Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kaczkobrzuch:)
Posty: 30
Rejestracja: 31 lip 2009, 00:12

Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: kaczkobrzuch:) »

Witam :)

Od razu zaznaczam że grami planszowymi interesuję się od niedawana. Mam co prawda osadników z catanu oraz grę karcianą Troja ale na planszówkach co tu dużo ukrywać za bardzo się nie znam.

Poszukuję jakiejś bardziej rozbudowanej gry. Chciałbym żeby gra nie znudziła się po kilku rozgrywkach i była bardziej rozbudowana niż np. osadnicy z catanu. Czas gry też mógłby być dłuższy. Nie musi być tak długi jak w przypadku Twilight Imperium :). Tak od 2,3 godzin do max 6 bo przeważnie tyle jest czasu jak się spotyka z kimś po pracy/zajęciach/szkole. Oczywiście pierwsze zaznajomienie z grą może być dłuższe. W osadnikach podobało mi się to że jest rozbudowa "osady" ale kiedy robi się ciekawie gra się nagle kończy bo ktoś zdobywa 10pkt. Dobrze by było aby gra trzymała w napięciu cały czas. Boję się tego że kupię jakąś drogą grę i potem okaże się że nie jest w ogóle emocjonująca. Dlatego wolę potłumaczyć komuś dłużej bardziej skomplikowaną grę, im więcej rzeczy trzeba uwzględnić tym więcej się dzieje i większa radocha z gry :D.

Będę grał razem z rodziną ( jednak proszę się nie sugerować wiekiem, łatwiej mi przekonać rodziców do gry niż rodzeństwo ;) )jak i z kolegami. Wczoraj z racji tego że miałem akurat wolny dzień przeglądałem internet zawzięcie z nadzieją że uda mi się coś wybrać. Czytałem recenzje, komentarze. Przeglądałem poradniki tu na forum i im więcej czytałem tym większy mętlik w głowie mi się robił. Co chwila wpadała mi w oko jakaś nowa gra. Na liście gier godnych uwagi miałem około 50 pozycji :D ale udało mi się ją trochę zmniejszyć.

Nie ma znaczenia czy będzie to gra planszowa czy karciana. Tu od razu pytanie czy do gry Blue Moon są jakieś dodatki tak aby grało się w 4 osoby?

Z różnych względów listę ograniczyłem do tych tytułów:

1 StarCraft: The Board Game
2 Agricola
3 Through the Ages
4 Age of Empires III
5 Descent: Journeys in the Dark
6 Dominion
7 Caylus
8 Race for the Galaxy + ewentualnie dodatki
9 Imperial
10 Dungeoneer - niby fajna i tania + sporo dodatków ale czytałem że ma też trochę niedociągnięć, po prostu skrajne opinie - moglibyście polecić jakąś inną grę karcianą w klimacie fantasy że tak powiem na 8/10 :) ?
11 Anima Shadow of Omega + ewentualnie dodatek
...może dodatki do osadników? (ale wolałbym raczej jakąś nową grę )
lub coś innego

Na grę planuję wydać max. około 300zł ( na początku było mniej ale postanowiłem że wolę wydać raz więcej niż kupować tańsze gierki na jeden raz )

Najbardziej chciałbym Descenta :D ale mogę mieć problemy z namówieniem rodzinki dlatego mój typ to jak na razie Agricola + Dungeoneer/Anima , zmieszczę się w 300zł, będzie Agricola - rozbudowana o tematyce takiej że w rodzinie pograją + Dungeonner dla mnie ;)
Tylko tutaj pojawia się problem czy nie lepiej kupić Animy? :(
Jeśli Dungeoneer to które dodatki najlepiej do niego dokupić, powiedzmy 2-3.

Chciałbym poznać jeszcze waszą opinię i liczę na pomoc w wyborze

Pozdrawiam i przepraszam za chaotyczny tekst.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: melee »

To mocno zależy od tego, jak wyobrażasz sobie swój kolejny zakup. Czy gra ma mieć spory element "epickości", jak Descent, Starcraft? Czy też raczej gracze mają siedzieć przy strategii, gdzie większość frajdy to układanie planów w głowie (od bardziej ascetycznego Caylusa po AOEIII z dużą ilością figurek)? Przygodowy Dungoneer? Czy karciane hity TtA, Dominion, RftG. Wszystkie (no może poza Dungoneerem) te gry są bardzo dobre w swojej klasie, nie słyszałem tylko o Animie. Wybierz, te gdzie czujesz że spodoba Ci się klimat, rodzaj gry. Raczej TtA, RftG i Imperiala nie poleciłbym na drugą grę w życiu.

Blue Moon chyba pomyliłeś z Blue Moon City. Ten pierwszy to karcianka wyłącznie na 2 osoby. Drugi jest rzekomo bardzo dobry na 4 osoby, ja nie lubię ;)
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: Sandman »

Praktycznie wszystkie gry, które wymieniłeś są dobre, ale kompletnie różne, spróbuj bardziej sprecyzować swoje oczekiwania... Od razu do skreślenia tylko Starcraft (tematyka raczej nie do gier z rodziną) i Dominion, bo jest lżejszy i krótszy od Catanu, a piszesz, że chcesz coś bardziej skomplikowanego i dłuższego. Aha Dungeoneer to też raczej nie to czego szukasz (poza tym to co najwyżej przeciętna gra).


edycja: Melee nie demonizuj TtA, spokojnie się nadaje na drugą grę, trzeba tylko przebrnąć przez pierwsze 2, 3 partie. :]
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: melee »

wydaje mi się, że warunkiem nie była gra z rodziną
trzeba pewnie spróbować kilka gier, zanim się będzie wiedziało co się lubi, starcrafta czy agricole (czy wszystko)
nie wpisałeś miasta, więc nie wiadomo czy gdzieś w okolicy jest klub gier
ale rzeczywiście ani dungoneer, ani dominion, ani blue moon (czy blue moon city) nie spełnią warunków większej złożoności gry
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: Sandman »

Tak w ogóle jakoś przy tych szczątkowych informacjach nasunął mi się Szogun jako idealna propozycja. zdecydowanie do przemyślenia.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: BloodyBaron »

kaczkobrzuchu - musisz się nieco bardziej dookreślić - inaczej zobaczyć w odpowiedziach wszystkie tytuły, o których wspomniałeś (no może poza Dungeoneerem, który wyraźnie odstaje poziomem od wyrównanej reszty i Animą, o której ja nic nie wiem) plus pewnie jeszcze z 20 innych gier, które będą dla odpowiadającego lepsze od któregoś ze wskazanych już przez Ciebie.

Szacun zresztą za selekcję, bo każda z tych gier, o których piszesz zasługuje na uwagę ;) i sam, gdyby była taka szansa i gdybym miał z kim w nie grać, chciałbym mieć większość na półce.

Sam bym Ci sugerował pod rozwagę dodatek do osadników - Miasta i Rycerzy - sporo zmienia, sporo komplikuje i w sumie mocno wzbogaca tą grę. Myślę - na podstawie tego co napisałeś - że nie żałowałbyś zakupu, a to niecała stówka. Masz jeszcze dwie na dużą droższą grę (np. Agricolę ;) )
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
kaczkobrzuch:)
Posty: 30
Rejestracja: 31 lip 2009, 00:12

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: kaczkobrzuch:) »

Dziękuję za odpowiedzi

Nie sprecyzowałem bardziej jaka to ma być gra gdyż każda mi pasuje. Gorzej z otoczeniem. Żonie bardzo się podoba Agricola, Age of Empires i Szogun którego polecił Sandman więc chyba którąś z nich albo w porywach na dwie bym się skusił.

Mam pytanie. Od czego jest skrót Tta :oops: ,jakoś nigdzie nie mogę znaleźć co on oznacza.

Jeśli miałbym bardziej sprecyzować to gry w klimacie takim jak Agricola, Szogun chyba się spodobają rodzinie oraz fantasy. Czy to ma być gra epicka czy strategiczna? Chyba raczej strategia.

Wiem że rodzinka bardzo lubi gry karciane dlatego myślałem nad jakąś ale nie mogę znaleźć nic ciekawego.

Ostatecznie zdecydowałbym się na którąś z 3 ww gier + jakaś karcianka. Co do tych 3 gier to sam już muszę wymyślić co byłoby lepsze ale prosiłbym jeszcze poradę w sprawie karcianki. Wystarczy że rzucicie jakimiś tytułami ( tylko proszę w miarę możliwości bez skrótów :oops: ) a ja już sobie o nich poczytam ;)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: Perpetka »

TtA = Through the Ages

Agricola jest moją faworytką, ale niektórzy jej nie trawią (nie rozumiem ich) - z wad trzeba wymienić średnio dobrze napisaną instrukcję i temat, który niektórym nie odpowiada. Odwdzięcza się świetną zabawą, jeśli ją poznać lepiej.
Caylus podobnie i mniej osób ma alergię na temat.

Through the Ages jest doskonałą grą, ale też trzeba ją poznać, żeby pokochać, też jest ryzyko zrażenia się (lub współgraczy) na początku.

Age of Empires III z wad ma tylko zbójecką cenę i kiepsko zaprojektowaną planszę ;) Myślę, że mogłaby Wam podejść.

Pod rozwagę z tej kategorii gier: Stone Age, Filary Ziemi z dodatkiem.

Z ambitnych karcianek to Race for the Galaxy. Z mniej ambitnych, ale też fajnych - Fasolki.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: Sandman »

TtA - Through the Age :)

Skoro ma to być strategia to nad Szogunem nawet się nie zastanawiaj (spokojnie do dostania za 120 zł jest). Do kompletu Race for the Galaxy jako karcianka (90 zł podstawka) i za 210 zł masz 2 gry jakich szukałeś. 8)

PS Szogun i Age of Empires III jakoś z reguły podobają się tej samej grupie osób. Osobiście zdecydowanie bardziej cenię Szoguna, no i jest 50 zł tańszy, także IMHO lepszy wybór.

PS 2 jeśli nie boisz się zaryzykować TtA (jak zostało tu powiedziane pierwsze partie mogą troszkę zniechęcić, także trzeba się z tym liczyć!!!) i wydatku tych 300 pln'ów to combo Szogun + TtA będzie jeszcze lepsze. :twisted:
Ostatnio zmieniony 31 lip 2009, 19:36 przez Sandman, łącznie zmieniany 2 razy.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: BloodyBaron »

z ambitnych, a przystępniejszych karcianek
(@bywalcy częstsi tego forum: tak, wiem, nudny jestem, wspominam o nich w co drugim wątku, gdy coś komuś polecam, piszcie jeśli aż tak wam to przeszkadza, ale co poradzę, że dla mnie to gry idealne w swojej klasie, bo wymagające, a łatwo przystępne - po jednej partii wszystko wiadomo i nie trzeba się uczyć 100 kart na pamięć):

- San Juan - bardzo podobny do RftG - ale łatwiejszy do ogarnięcia
- Caylus Magna Carta - karciany Caylus
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: Veridiana »

Ech, przypominają mi się moje sprzed-roczne dylematy :D oglądając strony sklepów co druga gra mi się podobała i serce biło mocniej. te notatki, te rozważania, te listy, z których trudno było coś skreślić...
a teraz do meritum:
MAM JEDNĄ PODSTAWOWĄ RADĘ - poczekaj jeszcze miesiąc, przyjedź na Pionka do Gliwic (jeśli nie wiesz, to zjazd podczas którego przez dwa dni siedzimy i gramy, kilkaset osób z całego kraju) i przetestuj najwięcej z tych gier, które wymieniłeś. co prawda są długie, może zmieścisz góra cztery, ale czasem wystarczy spojrzenie w pudełko, posłuchanie o zasadach lub obserwacja grających (którzy dodatkowo chętnie skomentują poczynania w czasie rozgrywki) i już będziesz wiedział więcej.

Tymczasem powiem coś od siebie o tytułach, które znam:

3 Through the Ages - przychylam się do wniosku, że dla początkujących to za dużo, chyba, że jest się fanem komuterowego odpowiednika
4 Age of Empires III - absolutnie mój numer jeden. dynamiczny, pięknie wykonany (nie wiem, o co Perpetce chodziło z tą planszą :wink: ), strategiczny, jednym słowem CUDOWNY :mrgreen:
10 Dungeoneer - na początku mojej zabawy z grami mi się podobał, więc początkującym lubującym się w tych klimatach może naprawdę siąść. ale nie wyobrażam sobie, że rodzice w to grają :wink: jednak po jakimś czasie bardzo dużo osób sprzedaje swoje egzemplarze dochodząc do wniosku, że gra jednak właśnie PRZECIĘTNA.

(grałam tylko w 3 gry z całej listy! :shock: porażka!)

Co do karcianek to polecam Boomtown. gramy w to niezmiernie często. a zanim zagrałam pierwszy raz wydawało mi się, że nie lubię gier licytacyjnych :wink: nic bardziej mylnego. to gra strategiczna gdzie licytacja jest sposobem zdobywania kart i pieniędzy.
Awatar użytkownika
kaczkobrzuch:)
Posty: 30
Rejestracja: 31 lip 2009, 00:12

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: kaczkobrzuch:) »

Veridiana właśnie po długim rozmyślaniu skreśliłem Age of Empires na rzecz Szoguna! Przeczytałem Twojego posta i znowu mam problem :P ;)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: Perpetka »

Age of Empires jest o wiele ładniejsze i ciekawsze niż Szogun! Szoguna ratuje tylko wieża bitewna :)

A plansza jest zaiste cudna, tylko na koloniach z trudem mieszczą się wszystkie figurki, podczas gdy pośrodku narysowali niepotrzebne morze, to samo z listwą punktacji... Ale jest ładna, duża i klimatyczna.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: Veridiana »

Shogun jest świetny :D Postaram sie porównać:

- AoEIII to jedna z najbardziej dynamicznych gier, kolejka gracza trwa chwilkę (czasem wręcz 2 sekundy), nie ma przestojów, czekania, czas szybko leci. Shogun jest bardziej klasyczny, fazowy, z czego faza planowania potrafi sie ciągnąć.
- obie gry mają świetne plansze, na których trzeba zmieścić wiele elementów; obie dobrze spełniają swoje zadanie (brak miejsca w koloniach zdarza się naprawdę rzadko :D w Shogunie natomiast kosteczki przykrywają symbole i nazwy)
- Shogun to gra wojenna, AoEIII tzw. "area control", czyli w Shogunie jeden obszar może okupować tylko jeden gracz, w AoE kilku i rywalizują o większość
- Shogun ma fajny oryginalny gadżet do rostrzygania bitew (wieżę z przegródkami), który jednak wprowadza -zdaniem niektórych nieprzyjemny - element losowy
- a AoE losowość bardziej się rozkłada na wszystkich (losuje się zestaw towarów i budynków dostępnych dla wszystkich w danej turze)
- Shogun generalnie jest cięższy, więcej się myśli, co w trakcie długiej partii może zmęczyć. AoEIII luźniejszy, szybszy (nie mylić z "mniej skomplikowany"!)
- w AoE na bieżąco reagujesz na poczynania innych graczy, w Shogunie planujesz wszystko w pierwszej fazie, później modyfikujesz i dostosowujesz do tego, co poplanowali inni

Więcej na szybko nie wymyślę.
Generalnie uwielbiam Shoguna, jest świetną grą! chciałabym mieć je obie (tylko towarzystwo nie te - poza tym jest jeszcze gra, którą mam, w podobnym stylu a minimalnie lepsza - El Grande) ale jeśli miałabym wybierać to zdecydowanie wolę AoE :D

Jeśli jednak kogoś rajcują klimaty wojenne, obmyślanie strategii, nie przeszkadza mu długie zastanawianie się to Shogun jest w sam raz. w AoE zwycięstwo można osiągnąć na wiele sposobów, kilka elementów się ładnie zazębia, z czego konrtolowanie obszarów jest tylko jednym z nich.
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: Arhtu »

Najlepszym wyborem będzie chyba Agricola - dość trudna, jest nad czym pomyśleć, jednocześnie mocne osadzenie mechaniki w przystępnej tematyce gry, brak bezpośredniej interakcji (co sprzyja rodzinnemu graniu), wysoka regrywalność, nie za długi i nie za krótki czas gry (ale ostrzegam, że tutaj można mieć wrażenie, że gra kończy się zbyt szybko i nie zrobiliśmy czego chcieliśmy). Cena jest dość wysoka, ale na pewno nie jest to gra z prawie pustym pudełkiem. Także polecam ten tytuł, podoba się i u nas, i na całym świecie.

Natomiast Dungeoneera odradzam, chyba że jesteś wyjątkowo zakręcony na punkcie fantasy/RPG, ale wtedy i tak możesz się zawieść. Lepiej poczekać na dodruk Talismana - cena zbliżona do 3 zestawów Dungeoneera, a podoba się znacznie większej ilości osób.

Race for the Galaxy
nie kupuj do rodzinnego grania. Angielskie opisy na kartach oraz duża liczba tajemniczych oznaczeń skutecznie odstraszą rodziców.

Dominion zapewne spodoba się rodzeństwu i kolegom, ale nie wiem, czy jest to dobry materiał na grę rodzinną. Chyba lepiej postawić na klasyczną planszówkę.
-
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: pingus »

Trochę cierpliwości i powinniście się świetne bawić przy jednym z tych tytułów: Puerto Rico, Wysokie Napięcie, Agricola ew. Caylus. Agricola to napewno jest dobry wybór. Ja zawsze podchodzę do niej dość sceptycznie, zdarzają się nieprzychylne opinie, ale to raczej od ludzi, którzy oczekują od tej gry cudów z tego powodu, że jest pierwsza w rankingu BGG. Podsumowując kupując Agricolę napewno sie nie zawiedziesz.

Nie polecam Dominiona (którego bardzo lubię, ale to podobne do osadników), RFTG (chyba, że wiesz, że szukasz rozbudowanej karcianki wtedy jak najbardziej), dandżonira (przeciętna gra, nie jest zła, ale to raczej dla fanów tego typu produkcji, ciężko trochę zmusić ludzi nie w klimacie do gry wnią), starcrafta (świetny, ale dość drogi i dla podobnej docelowej grupy co Dungoeneer), Tta [through the ages] (ta gra jest dość skomplikowana i naprawdę mega długaaa, no chyba, że jesteś fanem cywilizacji komputerowej i wiesz, że znajdziesz innych zapaleńców), Szoguna (bo uważam, że ta gra jest mało wciągająca ;) )

Polecę jeszcze:
- San Juan - bardziej niż RFTG - przyjemniejsza tematyka, grafiki. Ale nie namawiam.
- Stone Age - dla mnie ostatnio gra objawienie. Tacy ciężsi osadnicy, aczkolwiek gra to nie jest 2-3 godziny tylko 90 minut. Też zarządzanie ryzykiem i świetny gateway jak i gra familijna
- Fasolki - rewelacyjna gra dla 3-6 osób, jeśli tylko nie przeszkadza im tematyka. Tylko to jako uzupełnienie, bo jest bardzo lekka.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6473
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 604 times
Been thanked: 952 times

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: Odi »

Agricola - przeszkadzało Ci, że Osadnicy kończą się zbyt szybko? Agricola kończy się jeszcze szybciej. To jest niezła gra, ma w sobie jakieś magiczne 'coś', ale... nie można tu rozwinąć skrzydeł. Za szybko się kończy

Race for the Galaxy (i San Juan) - dokładnie ten sam problem. Gra polega na ściganiu się, by w jak najmniejszej ilości akcji (ogólnie rzecz biorąc) wyczerpać pulę punktów. Również nie tego szukasz

Dominion - bardzo podobne wrażenie jak w RftG. W jak najmniejszej ilości akcji musisz wyczerpać pule punktów. Nie tego szukasz

Through the Ages - a to nie za wielka kobyła na 'drugą grę w życiu'? Ja wiem, że niektórzy tu bezkrytyczni są wobec swoich ukochanych gier, ale ludzie - TtA to nie jest jakies panaceum, nie leczy świńskiej grypy, nie pomaga na czyraki i ogólnie nie zbawi świata...:/

Imperial - bardzo lubię osobiście, ale gra jest dość zakręcona. Nie polecam w tej konkretnej sytuacji

Z gier o których tu wspomniano poleciłbym przyjrzeć się:
Age of Empires III
Shogun

a sam dorzucę do tego takie propozycje jak:
Stone Age?
Wysokie Napięcie?
Awatar użytkownika
kaczkobrzuch:)
Posty: 30
Rejestracja: 31 lip 2009, 00:12

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: kaczkobrzuch:) »

Jak bym nie wybrał, będę się potem zastanawiał czy dobrze zrobiłem :) Najchętniej kupił bym z 5 gier :P ale to za duża kwota będzie.
Ostatecznie zdecydowałem się na
1. Agricolę ( po zebraniu wywiadu w rodzinie okazuje się że to must have :) )
2. Age of Empires lub Stone Age. ( chyba rzucę kostką bo naprawdę nie mogę się zdecydować )

... albo zaszaleję i wezmę Agricolę i Descent: Journeys in the Dark :twisted:

Bardzo dziękuję za inne propozycje. Mam nadzieję że osoby które podawały inne przykłady się nie obrażą ;) ale po prostu jest za duży wybór.

Jeśli przyjdzie wam jeszcze coś do głowy to proszę napisać. Teraz i tak jest weekend i nic nie załatwię (przynajmniej w mojej okolicy) więc będę kupował najwcześniej w Poniedziałek, oby do tego czasu nic mi się nie pozmieniało :? bo oszaleję.

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: Veridiana »

hmmm, AoEIII a Stone Age - dwie różne bajki, różny kaliber :) SA to też pracowita codzienność na polach jak w Agricoli. co prawda zupełnie inna mechanika (rozumiem, że stąd ten wybór, bo zarówno AoE jak i SA operują rozstawianiem ludzików).
myślę, że zamiast rzucać kostką zrób wywiad wśród współgraczy czy wolą rozstawiać ludzików aby budowali chatki i zbierali surowce naturalne, czy po to aby odkrywali i podbijali ziemie nowego świata :)

a na zjazd i tak zapraszam, bo jak już zrobicie zakupy to przyjdzie ochota na więcej i lista znacznie sie wydłuży a wybór skomplikuje :wink:
Ostatnio zmieniony 01 sie 2009, 00:35 przez Veridiana, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6473
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 604 times
Been thanked: 952 times

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: Odi »

Dobrze Cię rozumiem z tym popadnięciem w obłęd od nadmiaru propozycji :)

Nad Agricolą się jeszcze zastanówcie, bo w niej naprawdę trzeba optymalnie wdrożyć swój plan w ciągu 15 tur. I pewnie po każdej grze słychać będzie narzekania, że 'Jak to, moje warzywka dopiero rosną, a tu koniec? Właśnie budowałem ogrodzenie, a tu koniec? W następnej turze spłodziłbym potomka, a tu koniec? Planowałem remont domu, a tu koniec?'
itp
Z drugiej strony - jeśli wszyscy tak ją pokochali od pierwszego wejrzenia, to może nie będą marudzić...? :)
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: mbork »

pingus pisze:- Stone Age - dla mnie ostatnio gra objawienie. Tacy ciężsi osadnicy, aczkolwiek gra to nie jest 2-3 godziny tylko 90 minut. Też zarządzanie ryzykiem i świetny gateway jak i gra familijna
kaczkobrzuch:) pisze:Ostatecznie zdecydowałem się na
2. Age of Empires lub Stone Age. ( chyba rzucę kostką bo naprawdę nie mogę się zdecydować )
Ja tam się nie znam, bo sam jestem raczej żółtodziobem, ale:
Stone Age jest faktycznie znakomite. Dobrze się skaluje (2-4 osoby, w każdej konfiguracji działa dobrze, choć dla 4 osób trochę się czeka na bycie wodzem), plansza jest przeeeeśliczna (to ważne szczególnie dla ładniejszej połowy społeczeństwa, ale np. dla mnie też istotne), nie ma jakiejś brzydkiej, negatywnej interakcji, choć można psuć innym szyki. Znakomita gra familijna, ale nie płytka. Co tu dużo mówić - podeszła zarówno mojej Żonie, teściowej, siostrze i chłopakowi siostry. Dodajmy, że 90 minut to trochę przesada - wprawni gracze dadzą radę spokojnie w 60 minut (przynajmniej, jeśli jest ich 2-3, dla 4 nie wiem, bo grałem raz i trwało to 2h - ale to dlatego, że wszyscy graliśmy pierwszy raz ;) ).
Awatar użytkownika
kaczkobrzuch:)
Posty: 30
Rejestracja: 31 lip 2009, 00:12

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: kaczkobrzuch:) »

Dzięki za porady. Może jeszcze jakiś komentarz odnośnie Descenta? :D :roll:
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: folko »

Napisz jeszcze skąd jesteś, być może w okolicy masz klub/ludzi którzy spotykają się, grają i część z tych gier sam wypróbujesz...
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: Sandman »

pingus pisze:- Fasolki - rewelacyjna gra dla 3-6 osób, jeśli tylko nie przeszkadza im tematyka. Tylko to jako uzupełnienie, bo jest bardzo lekka.
Tak, bo fasolki zdecydowanie pasują do tego tematu...

Rozumiem, że można lubić jakąś grę, ale nawet ja przy każdej okazji nie proponuję TtA.
kaczkobrzuch:) pisze:Ostatecznie zdecydowałem się na
1. Agricolę ( po zebraniu wywiadu w rodzinie okazuje się że to must have :) )
2. Age of Empires lub Stone Age. ( chyba rzucę kostką bo naprawdę nie mogę się zdecydować )
Wybierasz 2 dobre tytuły i nie powinieneś żałować. Miłej gry w takim razie.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ambitniejsza gra dla wszystkich :) problem z wyborem

Post autor: Perpetka »

Ja mam tylko taką uwagę, że Agricola, Age of Empires i Stone Age są wszystkie oparte na mechanice worker placement, może spróbować czegoś innego? Wszystkie 3 uważam za bardzo dobre, ale są z tej samej półki. To niekoniecznie musi być wada, sama mam więcej niż jedną grę opartą o tę mechanikę. Zaznaczam tylko, że Stone Age'a i Agri poznałam jako jedne z pierwszych moich gier i wydały mi się dość podobne.
Acz podkreślam, że jest to słaba uwaga, bo Agri mam na półce, Age of Empires na chceliście, a w Stone Age chętnie zagram :)
ODPOWIEDZ