Karcianka z klimatem

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Karsen
Posty: 25
Rejestracja: 23 wrz 2017, 12:40
Been thanked: 1 time

Karcianka z klimatem

Post autor: Karsen »

Hej,
W planszówki gram już dobre kilka lat, ale tym razem potrzebuję Waszej pomocy w wyborze gry.
Szukam dobrej karcianki w takim stylu:
- gra dla dwóch osób, czasami solo (jeśli jest taka opcja – nie jest to konieczne) i rzadko w więcej osób (też nie jest to konieczne),
- klimat fantasy gdzie mając wybranego bohatera w trakcie ulepszam jego siłę, życie, obronę, czary (albo specjalne moce) czy też dodaję potworki które mnie chronią lub pomagają atakować innych,
- nie chciałbym, żeby to była banalna gra, ale też nie coś mega grubego w stylu, że przy planowaniu ruchu robi się spory przestuj lub po skończonej partii jesteśmy wyczerpani i nie mamy nawet minimalnej ochoty zagrać jeszcze raz,
- czas grania to max 1,5h (mam na myśli etap gdzie już ogarniamy grę i lecimy bez instrukcji),
- gra może być w języku angielskim,
- nie chcę gry w której jest mnóstwo dodatków (mogę dokupić 1 lub 2),
- może być to kooperacja jak również coś w stylu, że klepiemy się między sobą,
- losowość tak ale ograniczona do np. walk, nie szukam czegoś w stylu, że mam do pokonania jakiegoś stwora i teraz pół gry muszę dociągać karty aż spełnie jakieś wymagania, albo stoję przed bramą i muszę wyrzucić 6, żeby tam wejść.
- mile widziane przy walkach jakieś dodatkowe akcje typu: uderzenie krytyczne, unik itp.,
- nie wiem jak to napisać, ale byłoby genialnie gdyby w trakcie gry czuć przywiązanie do swojego bohatera którego rozwijamy,
- trudność gry (nie zasady) zdecydowanie tak -> moja najlepsza na te chwilę gra to Legendary Alien, którego uwielbiam, za klimat za trudność (mimo rozegrania mnóstwa partii czasami tak się karty ułożą, że nie ma co zbierać – jest to wiadomo trochę irytujące, ale wtedy mam ochotę rozgerać kolejną partię i im dokopać) i za całokształt,
- w nawiązaniu do Aliena szukam gry innej – takiej gdzie na stałe mogę mieć przypisane zdolności/czary/sojuszników i ataki rozpatruje rzutami kością. W Alienie jak wiadomo te karty po użyciu odrzucam na stos który następnie tasuje i w sposób losowy dociągam w kolejnych ruchach,
- nie jestem fanem Marvela, Aliena, Lovercrafta.
Na tę chwilę znalazłem 3 gry:
Mage Wars – Arena
Mage Wars – Akademia
Marvel Champions
Wszelkie sugestie i pomoc w wyborze mile widziane!
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5317
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1718 times
Kontakt:

Re: Karcianka z klimatem

Post autor: BOLLO »

Hmmmm ... czy ta karcianka może posiadać mimo to plansze i figurki? Być może brzmi to irracjonalnie bo karcianka to głównie karty ale jest ciekawa gra do ponaparzania sie przy udziale tych udogodnień.
Karsen
Posty: 25
Rejestracja: 23 wrz 2017, 12:40
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka z klimatem

Post autor: Karsen »

Jak najbardziej może posiadać figurki i planszę.
Cyel
Posty: 2592
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1454 times

Re: Karcianka z klimatem

Post autor: Cyel »

Na pewno Aeon's End pasuje. Są dodatki, ale wcale nie niezbędne. Jak się znudzi jedna podstawka można dokupić drugą - alternatywną, w obu dużo zawartości. Reszta wymagań spełniona.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 278 times
Been thanked: 437 times

Re: Karcianka z klimatem

Post autor: tomp »

zerknij na karciankę Pathfinder, typ kooperacja
Ostrzegam, przygotowania do gry to cały rytuał. Pierwszą wersję edycji znajdziesz na mobilki.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Karsen
Posty: 25
Rejestracja: 23 wrz 2017, 12:40
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka z klimatem

Post autor: Karsen »

Dzięki za podane gry. Odnośnie Aeon's end to był mój wybór jeden tylko z tego co pamiętam to jest właśnie coś w stylu Legendary Alien, gdzie po każdej turze odrzucasz zagrane karty, zgadza sie?
Teraz jak wspomniałem wyżej znalazłem jeszcze Mage wars arena i akademia oraz Marvel championship i mam zagwozdkę.
Odnośnie pathfindera fajnie to wygląda, ale tych dodatków jeszcze bardzo dużo. Szperając w necie znalazłem coś takiego:
https://www.planszomania.pl/przygodowe/ ... e-Set.html
W Pathfinderze te dodatki są potrzebne? Po recenzji widzę, że ta gra jest mocno losowa, to prawda?
Małe sprostowanie, pisząc, że nie jestem fanem marvela i aliena nie miałem na myśli, że nie lubię grać w te gry, tylko że nie dodaje mi to nic do klimatu.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5317
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1718 times
Kontakt:

Re: Karcianka z klimatem

Post autor: BOLLO »

Karsen pisze: 10 sie 2020, 13:46 Jak najbardziej może posiadać figurki i planszę.
No to polecę WARHAMMER UNDERWORLDS
Jest to co prawda połączenie karcianki z bitewniakiem ale głównie to właśnie mechanizm oparty na decku i kartach na ręce determinuje to co i jak zrobimy. Warte przemyślenia tym bardziej ze w Grudniu wychodzi nowa fala.
Obrazek
Karsen
Posty: 25
Rejestracja: 23 wrz 2017, 12:40
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka z klimatem

Post autor: Karsen »

Warte przemyślenia tym bardziej ze w Grudniu wychodzi nowa fala.
Nowa fala - masz na myśli dodruk czy nową grę? Z tego co widzę chyba ciężko tę grę kupić.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 278 times
Been thanked: 437 times

Re: Karcianka z klimatem

Post autor: tomp »

Odnośnie Pathfindera. Pierwsza edycja ma multum dodatków. Druga edycja, póki co tylko jeden. Jeden ważny punkt, o którym nie wspomniałem - nie ma wersji polskiej, tylko angielska.
Losowość w tej grze jest bardzo widoczna. W ekstremalnym przypadku kończysz przygodę w 3 pierwszych turach i wygrywasz, albo ciągniesz karty, nie dociągasz i przegrywasz.
Osobiście mi się podoba - szczególnie te 1-1,5 stronicowe wprowadzenia fabularne, rozwój postaci, liczenie kości, przygoda :) - zależy co kto lubi...
W necie znajdziesz wyczerpujące recenzje, nawet i po polsku.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5317
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1718 times
Kontakt:

Re: Karcianka z klimatem

Post autor: BOLLO »

Karsen pisze: 10 sie 2020, 15:46
Warte przemyślenia tym bardziej ze w Grudniu wychodzi nowa fala.
Nowa fala - masz na myśli dodruk czy nową grę? Z tego co widzę chyba ciężko tę grę kupić.
FALA1 WH Shadespire- raczej nie do kupienia
FALA2 WH Nightvault- raczej nie do kupienia podstawka. Dodatkowe bandy jeszcze można kupić
FALA3 WH Beastgrave- Wszystko do kupienia (podstawke mam na sell jak coś)
FALA4 WH ??? -Grudzień tego roku.
Tiam
Posty: 12
Rejestracja: 17 sty 2020, 22:40
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka z klimatem

Post autor: Tiam »

Może coś z poniższej listy Ci podejdzie:
- Mistfall
- Thunderstone Quest
- Dungeon Allinace
- Warhammer Quest i jego reimplementacja Heroes of Terrinoth (nastawiona na dodatki, jednak po core secie nic więcej się nie ukazało i raczej nie ukaże :()

W mniejszym stopniu spełniające Twoje wymagania:
- Karciane podziemia - tu dochodzą kostki, dużo kostek
- Horror w Arkham LCG
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5317
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1718 times
Kontakt:

Re: Karcianka z klimatem

Post autor: BOLLO »

O tak. Karciane Podziemia bardzo polecam.
gameosx
Posty: 63
Rejestracja: 31 paź 2019, 21:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Karcianka z klimatem

Post autor: gameosx »

Odnośnie Aeon's End - to owszem odrzucasz karty, ale gdy talia się skończy to nie tasujesz jej tylko obracasz - więc nie ma takiej losowości ponieważ możesz zapanować nad tym co kiedy dociągniesz - jest to bardzo fajne rozwiązanie - wydaje mi się, że najlepiej wpasowuje się w twoje wymagania.
Co do Marvel Champions - to tutaj akurat dodatków już jest trochę - a będzie znaaaacznie więcej, bo to LCG - każdy bohater to osobny dodatek, duże dodatki już są dwa zapowiedziane (jeden na jesieni drugi pierwsza połowa 2021) - a oprócz tego praktycznie co miesiąc nowy bohater. Wiadomo nie trzeba mieć wszystkich bohaterów bo w samej podstawce jest ich 5 więc jest sporo grania, jednak każdy nowy wnosi coś nowego do gry więc jeśli gra Ci się spodoba - to będziesz chciał mieć coraz więcej bohaterów ;)
Ja ogólnie polecam obydwie te gry - chociaż ostatnio zagrywam się w Marvel Champions i cięgle nie mam dość :)
ODPOWIEDZ