Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1188
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Citadels / Cytadela (Bruno Faidutti)

Post autor: veljarek »

Otrzymałem wczoraj od Galakty pocztą nowe wydanie Cytadeli. Cenę podwyższono, ale o jakości zapomniano. Pudełko duża za duże na te kilkadziesiąt kart (czyli nie poprawiono) więc wszystko w środku lata jak trzeba.
Załamałem się jakością kart. Są cienkie i nie wyglądają mi na trwałe, chciałbym się mylić ale będzie trzeba je zabezpieczyć.
Pomysł na gre może warty 70zł, ale karty już na pewno nie. Szkoda że Galakta nie zmniejszyła pudełka i za tą oszczędność nie poprawiono jakości kart.
Później wiele osób się dziwi dlaczego niektórzy gracze robią reprinty gier i ich wykonania kart są lepszej jakości niż orginały.
Przykre, ale prawdziwe.
Zaletą są żetony pieniędzy, które przypomniają cukiereczki.

Ot tak chciałem się podzielić tą wiedzą z Wami :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: draco »

Trzecie wydanie jest takie same jak poprzednie. Zapewne z powodu kosztów. Nie widzę powodów do narzekania, skoro dostajemy grę z dodatkiem.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1188
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: veljarek »

Liczyłem, iż w związku z narzekaniem graczy postanowili poprawić jakość, zasugerowałem się podwyżką ceny gry.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: jax »

draco pisze:Trzecie wydanie jest takie same jak poprzednie.
Nie wiem co rozumiesz przez 'poprzednie', ale oryginalne polskie wydanie mialo grubsze karty niz drugie wydanie (no i trzecie wyglada ze tez ma cienkie karty). Ogolnie jakosc drugiej edycji byla slabsza, wiec jesli trzecia utrzymala tylko poziom to nie jest dobrze. Szczeliwi sa posiadacze pierwszej edycji :D
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: MichalStajszczak »

Cena wzrosła nie z powodu poprawy jakości kart tylko z powodu "poprawy" relacji dolara do złotówki
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: Martin_Valdez »

Tylko o ile pamiętam to pierwsze wydania miały może i grubsze karty ale były poprostu zwykłe kartowone. Te są cieńsze ale mają fakturę siatki i wydaje mi się, że właśnie są bardziej wytrzymałe przy zastosowaniu takiej technologii. Wykonanie kart idnetyczne jak kart ze Starcrafta.
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: moonman »

1. wydanie ma też większe monety oraz plastikową praktyczną wypraskę
2. wydanie ma kartonową wkładkę i podobno w większości egzemplarzy przerwaną
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: westwood »

O ile się nie mylę, to za jakość wydania odpowiada wyłącznie FFG, a nie Galakta.
Jeśli karty są takie same jak w 2 edycji to warto zakoszulkować postacie (bo co chwila znajdują się w rękach graczy), ale dzielnice mogą się obyć bez zabezpieczeń - wbrew pozorom te karty są wytrzymałe. :)
Co do pudełka - FFG ma pudełka w kilku tylko rozmiarach ze względów ekonomicznych (większe ilości) i pakują grę w najbardziej pasujące. Czyli w tym wypadku zmniejszenie pudełka skutkowałoby zwiększeniem ceny (konieczność wyprodukowania osobnego wzoru).
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: Jabol »

Mnie pudełko rozwaliło na łopatki. Nie chce przesadzic, ale sądze że spokojnie z 5-6 egzemplarzy Cytadeli by się wnim zmieściło.
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1188
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: veljarek »

moonman pisze:2. wydanie ma kartonową wkładkę i podobno w większości egzemplarzy przerwaną
Kurcze faktycznie moja też jest przerwaną. Myślałem, że jestem wybrańcem z przerwaną wyprawką.
Ja swoje karty postaci zalaminuję :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
bartusm
Posty: 66
Rejestracja: 14 gru 2008, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: bartusm »

Ja też mam przerwaną. Z tego co wiem to standard również w poprzednich wydaniach.

Ale nie ma co narzekać. Gra i tak jest świetna.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: draco »

westwood pisze:Co do pudełka - FFG ma pudełka w kilku tylko rozmiarach ze względów ekonomicznych (większe ilości) i pakują grę w najbardziej pasujące. Czyli w tym wypadku zmniejszenie pudełka skutkowałoby zwiększeniem ceny (konieczność wyprodukowania osobnego wzoru).
Angielska Cytadela jest w mniejszym pudełku a la Czerwony Listopad. Myślę, że problem tkwi w kosztach zaprojektowania nowego mniejszego pudełka. Poza tym gry w większych pudełkach lepiej się sprzedają i mogą mieć wyższą cenę.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: Blue »

Jabol pisze:Mnie pudełko rozwaliło na łopatki. Nie chce przesadzic, ale sądze że spokojnie z 5-6 egzemplarzy Cytadeli by się wnim zmieściło.
Hahaha ;), na pocieszenie:
http://images.boardgamegeek.com/images/pic393090_md.jpg
Albo nawet w RftG jest gorzej niż w cytadeli ;) bo nie ma bajeru w postaci sensownej wypraski, a karty latają jak głupie jak się ich do woreczka nie wrzuci.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: Geko »

Blue pisze: Albo nawet w RftG jest gorzej niż w cytadeli ;) bo nie ma bajeru w postaci sensownej wypraski, a karty latają jak głupie jak się ich do woreczka nie wrzuci.
A próbowałeś wsadzić dodatek do pudełka z podstawką? Wszystko się mieści. Gdyby były wypraski, to by tak się nie dało. Tak w ogóle to wypraski mogą być, ale jeśli mają sens. Po diabła mi wielgachne pudło w którym większość miejsca zajmuje powietrze, a mniejszość kilka wyprasek na każdą kartę i pioneczek. Już wolę małe, zgrabne pudełko bez wyprasek.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: Blue »

Heh, ja tam do żadnej gry nie mam dodatku(w tej chwili, ale jak nie kupuje jakoś zbiorowo razem z podstawką to też raczej nie wykładam na nie kasy), więc mnie ten problem akurat nie dotyczy ;]. Jestem zdania, że jak podstawka nie daje mi wystarczającego fanu to na pewno nie zainwestuje w dodatki[tak ostatnio alhambra została skreślona z liczby zakupów]. A jak daje to i tak zazwyczaj uznaje ze nie gram na tyle w podstawkę, żeby sobie dodatek zaserwować.
ceville
Posty: 187
Rejestracja: 22 sty 2013, 19:00
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: ceville »

Witam.
Mam pewne pytanie co do balansu gry. Gra na 3 osoby w tym przypadku.
Gracz będący królem wybiera sobie jako 1 kartę zabójce by wytypować króla do zabicia. Nie straci więc swojej pozycji i zawsze będzie pierwszy. Czy to nie jest za dobre? Nie dość, że ma pewność rozegrania dwóch postaci, on wziął zabójcę więc nikogo mu nie zlikwidują, to jeszcze odbiera całą turę komuś innemu. Ten ktoś raz tylko dobierze pieniądze i się wybuduje. Moim zdaniem to duża strata. A gracz będący królem nic praktycznie nie traci i tak co rundę.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: RunMan »

Jeśli wybraliśmy króla, ale zabójca nas wyeliminował, to pod koniec rundy i tak ujawniamy się z tym, że wybraliśmy króla i otrzymujemy żeton, a zarazem pierwszeństwo wyboru, pośmiertnie.
ceville
Posty: 187
Rejestracja: 22 sty 2013, 19:00
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: ceville »

RunMan pisze:Jeśli wybraliśmy króla, ale zabójca nas wyeliminował, to pod koniec rundy i tak ujawniamy się z tym, że wybraliśmy króla i otrzymujemy żeton, a zarazem pierwszeństwo wyboru, pośmiertnie.
Kurcze odpisujesz mi na dwóch wątkach na raz :D i drugie kurcze, ominąłem tą zasadę, a to wieleeeeeee zmienia. Wielkie dzięki! :)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: costi »

Geko pisze:
Blue pisze: Albo nawet w RftG jest gorzej niż w cytadeli ;) bo nie ma bajeru w postaci sensownej wypraski, a karty latają jak głupie jak się ich do woreczka nie wrzuci.
A próbowałeś wsadzić dodatek do pudełka z podstawką? Wszystko się mieści. Gdyby były wypraski, to by tak się nie dało. Tak w ogóle to wypraski mogą być, ale jeśli mają sens. Po diabła mi wielgachne pudło w którym większość miejsca zajmuje powietrze, a mniejszość kilka wyprasek na każdą kartę i pioneczek. Już wolę małe, zgrabne pudełko bez wyprasek.
A po co wsadzać dodatek do pudła od podstawki, skoro do pudełka po dodatku mieści się podstawka + pierwszy arc (3 dodatki), nawet w koszulkach? ;) Akurat RftG jest klasycznym przykładem "duże pudło przyciąga uwagę".
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4649
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1035 times
Been thanked: 1953 times

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: warlock »

CYTADELA - recenzja
Dla zainteresowanych, recka na moim blogu ;)
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: Zefireq »

W temacie drugiej edycji Cytadeli: nigdy z oryginalną Cytadelą do czynienia nie miałem, a nowa edycja kosztuje całkiem sporo jak na karciankę. I tu moje pytanie, czy bliżej tej grze do evergreen klasyka którego warto mieć w swojej kolekcji, czy raczej jest już leciwą grą i są inne gry które lepiej wykorzystują tę mechanikę?
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: KrzysiekL »

Zefireq pisze: 04 lis 2018, 08:25 W temacie drugiej edycji Cytadeli: nigdy z oryginalną Cytadelą do czynienia nie miałem, a nowa edycja kosztuje całkiem sporo jak na karciankę. I tu moje pytanie, czy bliżej tej grze do evergreen klasyka którego warto mieć w swojej kolekcji, czy raczej jest już leciwą grą i są inne gry które lepiej wykorzystują tę mechanikę?
Myślę, że warto mieć, ale cena jest mocno przesadzona. Oyczwiście, jak to w grach blefu bywa, ostatecznie wszystko zależy od graczy. Tutaj blef nie wymaga kłamania (jak np. w Wilkołakach czy Szeryfie z Nottingham), tylko raczej czystej dedukcji, więc gra podoba się też często osobom, które ogólnie blefu w grach nie cierpią. Nie jest też drużynowa i nie ma motywu zdrajcy, co w grach blefu też nie jest najczęstsze.

Oprócz tego jest to jedna z niewielu znanych mi gier blefu, które działają całkiem ok na dwie osoby.

W każdym razie w tej cenie nie brałbym na pewno, gdybym nie pograł wcześniej w starą edycję. A jeżeli dorwałbyś gdzieś starą wersję, to warto stweakować zasady na podobieństwo nowej -- choćby zmniejszyć liczbę miast, do której się gra.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: playerator »

Wyszukiwarka pokazuje 11 tematów ze słowem "Cytadela" w dziale "Gry planszowe i karciane - konkretne tytuły". Pechowo, żaden nie dotyczy najnowszego wydania z 2016 roku, zawierającego dodatek The Dark City.
To zapytam tutaj, może ktoś zajrzy :)

Grać można podobno nawet w 8 osób, ale na bgg ponad 60% osób odradza grę w takim gronie. Dla 7 graczy też nie jest dobrze, bo ponad 37% grających ma podobne zdanie. Gry nie znam, właśnie przymierzałem się do zakupu z myślą o 8 osobowym składzie... Poszukać czego innego?

Co przeszkadza w grze 7 i 8 osobowej?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1432 times
Been thanked: 1102 times

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: garg »

Z tego, co pamiętam, głównie dłuuuuuga rozgrywka :) . Niewarta gry tej ciężkości.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4498
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1358 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Cytadela - nowe wydanie

Post autor: Hardkor »

playerator pisze: 21 cze 2020, 23:03 Wyszukiwarka pokazuje 11 tematów ze słowem "Cytadela" w dziale "Gry planszowe i karciane - konkretne tytuły". Pechowo, żaden nie dotyczy najnowszego wydania z 2016 roku, zawierającego dodatek The Dark City.
To zapytam tutaj, może ktoś zajrzy :)

Grać można podobno nawet w 8 osób, ale na bgg ponad 60% osób odradza grę w takim gronie. Dla 7 graczy też nie jest dobrze, bo ponad 37% grających ma podobne zdanie. Gry nie znam, właśnie przymierzałem się do zakupu z myślą o 8 osobowym składzie... Poszukać czego innego?

Co przeszkadza w grze 7 i 8 osobowej?
Co pierwsze słyszę. Im więcej osób tym lepiej według mnie. Owszem przy 7 mamy większy downtime niż przy 4, ale też większą rywalizację
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ODPOWIEDZ