Dixit (Jean-Louis Roubira)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Dixit

Post autor: Aba »

Ja nie grałem w Once ale dwóch znajomych z klubu ma podzielone zdanie co do tych gier.
Jeden stawia na Dixita a jeden na Once.

Mam nadzieję że pomogłem :D
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: folko »

Monev pisze:Widze, ze Dixit chyba jest nieco podobny do Once Upon A Time. Co wiec lepiej wybrac jak sie nie ma zadnej z tych gier?
To są różne gry... chociaż coś je łączy... to że obie działają na wyobraźnię ;-)
Najlepiej wybrać obie, ja tak zrobiłem ;-)
Awatar użytkownika
monga
Posty: 373
Rejestracja: 27 wrz 2005, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dixit

Post autor: monga »

Ja w Once niestety też nie grałam, ale Dixit jestem zachwycona :) Grałam 3 razy na Pionku i uważam, że to świetna gra. Chociaż cena faktycznie wygórowana ...
Awatar użytkownika
Zero
Posty: 103
Rejestracja: 28 cze 2008, 23:54
Lokalizacja: Kraków

Re: Dixit

Post autor: Zero »

Świetna pozycja!
Mi osobiście kojarzy się nieco z Barbarossą. Trzeba stworzyć coś (w Dixit zdanie , w Barbarossie model), co nie jest ani zbyt oczywiste ani zbyt abstrakcyjne. Jednakże w przebiegu rozgrywki gry całkowicie różne. Obie są dla mnie wyjątkowe, choć więcej radości czerpię z Barbarossy.
Nie mniej Dixit "kręci" każdego z moich znajomych i nie ulega wątpliwości, że jest to kolejny fenomen w mojej kolekcji. :)
Awatar użytkownika
kruck
Posty: 239
Rejestracja: 29 sie 2005, 01:52
Lokalizacja: Lochy
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: kruck »

Zapoznałem się, mniej więcej, z zadami "Dixit", ale nurtuje mnie jedno: co konkretnie ma mówić Narrator, opisując kartę? Czy ma to być jedno słowo, parę słów, zdanie, czy ze zdań złożona, krótka opowieść? I drugie pytanie, chyb ważniejsze, jakie gra narzuca zasady odnośnie tego, co można mówić? W sensie, że trzymając w ręce kartę, na której kot maluje rybę mogę przecież powiedzieć "Kot maluje rybę" i każdy zgadnie, o którą kartę chodzi. No bo skoro jestem Narratorem i chciałbym wygrać grę, to chcę, aby ludzie bezbłędnie zgadywali moją kartę. Więc zbytnie abstrakcje nie mają sensu - ja nie mam utrudniać, tylko ułatwiać zgadywanie! Jak to jest w samej grze?
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Dixit

Post autor: Smerf Maruda »

kruck pisze:Zapoznałem się, mniej więcej, z zadami "Dixit", ale nurtuje mnie jedno: co konkretnie ma mówić Narrator, opisując kartę? Czy ma to być jedno słowo, parę słów, zdanie, czy ze zdań złożona, krótka opowieść? I drugie pytanie, chyb ważniejsze, jakie gra narzuca zasady odnośnie tego, co można mówić? W sensie, że trzymając w ręce kartę, na której kot maluje rybę mogę przecież powiedzieć "Kot maluje rybę" i każdy zgadnie, o którą kartę chodzi. No bo skoro jestem Narratorem i chciałbym wygrać grę, to chcę, aby ludzie bezbłędnie zgadywali moją kartę. Więc zbytnie abstrakcje nie mają sensu - ja nie mam utrudniać, tylko ułatwiać zgadywanie! Jak to jest w samej grze?
Narrator mówi maksymalnie jedno zdanie - dowolnie długie.

Odnośnie dosłowności opisu: jeśli wszyscy pozostali gracze poprawnie odgadną, która karta była Twoja, dostajesz - OIDP - -3 punkty. Tak więc bardzo precyzyjne opisy nie są w cenie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: mst »

Jeśli wszyscy odgadną kartę narratora to wszyscy oprócz narratora dostaną punkty podobnie jak w sytuacji kiedy nikt karty narratora nie odgadnie czyli trzeba starać się podać taki opis żeby odgadnięcie nie było ani zbyt łatwe ani zbyt trudne. Co do tego jak można opisać kartę to wszystko zależy od graczy - może to być jedno słowo, jedno zdanie, tytuł filmu czy piosenki, a nawet odegranie pantomimy. :)
Ostatnio zmieniony 30 cze 2009, 16:08 przez mst, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dixit

Post autor: ja_n »

Myślę, że nie ma najmniejszego sensu narzucać żadnych ograniczeń. Narrator robi to co uważa za odpowiednie, może mówić, śpiewać, tańczyć, może zrobić minę. To co chce.

Dzięki systemowi punktacjij dla Narratora najlepiej jest jeśli jedna i tylko jedna osoba zgadnie jego kartę. Jeśli zgadną wszyscy - katastrofa. Jeśli nikt nie zgadnie - też katastrofa. Jeśli zgadnie wielu, ale nie wszyscy - ok, nie jest źle, ale mogło by być lepiej. To tak naprawdę ogranicza Narratora, a nie zasady.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Dixit

Post autor: Don Simon »

kruck pisze:Zapoznałem się, mniej więcej, z zadami "Dixit", ale nurtuje mnie jedno: co konkretnie ma mówić Narrator, opisując kartę? Czy ma to być jedno słowo, parę słów, zdanie, czy ze zdań złożona, krótka opowieść? I drugie pytanie, chyb ważniejsze, jakie gra narzuca zasady odnośnie tego, co można mówić? W sensie, że trzymając w ręce kartę, na której kot maluje rybę mogę przecież powiedzieć "Kot maluje rybę" i każdy zgadnie, o którą kartę chodzi. No bo skoro jestem Narratorem i chciałbym wygrać grę, to chcę, aby ludzie bezbłędnie zgadywali moją kartę. Więc zbytnie abstrakcje nie mają sensu - ja nie mam utrudniać, tylko ułatwiać zgadywanie! Jak to jest w samej grze?
Jesli wszyscy zgadna karte Narrator dostaje 0 punktow, a reszta po 2. Czyli mowienie zbytnich oczywistosci jest bez sensu.
A co mowic? To zalezy od graczy... :D
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: Maras »

Zapraszam na mój ostani podcast - w roli głównej występuje właśnie Dixit.
Wg mnie i graczy z którymi grałem nie ma ograniczeń. Może to być jedno słowo czy slogan fraza, całe zdanie. Jeżeli na początku wszyscy ustalają, że ma to mają być co najmniej dwa słowa, ustalają tematykę np. - film wtedy gra jest bardziej ciekawsza. Więcej śmiechu i zabawy
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: Perpetka »

Czy to nie jest tak, że Dixit sprawdza się tylko raz, góra kilka razy? A potem w tym samym gronie ludzie mają już obcykane skojarzenia, gesty? Tak jak w kalambury nie da się zbyt często grać w jednym gronie...
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dixit

Post autor: kmiernik »

Dzięki punktacji, która wymusza wymyślanie czegoś w odpowiednim stopniu nieoczywistego, "obcykane" skojarzenia kończą się oczywiście zerem punktów, bo wszyscy je już znają. Za każdym razem trzeba wymyślać coś nowego. W Kalamburach takiego mechanizmu nie ma.

Dodatkowo istnieje ogromna liczba możliwości ograniczeń tematyki czy sposobu przekazywania wprowadzanych przez graczy np. tylko skojarzenia filmowe, muzyczne, książkowe, pokazywane tylko gestami, itd. Każdy pomysł wprowadza nowe skojarzenia i nową zabawę. Myślę, że gra tak szybko się nie nudzi.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: Veridiana »

Mam podobne obiekcje do Perpetki. ale nie chodzi o grono tylko o mnie samą. grałam tylko 2x, ale już za drugim razem gdy dostałam karty, jakie miałam też podczas pierwszej rozgrywki trudno mi było popatrzeć na nie inaczej niż wtedy. co prawda towarzycho było zupełnie inne, ale mierziło mnie, że TĘ kartę już znam i ona mi sie kojarzy z TYM. gdy potasowaliśmy stos kart zużytych i kilka kart znowu do mnie wróciło to uznałam, że jeszcze kilka razy a mi się opatrzą dokumentnie. poza tym, że są brzydkie heh.
To nie kwestia zatem współgraczy i zasad tylko męczącej wtórności skojarzeń i prób pokonania własnych naturalnych instynktów. za 15 razem to będzie naprawdę orka na ugorze aby wymyśleć coś nowego.
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Dixit

Post autor: Aba »

Nie chce nikogo obrażać :* ale chyba macie lekko ograniczoną wyobraźnię bo mi się zdarzyło już opisać kartę na 3 różne sposoby.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: Veridiana »

Oczywiście, że można i na sto sposobów. tylko każdy następny będzie coraz bardziej wymęczony, gra z lekkiej przerodzi się w katorżniczą, a podstawową myślą będzie "no nie, znowu ta karta...".
Tak przynajmniej mi się wydaje, bo symptomy zauważyłam już teraz.
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Dixit

Post autor: Aba »

A ja odbieram to bardziej jako wyzwanie dla wyobraźni i umysłu w tej super lekkiej grze.
Poza tym zawsze masz jeszcze 5 kart na ręce innych.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: folko »

Veridiana pisze:Oczywiście, że można i na sto sposobów. tylko każdy następny będzie coraz bardziej wymęczony, gra z lekkiej przerodzi się w katorżniczą, a podstawową myślą będzie "no nie, znowu ta karta...".
Tak przynajmniej mi się wydaje, bo symptomy zauważyłam już teraz.
Bo masz słabą wyobraźnię ;p
Ja za każdym razem mam zabawę z wymyślaniem nowego opisu do tej samej karty... i pomysłów mi na razie nie brakuje ;-)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: Veridiana »

myślcie sobie co chcecie. ja wiem, że w momencie, gdy karty są sercem tej gry to gdy po raz trzeci dostałam tą samą to zdziebko mnie coś zakłuło...
ale niech będzie, że to ten brak wyboraźni tak boli :wink: whatever

żeby nie było - grało mi się przyjemnie.
Awatar użytkownika
Catelyn
Posty: 47
Rejestracja: 21 sty 2006, 14:05

Re: Dixit

Post autor: Catelyn »

Link do recenzji gry Dixit w serwisie Gildia.pl: http://www.planszowki.gildia.pl/news/20 ... t_recenzja
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Dixit

Post autor: Aba »

Dodając coś do recenzji od siebie to :P "ogromnym" minusem są przewracające się króliczki :P.
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Re: Dixit

Post autor: Yatzek »

Mały test - w moim gronie na 5 osob zgadla 1 (na szczęście/niestety (?) żony potrafią przejrzeć nasze myśli)
Choć wydawało mi się zbyt oczywiste...

Hasło brzmi "Książka - Pielgrzym" :) który obrazek miałem na myśli?

Obrazek

Proszę podajcie swoje typy :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: kwiatosz »

Ja bym strzelał, że chodzi o środkowy na dole - pierścień na włosach (no bo cholera wie co to :P ) to prawie jak pierścień u Froda na szyi, a on na pagórek pielgrzymował :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Dixit

Post autor: Odi »

Prawy dolny 8)
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Dixit

Post autor: draco »

Aba pisze:Dodając coś do recenzji od siebie to :P "ogromnym" minusem są przewracające się króliczki :P.
Połóż je na torze punktacji, to się nie będą przewracać. :) Tak się gra wygodniej.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Dixit

Post autor: Furan »

kwiatosz pisze:Ja bym strzelał, że chodzi o środkowy na dole
Nie. To klasyczny rotaksan. :)

Lewy dolny.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
ODPOWIEDZ