i szukanie prostszych rozrywek po ogarnięciu dzieciaka :D
Do namawiania domowników to może lepiej zacząć od jednego pudła, które i tak jest wielkie niż brać all-in a potem zastawić pół korytarza jak się to wniesie :D z ciekawości co zrobiliście z drugim pudłem?
Całość all-in spokojnie mieści się do jednego pudła i zostaje jeszcze trochę miejsca, a sam all-in to przede wszystkim organizer i upiększacze, z zawartości gamplayowej dochodzą jedynie 3 scenariusze, które można było dokupić osobno w formie bezfigurkowej.

Trzymam w nim inne puste pudła (od różnych dodatków) :D, ale wydaje mi się, że po kolejnej kampanii może się przydać :P.
Właśnie o to mi chodziło, że wszystko się mieściło w jednym pudle i to drugie jest ładne, że żal wyrzucać ale miejsca zajmuje dużo. Ja zdecydowalem się na to co wpływa na rozgrywke plus figurki bohaterów i organizer. Odpuściłem monety, kości (tego żałuję) i figurki żywiołaków. Nie grałem jeszcze scenariuszy z ich dodatku ale w zwyklej grze nie chce mi się nigdy ustawiać standów na planszy bo i tak widać wszystko na kaflach terenu.

Mam nadzieję, że w nowej kampanii da się kupić nową zawartość z figurką bohaterki ale bez nowych żywiołaków bo wersja z samym standem będzie głupio wyglądała gdy inni bohaterowie będą figurkami. Chyba że zamówienie u kogoś druku figurki to nie jest nic strasznego i da się to jakoś łatwo załatwić.
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: Rafal75 »

Ma ktoś może instrukcję w pl?
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 191 times
Been thanked: 521 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: qreqorek »

Rafal75 pisze: 05 kwie 2022, 09:37 Ma ktoś może instrukcję w pl?
https://drive.google.com/drive/folders/ ... 7EiNiFZzw1
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: Fyei »

tomekmani3k pisze: 05 kwie 2022, 08:59
Fyei pisze: 05 kwie 2022, 08:32
tomekmani3k pisze: 05 kwie 2022, 08:08

Przerabiam to u siebie i jest baaaardzo trudno :D jak już uda się raz na kilka miesięcy namówić to początek jest ok ale niestety ostatnie rundy widać że jest ciężko o koncentrację. A w przeszłości graliśmy regularnie w Runebound 2ed więc czasowo też kilkugodzinne partie. Może to po prostu starość i szukanie prostszych rozrywek po ogarnięciu dzieciaka :D
Do namawiania domowników to może lepiej zacząć od jednego pudła, które i tak jest wielkie niż brać all-in a potem zastawić pół korytarza jak się to wniesie :D z ciekawości co zrobiliście z drugim pudłem?
Całość all-in spokojnie mieści się do jednego pudła i zostaje jeszcze trochę miejsca, a sam all-in to przede wszystkim organizer i upiększacze, z zawartości gamplayowej dochodzą jedynie 3 scenariusze, które można było dokupić osobno w formie bezfigurkowej.

Trzymam w nim inne puste pudła (od różnych dodatków) :D, ale wydaje mi się, że po kolejnej kampanii może się przydać :P.
Właśnie o to mi chodziło, że wszystko się mieściło w jednym pudle i to drugie jest ładne, że żal wyrzucać ale miejsca zajmuje dużo. Ja zdecydowalem się na to co wpływa na rozgrywke plus figurki bohaterów i organizer. Odpuściłem monety, kości (tego żałuję) i figurki żywiołaków. Nie grałem jeszcze scenariuszy z ich dodatku ale w zwyklej grze nie chce mi się nigdy ustawiać standów na planszy bo i tak widać wszystko na kaflach terenu.

Mam nadzieję, że w nowej kampanii da się kupić nową zawartość z figurką bohaterki ale bez nowych żywiołaków bo wersja z samym standem będzie głupio wyglądała gdy inni bohaterowie będą figurkami. Chyba że zamówienie u kogoś druku figurki to nie jest nic strasznego i da się to jakoś łatwo załatwić.
Mi się zdarzało zapomnieć o wpływie żywiołów na walkę, tym bardziej gdy przy dłuższych scenariuszach mamy sporo żetonów już wszędzie, więc swoje figurki stawiam zawsze (z resztą w planach mam całość pomalować, tylko czekają w kolejce :P).

Z tego co widziałam na grafice kampanii GF, będzie znowu osobny Miniature Pack, pytanie czy będzie zawierał tylko nowego bohatera z minionami czy coś jeszcze, bo wygląda na to, że plastiku teraz będzie dużo więcej.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: XLR8 »

Obserwuję tę grę od jakiegoś czasu i dosłownie mam ciarki gdy o niej myślę. Mocno uderza w nostalgię za młodzieńczymi czasami i naparzaniem w Diablo. Czy ta gra jest naprawdę aż tak dobra?
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: Emil_1 »

Na bgg ma dobre oceny, sam się zastanawiam:)
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 191 times
Been thanked: 521 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: qreqorek »

Tłumaczenie gry już dawno jest dostępne do pobrania: https://drive.google.com/drive/folders/ ... Nwf2FUMvz9. Trudno mi się wypowiedzieć co do jakości tłumaczenia, bo sporadycznie tylko zajrzałem, gram na wersji EN. Przy tak dużych i złożonych grach to nie jakość tłumaczenia jest problemem, tylko ono samo. Potem jak się chce znaleźć interpretację zasad na sieci, to mając komponenty po polsku, ciężko jest znaleźć właściwą odpowiedź, bo wszyscy pytają o zasady w oryginalnym języku.

Czy gra jest aż tak dobra? U mnie przebiła dotychczasowe personalne bestsellery jak MK, TMB, Dungeon Alliance, S&S, City of Kings i kilka podobnych. Jedynym mankamentem dla mnie było w podstawce brak konkretnych win-lost conditions dla scenariuszy solo/coop. Teraz to zostanie naprawione poprzez dodatek "Crawling Shadows". W porównaniu do MK, wreszcie mam otwarty świat, po którym faktycznie chodzę (w tą i z powrotem), a nie tylko do przodu. Bitwy są łatwiejsze do obliczenia, a zarazem mają dreszczyk niewiadomej. Ale nie są losowe. W MK system bazujący na kartach jest świetny, ale jednocześnie beznamiętny - liczysz, liczysz, liczysz - o, wygrałem. Rzut kostką pozostawia przestrzeń na "Yes!, zabiłem ścierwo!". O wiele więcej radości. Można też przegrać, podczas gdy w MK przeważnie nie można, bo po prostu patrzy się w karty, oblicza i mówi: "nie atakuję".

Cena. Taaaak... Wcześniej kupiłem Podstawkę, dodatek w wersji ze standisami, zapłaciłem za shipping, dopłaciłem brakujące 15$ gdy autorzy prosili o wsparcie, bo zabrakło funduszy na shipping i to się teraz okazało, że to mniejsza kwota od kupienia nowych dodatków również w wersji ze standisami. A te dodatki dają zaledwie około 20% komponentów więcej. No i na razie się przyglądam, mam nadzieję że odblokuje się sporo dodatków, bo na teraz nie jestem przekonany. Choć pewnie i tak wesprę, bo jak tu nie dokupić więcej tego samego do najulubieńszej gry?
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: czeczot »

W grze są różne scenariusze? Jak z ich różnorodnością? Każdy ma na końcu bosa do ubicie czy są jakieś inne "Zakończenia" ?
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: tomekmani3k »

czeczot pisze: 03 maja 2022, 12:41 W grze są różne scenariusze? Jak z ich różnorodnością? Każdy ma na końcu bosa do ubicie czy są jakieś inne "Zakończenia" ?
Są takie gdzie po kilku turach trzeba mieć najlepszy wynik, są takie gdzie trzeba kogoś ubić, są takie gdzie trzeba jakieś zadanie wypełnić. Polecam przejrzeć pliki w https://drive.google.com/drive/folders/ ... 7EiNiFZzw1. Tutaj są dwa pliki,księga scenariuszy i scenariusze żywiołaków.
MichalCh132
Posty: 215
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 133 times
Been thanked: 77 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: MichalCh132 »

qreqorek pisze: 03 maja 2022, 20:09 Porównania kampanii sprzed 2 lat (poprzednia Euthia, Etherfields) do obecnych i mierzenie cen mija się z celem. Czy jest drożej? Oczywiście że jest. Ale czyż pomidor, pieczywo i masło nie podrożały przez ostatnie dwa lata? Tamta rzeczywistość już nie wróci. Żeby nie było, sam się wstrzymałem z zakupem dodatków, bo ~700 PLN za 25% kontentu więcej w dodatkach to po prostu drogo, zwłaszcza że za tą cenę można kupić inną, całkiem sporą grę.

Wiedźmin vs Euthia. Jeśli by przyjąć słuszność głosowania na dobre gry portfelem, to utrzymując analogię motoryzacyjną, wynik że Fiaty to najlepsze auta, a Subaru kupują jacyś zapaleńcy. Przecież większość nie może się mylić. Ilość kontentu może się zgadzać albo być nawet na korzyść Wiedźmina, ale Fiat Punto nigdy nie pojedzie tak jak Subaru, nawet jak będzie miał więcej śrubek w nadwoziu. A tak na serio, to przy Wiedźminie nie brakowało porównań tej gry do Talizmana. Jej prostota + hype na słowo "Wiedźmin" oraz figurasy spowodowały że gra trafia w o wiele szerszy target. Dla mnie te dwa projekty są nieporównywalne. Zaspokajają inne potrzeby, trafiają do innych odbiorców. Jedyne ich wspólne, że oba się nazywają "gra planszowa".
Pod jakimi właściwie kryteriami porównujesz Euthie do Mercedesa a Wiedźmina do Fiata? Nie rzuciłem porównania do Wiedźmina dlatego że uważam, że to podobne gry dla takiego samego odbiorcy. Rzuciłem to dlatego, że to kampania z dość porównywalną zawartoscią i tematyką rpg sandbox - żetony, karty, potwory, lvlowanie postaci itd. Nie porównywałem celowo do Etherfields, które też za te 400zł miało MASE zawartości w samej podstawce ( dojadą jeszcze dodatki w cenie core boxa ),a właśnie dlatego, że to było 2 lata temu. Wiedźmin to stosunkowo świeża kampania, która pokazała, że można dziś wydać planszówkę z masą zawartości i nie żądać za każdy kawałek papieru i plastiku takich kwot, jakie zaśpiewali twórcy Euthii i tylko do tego odnosiło się moje porównanie.

Tak poza tym, jeżeli już trzymamy się porównań samochodowych Subaru vs Fiat, to porównywałbym jakość wykonania planszówek, nie to że Tobie subiektywnie bardziej podoba się Euthia. Na polu jakości z tego co zostało nam pokazane do tej pory na rozgrywach na YT i w czasie kampanii Wiedzmin nie ma się czego wstydzić w stosunku do Euthii: pięknie zilustrowane karty, dwuwarstwowe planszetki, świetne figurki potworów, masa historii na kartach, wszystko spójnie graficznie i przemyślane. Nie mowię że Euthia to zła gra, ale porównywanie do Subaru tylko dlatego że Tobie subiektywnie się bardziej podoba nie jest żadnym argumentem w kwestii stosunku ceny do zawartości na kampanii.
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 191 times
Been thanked: 521 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: qreqorek »

MichalCh132 pisze: 03 maja 2022, 20:44 Pod jakimi właściwie kryteriami porównujesz Euthie do Mercedesa a Wiedźmina do Fiata? Nie rzuciłem porównania do Wiedźmina dlatego że uważam, że to podobne gry dla takiego samego odbiorcy. Rzuciłem to dlatego, że to kampania z dość porównywalną zawartoscią i tematyką rpg sandbox - żetony, karty, potwory, lvlowanie postaci itd. Nie porównywałem celowo do Etherfields, które też za te 400zł miało MASE zawartości w samej podstawce ( dojadą jeszcze dodatki w cenie core boxa ),a właśnie dlatego, że to było 2 lata temu. Wiedźmin to stosunkowo świeża kampania, która pokazała, że można dziś wydać planszówkę z masą zawartości i nie żądać za każdy kawałek papieru i plastiku takich kwot, jakie zaśpiewali twórcy Euthii i tylko do tego odnosiło się moje porównanie.

Tak poza tym, jeżeli już trzymamy się porównań samochodowych Subaru vs Fiat, to porównywałbym jakość wykonania planszówek, nie to że Tobie subiektywnie bardziej podoba się Euthia. Na polu jakości z tego co zostało nam pokazane do tej pory na rozgrywach na YT i w czasie kampanii Wiedzmin nie ma się czego wstydzić w stosunku do Euthii: pięknie zilustrowane karty, dwuwarstwowe planszetki, świetne figurki potworów, masa historii na kartach, wszystko spójnie graficznie i przemyślane. Nie mowię że Euthia to zła gra, ale porównywanie do Subaru tylko dlatego że Tobie subiektywnie się bardziej podoba nie jest żadnym argumentem w kwestii stosunku ceny do zawartości na kampanii.
Dobra, może nie napisałem jasno. Dla mnie mechaniki w Wiedźminie są na poziomie ciut bardziej zaawansowanym od Talizmana. Nie grywam w takie gry, potrzebuję większego wyzwania, większej ilości opcji, głębi w synegrii komponentów, którą odkrywa się po kilku rozgrywkach. Z tego punktu widzenia dla mnie Wiedźmin to taki Fiat Punto. Wsiąść i przejechać z punktu A do punktu B. Dla większości najlepszy wybór.

Euthia ma do jednego kafla po 7 kart questów, na każdym kroku podejmuje się decyzje. Otwartość świata, mnogość scenariuszy. Minimalna ilość figurek w pierwszym KS, gdyż w grze postawiono na grywalność, a nie na plastik. Dlatego postrzegam Euthię jako coś ekskluzywnego. Dlatego patrze na Euthię jak na lepsze auto. Mogę pojechać na offroad, na objazdówkę dookoła Europy, podczepić łódkę, pościgać się jak będę miał ochotę, zapakować dużą rodzinę.

No i jeszcze jedna rzecz, dość wspólna dla wielu gier na wspieraczkach. Pierwsza kampania danej gry to przeważnie spora niewiadoma. Czy gra będzie miała mankamenty mechaniczne? Czy będzie rozchwytywana, czy zaleje rynek wtórny? Nie wiadomo. Z Euthią już wiadomo, więc mogą sobie pozwolić na wyższą cenę. A nadmienić trzeba, że autor pracował nad Euthią łącznie prawie 10 lat, a pierwszy KS nie był pierwszym wydaniem tej gry, bo była ona wcześniej pod nieco zmienioną nazwą i z mniej rozwiniętą mechaniką dostępna w Czechach.

Podkreślę, żeby nie ciągnąć tej licytacji słownej. Jeśli dla kogoś te dwie gry (Wiedźmin i Euthia) są porównywalne, to jego sprawa i ma do tego prawo. Dla mnie to są produkty z dwóch różnych bajek, dla innych odbiorców. Nie znajduję cech wspólnych poza nazwą "gra planszowa". I tak, Euthia bardzo mi się podoba.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 480 times
Kontakt:

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: crazygandalf »

Trwa kampanii gry Euthia, więc z tej okazji wrzucamy nasz gameplay pokazujący co to za tytuł i jak się w niego gra. Oczywiście na koniec nasza opinia.
https://youtu.be/S3tE46UcV9k
Mendaks
Posty: 243
Rejestracja: 04 mar 2020, 20:57
Been thanked: 53 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: Mendaks »

Zapraszam was na moją recenzję gry Euthia.

https://youtu.be/m_z7clpQ2tc
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: RUNner »

Jak ktoś ma sporo czasu na rozgrywkę, to podejrzewam, że gra może być bardzo satysfakcjonująca. Nie podoba mi się plansza, na której jest za dużo obiektów. Taka trochę paćkanina, choć rozumiem zamysł autora, żeby każde pole było istotne. Poza tym rozwój postaci wygląda fajnie i ogólny gameplay może wciągnąć, choć ja bym nie miał z kim w to zagrać. Za dużo, za długo... W Euthii miałbym problem żeby często grać. Żałuję że czasach mojej młodości nie było takich gier, bo wtedy na bank bym się zatopił w tej grze.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: tomekmani3k »

RUNner pisze: 08 sie 2022, 11:19 Jak ktoś ma sporo czasu na rozgrywkę, to podejrzewam, że gra może być bardzo satysfakcjonująca. Nie podoba mi się plansza, na której jest za dużo obiektów. Taka trochę paćkanina, choć rozumiem zamysł autora, żeby każde pole było istotne. Poza tym rozwój postaci wygląda fajnie i ogólny gameplay może wciągnąć, choć ja bym nie miał z kim w to zagrać. Za dużo, za długo... W Euthii miałbym problem żeby często grać. Żałuję że czasach mojej młodości nie było takich gier, bo wtedy na bank bym się zatopił w tej grze.
Mimo wszystko plansza jest bardzo czytelna, wszystko co istotne widać bez przeszkód. Jak leży mój żeton to już coś robiłem na tym polu i mogę się zwyczajnie przemieszczać. Obawiam się tylko, że figurki z dodatku zasłonią za dużo. W podstawce też są żywiołaki ale większość scenariuszy można grać bez wykładania ich figurek czy standów.
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: Golin »

RUNner pisze: 08 sie 2022, 11:19 Jak ktoś ma sporo czasu na rozgrywkę, to podejrzewam, że gra może być bardzo satysfakcjonująca. Nie podoba mi się plansza, na której jest za dużo obiektów. Taka trochę paćkanina, choć rozumiem zamysł autora, żeby każde pole było istotne. Poza tym rozwój postaci wygląda fajnie i ogólny gameplay może wciągnąć, choć ja bym nie miał z kim w to zagrać. Za dużo, za długo... W Euthii miałbym problem żeby często grać. Żałuję że czasach mojej młodości nie było takich gier, bo wtedy na bank bym się zatopił w tej grze.
mage knight był :P
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: 612 »

Akurat plansza w Euthii jest bardzo przejrzysta, symbole są duże i wyraźne i jest ich na tyle niewiele rodzajów, że szybko idzie się zorientować co jak i gdzie. Do tego jedyny plastik na planszy to bohaterowie i w niektórych scenariuszach bossowie, więc nie ma tu problemu z przesłanianiem pola widzenia. Takie podejście sprzedało mi tę grę, szkoda ze w dodatku idą już w kickstarterową klasykę.
batoro7047
Posty: 76
Rejestracja: 27 sty 2022, 22:38

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: batoro7047 »

Mendaks pisze: 08 sie 2022, 08:25 Zapraszam was na moją recenzję gry Euthia.

https://youtu.be/m_z7clpQ2tc
Nagrasz film z gameplay i może opowiesz też zasady ?
Mendaks
Posty: 243
Rejestracja: 04 mar 2020, 20:57
Been thanked: 53 times

Re: Euthia (Tadeáš Spousta)

Post autor: Mendaks »

batoro7047 pisze: 09 sie 2022, 07:50
Nagrasz film z gameplay i może opowiesz też zasady ?
Postaram się ale nie mogę obiecać, że to będzie szybko.
ODPOWIEDZ