różnice między Dune: War for Arrakis a Star Wars Rebelia

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 108
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

różnice między Dune: War for Arrakis a Star Wars Rebelia

Post autor: spongePepp »

Czy mógłby ktoś mi opisać mi różnice między tą grą, a Star Wars Rebelią i dlaczego warto mieć obydwie w kolekcji? Muszę sobie to jakoś uargumentować w głowie :lol: bo pierwsze co przychodzi do głowy to: "po co mi kolejna duża gra 1vs1, skoro i tak rzadko jest okazja, żeby trafiała na stół".
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 108
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: różnice między Dune: War for Arrakis a Star Wars Rebelia

Post autor: spongePepp »

Wiem tyle, że gra może być krótsza, trochę mniej złożona i podobno pozwalać sensowniej grać na 4 osoby
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3382
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: różnice między Dune: War for Arrakis a Star Wars Rebelia

Post autor: psia.kostka »

Mysle, ze powinienes najpierw kupic Wojne o Pierscien, jak kazdy inny posiadacz Rebelii :mrgreen: , a potem ewentualnie martwic sie, czy Diuna to juz zbyt podobne do WoP. Ale wielu powie, ze nie, bo chocby figuresy robia inne wrazenie.

Ale jesli martwisz sie, ze bedziesz miec za duzo gier, to ja Tobie nie pomoge. Ja te gry kupuje zamiast funky popów, jako sentymentalna podroz/pamiatke z ulubionych swiatow. Tez poniekad chyba taki byl zamysl, aby byl to hold na planszy. Akurat Diuna Herberta jak dotad mnie ominela, a sama gra jest od CMON, wiec dosc "miniature heavy" w porownaniu do pozostalej dwojki. Tam raczej male pipki ;)

Mysle, ze troche wczesnie na takie pytanie, bo malo kto jeszcze odfoliowal swoje gigaczerwie w PL.
fenrir86
Posty: 29
Rejestracja: 26 cze 2015, 14:10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: różnice między Dune: War for Arrakis a Star Wars Rebelia

Post autor: fenrir86 »

po pierwszej grze w Dune i wielu w Rebelie:
Podobieństwa:
Asymetryczność
epickość
postacie i wydarzenia ze swiata
ogromne plansze
bardzo podobne walki ( rzucasz koscmi tarcze ,ataki, umiejętności specjalne)


Różnice:
Mechanika: w Rebeli planujesz akcje na poczatku rundy, gdzie w Diunie rzucasz kościami i zależnie od wyniku możesz wykonać określone akcje( masz również karty w ręce i możesz kości wykorzystać do ich zagrania)
Produkcja wojsk i ich ulepszanie jest praktycznie natychmiastowa
Atrydzi co runde mają inne zadanie

jak dla mnie 2 całkowicie różne gry, chyba sprzedam Rebelie bo rzadko też u nas ląduje na stół( za długa).
Awatar użytkownika
DaaV
Posty: 234
Rejestracja: 21 cze 2021, 15:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 35 times
Been thanked: 36 times

Re: różnice między Dune: War for Arrakis a Star Wars Rebelia

Post autor: DaaV »

Też jestem teraz w tym dylemacie, Rebelia to moje personalne TOP 1 (fan SW, uwielbiam strategię) i od dłuższego czasu zerkam nieśmiało na WoP i teraz na Dune: WfA. Jako, że tytuły też nie tanie, a granie w długie 1vs1 gry nie jest tak popularne, trzeba trochę to limitować. Polecam wpierw spróbować zagrać gdzieś u kogoś (z grupy na Facebook'u czy u znajomych). JA tak planuję się zapoznać z obiema jak będzie okazja i potem najwyżej podjąć tą decyzję już z subiektywnej opinii po grze. :wink:
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: różnice między Dune: War for Arrakis a Star Wars Rebelia

Post autor: raj »

fenrir86 pisze: 28 sty 2024, 18:14 Podobieństwa:
postacie i wydarzenia ze swiata
Absolutnie nie, postacie i wydarzenia to jest to co różni obie gry.

Pomijając kwestie mechaniczne obu gier, podstawową ich różnicą jest to, że Diuna jest grą strategiczną, zaś SWR jest grą przygodowo-strategiczną.
W SWR postacie są dużo bardziej charakterystyczne, ze indywidualnymi cechami, wykonują misje, mogą wchodzić w interakcje z innymi postaciami, wspierać/blokować wykonywanie misji przez inne postacie, mogą walczyć ze sobą.
W Diunie to po prostu nazwani liderzy wojsk (nie mogą działać samotnie), którzy dają dodatkowy bonus oddziałom w bitwie i maja jakąś specjalną zdolność bustującą standardowe akcje. Niektóre wydarzenia lub karty zadań wprost wskazują konkretnych liderów, ale nadal nie ma tam rysu przygodowego, tylko strategiczny.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
ODPOWIEDZ