Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 492
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 252 times
Been thanked: 443 times

Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: vnzk »

Szukam gry euro z użyciem kości, która wyglądałaby przyjemnie dla oka. Chciałbym wciągnąć w tę mechanikę żonę, którą łatwiej zaprosić do partii, jeśli widok planszówki nie wysusza tęczówek.

Najlepsze byłoby euro średniej ciężkości, gdzie kości są używane jako zasób lub robotnicy, a losowość rzutów jest równoważona elementami mechaniki. Z euraczy żona ma za sobą Zamki Burgundii (oryginał, niestety nie przechodzi testu estetyki), Viticulture+Toskania (bardzo lubi), Everdell (uwielbia). Wychodzi na to, że okolice 3.00 na skali ciężkości BGG są optymalne.

Edit: istotne, żeby dobrze chadzała na dwie osoby. :)

Będę wdzięczny za każdą propozycję. :) Nie muszą to być gry wydane po polsku (choć budżetowo wolałbym nie przekraczać 200 zł).
Ostatnio zmieniony 15 sty 2021, 12:01 przez vnzk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: rastula »

ładnie jest kwestią gustu... ale np. Coimbra jest kolorowa :D
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 492
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 252 times
Been thanked: 443 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: vnzk »

rastula pisze: 15 sty 2021, 11:35 ładnie jest kwestią gustu... ale np. Coimbra jest kolorowa :D
W zupełności się zgadzam. Dlatego liczę, że trafię na kogoś z gustem zbliżonym do mojej żony. ;)

Tak gwoli uzupełnienia- oprócz urody, ważne, żeby była również (Waszym zdaniem) dobrą grą. ;) Nie piję do Coimbry, nie grałem, sprawdzę. :)
Ostatnio zmieniony 15 sty 2021, 11:41 przez vnzk, łącznie zmieniany 1 raz.
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: Witchma »

Marco Polo II?
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 492
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 252 times
Been thanked: 443 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: vnzk »

Witchma pisze: 15 sty 2021, 11:41 Marco Polo II?
O, o tym zapomniałem. O ile MPII ogolną mechaniką nie różni się od MP, to niestety też odpada.

Podobnie Ganges, pod kątem estetycznym (żeby nie było, mi "brzydkie" eurasy nie przeszkadzają, jeśli rozgrywka sprawia frajdę ;) ).
pilot_pirx
Posty: 9
Rejestracja: 19 lip 2011, 21:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: pilot_pirx »

.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2023, 15:42 przez pilot_pirx, łącznie zmieniany 1 raz.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: shod »

no jasne, kwestie "ładności" są subiektywne ;), ale wydaje mi się, że Dice Settlers: Osadnicy z krwi i kości będzie dobra.
Wymogi też może spełniać Ganges, choć mi osobiście graficznie się akurat nie podoba.
Coś co mi się za to podoba, ma fajne kości, zasoby...ale niekoniecznie jest grą euro a raczej karcianką to Pory roku.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 492
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 252 times
Been thanked: 443 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: vnzk »

pilot_pirx pisze: 15 sty 2021, 11:46 Skoro jesteście już zaznajomieni z grami Stonemaier Games, to polecam sprawdzić Euphoria. Kości jako worker placement, gra wydana ładnie, barwnie, a jeśli się złapie wydanie z KS z lepszymi komponentami surowców - ślicznie. Minusem może być język angielski, choć tekstu jest stosunkowo niewiele.
Czytałem kiedyś o niej i wygląda rzeczywiście bardzo dobrze. Nawet dostępna na Meplu. Jednak wg prawie 50% osób na dwie osoby jest "Not recommended" (bgg). Obawiam się, że wciąganie jej w tę mechanikę będzie odbywać się głównie w takim gronie. Czy dużo traci na dwie osoby?
Ostatnio zmieniony 15 sty 2021, 12:16 przez vnzk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: detrytusek »

Roll player, Pory roku, The Manhattan Project: Energy Empire, Signorie ale to już cięższa półka, Roll for the galaxy
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: rastula »

dorzucę...po drodze zapomniałe, że mają być kości... to Wingspan ...;D

5 plemion
Lords of the Waterdeep
Tzolkin
Wingspan
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1481
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 721 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: arturmarek »

Na Skrzydłach: mniej skomplikowane niż BGG 3.0. Są kości, gra nie jest zdominowana przez kości, bardzo dobrze wygląda. Ja gram na dwie osoby i bardzo lubię, mamy z żoną rozegrane prawie 100 rozgrywek.
Troyes: Wygląd jest specyficzny, są ludzie, których odrzuca, są tacy, któzy doceniają spójny średniowieczny styl. Mechanicznie jest świetna. Mi się grało bardzo dobrze na dwie osoby, mimo, że po przeczytaniu zasad nie byłem zbyt pozytywnie nastawiony, bo wykorzystuje mechanikę dummy-playera.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: rastula »

Ja Troyes uwielbiam - super stylizacja... ale bałem się zaproponować...specyficzne graficznie ( tzn. spójne i kilmatyczne dla mnie bomba)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: detrytusek »

I za ciężkie imho...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: rastula »

detrytusek pisze: 15 sty 2021, 12:42 I za ciężkie imho...
bez przesady ... wiadomo, że lepiej się gra jak zna się karty...ale to nie jest food chain managment ...skoro złożoność w Z. Burgundii była OK to Troyes nie jest dużo bardziej złożone.
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1228 times
Been thanked: 1437 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: Cyel »

Odkrycia: Dzienniki Lewisa & Clarka. Śliczna gra, żona zachwycona.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: Witchma »

rastula pisze: 15 sty 2021, 12:31 Ja Troyes uwielbiam - super stylizacja... ale bałem się zaproponować...specyficzne graficznie ( tzn. spójne i kilmatyczne dla mnie bomba)
Też uznałam, że nie spełni wymogów estetycznych, choć mnie się bardzo podoba :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: detrytusek »

rastula pisze: 15 sty 2021, 12:45
detrytusek pisze: 15 sty 2021, 12:42 I za ciężkie imho...
bez przesady ... wiadomo, że lepiej się gra jak zna się karty...ale to nie jest food chain managment ...skoro złożoność w Z. Burgundii była OK to Troyes nie jest dużo bardziej złożone.
Oczywiście subiektywnie dla mnie Troyes są minimum poziom wyżej od ZB. Wg BGG 3,46 vs 3.0.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: rastula »

tak jak pisałem - ze względu na karty, które odsłaniają się w 3 etapach pierwsze partie rzeczywiście mogą być dość przypadkowe... ale mechanicznie nie ma tam zagwozdek zbytnich...

pierwszą partię treningową można nawet rozegrać z odsłoniętymi 9 kartami ... choć nigdy tego nie robiłem :)
pilot_pirx
Posty: 9
Rejestracja: 19 lip 2011, 21:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: pilot_pirx »

.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2023, 15:42 przez pilot_pirx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: detrytusek »

pilot_pirx pisze: 15 sty 2021, 13:07 Z innych propozycji, które nie padły w temacie - Bora Bora od Felda. Sucha, brakiem klimatu porównywalna do Zamków Burgundii, ale znacznie ładniejsza.
I nie do kupienia. Jakby ktoś sprzedawał w normalnych pieniądzach to zaklepuję :P
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 813
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: kurdzio »

detrytusek pisze: 15 sty 2021, 12:10 Roll player,
+1
najlepiej z dodatkiem, od tej gry "na poważnie" zaczęliśmy przygodę z planszówkami ok. 1,5 roku temu i regularnie do niej wracamy. Ulubiona gra mojej drugiej połowy (obok Brzdęka w Kosmosie).
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 772
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 673 times
Been thanked: 782 times
Kontakt:

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: anitroche »

Dorzucę swój kobiecy głos w dyskusji :D bo też często niektórych gier nie kupuję, bo wygląd nie ten.

Niestety, nie przepadam za kośćmi w euro, więc takich gier nie mam, ale patrząc na Coimbrę, to ubolewam nieco, że kości nie lubię ;) bo estetycznie bardzo mi się te żywe kolory podobają. Jakbyś jednak potrzebował czegoś bez kości, to moje ulubione gry euro pod względem wyglądu (i podanej ciężkości) to Tang Garden i Gugong :).
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: detrytusek »

anitroche pisze: 15 sty 2021, 13:41 Dorzucę swój kobiecy głos w dyskusji :D bo też często niektórych gier nie kupuję, bo wygląd nie ten.

Niestety, nie przepadam za kośćmi w euro, więc takich gier nie mam, ale patrząc na Coimbrę, to ubolewam nieco, że kości nie lubię ;) bo estetycznie bardzo mi się te żywe kolory podobają. Jakbyś jednak potrzebował czegoś bez kości, to moje ulubione gry euro pod względem wyglądu (i podanej ciężkości) to Tang Garden i Gugong :).
W tej samej stylistyce masz Alma Mater, bez kości. Co do Coimbry to jej nie skreślaj, to nie jest głupia, losowa turlanka. Inaczej, nie przegrasz przez złe rzuty tylko złe ich wykorzystanie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 727
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: Seykan »

Echo po innych użytkownikach, ale też polecę Troyes. Oprawa graficzna mi się osobiście bardzo podoba, mojej drugiej połówce też, a ona bardziej, niż ja, przykłada wagę do walorów estetycznych (projektantka).

Świetnie chodzi na dwie osoby (na trzy i cztery również), jest głębokie jak rów Mariański, masa ciekawych i mających znaczenie decyzji, świetne możliwości modyfikacji kości. Moje ulubione euro na ten moment, ale też nie grałem w nie wiadomo jaką ilość. Jeśli chodzi o skomplikowanie to zasady/instrukcja wg mnie są dobrze opisane i nie zajęło mi dużo czasu ich przyswojenie. Może chwilę potrwa granie pod najlepszy wynik/optymalnie, ale bez problemu można grać wg zasad i wiedzieć co się robi i co chce się zrobić przy drugiej grze. A ile frajdy dają te kombosy, mmmm :D

Może być trochę wredne, ale to nie takie typowe "take that". Nawet totalnie nie lubiący negatywnej interakcji Rahdo uwielbia tę grę, a to coś znaczy ;)
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Euro z kośćmi nie straszące wyglądem

Post autor: trance-atlantic »

A czemuż to Marco Polo odpada? Że nieładne? Że kości się tam źle komponują? Że wyniki na nich wypadają nie takie, jakich byśmy sobie życzyli? ;)

To akurat jedna z prostszych do wytłumaczenia (i przypominania sobie - po miesiącu przerwy siadam do niej praktycznie bez zaglądania w instrukcję) gier, która na dodatek wykorzystuje kości w sposób nieszablonowy. Do tego mamy ciekawą opcję wyścigu po akcje, gdzie kolejne osoby muszą dodatkowo za nie płacić i to w zależności od wartości kości, jakie wykorzystują. Ilustracje, moim skromnym zadniem, są jak najbardziej w porządku.

Troyes to wybór znakomity, ale też kreska pana Roche nie każdemu może przypasować. Choć tu akurat wstrzelił się w temat(?), klimat(?), whatever, więc ja bym tej gry absolutnie nie skreślał ze względu na jej walor estetyczny. A mechanicznie - miodzio!

ps. jak Rahdo robił playthrough (Troyes) to wtedy jego opinia rzeczywiście coś tam jeszcze znaczyła :wink:
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
ODPOWIEDZ