Agricola - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
clearview
Posty: 148
Rejestracja: 01 wrz 2009, 15:16
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: clearview »

MisterC pisze:
Koziołek pisze:Chyba 1 krowę i 2 owce, po jednym małym z każdej pary. Podobnie jak u ludzi :)
To, co piszesz jest nie zgodne z instrukcją, więc nie ma co siać zamętu komuś, kto przyjdzie tu po radę.

1 krowa i 1 owca
Fin
Dokładnie tak, a tu cytat z instrukcji:

"any player with at least 2 animals of the same type receives exactly one additional
(baby) animal of that type"
Moje podium: TtA, Le Havre, Brass
Koziołek
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Koziołek »

Sorry, mój błąd. :oops: Dobrze, że zwróciliście na to uwagę. Wygląda na to, że graliśmy przez parę lat źle :(
Awatar użytkownika
clearview
Posty: 148
Rejestracja: 01 wrz 2009, 15:16
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: clearview »

Koziołek pisze:Sorry, mój błąd. :oops: Dobrze, że zwróciliście na to uwagę. Wygląda na to, że graliśmy przez parę lat źle :(
A to nie jesteście odosobnieni :) . Ja również przez długi czas byłam przekonana, że to każda para zwierzątek daje 1 dziecko.
Tak samo (czyli niezaleznie od liczby par tylko jeden potomek) jest w innej grze Uwe Le Havre.
Moje podium: TtA, Le Havre, Brass
Volta
Posty: 19
Rejestracja: 06 lis 2011, 18:25

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Volta »

MisterC pisze:1 krowę i 1 owcę
Dzięki za odpowiedź, tak właśnie sądziłam, ale chciałam się upewnić.
keet
Posty: 16
Rejestracja: 18 mar 2012, 10:22
Has thanked: 1 time

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: keet »

1 czy mogę wziąć zwierzęta do gospodarstwa jeśli nie mam wystarczającej liczby miejsc, w ten sposób, że nadwyżkę puszczam wolno ?

2 czy mogę położyć członka rodziny na karcie akcji, której nie jestem w stanie wykonać (chodzi o zablokowanie ruchu przeciwnika)
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: mbork »

Tak, nie.

Ad 1: możesz nawet od razu je zamienić na jedzenie (jeśli masz kuchnię czy coś).
Eldian
Posty: 50
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:52

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Eldian »

Podepnę się pod temat ;)
Pytanie nt. dwóch małych usprawnień:
a) Dzieża: Gliniany piec i kamienny piec są dla ciebie małymi usprawnieniami i kosztują...
Czy mając to usprawnienie, mogę wybudować te piece korzystając z pola pozwalającego na budowę małego usprawnienia? (grę mam od dzisiaj, więc nawet nie wiem czy jest takie pole, ale wolę się upewnić)
b) Gliniany dach: Budując nowe izby lub przebudowując chatę, możesz zrobić dach z gliny zamiast z trzciny. Zamiast 1 lub 2 znaczników trzciny możesz zapłacić odpowiednio 1 lub 2 znaczniki gliny.
Wszystko by było jasne, gdyby nie dodatek na końcu instrukcji, który głosi: Przykładowo: 2 trzciny możesz zastąpić 1 gliną i 1 trzciną. No i nie wiem jak to jest... te 2 trzciny muszę zapłacić przez 2 gliny, czy też mogę to rozbić na glinę i trzcinę?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: the_ka »

Eldian pisze:Podepnę się pod temat ;)
Pytanie nt. dwóch małych usprawnień:
a) Dzieża: Gliniany piec i kamienny piec są dla ciebie małymi usprawnieniami i kosztują...
Czy mając to usprawnienie, mogę wybudować te piece korzystając z pola pozwalającego na budowę małego usprawnienia? (grę mam od dzisiaj, więc nawet nie wiem czy jest takie pole, ale wolę się upewnić)
b) Gliniany dach: Budując nowe izby lub przebudowując chatę, możesz zrobić dach z gliny zamiast z trzciny. Zamiast 1 lub 2 znaczników trzciny możesz zapłacić odpowiednio 1 lub 2 znaczniki gliny.
Wszystko by było jasne, gdyby nie dodatek na końcu instrukcji, który głosi: Przykładowo: 2 trzciny możesz zastąpić 1 gliną i 1 trzciną. No i nie wiem jak to jest... te 2 trzciny muszę zapłacić przez 2 gliny, czy też mogę to rozbić na glinę i trzcinę?
ad.a tak korzystasz z pola akcji małe usprawnienie
ad.b przy budowie płacisz 2 trzciny a przy przebudowie 1 trzcinę - generalnie możesz przy przebudowie zapłacić 1 trzcine + 1 gline lub 2 gliny "You can replace 1 or 2 reed with the same amount of clay whenever you extend or renovate your home"
aldarion
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2012, 13:12

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: aldarion »

To małe pytanko:

Czy w czasie rozmnażania zwierząt można w ogóle gotować mięcho?

Czyli np. mam 3 owce i miejsce tylko na 3 owce.
Ma przyjść na świat 4ta, na którą miejsca nie ma.
Czy można przerobić jedną na mięcho?
Pozostaną dwie (rodzice) i jedna pojawi się nowa.
W rezultacie będą znowu trzy plus jedzonko za jedną upieczoną.
W instrukcji napisano, że nie można gotować nowonarodzonych i rodziców, więc w sumie wydaje się to ok, ale czy na pewno?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Edwardo »

Tak, w takiej sytuacji możesz przerobić na jedzenie jedną owcę z tych trzech i wtedy pojawia się nowe zwierzę, które zajmuje miejsce "obok" rodziców :)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
aldarion
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2012, 13:12

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: aldarion »

OK, to kolejne pytanie :)

Co oznacza usuwanie kart małych usprawnień z gry?
Chodzi tu na przykład o modernizację małego paleniska do kuchni lub kuchni (z małych usprawnień) do kącika kuchennego.
Czy mogę taką "usuniętą" kartę później jeszcze zagrać, czy usuwam ją całkowicie z gry?

pozdrawiam
Grzeniu
Posty: 836
Rejestracja: 28 paź 2010, 12:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Grzeniu »

Karty małych usprawnień usuwasz z gry. Tylko duże usprawnienia wracają na wspólną planszę do ponownego użycia przez któregokolwiek z graczy.
aldarion
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2012, 13:12

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: aldarion »

Chyba się nie rozumiemy.

Dla mnie karta małych usprawnień "w grze" oznacza kartę zagraną/odkrytą/leżącą przede mną.
Więc usunięcie z gry może według mnie oznaczać po prostu wzięcie jej z powrotem do swojej puli kart.
A poza tym skoro jeden gracz może zagrać nawet oba paleniska i kuchnie z dużych usprawnień, to czy na pewno nie może też ponownie zagrać karty małego usprawnienia?
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Firenski »

Małe palenisko po zamianie na Kuchnię jest usuwane z gry.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Eldian
Posty: 50
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:52

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Eldian »

Pytanie odnośnie małego usprawnienia "Piec piekarski". Czy aby go użyć, trzeba już mieć jakiś piec?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: the_ka »

Eldian pisze:Pytanie odnośnie małego usprawnienia "Piec piekarski". Czy aby go użyć, trzeba już mieć jakiś piec?
w lewym rogu Pieca Piekarskiego jest wymaganie "zwrot posiadanego pieca" - czyli musisz mieć już jakiś piec (duże usprawnienie - Gliniany Piec lub Kamienny Piec albo małe usprawnienie Piec opalany drewnem) aby móc zagrać Piec Piekarski
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Jelithe »

Mam pytanie o duże usprawnienia. Czy kolejność rozłożenia na planszy usprawnień jest ważna? Trzeba je kupować po kolei? Czyli np. jeżeli na planszy wciąż leży palenisko (nikt go jeszcze nie kupił), to czy mogę je pominąć i kupić od razu kuchnię?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: kdsz »

Możesz kupić dowolne usprawnienie na które Cię stać
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Jelithe »

Czyli plansza dużych usprawnień tak na prawdę do niczego nie jest mi potrzebna? Mogę po prostu te 10 kart ułożyć w kupkę w miejscu dostępnym dla wszystkich graczy? Przyznam, że ta plansza trochę mi przeszkadza na stole, bo zajmuje dużo miejsca, poza tym zwykle leży za daleko i trzeba ją podnosić, by obejrzeć dostępne usprawnienia, a to zazwyczaj kończy się rozsypaniem kart :-/
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: kdsz »

Agricola strasznie się panoszy po stole, to fakt. Pomocne są różne pudełka czy organizery, dzięki którym można oszczędzić sporo powierzchni, np.: http://boardgamegeek.com/image/1229824/ ... size=large
Awatar użytkownika
dustptb
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:37

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: dustptb »

Jelithe pisze:Czyli plansza dużych usprawnień tak na prawdę do niczego nie jest mi potrzebna? Mogę po prostu te 10 kart ułożyć w kupkę w miejscu dostępnym dla wszystkich graczy? Przyznam, że ta plansza trochę mi przeszkadza na stole, bo zajmuje dużo miejsca, poza tym zwykle leży za daleko i trzeba ją podnosić, by obejrzeć dostępne usprawnienia, a to zazwyczaj kończy się rozsypaniem kart :-/
Potrzebna jest dopiero z dodatkiem Torfowisko, bo tam karty dużych usprawnień układamy jedna pod drugą i możemy użyć kartę z pod spodu gdy wierzchnia zostanie zdjęta przez któregoś z graczy.
Również polecam zakup organizera - ja kupiłem taki jak tu: http://www.gryplanszowe.net/newsy/jak-z ... icole.html w sklepie wędkarskim za bodajże 18 zł. Po drobnej reorganizacji pomieścił także wszystkie elementy z dodatku :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: FortArt »

dustptb pisze: Również polecam zakup organizera - ja kupiłem taki jak tu: http://www.gryplanszowe.net/newsy/jak-z ... icole.html w sklepie wędkarskim za bodajże 18 zł. Po drobnej reorganizacji pomieścił także wszystkie elementy z dodatku :)
Ok, ale widać, że organizer zajął całe pudełko i nie zostało miejsca na karty. Coś tam z boku wystaje, ale nie wygląda na komplet. Trzymasz je osobno? Nie widać też pionków i zagród, ale zgaduję, że mieszczą się pod planszami.

Ja polecam NOR 08 (np z Castoramy) z wyjmowanymi przegródkami. Zajmuje pół pudełka, zostaje dużo miejsca na karty. Nie mieszczą się w nim kafle pól i izb i to jest wada, ale mała, bo kafle akurat wygodnie(j) ze stosu brać.

Tak to u mnie wygląda:
Obrazek
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
dustptb
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:37

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: dustptb »

FortArt pisze: Ok, ale widać, że organizer zajął całe pudełko i nie zostało miejsca na karty. Coś tam z boku wystaje, ale nie wygląda na komplet. Trzymasz je osobno? Nie widać też pionków i zagród, ale zgaduję, że mieszczą się pod planszami.
Zgadza się - miejsca na karty nie jest dużo i pudełko jest dość mocno "wypchane". Ale już przy zakupie dodatku Torfowisko rozmiar staje się zaletą - jak pisałem, nie potrzeba kupować kolejnego organizera na nowe elementy (wtedy trzeba byłoby nosić dwa), wszystko mieści się w jednym. Wtedy do pudełka trafiają wszystkie karty i plansze, a organizer nosimy osobno lub w pudełku do dodatku (mieści się idealnie).

Z tego co widzę teraz w Biedronce i Lidl'u są takie organizery.
Eldian
Posty: 50
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:52

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Eldian »

Pytanko :)
Gramy tak, że można ubijać zwierzaki zaraz jak się je weźmie, nawet jak nie ma się wystarczająco miejsca by je dać do gospodarstwa.
Jak sobie radzicie z tym, że na polach z zwierzakami nie da się 3 upolować, bo ktoś wcześniej weźmie i zaszlachtuje je na zwierzaki? Od kilku partii nikomu się jeszcze nie udało mieć na tyle sztuk nawet jednego zwierzaka by mieć 4 punkty... i zastanawiam się, czy jest to możliwe, bo wystarczy że są 2 krowy do wzięcia, i od razu ktoś bierze by ubić.
Jak to u was wygląda?
Awatar użytkownika
Vilk
Posty: 223
Rejestracja: 10 cze 2007, 16:55
Lokalizacja: Kraków

Re: Agricola - kilka pytań i niejasności...

Post autor: Vilk »

Z kolei u nas gramy tak, że można wziąć zwierzęta z karty akcji pod warunkiem, że na przynajmniej połowę z nich (zaokrąglając w górę) mamy miejsce w gospodarstwie. Nie występują problemy z brakiem zwierząt.
Inna sprawa, że w naszym gronie nie są popularne manewry wymagające poświęcenia akcji członka rodziny na jednorazowe zdobycie żywności (Dniówki, Staw, itp.). Zazwyczaj nie ma na to czasu albo są ciekawsze opcje.
ODPOWIEDZ