Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
idziol91
Posty: 202
Rejestracja: 13 paź 2013, 15:49
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: idziol91 »

Wingspan wygrało właśnie 7 (!) Golden Geek'ów. I uwaga m.in. w kategoriach Strategy ( :shock: ), Innovative ( :? ) i Solo ( :lol: ).
Fojtu
Posty: 3384
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Fojtu »

Jak ta sama gra wygrywa kategorię Family i Stategy? :roll:
Do tego jeszcze to Innovative, gdzie ta gra jest dość dobrze zrobiona, ale innowacyjnego w niej chyba nie ma nic...
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4099
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Golden Geek 2019 – Kontrowersje

Post autor: brazylianwisnia »

Wiem ze wiele osob nie lubi tego tytulu za jego popularnosc ale trzeba przyznać ze Wingspan jest swietnym reprezentantem gier planszowych. Troche można pokombinowac, zrobić male combo, slicznie wyglada, ladne zasady wiec mozna przedstawic znajomym i wielu sie spodoba i beda miec pozytywne wrazenie o grach planszowych.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3037
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 575 times
Been thanked: 239 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: DarkSide »

brazylianwisnia pisze: 04 maja 2020, 11:18 Wiem ze wiele osob nie lubi tego tytulu za jego popularnosc ale trzeba przyznać ze Wingspan jest swietnym reprezentantem gier planszowych. Troche można pokombinowac, zrobić male combo, slicznie wyglada, ladne zasady wiec mozna przedstawic znajomym i wielu sie spodoba i beda miec pozytywne wrazenie o grach planszowych.
Z drugiej strony nazwa nagrody ma w sobie słowo Geek :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10997
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3368 times
Been thanked: 3251 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: japanczyk »

DarkSide pisze: 04 maja 2020, 11:47 Z drugiej strony nazwa nagrody ma w sobie słowo Geek :roll:
Bycie geekiem czy nerdem juz dawno sie spopularyzowalo

Niestety jest to plebiscyt popularnosci i tyle
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2796
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 351 times
Been thanked: 634 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

idziol91 pisze: 04 maja 2020, 09:42 Wingspan wygrało właśnie 7 (!) Golden Geek'ów. I uwaga m.in. w kategoriach Strategy ( :shock: ), Innovative ( :? ) i Solo ( :lol: ).
Akurat za tryb solo to jeszcze jestem w stanie zrozumieć, bo faktycznie automa jest wymagająca, a jednocześnie bardzo prosta w obsłudze. Natomiast nagroda za innowacyjność i pierwsze miejsce w strategiach to ponury żart, ale co się dziwić skoro roku temu w tym plebiscycie wygrało The Mind. Także olać to sikiem prostym, bo szkoda czasu na ten badziew jakim są te goldengeeki.
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: MsbS »

Dziwicie się, że w rankingu popularności zwyciężyła gra popularna? Dziwię się Waszemu zdziwieniu.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 348
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 269 times
Been thanked: 109 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: dispe »

Każdy komu pokazałem tę grę był nią oczarowany, kilka osób ją sobie kupiło, zarówno ci dużo jak i mniej grający w poważniejsze planszówki. Ta gra jest po prostu fajna i ciekawa, nie musi być wybitna czy odkrywcza dla zaawansowanych graczy.
dannte
Posty: 730
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 424 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: dannte »

bogas pisze: 04 maja 2020, 12:02Akurat za tryb solo to jeszcze jestem w stanie zrozumieć, bo faktycznie automa jest wymagająca, a jednocześnie bardzo prosta w obsłudze.
Takiego tłumaczenia nie kupuję niestety. Czym się różni taka automa od typowego "beat your own score"? Nie chcę tutaj dyskutować o gustach, ale zauważ, że zajęcie pierwszego miejsca nie oznacza, że gra ma dobry tryb solo, tylko, że jest najlepszą grą solo z tych 10 nominowanych. Ja akurat nie znam żadnej z konkurujących z Wingspan gier (poza Marvel Champions) ale ciężko mi uwierzyć, że wszystkie mają gorszy tryb solo :)

Niestety w tych plebiscytach z reguły wygrywają gry, które nie tyle są najlepsze w danej kategorii, tylko są grami ogólnie lubianymi i akurat przypadkiem też zahaczają o daną kategorię. Czyli jak grę X lubisz bardziej niż grę Y, to dasz więcej punktów grze X w każdej kategorii, w której jest też z grą Y. Przynajmniej taka jest moja obserwacja po śledzeniu wszelakich konkursów PnP na BGG, może się mylę?
MsbS pisze: 04 maja 2020, 18:26 Dziwicie się, że w rankingu popularności zwyciężyła gra popularna? Dziwię się Waszemu zdziwieniu.
Tak, jak najbardziej się zgadzam, ale wydaje mi się, że też niejako przyczyniłem się do tego zwycięstwa (w pewnym promilu może?). Przyznam szczerze, że przed ogłoszeniem wyników nie wiedziałem na czym polega Metoda Schulzego użyta przy podliczaniu głosów i opacznie zrozumiałem formularz głosowania. Formularz zakładał skalę od 1(best) do 10(worst). I niewiele myśląc dałem grom, które znam ocenę worst w danej kategorii, jeśli uznałem, że ta gra nie ma prawa wygrać w tej konkretnej kategorii. Niestety, z racji, że pozostałych gier nie znam, to ich nie oceniłem. W związku z tym automat zakwalifikował moją ocenę tak jak bym dał tej jednej grze 1(best), ponieważ gry, na które głosu nie oddajesz są zakwalifikowane jako gorsze od tych, które znasz. Czyli zupełnie odwrotnie niż się spodziewałem.
Podsumowując, jeśli chciałbym dać Wingspan ocenę "worst" w kategorii Strategy Game (na przykład), to powinienem był ocenić wszystkie pozostałe gry wyżej (mimo, że ich nie znam).

Zastanawia mnie jak wiele osób popełniło ten sam błąd co ja? :)

Żeby nie było: Wingspan bardzo lubię, po prostu nie uważam, żeby była to gra aż tak dobra na tle równie popularnych gier.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1118 times
Been thanked: 1282 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: seki »

To niekończąca się opowieść kiedy geek utyskuje na ładnie wydaną poprawną mechanicznie grę, w której nie ma nic innowacyjnego. Nie każda gra musi męczyć intelektualnie. Ile można? Równolegle odbywają się te same dyskusję zarówno w wątku o Wingspan jak i Everdell. Po co ktoś gra w takie gry oczekując zaawansowanej rozgrywki? Te gry nigdy tego nie obiecywały. Dajcie swojej babci zagrać w Wingspan i Food Chain Magnate i zapytajcie która gra bardziej jej się podobała. Z całą pewnością powie, że w FCM nigdy więcej nie zagra, że wieczór woli spędzić gotując w kuchni. Czy to znaczy, że FCM to beznadziejna gra, czy, że ktoś pomylił tytuł nie dopasowując oczekiwań do złożoności rozgrywki?
Ostatnio zmieniony 04 maja 2020, 19:50 przez seki, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: rattkin »

Marzy mi się teraz, żeby środowisko wypracowało taki bardzo silny stygmatyzm, piętno nakładające na graczy Wingspan poczucie zażenowania i wstydu, generującego traumę - a wszystko przez ten dramatyczny fuckup zrobiony przez BGG (bo to w 95% ich wina, nie Wingspan).

Jakież dalekosiężne efekty! Przypadkiem wykonana praca na całe pokolenie. Ach, jak to by było wspaniale...
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Witchma »

dannte pisze: 04 maja 2020, 19:27 z reguły wygrywają gry, które nie tyle są najlepsze w danej kategorii, tylko są grami ogólnie lubianymi i akurat przypadkiem też zahaczają o daną kategorię
Przepraszam, ale nie potrafię sobie wyobrazić obiektywnych kryteriów "najlepszejszości" gry. Gdyby takie istniały, nie potrzebne byłyby żadne rankingi/plebiscyty/konkursy, bo wszystko byłoby wiadomo z góry.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1118 times
Been thanked: 1282 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: seki »

Ciekaw jestem jaki wyszedł by wynik głosowania tu na forum. Wszelkie nagrody mają sens jeśli utożsamiamy się stopniem zaawansowania i gustem z głosującymi osobami. Obawiam się, że jak z każdym tego typu głosowaniem i tu gusta mocno się rozjadą. Dajmy za przykład rattkina (pozdrawiam Cię). Nie wątpię w jego doświadczenie i ogranie. Ale jego gust jest daleki od mojego. Czy to źle, że on znany krytyk toleruje elementy w designie, których ja nienawidzę? Nie. Bo dla niego ważniejsze są inne kwestie, które z kolei dla mnie mogą mieć mniejsze znaczenie. Tu mógłby być wpisany jakikolwiek użytkownik tego forum. Są użytkownicy forum że zbliżonym do naszego gustem ale gdy wszystkich użytkowników weźmiemy do jegnego wora i każemy im głosować to znów nic dobrego z tego nie wyniknie. Nie ma co dyskutować o wyborze przypadkowych osób z bgg.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: rattkin »

To, że Wingspan wygra główny laur, było wiadomo od dawna. Mogę stękać, że mnie to smuci, ale nic to nie zmieni - po prostu gra jest popularna. I doskonale wiem dlaczego (choć to właśnie te elementy tak mnie smucą).

Śmiech na sali budzi natomiast "kuratorstwo" BGG, które pozwoliło na nominacje Wingspana do kategorii, w których on się nigdy znaleźć nie powinien. A potem, to już poszło z górki - głosowanie na to co się zna - no bo skoro można, to czemu by nie? Tym sposobem podkopali jakąkolwiek estymę jeszcze mieli - zrobili gówniany plebiscyt, z którego wyszły gówniane wyniki. Zjechało to do poziomu BGG Geek Madness.
seki pisze: 04 maja 2020, 19:51 toleruje elementy w designie, których ja nienawidzę
Z ciekawości, masz coś konkretnego na myśli?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1036 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Trolliszcze »

Jak to dobrze, że jest co poczytać w oczekiwaniu na coroczne utyskiwania nad Spiel des Jahres pt. "bo Niemcy to grają tylko w familijne gry" i "ktoś im powinien powiedzieć, że to nie jest zaawansowany tytuł".
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1216
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 373 times
Been thanked: 264 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Deem »

seki pisze: 04 maja 2020, 19:51 Nie ma co dyskutować o wyborze przypadkowych osób z bgg.
Bardziej chyba „boli” to, że Wingspan trafił do kilku kategorii, w których być raczej nie powinien i nie pozwolił zwrócić na siebie większej uwagi grom, które mogłyby w nich wygrać (i bardziej się promować dzięki laurom na pudełku).
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1149
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 417 times
Been thanked: 261 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: mmag »

Ciekawe czy gra będzie od tej pory z dumą reklamowana jako "Najlepsza i najbardziej innowacyjna strategiczna gra karciana dla rodzin i graczy solo"? :wink:
Ostatnio zmieniony 04 maja 2020, 21:41 przez mmag, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4069
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 282 times
Been thanked: 168 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: lacki2000 »

No właśnie, tu nie chodzi o to, że jakaś gra zdobywa nagrody, bo jest popularna, tylko, że kategorie tych nagród nie pasują zupełnie do Wingspana.
Grałem w to kilka razy i nigdy bym nie powiedział, że jest to gra strategiczna. W tej grze nie ma miejsca na jakieś wybitne długoterminowe strategie. To typowa karcianka - nagle jedna losowa karta może nam całkowicie zmienić plany, więc nie ma sensu planowanie, włącza się z głośników odgłosy ptaków, nalewa herbatkę i po prostu gra, patrząc jakie ciekawe ptaki przylatują i co można z nich ugrać, biorąc pod uwagę nasze sekretne cele i cele wspólne.

Gdyby była kategoria "Najlepsza gra o ptakach" to Wingspan mógłby walczyć o podium :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1036 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Trolliszcze »

Ciekawe, czy ktoś się w ogóle zainteresował, jak BGG definiuje "Strategy Games". Strzelam, że nie, bo po co - przecież wiemy lepiej - ale sam z ciekawości sprawdziłem i dla leniuszków zacytuję:
A strategy game is a game in which the players' decision-making skills have a high significance in determining the outcome. Strategy games often require decision tree analysis, or probabilistic estimation in the case of games with chance elements. Strategy games include abstract games, with artificial rules and little or no theme, and simulations (including wargames), with rules designed to emulate and reproduce a real or fictional scenario.
Dodatkowo tu sobie można sprawdzić, jakie w ogóle gry BGG klasyfikuje jako Strategy Games. M.in. takie jak 7 Wonders i Star Realms.
I tak mnie teraz nurtuje pytanie, czy to BGG źle Wingspana sklasyfikowało, czy to może tutejsi forumowicze nie bardzo wiedzą, jak BGG gry klasyfikuje.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2020, 21:46 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2796
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 351 times
Been thanked: 634 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

mmag pisze: 04 maja 2020, 21:26 Ciekawe czy gra będzie od tej pory z dumą reklamowana jako "Najbardziej innowacyjna strategiczna gra karciana dla rodzin i graczy solo"? :wink:
Coś czuję, że rebel już coś w tym stylu na fejsa wrzucił. Ja bym jeszcze dodał „Najpiękniejsza i najbardziej innowacyjna strategiczna gra karciana dla rodzin i singli”.
Faktycznie trudno mieć pretensje do użytkowników BGG czy samej gry, ale ci goście z BGG którzy nominowali ją w niektórych kategoriach to [...] cenzura. Także brawo panie i panowie z BGG! Brawo! W skali BGG daję wam 1.5 na 10 [...] cenzura
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: rattkin »

lacki2000 pisze: 04 maja 2020, 21:35 To typoway karcianka tableau builder.
Z karcianką (jeśli przyjmujemy nieco konkretniejszą definicję niż "gra, w której są karty") to ma jednak niewiele wspólnego.
Awatar użytkownika
velo333
Posty: 108
Rejestracja: 21 wrz 2013, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 16 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: velo333 »

Widzę, że opinie dość jednoznaczne :D

Spójrzcie na ranking najczęściej granych gier w 2019 roku:
https://boardgamegeek.com/geekplay.php? ... phm_-PQKc8

Jak widać gra jest bardzo popularna i często grana. Kolejna pozycja również zbiera ahy i ohy ;)

Trzeba liczyć się z tym, że dla większości casual playerów Wingspan jest grą złożoną i przez dopracowane grafiki (subiektywnie) wielce pożądaną. Tutaj wygrała przewaga liczebna glosujących i z tą wyimaginowaną wolą ludu zostaje nam tylko się pogodzić :roll:
Staram się być bardziej graczem niż kolekcjonerem :P https://boardgamegeek.com/user/velo333
-5% grybezpradu.eu, -11% planszostrefa.pl
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1036 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Trolliszcze »

velo333 pisze: 04 maja 2020, 23:50Trzeba liczyć się z tym, że dla większości casual playerów Wingspan jest grą złożoną
To nie ma żadnego znaczenia, bo BGG-owa definicja gier strategicznych nic nie mówi o złożoności. Problemem jest raczej to, że część osób tu komentujących ma nawyk pisania przed sprawdzeniem najprostszych rzeczy. Według kryteriów BGG-owych, gra jest tam, gdzie być powinna, więc ma prawo startować w Golden Geekach w kategorii Strategy. Ma też tryb jednoosobowy, więc ma prawo startować w kategorii Solo Game. Reszta to głos ludu, dilujcie z tym ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2796
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 351 times
Been thanked: 634 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

Trolliszcze pisze: 04 maja 2020, 21:41 Ciekawe, czy ktoś się w ogóle zainteresował, jak BGG definiuje "Strategy Games". Strzelam, że nie, bo po co - przecież wiemy lepiej - ale sam z ciekawości sprawdziłem i dla leniuszków zacytuję:
A strategy game is a game in which the players' decision-making skills have a high significance in determining the outcome. Strategy games often require decision tree analysis, or probabilistic estimation in the case of games with chance elements. Strategy games include abstract games, with artificial rules and little or no theme, and simulations (including wargames), with rules designed to emulate and reproduce a real or fictional scenario.
Dodatkowo tu sobie można sprawdzić, jakie w ogóle gry BGG klasyfikuje jako Strategy Games. M.in. takie jak 7 Wonders i Star Realms.
I tak mnie teraz nurtuje pytanie, czy to BGG źle Wingspana sklasyfikowało, czy to może tutejsi forumowicze nie bardzo wiedzą, jak BGG gry klasyfikuje.
Ja nie wiem. Bo wg tej definicji to pierwsze lepsze z brzegu np. takie Takenoko, Azul, K2 czy Tokaido też powinno być tak samo "strategy" jak Wingspan, a z jakiegoś powodu nie są.
No i zapomniałeś jeszcze wrzucić definicję Innovative (bo ja nie umiem znaleźć), ale pewno też świetnie tam Wingspan pasuje, a całe mnóstwo innych gier nie.
Awatar użytkownika
velo333
Posty: 108
Rejestracja: 21 wrz 2013, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 16 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: velo333 »

Trolliszcze pisze: 05 maja 2020, 00:32
velo333 pisze: 04 maja 2020, 23:50Trzeba liczyć się z tym, że dla większości casual playerów Wingspan jest grą złożoną
To nie ma żadnego znaczenia, bo BGG-owa definicja gier strategicznych nic nie mówi o złożoności. Problemem jest raczej to, że część osób tu komentujących ma nawyk pisania przed sprawdzeniem najprostszych rzeczy. Według kryteriów BGG-owych, gra jest tam, gdzie być powinna, więc ma prawo startować w Golden Geekach w kategorii Strategy. Ma też tryb jednoosobowy, więc ma prawo startować w kategorii Solo Game. Reszta to głos ludu, dilujcie z tym ;)
W moim poście nie doszukałem się żadnych nawiązań do definicji gier strategicznych. To nie temat do dyskusji o definicjach gier wg BGG ;) Chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt dużej liczby rozegranych partii pomimo, że dla większości moich planszówkowych znajomych rozpoczynających przygodę z tym hobby gra jest trudna (co nie przeszkadza im uznawać tę grę za najlepszą w swojej kolekcji).
Staram się być bardziej graczem niż kolekcjonerem :P https://boardgamegeek.com/user/velo333
-5% grybezpradu.eu, -11% planszostrefa.pl
ODPOWIEDZ