Nakładka na stół

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Zwolay
Posty: 92
Rejestracja: 25 mar 2023, 10:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times

Nakładka na stół

Post autor: Zwolay »

Witam-mój stól jest trochę za mały dla planszówkowych gabarytowych wielkoludów typu Frostpunk itp -wymyśliłem że zamówię sobie "tymczasowy blat" który położę na stół i tym samym zwiększę na czas rozgrywki jego powierzchnię-po skończonej grze ten blat włożę gdzieś za szafę i już.Z czego powinno to być zrobione żeby było lekkie, sztywne i tanie? Decha i produkty deskopodobne odpadają-może jakaś płyta PCV? Ten blat chciałbym w wymiarach mniej więcej 180 na 85 cm-dzięki za porady!
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 206
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 238 times
Been thanked: 91 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: Elo »

Ja sobie zrobiłem coś takiego o czym piszesz, ale mój jest bardzo ciężki bo na płycie pilśniowej. viewtopic.php?p=1031322#p1031322
Polecam zrobić na zawiasach, po złożeniu zajmuje jeszcze mniej miejsca.
Zwolay
Posty: 92
Rejestracja: 25 mar 2023, 10:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: Zwolay »

Super- bardzo dziękuję!
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 585
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 251 times
Been thanked: 308 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: andrzejstrzelba »

Elo pisze: 21 maja 2023, 21:53 Ja sobie zrobiłem coś takiego o czym piszesz, ale mój jest bardzo ciężki bo na płycie pilśniowej. viewtopic.php?p=1031322#p1031322
Polecam zrobić na zawiasach, po złożeniu zajmuje jeszcze mniej miejsca.
Twój materiał to raczej płyta wiórowa. Płyta pilśniowa dostępna w sklepie typu OBI, Castorama będzie się nazywała płyta HDF. Ma 3 mm grubości, jest tania, lekka, giętka i nie nadaje się na nakładkę blatu stołu.
Piszę tylko żeby ktoś kto się zupełnie nie zna nie kupił w ciemno płyty HDF, bo raczej nie będzie mu potrzebna na blat stołu.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 206
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 238 times
Been thanked: 91 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: Elo »

Możliwe, dzięki za sprostowanie.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 977
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 140 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: Koshiash »

andrzejstrzelba pisze: Ma 3 mm grubości, jest tania, lekka, giętka i nie nadaje się na nakładkę blatu stołu.
Ojtamojtam, Ikea wielokrotnie udowodniła, że płyta pilśniowa i karton to idealne materiały do produkcji mebli :mrgreen:

Ps. A w temacie: to stosunkowo drogi wariant, ale sklejka jest materiałem stanowiącym pewien kompromis pomiędzy wagą a sztywnością.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 585
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 251 times
Been thanked: 308 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: andrzejstrzelba »

Najlepsza byłaby płyta MDF, ale pewnie najdroższa i ciężka. Natomiast jest idealnie gładka i twarda.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 206
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 238 times
Been thanked: 91 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: Elo »

Czasem jak sobie myślę nad wersją 2.0 mojego stołu to kombinuję z jakąś cienką sklejką, pleksą lub aluminiową płytą i usztywnieniem ze styropianu czy czego podobnego pomiędzy.
Maniake
Posty: 77
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:56
Lokalizacja: Zgorzelec
Has thanked: 1 time

Re: Nakładka na stół

Post autor: Maniake »

Witam,
Nie dokonca wiem gdzie mogę zadać to pytanie, dlatego piszę tutaj. Sam zabieram się za zrobienie stołu do gier planszowych. W internecie znalazłem ciekawe profile montażowe aluminiowe o gr. 2cm i chciałbym je wykorzystać do swojego projektu. Planuję budowe stołu o wymiarach 120x60cm, i teraz zastanawiam się jaka jest najbardziej optymalna głębokość stołu. Gram głównie z żoną w euro gry, czasami ląduje jak przyjdą znajomi coś w stylu Nemesis lub Lord of Hellas. Dlatego nie wiem czy te 2cm grubości profilu nie będzie za mało.
wisniax
Posty: 150
Rejestracja: 02 gru 2019, 18:21
Has thanked: 28 times
Been thanked: 15 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: wisniax »

Jak robisz stół sam to zrób tak jak Ci pasuje ;) W profesjonalnych stołach to średnio 10cm, co w większości przypadków w zupełności wystarcza. Dla mnie 2cm to byłoby za mało szczególnie jeśli mowa o pełnowymiarowym stole.
Tu masz np. projekt stołu mobilnego gdzie głębokość to niecałe 4 cm i w sumie wg mnie to jest minimum.

https://www.kickstarter.com/projects/at ... e%20tables
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8918
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2817 times
Been thanked: 2496 times
Kontakt:

Re: Nakładka na stół

Post autor: Curiosity »

Maniake pisze: 26 wrz 2023, 20:21 Planuję budowe stołu o wymiarach 120x60cm
Nie za mały? Na Nemesis to już w ogóle będzie bieda, na Lords of Hellas po prostu nie starczy Ci miejsca.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Maniake
Posty: 77
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:56
Lokalizacja: Zgorzelec
Has thanked: 1 time

Re: Nakładka na stół

Post autor: Maniake »

Curiosity pisze: 05 paź 2023, 20:20
Maniake pisze: 26 wrz 2023, 20:21 Planuję budowe stołu o wymiarach 120x60cm
Nie za mały? Na Nemesis to już w ogóle będzie bieda, na Lords of Hellas po prostu nie starczy Ci miejsca.
Będzie to mój pierwszy tego typu projekt i raczej traktuje to jako wersje beta. Tu gdzie teraz mieszkam ogranicza mnie przestrzeń, dzieci i warsztat, stąd pomysł na stół do gier prosty, nie wymagający dużego nakładu i miejsca. Co do rozmiaru to z tego co znalazłem plansza do LoH ma wymiary 84x56cm, tak samo jak do Nemesis. Dodatkowo do stołu planuje dorobić stojaki na planszetki i tego typu rzeczy. Jak wyjdzie ostatecznie okaże się niebawem, puki co trzeba poprawić projekt ;)
inny_89
Posty: 177
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 251 times
Been thanked: 94 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: inny_89 »

No to może się pochwalę moim odkryciem z niedzieli.

Jak graliśmy w niedziele w Twilight Imperium to odkryliśmy tani patent na super ekstra nakładkę na stół do grania w planszówki.

Graliśmy w szkole.
Na miejscu zdjęliśmy ze ściany tablicę białą suchościeralną i się okazuje, ze jak się ją odwróci plecami do góry to w niej jest od razu miejsce na wygodne ustawianie kart 🙂

Także można mieć fajna tablicę: np. dla dzieciaków do bazgrania markerami
a jak trzeba grać to sobie zdejmujesz i masz mega wygodną nakłądkę na stoł.

taka tablica ma wymiary np. 200 cm x 100 cm i znalazłem w necie na szybko za 240 PLN. Może da się taniej.

Są różne rozmiary tego na bank mniejsze. W sumie nie wiem czy większe.

Polecam.


Obrazek
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
majami
Posty: 24
Rejestracja: 17 mar 2023, 17:01
Has thanked: 14 times
Been thanked: 8 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: majami »

Spoiler:
A jak taką tablicę położysz na stół, to przypadkiem nie wygina się ona na bokach? Wydaje mi się, że pod nią i tak musi być w miarę duży stół, ale może jednak są sztywniejsze niż myślę :)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1195
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 29 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: veljarek »

Może tanią opcją byłyby panele podłogowe dobrze zczepione i z jakąś ramką z deseczek, które byłaby czymś w rodzaju stelarza i trzymałby konstrukcje. Takie panele są bardzo sztywne gdy się kupi np 10-12 mm grubości.
Tak tylko rzucam pomysł bo też chciałbym powiększyć stół.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Wito662
Posty: 4
Rejestracja: 16 lip 2024, 18:48
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: Wito662 »

Zainspirowany tematem i postami kolegów wyżej, postanowiłem sam zrobić nakładkę, poniżej efekt, już mam pomysł by ją usprawnić napewno zrobię niedługo drugą wersję :)
Dwie płyty MDF 100x70x6 obawiałem się że będzie za cienka ale po złożeniu całości jest git, 6sz łaty 5x3 i 6szt 7x3 by zrobić mały rant gdzie pójdą ledy :D waga 15kg więc bardzo spoko, boczne zamki pomogły przy stabilizacji.

Długo zastanawiałem się nad podkładem, welur, zamsz, filc aż trafiłem w action za 12zl! :D koc z polaru, jest idealny na wymiary i mięciutki karty fajnie się ściąga.

Koszt płyt za dwie 79zl allegro
Łaty 130zl w Brico (napewno dorwał by gdzieś taniej ale nie chciało mi się szukać)
Podkład 12zl action :D
No i bejca 30zl
Klej w sprayu 25zl

Przydało by się tylko teraz zrobić planszeterki do kolekcji, choć zastanawiałem się czy nie najlepszym sposobem było by wycięcie po długości całej ramy 2x pasy po 5mm grubości pod kątem by układać karty.

Obrazek

młoda uczy się figurki segregować, będzie przygotowywać gry :D

Obrazek

Obrazek


Edit: cyk frez na karty, wyszło elegancko :D
Obrazek
ODPOWIEDZ