Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Wolver
Posty: 14
Rejestracja: 12 lut 2020, 15:27
Has thanked: 40 times
Been thanked: 1 time

Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: Wolver »

Cześć i czołem,

Jak w tytule szukam gry euro pierwszego kroku dla syna, lat 8. Dotychczas grywaliśmy sporo w King Domino, Jaipur, Patchwork, Wyprawę do El Dorado, Takenoko, Potwory w Tokio, Santorini, Sagrada, Azul, Arboretum i te ogarnia bardzo dobrze. Junior jest też zapalonym szachistą. Chciałem podsunąć mu pod nos jakieś leciutkie euro/worker placement, które ma szansę opanować, bo u mnie na stole lądują najczęściej gry w rodzaju GWT, Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa, Teotihuacan, Podwodne miasta, Marco Polo, Wiedźmia Skała, Pulsar 2849 itp. i mam makiaweliczny plan wciągnięcia go w gry tego typu, ale na powyższe jeszcze za wcześnie. Chodzi o uproszczone wersje wymienionych, które ma szansę ogarnąć, a które nie odstraszą od stołu grających z nim dorosłych. Jeżeli w grach będą używane kości lub karty to bardzo dobrze, bo lubi tego typu dodatki w grach.

Z góry dzięki za sprawdzone pomysły :)
LukaszLozz
Posty: 195
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 82 times
Been thanked: 78 times

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: LukaszLozz »

Hej,
Dobrym gateway’em jest Little Town. Na początek polecam bez kart celów. Zostanie generalnie z Wami na dłużej, dorośli tez w niej sporo odkrywają. W przyszłym roku powinno wyjść u nas rozszerzenie.
Z moim Młodym sprawdza się tez Everdell. Po kilku partiach potrafi już wygrać.
Jeszcze nie próbowałem, ale mam na liście Epokę Kamienia. Wyglada tez na niezły tytuł na początek.
azazelmo
Posty: 912
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 152 times
Been thanked: 288 times

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: azazelmo »

LukaszLozz pisze: 04 gru 2021, 18:14 ...
Jeszcze nie próbowałem, ale mam na liście Epokę Kamienia. Wyglada tez na niezły tytuł na początek.
Hej, Epoka jest super także dla starych. Zagraj przez BGA, to sobie sprawdzisz. Jest po polsku i zasady też są prosto opisane. Plus dobrze będzie mieć graczy ze swojej strefy czasowej, bo ciągle trafiam na Chińczyków.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 579
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 248 times
Been thanked: 300 times

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: andrzejstrzelba »

Może My Little Scythe ? Jest znowu dostępna.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1453 times

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: Mr_Fisq »

Może Arnak będzie krokiem w dobrą stronę? Atrakcyjny wizualnie, "przygodowy".

Z prostszych, ale mniej atrakcyjnych Lacerta wydała ostatnio małą Agricolę w wersji BigBox.
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
KMK
Posty: 12
Rejestracja: 09 cze 2014, 22:30
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: KMK »

Epoka kamienia idealnie się nadaje na początek kolejnego etapu - i ma kości ze skórzanym pojemnikiem na nie. Mój 8latek lubi też bardzo Santa Maria (również kości) oraz suche Zamki Burgundii (i znowu kości;)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: BOLLO »

LukaszLozz pisze: 04 gru 2021, 18:14 Hej,
Dobrym gateway’em jest Little Town. Na początek polecam bez kart celów. Zostanie generalnie z Wami na dłużej, dorośli tez w niej sporo odkrywają. W przyszłym roku powinno wyjść u nas rozszerzenie.
Z moim Młodym sprawdza się tez Everdell. Po kilku partiach potrafi już wygrać.
Jeszcze nie próbowałem, ale mam na liście Epokę Kamienia. Wyglada tez na niezły tytuł na początek.
Potwierdzam Little Town to bardzo dobra gra dla graczy w każdym wieku.
Ze swojej strony dodam jeszcze może nie do końca worker placement ale zdecydowanie Takenoko powinno się spodobać. Zarządzanie surowcami to tak naprwdę twoje pędy bambusa a workerzy to ogrodnik i panda. Trochę naciągam wiem ale u mnie się sprawdziło z dzieciakami.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 717 times

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: arturmarek »

Mój syn z podobnym doświadczeniem (Azul, Jaipur, Wsiąść do Pociągu, Onitama itp) nie bardzo ogarnia Epokę Kamienia. Nie ma problemu z zasadami, ale tam jednak trzeba sporo rzeczy kontrolować i rywalizacyjnie gra bardzo słabo. Paradoksalnie dużo lepiej siadło mu GWT, oczywiście też strategicznie nie jest najlepiej, ale tam łatwiej skipić się na konkretnej rzeczy.

Jak zawsze w takich miejscach zaproponuję Robinsona. Dzięki temu, że to kooperacja, to dorosły pilnuje całej obsługi, a dziecko gra.
Wolver
Posty: 14
Rejestracja: 12 lut 2020, 15:27
Has thanked: 40 times
Been thanked: 1 time

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: Wolver »

BOLLO pisze: 06 gru 2021, 10:48
LukaszLozz pisze: 04 gru 2021, 18:14 Hej,
Dobrym gateway’em jest Little Town. Na początek polecam bez kart celów. Zostanie generalnie z Wami na dłużej, dorośli tez w niej sporo odkrywają. W przyszłym roku powinno wyjść u nas rozszerzenie.
Z moim Młodym sprawdza się tez Everdell. Po kilku partiach potrafi już wygrać.
Jeszcze nie próbowałem, ale mam na liście Epokę Kamienia. Wyglada tez na niezły tytuł na początek.
Potwierdzam Little Town to bardzo dobra gra dla graczy w każdym wieku.
Ze swojej strony dodam jeszcze może nie do końca worker placement ale zdecydowanie Takenoko powinno się spodobać. Zarządzanie surowcami to tak naprwdę twoje pędy bambusa a workerzy to ogrodnik i panda. Trochę naciągam wiem ale u mnie się sprawdziło z dzieciakami.
Ok, zatem zerknę na bank na Little Town i Epokę, wygląda obiecująco jako first step. Takenoko mamy zgrane do bólu, zwłaszcza mojego ;)
Arnaka miałem na radarze, ale wydawało mi się, że trochę za grubo. Przyjrzę się w każdym razie jeszcze raz zatem. Dzięki za podpowiedzi, śmiało wrzucajcie dalej :)
Salbertone
Posty: 5
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:48
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: Salbertone »

Honga, albo Epoka kamienia. Obie się nadadzą.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: BOLLO »

No i dla łebka polecam wszelkiego rodzaju gry cooperacyjne (nie wiem czy jakieś workerplacementy cooperacyjne istnieją) w których tata z synem walczy by uratować świat. To naprawdę pomaga nawet podczas relacji. Ja grywałem w Zombicide ale ostatnio mój syn podupadł na graniu.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 717 times

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: arturmarek »

BOLLO pisze: 06 gru 2021, 11:58 (nie wiem czy jakieś workerplacementy cooperacyjne istnieją)
Robinson :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: BOLLO »

arturmarek pisze: 06 gru 2021, 12:21
BOLLO pisze: 06 gru 2021, 11:58 (nie wiem czy jakieś workerplacementy cooperacyjne istnieją)
Robinson :)
No w sumie racja ....ale z 8latkiem Robinson to nie najlepszy pomysł bo to i tak chyba byłby bardziej samograj bo jak grałem z moim łepkiem to głównie jego akcje to:
"tatek ja idę robić nóż"
"to ja pójdę polować" po mimo tego że mieliśmy bananów w brud
"tatek biorę psiora i idę explorować" chociaż nic już odkrywać nie potrzeba

Fajne jest to że syn wybierał typowo męskie zajęcia no ale...

a potem pretensje....że i tak sam gram.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 717 times

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: arturmarek »

BOLLO pisze: 06 gru 2021, 13:29
arturmarek pisze: 06 gru 2021, 12:21
BOLLO pisze: 06 gru 2021, 11:58 (nie wiem czy jakieś workerplacementy cooperacyjne istnieją)
Robinson :)
No w sumie racja ....ale z 8latkiem Robinson to nie najlepszy pomysł bo to i tak chyba byłby bardziej samograj bo jak grałem z moim łepkiem to głównie jego akcje to:
"tatek ja idę robić nóż"
"to ja pójdę polować" po mimo tego że mieliśmy bananów w brud
"tatek biorę psiora i idę explorować" chociaż nic już odkrywać nie potrzeba

Fajne jest to że syn wybierał typowo męskie zajęcia no ale...

a potem pretensje....że i tak sam gram.
To miałem podobnie, ale się nie wp****alałem specjalnie i dostawaliśmy wciry raz za razem. Po grze mu mówiłem, że może jakbyśmy to czy tamto to byśmy wygrali no i tak po 20 rozgrywkach doszliśmy do trzeciego scenariusza. Młody był mimo wszystko zachwycony... A wspomnienie jak upolował tygrysa gołymi rękami: bezcenne. Co prawda umarł z zimna kolejnej nocy, ale paradoksalnie mimo śmierci, wspomnienia zostają.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: BOLLO »

A wspomnienie jak upolował tygrysa gołymi rękami: bezcenne. Co prawda umarł z zimna kolejnej nocy, ale paradoksalnie mimo śmierci, wspomnienia
zostają.


Padłem. :mrgreen:
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 340
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: esubotowicz »

+ dla Robinsona.
Nie spodziewajmy się po osmiolatku równego rywala w zaawansowanej grze optymalizacyjnej. Ale aby wejść stopniowo w trudniejsze tytuły wg mnie nadaje się świetnie.
W takiej rozgrywce mozemy sobie dać trochę fory - np. wziąć zarówno psa jak i Pietaszka, albo dodatkowe przedmioty startowe. A może jedno i drugie - bo wiemy, ze dziecko właśnie pójdzie zwiedzać gdy trzeba budować itp., ale trzeba mu na to pozwolić. Co ważne - będzie klimat, przygoda i jest szansa na złapanie bakcyla 🙂
Ewa
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: krzyss »

+1 Epoka Kamienia
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 183
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: Giermek »

My gramy ostatnio w Bliżej i Dalej - w moim odczuciu typowe euro, ale dzięki historii dodaje fajnego klimatu i namiastkę przygody, żeby chciało się dziecku grać. No i to się z naszą córką sprawdza - czasem przegrywa z kretesem, czasem posłucha naszych podpowiedzi i lepiej jej pójdzie, a czasem całkiem dobrze sobie radzi, dobrze rzuci kostką na przygodzie i wygrywa z nami :)
potwordoszafy
Posty: 22
Rejestracja: 16 lis 2019, 22:00
Been thanked: 2 times

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: potwordoszafy »

Zdecydowanie Epoka Kamienia. Mój 8latek uwielbia tą grę.

Teraz zdecydowałem się na krok do przodu i Zaginioną wyspę Arnak.
cappuccinko
Posty: 25
Rejestracja: 05 lut 2020, 09:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: cappuccinko »

Ilos - szybki, śliczny, prosty, trochę losowy (mogą nie podejść karty), kafelkowy worker placement. Mojemu 9-latkowi bardzo podszedł. Na forum pewnie coś znajdziesz w dobrej cenie i w folii.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Krok w stronę euro/worker placement dla 8 latka

Post autor: szutek »

Z mojej strony głos na Robinsona. Regularnie grywam z ogranymi 7 i 5-latkiem. Dzieciaki są mega podekscytowane, gra tworzy emocjonujące dla nich historie w stylu opisanym powyżej. Trzeba pamiętać tylko by odpalać krótsze scenariusze (6-8 rund), bo wiadomo że dzieciaki 3h nad planszą nie usiedzą
ODPOWIEDZ