Która gra jest najlepsza

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Niewia
Posty: 9
Rejestracja: 20 mar 2005, 11:21
Lokalizacja: Żagań

Która gra jest najlepsza

Post autor: Niewia »

To mój pierwszy post :D i chciałem sie dowiedzieć jaka gra planszowa lub karcianka (startegiczna, ekonomiczna, przygodowa) jest w.g. was najlepsza i jaką warto kupić. Zastanawiałem się nad:
-Warcraft
-Gra o Tron
-Citadels
-Puerto Rico
-Runebound

Albo napiszcie coś wrodzaju Top 5 waszych ulubionych gier.
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

z wymienionych przez Ciebie tutaj gier grałem w Citadels, Gre o Tron i Runebounda, i z tych trzech najbardziej mi sie podoba Citadels.
Przy czym pamietaj, ze każda z tych gier jest całkowicie inna i troche trudno je do siebie porównywać
A jeśli będziesz chciał kupić Citadels to poczekaj na polską edycję, która ma wyjść w ciagu miesiąca. Wydanei jej planuje Wydawnictwo Galakta -> http://www.galakta.pl
Ostatnio zmieniony 20 mar 2005, 15:42 przez Uiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Niewia
Posty: 9
Rejestracja: 20 mar 2005, 11:21
Lokalizacja: Żagań

Re: Tematu

Post autor: Niewia »

Nie uwzględniajcie tylko gier które wymieniłem. Piszcie o swoich typach. Btw te wydanie Citadels to znaczy że karty będą spolszczone? Bo przecież można już je kupić w sklepach internetowych...
mck
Posty: 4
Rejestracja: 07 lut 2005, 17:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mck »

Będą w całości spolszczone, tańsze niż w sklepach internetowych (chyba do 50 zł) i wydane wraz z dodatkiem.
Dudman
Posty: 70
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:19
Lokalizacja: Nowy Sącz
Been thanked: 1 time

Post autor: Dudman »

Na 4 graczy Settlers of Catan, na 5 Gra o Tron - to moje typy :)
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

macius pisze:tańsze niż w sklepach internetowych (chyba do 50 zł)
Tańsze - owszem, ale 70zł będzie bliższe prawdy.

A z gier najlepsze jest oczywiście Puerto Rico.
Wojpajek
Posty: 64
Rejestracja: 21 gru 2004, 15:06

Post autor: Wojpajek »

). A mnie się Warcraft zupełnie nie podoba. Kupiłem go bo myślałem że jest bardzo dobry, przeczytałem teksty że gramy po kilka razy dziennie, że gra jest genialna.... :? . A jak dla mnie to jest nudna gra. Rozbudować się i zniszczyć wroga.
JA chyba wole gry wojenne. Naprawde gram w B-35 i jest o nie bo lepsze od Wara jeśli chodzi o taktyki zniszczenia wroga. Faktem jest jest to gra trudniejsza, ale naprawdę dzięki tej złożoności mamy o wiele ciekawszą grę na poziomie taktycznym niż to jest w Warze.
Durgi rodzaj gier jaki mnie wciagnął to gry operacyjne jakie możecie dostać u Nico (nie jest to post sponsorowany :) ) z serii OSG. Są one szybki i przyjmene, a przy okazji pięknie wydane (zwłąszcza mapy). I to są moje dwa ulubione koniki :).
DOdatkowo żeby nie było że to co nie jest grą wojenną jest fe dodam że jestem bardzo zainteresowany Age of Mithology i Grą o Tron. PRawdopodobinen są bardzo dobre ale teraz po Warcrafcie jestem o wiele bardziej ostrożny jeśli chodzi o tego typu gry. Tym bardziej że juz raz przerolowałem się na POGu teraz bardziej dbam o pieniądze i nie wydaję je na pierwsze lepsze gry o których mówi się tylko że są świetne bo są świetne, lub mają dużo figurek i dlatego są świetne.
Acha bym zapomniał uwielbiam też grę Die Siedler von Catan. Mam podstawkę i Morze i uważam że są jednymi z najlepszych gier jakimi dysponuję w swojej kolekcji. Co do Rycerzy się nie wypowiadam bo nie mam a pewnie te zsą waraci każdej złotówki.
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

a, to jeśli możemy dodawać swoje typy to ja proponuje:
- Carcassonne + wiekszosc dodatków - gra wspaniała i jak dotychczas moja ulubiona
- Jaskinia Trolla - całkiem przyjemna gra w dobrej cenie
- Domino - i nie robie sobie jaj, mnie ono sie cały czaspodoba, bo zwykłym zestawm można rozgrywać wiele gier
- Zombiaki (obecnie niedostępne) - moja pierwsza karcianka niekolekcjonerska, mimo kilku wad i niedomówień (jak to w grach Portalu) zapewniła mi wiele wspaniałęj rozrywki
- Jenga - a to tak przy okazji pisze :)

poza tym, ważne przy wyborze gry jest towarzystwo z jakim masz zamiar grać, ich ilośc i zainteresowania, bo możesz wydać te kilkaset złotych na grę typu Civilisation albo Twilight Imperium i jak sie okaże, że Twoich znajomych taka gra nie rusza to bedzie kicha

dodane 15:30
no i mało brakowao i byłbym zapomniał o tak wspaniałej grze jaką jest Ticket to Ride :)
Poza tym jak ktoś będzie się wybierał na zakupy do Czech, niemiec albo dalej to fajną grą jest "Set!" strasznie prosta, może wydawać się nieciekawa, ale mnie się bardzo spodobała (niestety nie mam własnego egzemplarza, ten w króry grałem był pożyczony od jednego z tutejszych forumowiczów, ale jego nicka nie wymienie, bo nie wiem czy sobie tego życzy ;))
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

poza tym odpowiedzi na Twoje pytanie znajdziesz w tych tematach
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?t=670
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?t=650
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?t=622
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?t=648
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?t=599
i jeszcze pewnie w wielu innych.
na przyszlość proszę przeczytaj sobie inne tematy zanim założysz nowy.
Awatar użytkownika
Niewia
Posty: 9
Rejestracja: 20 mar 2005, 11:21
Lokalizacja: Żagań

Post autor: Niewia »

Ok. Dzięki za posty i za pouczenie :oops: . Po przeczytaniu kilku tematów, które mi Uiek podaleś zdecydowałem sie na Citadele :D . Zdziwilem sie, że większośc osób co piszą na forum to dorośli. Myślałem, że planszówkami zajmują sie dzieci (już tak nie myśle, podajże od miesiąca kiedy sie nimi zainteresowałem) a tu prosze: "gramy z żoneczką..", moja 6 letnia córka.." itp.
:o Extra! Może przkonam rodziców do planszówek jak sobie kupie wkońcu jakąś pożadną, bo monopoll czy cleudo to szajs..



Thx za pomoc w wyborze
Awatar użytkownika
Christian Noir Stein
Posty: 13
Rejestracja: 19 lut 2005, 15:25
Lokalizacja: Polska, Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Christian Noir Stein »

Niewia - do Citadels moich rodzicieli przekonałem praktycznie po 5 min tłumaczenia zasad :)
Leafdrake
Posty: 54
Rejestracja: 21 cze 2004, 23:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Leafdrake »

Carcassonne
Jaskinia Trolla
Zombiaki
Jenga
Citadels


To wszystko są gry na jeden dwa dni. Bardzo ciekawe nie przeczę, warto pograć, ale po kilku seriach rozgrywek (co ważne stosunkowo krótkich ok. 30min) zwyczajnie się zgrywają.

Spośród gier równie prostych ale nieco dłuższych i trudniejszych do zgrania polecił bym Settlers of Catan (najlepiej z dodatkiem ze statkami) oraz RISK w wersji 2210. Przeciętna rozgrywka 2h - 3h. Można zagrać jednego dnia dwa nawet trzy razy a z organizacją nie powinno być problemów bo do gry wystarzcy zaprosić 3-4 osoby (w przypadku SoC) i 4-5 (w przypadku RISKa)
Dla dwóch osób świetnie sprawdzi się Memoir44
To gry które na pewno dłużej będą cieszyć swoją atrakcyjnością. Spodziewam się że PuertoRico również mogło by stanąć w szeregu z nimi chociać na razie jestem przed testami.

Zdecydowanie są to gry "środka", później warto sięgnąć po coś bardziej skomplikowanego :)

Na koniec moje top5 w kolejności przypadkowej bo trudno mi uszeregować te gry. W przypadku GO nie mam wątpliwości -> Absolutny NR1:

- GO
- RISK2210
- Settlers of Catan
- Twilight Imperium 3ed
- Mage Knight 1.0
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

efkon pisze:Carcassonne
Jaskinia Trolla
Zombiaki
Jenga
Citadels


To wszystko są gry na jeden dwa dni. Bardzo ciekawe nie przeczę, warto pograć, ale po kilku seriach rozgrywek (co ważne stosunkowo krótkich ok. 30min) zwyczajnie się zgrywają.
Z tych gralem w Carcassone i Jenge. I nie uwazam ze sa to gry na dwa dni.
Jenga to w ogole inny rodzaj rozrywki, taki przerywnik, trudno mowic o znudzeniu. Jesli ktos gra kilka dni pod rzad to na pewno ale nie na tym ta zabawa polega.
Carcassone... tu na pierwszy rzut oka to smieszna zabawa. Ale tak na prawde mozna niezle pokombinowac, oczywiscie jesli sie chce ;-)
efkon pisze:Na koniec moje top5 w kolejności przypadkowej bo trudno mi uszeregować te gry. W przypadku GO nie mam wątpliwości -> Absolutny NR1:

- GO
- RISK2210
- Settlers of Catan
- Twilight Imperium 3ed
- Mage Knight 1.0
I tak jest wlasnie z grami ile osob tyle list.
W Go gram na pewno dluzej od Ciebie :-) i nie bede polemizowal. Najlepsza gra... z tym ze gra dla dwu osob (pomijam pair go, rego itp) Settlers to dla mnie ciagle taka sobie gierka.
Polecam San Marco, swietna gra niestety raczej nie do dostania (chociaz ja swoja kupilem 2 miesiace temu :D ) Rummikub - inna ale ciekawa gierka. Z ostatnio wydanych przez Galakte nie gralem w Jaskinie Trola, za to fajny jest Drakon. Poczatkowo gra wydaje sie prosta, po kilku rozgrywkach wciaga i pokazuje swoje drugie dno.

I na koniec pytanie do efkona. Polecasz Riksa2210, faktycznie jest taka roznica w porownaniu do oryginalnego ?
Roznica cen jest bardzo duza :-(
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Która gra jest najlepsza

Post autor: ja_n »

Niewia pisze:Albo napiszcie coś wrodzaju Top 5 waszych ulubionych gier.
1.Bohnanza
2.Puerto Rico
3.Pylos (tylko dla 2 graczy)
4.Carcassonne - The Castle (tylko dla 2 graczy)
5.El Grande
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

Uiek pisze:Poza tym jak ktoś będzie się wybierał na zakupy do Czech, niemiec albo dalej to fajną grą jest "Set!" strasznie prosta, może wydawać się nieciekawa, ale mnie się bardzo spodobała (niestety nie mam własnego egzemplarza, ten w króry grałem był pożyczony od jednego z tutejszych forumowiczów, ale jego nicka nie wymienie, bo nie wiem czy sobie tego życzy ;))
Nie ma problemu, mozesz wymieniac : ))
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

efkon pisze:Carcassonne
Jaskinia Trolla
Zombiaki
Jenga
Citadels

To wszystko są gry na jeden dwa dni. Bardzo ciekawe nie przeczę, warto pograć, ale po kilku seriach rozgrywek (co ważne stosunkowo krótkich ok. 30min) zwyczajnie się zgrywają.
Nie bede sie wypowiadal na temat JT (gralem raz) i Zombiakow (wcale).
Ale nie moge zgodzic sie z Twoja opinia odnosnie pozostalych 3 gier.
Oczywiscie Jenga nie jest gra, w ktora mozna grac non stop przez kilka dni (a nawet godzin). Ale mozna w nia grac wiele razy, z roznymi ludzmi, i na pewno sie nie znudzi. To jest gra, w ktora gra sie dla zabawy. W przerwie miedzy innymi grami.
Co do Carcassonne, to juz zupelnie nie moge sie zgodzic. Gralem w nia kilkadziesiat razy (fakt, wiekszosc na kompie) i nadal moge w nia grac.
Fakt, wole grac w inne gry, ale tylko dlatego, ze w niewiele roznych gier jak do tej pory gralem. Wole poznac cos nowego niz grac po raz ktorys w Carcassonne.
W Citadels gralem tylko raz (i chyba skonczylem jako ostatni : )). Ale spodobala mi sie i na pewno kupie. I prawie na pewno bede gral wiele razy.

Ogolnie mowiac, kazdy ma inne wymagania w stosunku do gier, w ktore ma ochote grac.
Bez problemu mozna znalezc 2 osoby i dac im 2 gry.
I obie te osoby beda mialy skrajnie rozne opinie o tych 2 grach.
Po prostu o gustach nie powinno sie dyskutowac : ))
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

ja takze nie moge zgodzić się ze stwierdzeniem, że gry takie jak: Citadels Jaskinia Trolla, czy Carcassonne, są grami na dwa dni. Zwłaszcza Carcassonne, które jest jedną z moich ulubionych gier, pod pozorem prostej i kolorowej gry kryje sie masa dobrej zabawy, a w połączeniu z kilkoma dodatkami porcja strategii.

Co do Jaskini Trolla to spotkałem się z opiniami, że ta gra jest nudna, ale wygłaszały je tylko osoby, które czytały instrukcję. radze zagrać minimum w 3 osoby i dopiero się wypowiadać.

Citadels - masa zabawy, owszem, może długo się czeka na swój ruch, ale gra jest jak najbardzij miodna.

Co do Jengi, gra jest wspaniała na każdą imprezę, nawet w gronie non-players. A co do jej popularności może świadczyć to, że na konwentach jest strasznie rozchwytywana.

Zombiaki - w te grałem cięgiem przez kilka miesięcy i nadal lubie do niej wracać, owszem ma kilka dość poważnych mankamentów, ale jak dla mnie jest wspaniała.

A z grą Set! miałem okazję zapoznać się dzięki uprzejmości Rathiego, który użyczył mi swój egzemplarz.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

1. Gra o Tron (5-6 osob, z dodatkiem)
2. Carcassonne
3. Twilight Imperium (6 osob)
4. Citadels
5. Age of Mythology (2-3 osoby)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Pete
Posty: 7
Rejestracja: 01 wrz 2004, 00:22
Lokalizacja: Germany, near Ravensburg

Post autor: Pete »

At the moment my favourite board games are, well these are the games I was playing very often recently:

- Einfach Genial http://www.spielarchiv.de/spiel/e/einfa ... genial.htm
- Carcassonne and all its variants
- Zug um Zug (Ticket to Ride)
- Heimlich & Co (probably my all time favourite, in the origional version of 1986) http://www.spielarchiv.de/spiel/h/heiml ... ich&co.htm
- Shark http://www.spielarchiv.de/spiel/s/shark/shark.htm
- Villa Paletti http://www.spielarchiv.de/spiel/v/villa ... aletti.htm
- Rummikub
- Tri-Ominos http://www.spielarchiv.de/spiel/t/triom ... ominos.htm
- Magalon http://www.spielarchiv.de/spiel/m/magalon/magalon.htm
- Alaska http://www.spielarchiv.de/spiel/a/alaska/alaska.htm
- Lost Cities http://www.spielarchiv.de/spiel/l/lostc ... cities.htm
- Looping Louie (another all time favourite :), very hard to get, it is dealed on ebay between EUR 30,- and EUR 60,-) http://www.spielarchiv.de/spiel/l/loopi ... glouie.htm

Best Regards
Pete
Awatar użytkownika
Niewia
Posty: 9
Rejestracja: 20 mar 2005, 11:21
Lokalizacja: Żagań

Post autor: Niewia »

Dlaczemu Pete pisze po angielsku? Może nie jest polakiem? :lol: Było by fajnie - chyba uczy sie poslkiego że rozumie o czym gadamy na forum. :wink:
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Skąd: Germany, near Ravensburg
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Niewia pisze:Dlaczemu Pete pisze po angielsku? Może nie jest polakiem? :lol: Było by fajnie - chyba uczy sie poslkiego że rozumie o czym gadamy na forum. :wink:
W swoim pierwszym poście na tym forum Pete wyjaśnia ten nurtujący Cię problem:

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... t=218#2358
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Post autor: wolfe »

Uiek, może cię to zainteresuje: micropul - mix domina i carcassonne... Zasady i sama gra dostępna na stronie do wydrukowania.
Leafdrake
Posty: 54
Rejestracja: 21 cze 2004, 23:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Leafdrake »

Fakt, wole grac w inne gry, ale tylko dlatego, ze w niewiele roznych gier jak do tej pory gralem. Wole poznac cos nowego niz grac po raz ktorys w Carcassonne.
Właśnie o to mi chodzi. Przy czym rzecz sprowadza się do czasu gry nie jej względnej atrakcyjności. Bardzo szybko w związku z tym można grę której partia trwa 30min wyprać ze wszystkiego co oferuje. Ja tak wyprałem Citadels w dwa dni na Zahconie. I mówie ogólnie nie polemizuje odnośnie tych konkretnych gier.

No chyba że tak jak mówi folko potraktujemy jako przerywnik. No ale do czego? do innego przerywnika?

Oki wyjmuję Risk2210 albo Axis and Allies to Light Speeda moge potraktować jako rozgrzewkę, Jengę jako przerywnik a Citadels na koniec bo zostało jeszcze trochę czasu. Daltego osobiście czegoś co jest zapychaczem albo przerywnikiem nie traktuję jako GRĘ na pełnych prawach. Szukam i wymagam czegoś innego. Tego typu gry (german style) krótkie, świetnie wydane i z pomysłem nie bez przyczyny zawojowały stany no ale po woli wraca się tam w kieunku dłuższych bardziej sycących gierek (amerykański oldschool) bo tamte po prostu już się znudziły.
A przerywniki lubię i cenię. Ale jako przerywniki :)

I na koniec pytanie do efkona. Polecasz Riksa2210, faktycznie jest taka roznica w porownaniu do oryginalnego ?
Risk Classic to relikt lat 50tych. To genialna gra, dla mnie zachwycająca. Położyła podwaliny pod cały gatunek. No ale przez pół wieku, temat tego typu strategii obszarowych był wałkowany na wszystkie możliwe sposoby (Aż trudno wymienić tytuły i warianty) Nie można z tego nie zauważyć tym bardziej, że efekty przerosły pierwowzór.
Współczesny wariant RISK2210, całkiem świeży, jest uważany za najbardziej udany. Mówi się że zgromadził w sobie wszystkie pozytywne cechy dotychczasowych warintów. Poza tym umożliwia grę na zasadach standardowego Classic Risk. (nie traci się możliwości zagrania w wersje classic)

Kupowanie RiscClassic zamiast RISK2210 było by kupowaniem Warcabów zamiast Szachów.
:::efkon:::
Awatar użytkownika
Sasannka
Posty: 59
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Która gra jest najlepsza

Post autor: Sasannka »

Niewia pisze:chciałem sie dowiedzieć jaka gra planszowa lub karcianka (startegiczna, ekonomiczna, przygodowa) jest w.g. was najlepsza i jaką warto kupić. Zastanawiałem się nad:
-Warcraft
-Gra o Tron
-Citadels
-Puerto Rico
-Runebound
Cóż, pytanie jest trochę... bez celu. Stawiając obok siebie grę o tron i citadels równie dobrze możesz zapytać "jakie jest twoje ulubione danie? Gulasz czy ciastko?" To są gry na zupełnie inne sytuacje, dla innych ludzi, na różne chwile. Jedna osoba może spokojnie powiedzieć, że wszystkie te gry są jej ulubionymi i w pełni będzie miała rację. Np. moje ulubione to GoT, AoM, Carcassonne, Citadels, Brawl, Settlers of Catan i prawdopodobnie Ticket to Ride, Jaskinia Trola i Puerto Rico (prawdopodobnie, bo za mało w nie grałam by być pewną do konca). Przy czym nie wyobrażam sobie namawiania moich rodziców na Grę o Tron, ale namawianie na Carcassonne mam już zasobą :)

Z tego też powodu nie zgodzę się z efkonem, że takie "citadels" nie zasługuje na miano gry. To tak, jakby kanapka nie zasługiwała na miano potrawy :) To jest gra, ale z pewnością nie przeznaczona by grać w nią non-stop przez kilka godzin. Dla osób, które pragną rozrywki na kilka godzin stworzono GoT i Twilight'a i masę innych gier. Dla osób, które nie mają tyle czasu / cierpliwości / możliwości, by poświęcić 5h na grę, stworzono carcassone. Poza tym... czy w Attacka jesteś w stanie zagrać 3 razy pod rząd?

No i przecież człowiek nie może żywić się tylko daniami obiadowymi... ;)


A jenga to nie gra, to zabawa ;)
Ostatnio zmieniony 22 mar 2005, 08:33 przez Sasannka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Sasannka :]
ODPOWIEDZ