Otwierasz i grasz

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
osaya
Posty: 36
Rejestracja: 19 wrz 2017, 14:30
Has thanked: 1 time

Otwierasz i grasz

Post autor: osaya »

Cześć.
Coś mi się kiedyś obiło o uszy, a teraz przepadło jak kamień rzucony w wodę.

Szukam tytułów, które pozwalają na natychmiastowe rozpoczęcie rozgrywki.

Kupujesz, rozpakowujesz i grasz.

Może to być coś na zasadzie samouczka (dostępnego w pudełku), scenariusza wprowadzającego, gry legacy, która powoli odsłania przed graczem swoje mechaniki, komiksu paragrafowego, wszelkiej maści escaperoomów karcianych i inne gry, których zasada zero mówiłaby "dalej postępuj tak i tak", np.: odsłoń tę kartę, wykonaj jedną z trzech akcji itp.

Z puli takich gier wykluczyłbym jedynie gry, których zasady są banalne i zajmują kilka, kilkanaście minut oraz wszelkie wymagające wspomagaczy elektronicznych.

Proszę podać tytuł i krótko przedstawić jak wygląda taki start gry.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: Yuri »

osaya pisze: 18 lis 2020, 20:37 Cześć.
Coś mi się kiedyś obiło o uszy, a teraz przepadło jak kamień rzucony w wodę.

Szukam tytułów, które pozwalają na natychmiastowe rozpoczęcie rozgrywki.

Kupujesz, rozpakowujesz i grasz.

Może to być coś na zasadzie samouczka (dostępnego w pudełku), scenariusza wprowadzającego, gry legacy, która powoli odsłania przed graczem swoje mechaniki, komiksu paragrafowego, wszelkiej maści escaperoomów karcianych i inne gry, których zasada zero mówiłaby "dalej postępuj tak i tak", np.: odsłoń tę kartę, wykonaj jedną z trzech akcji itp.

Z puli takich gier wykluczyłbym jedynie gry, których zasady są banalne i zajmują kilka, kilkanaście minut oraz wszelkie wymagające wspomagaczy elektronicznych.

Proszę podać tytuł i krótko przedstawić jak wygląda taki start gry.
Chyba najbliżej jest "This War of Mine". Jest w nim Dziennik który prowadzi Cię przez grę w systemie który opisałeś.

p.s. jak dla mnie tylko w teorii, bo i tak musiałem przeczytać instrukcję. No, ale da się, więc wpisuję.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
ram
Posty: 201
Rejestracja: 29 lis 2005, 16:07
Has thanked: 103 times
Been thanked: 23 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: ram »

Legendy krainy Andor.
Zaczyna się od pierwszej legendy (scenariusza). Na 4 stronach opisane jest zostawienie początkowe i zasady gry w stylu książki kucharskiej - weź, wstaw, przesuń itd.

Zresztą, zerknij:
http://galakta.pl/gry/gry-planszowe/leg ... postTabs=1
plik: Legendy krainy Andor - szybki start
47
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: roadrunner »

Scrabble.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: Yuri »

I jeszcze "Gloomhaven: Jaws of the Lion" mają ponoć fantastycznie to rozwiązane. Wersja PL w drodze.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4481
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1439 times
Been thanked: 1102 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: garg »

Było kiedyś wydawnictwo, które nazywało się Out of the Box i wydawało gry, które nie wymagały nawet wypychania żetonów z wypraski - właśnie otwierasz pudełko i od razu grasz (oczywiście pod warunkiem, że znasz zasady :lol: ). Jednym z ich tytułów, który został zresztą bardzo niedawno wydany w Polsce jest "10 Days in Europe" lub dowolna z pozostałych gier z tej serii. Wyciągasz elementy, rozdajesz podstawki, tasujesz żetony i grasz.

Poza tym większość wykreślanek typu Rzuć na tacę czy Miasteczko marzeń. Otwierasz, rozdajesz kartki i grasz.

No i sporo gier logicznych, np. Rój, Seikatsu, seria GIPF, Quoridor itp. Tutaj setup jest różny, ale prawie zawsze krótki.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: kisiel365 »

Here I Stand, 1862, High Frontier

To proste: oglądasz filmik jak tłumaczą zasady, nic nie rozumiesz, siadasz do instrukcji na 40 stron, po przeczytaniu nie rozumiesz połowy, oglądasz jeszcze raz filmik, który teraz zaczyna mieć jakiś sens, ale stwierdzasz, że po szczegóły musisz zajrzeć do instrukcji, czytasz ponownie instrukcję ze zrozumieniem, wydaje ci się, że rozumiesz o co chodzi, zbierasz ludzi gotowych wypróbować tytuł z tobą, rozkładasz planszę, stop, wracasz do instrukcji jak rozłożyć planszę, rozkładasz planszę i komponenty wg instruckji 30min, zaczynasz tłumaczyć współtowarzyszom, pojawiają się pytania, nie wiesz więc wracasz do instrukcji i próbujesz wytłumaczyć, nie są przekonani, ale postanawiacie spróbować, gracie 5h co chwilę zaglądając do instrukcji, kończycie partię, w której jesteście pewni, że graliście nie do końca prawidłowo, ponownie czytasz instrukcję, teraz zaczynasz rozumieć, trzeba zagrać jeszcze raz tym razem poprawnie, ale nikt już nie chce z tobą grać, więc gra leży na półce przez parę lat, tracisz zainteresowanie planszówkami, znajdujesz inne hobby, za bezcen oddajesz białe kruki bo i tak już nie będziesz w to grał, a tylko ci przestrzeń zajmują, na łożu śmierci uświadamiasz sobie, że podczas tej testowej rozgrywki to jednak Maciek mógł zrobić "three company dumpa" zgodnie z zasadami
Ostatnio zmieniony 18 lis 2020, 23:09 przez kisiel365, łącznie zmieniany 2 razy.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: MichalStajszczak »

roadrunner pisze: 18 lis 2020, 21:34 Scrabble.
Czy jak otworzysz takie Scrabble to też od razu zagrasz?
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1163
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 507 times
Been thanked: 348 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: Propi »

Czy Agricola nie ma przypadkiem takiego właśnie tutoriala w postaci osobnej instrukcji? Gdzie pierwszą partię rozgrywa się pod czujnym okiem komiksowego Uwe? :)
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1293
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 365 times
Been thanked: 216 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: ShapooBah »

Aeons end ma samouczek pozwalający grać zaraz po rozpakowaniu gry.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3360
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1287 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: seki »

Mimo pewnych problemów (brak w samouczku rozszerzonych zasad), spośród znanych mi gier, najlepiej robi to This War Of Mine.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: Pan_K »

TWoM intencjonalnie stosuje tę zasadę. I nie znam innej gry, która by tak robiła. Był swego czasu wywiad z Michałem Oraczem, gdzie mówił o tym jako o nowości. Było to jeszcze przed wydaniem TWoM, a wywiad był na znadplanszy.pl (dokładnego adresu nie pamiętam, ale jeśli znajdę, to zamieszczę).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
feniks_ciapek
Posty: 2298
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1607 times
Been thanked: 936 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: feniks_ciapek »

Mechs vs Minions?
morthi
Posty: 296
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 43 times
Been thanked: 77 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: morthi »

Kroniki zbrodni - na pudełku jest duży napis żeby nie czytać instrukcji tylko zacząć grać
Spoiler:
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: trance-atlantic »

Ja bym powiedział, że gros gier Knizii, nawet tych "dużych". Ale tu trzeba działać zespołowo, tzn. w czasie gdy jeden z graczy rozkłada planszę, wypycha żetony z wyprasek i sortuje elementy, drugi czyta instrukcję. Zanim ten pierwszy skończy, drugi już wie o co w grze chodzi i można zaczynać.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: Neoptolemos »

To dość specyficzna gra i z pewnością nie dla każdego, ale Fog of Love ma ZNAKOMITY tutorial krok po kroku. Kupiłem używkę, ale i tak gra mnie grzecznie prowadziła przez całą pierwszą rozgrywkę, a potem już było prosto.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Golfang
Posty: 1985
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 229 times
Been thanked: 311 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: Golfang »

Wszystkie gry serii Escape Room. Otwierasz pudełko odfoliowujesz karty i zaczynasz czytać pierwszą kartę...
Nie wiem czy podobne gry (np: seria Exit) działa podobnie? nie grałem.
----------------
10% flamberg.com.pl
Pyrovatis
Posty: 38
Rejestracja: 15 paź 2012, 12:52
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: Pyrovatis »

Pan_K pisze: 18 lis 2020, 22:59 TWoM intencjonalnie stosuje tę zasadę. I nie znam innej gry, która by tak robiła. Był swego czasu wywiad z Michałem Oraczem, gdzie mówił o tym jako o nowości. Było to jeszcze przed wydaniem TWoM, a wywiad był na znadplanszy.pl (dokładnego adresu nie pamiętam, ale jeśli znajdę, to zamieszczę).
Dokładnie, tak jak piszą przedmówcy - TWoM ma ten system.
Podobnie działa też kolejna wydana gra od Awaken Realms - Tainted Grail: the Fall of Avalon. Tutaj też jest samouczek, który za rączkę prowadzi przez wstęp do gry, mówi co gdzie i jak grać a dalej już to posiłkujemy się samą instrukcją.
Marek.gdansk
Posty: 145
Rejestracja: 03 sie 2019, 20:31
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: Marek.gdansk »

Exit działają tak samo. Otwierasz pudełko i tylko rozpakowujesz talie
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: donmakaron »

Charterstone w zasadzie tak działa. Pierwsza rozgrywka to jednocześnie nauka zasad w małych partiach odsłanianych na bieżąco. Jest trochę czytania, ale od pierwszych chwil mamy już interakcję z grą.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3366
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1044 times
Been thanked: 2028 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: Ardel12 »

Unlock - w każdej częsci serii jest dedykowany scenariusz(zawsze ten sam) tłumaczący jak się gra(dodatkowo można ściągnąć inny scenriusz z ich strony, który robi to nawet lepiej)
Escape Deck - talia kart, która wszystko tłumaczy, płynnie wprowadzając do właściwej gry.
Exit - tutaj jednak zasady trzeba przeczytać, nie ma ich wiele :)
Kryminalne Zagadki - tak samo jak ED

Więc jak widać escape roomy planszowe sprawdzają się idealnie.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 334 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: hipcio_stg »

Blokus wpisuje się idealnie.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 875
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 301 times
Been thanked: 294 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: KOSHI »

Cthulhu: Death May Die - przeczytałem raz instrukcję i wio. Potem zajrzałem jeszcze parę razy w trakcie gry i chyba z raz musiałem dopytać na forum. Gra mi nie leży, ale tak prostej w zasadach gry, która nie jest na pół godziny, dawno nie trafiłem.
M_T
Posty: 82
Rejestracja: 24 sie 2019, 21:35
Has thanked: 353 times
Been thanked: 22 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: M_T »

KOSHI pisze: 19 lis 2020, 18:39 Cthulhu: Death May Die - przeczytałem raz instrukcję i wio. Potem zajrzałem jeszcze parę razy w trakcie gry i chyba z raz musiałem dopytać na forum. Gra mi nie leży, ale tak prostej w zasadach gry, która nie jest na pół godziny, dawno nie trafiłem.
Chyba nie o to chodziło autorowi oryginalnego postu. Idąc tym tokiem rozumowania, równie dobrze można by zgłosić Gloomhaven. Też przeczytałem raz instrukcję (50 stron, chwilę zajęło) i wio.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 875
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 301 times
Been thanked: 294 times

Re: Otwierasz i grasz

Post autor: KOSHI »

Wiem, że nie o to ale co za różnica raz przeczytać i nie wracać się do instrukcji a grać, niż w trakcie partii poznawać reguły i tracić czas.
ODPOWIEDZ