Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: pattom »

Witam,

Szukam gry w realiach II Wojny Światowej ale koniecznie w wersji polskiej.
Wiem, że są świetne tytuły wydane po angielsku jak Tide of Iron czy Memoir '44 ale znajomość angielskiego w tych grach jest wymagana i bez tego się nie pogra.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: Sandman »

Może Conflict of Heroes. Jest praktycznie niezależny językowo. Jakbyś był zainteresowany to akurat mam na sprzedaż. :)
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: pattom »

Sandman pisze:Może Conflict of Heroes. Jest praktycznie niezależny językowo. Jakbyś był zainteresowany to akurat mam na sprzedaż. :)
Zaraz poczytam o tej grze.
Ktoś ma inne propozycje?
:)
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: redy »

Możesz spróbować nowej gry "1939". Dużo nie ryzykujesz bo sprzedają ją po 30zł na allegro albo tutaj: http://www.kordyt.pl/

Ja nie grałem, więc nic nie powiem. Na forum "Strategie" toczy się dyskusja na temat tej gry, więc tam możesz się dowiedzieć więcej. Gra jest wydana własnymi siłami młodego wydawnictwa, więc nie zachwyca jakimś niesamowitym wykonaniem, ale wygląda sympatycznie 8)
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: pattom »

Myślałem nad BITWY II WOJNY ŚWIATOWEJ 1942-45 (http://www.taktykaistrategia.pl/?topic=wydanegry) ale chętnie poznam opinie na temat tych gier.
Awatar użytkownika
grondo
Posty: 126
Rejestracja: 25 kwie 2009, 14:07
Lokalizacja: Wrocław/Kędzierzyn-Koźle

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: grondo »

Conflict of Heroes. Jedyny sensowny wybor ;p
Mozesz nawet przetestowac we Wroclawiu :)

M44 jest caly przetlumaczony, wiec nie wiem o co chodzi.
Nie wiem jak z TOI, ale pewnie tez.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: pattom »

grondo pisze:Conflict of Heroes. Jedyny sensowny wybor ;p
Mozesz nawet przetestowac we Wroclawiu :)

M44 jest caly przetlumaczony, wiec nie wiem o co chodzi.
Nie wiem jak z TOI, ale pewnie tez.
A gdzie jest M44 przetłumaczone ?
Awatar użytkownika
grondo
Posty: 126
Rejestracja: 25 kwie 2009, 14:07
Lokalizacja: Wrocław/Kędzierzyn-Koźle

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: grondo »

Hippie
Posty: 26
Rejestracja: 07 paź 2009, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: Hippie »

pattom pisze:Myślałem nad BITWY II WOJNY ŚWIATOWEJ 1942-45 (http://www.taktykaistrategia.pl/?topic=wydanegry) ale chętnie poznam opinie na temat tych gier.
Co do gier TiSu - akurat Bitwy II wojny światowej to chyba najtrudniejszy z ich systemów. Zasadniczo ich gry dot II wojny wydawane są w trzech systemach:
-B-35 - System w skali batalionu. Posiada skomplikowane zasady, dużo typów jednostek, wiele wyjątków, etc. Zasadniczo nie polecam na początek
-W-39 - Kampania Wrześniowa. Polacy troszkę podrasowani aby, żeby nie zostali zmiażdżeni. Gry wydawane są jako pojedyńcze bitwy, lecz mapy można łączyć przez co można zrobić jedną wielką mega-mapę obejmującą większość terenów zachodniej Polski. Aczkolwiek to raczej dla masochistów :P . Zasadniczo system jest dość średni, niewątpliwie łatwiejszy w opanowaniu od B35, ale jednak nadal dość trudny
-WB-95 - Najłatwiejszy z systemów. Obejmuje nie pojedyncze bitwy lecz całe operacje (jak ofensywa w Ardenach). Zasady są znacznie łatwiejsze od pozostałych systemów, dzięki czemu jest to chyba najlepszy wybór na początek.

Co do gier wydawnictwa ogólnie to warto zauwazyć że gry są wydawane trochę niechlujnie. Lekkie pudełka, które o mało się nie rozwalają, masa żetonów, często źle wysztancowanych, błędy w instrukcjach, niedopowiedzenia, etc, etc. Do tego dochodzi dość nieprzyjemny PR (np, żeby dostać erratę do gry trzeba... kupić czasopismo wydawane wydawane przez TiS).

Kolejna sprawa na jaką warto zwrócić uwagę to czas gry. Ich gry posiadają mnóstwo żetoników, które powodują że rozgrywki w zależności od tytułów często zajmują od 6 do nawet kilkunastu godzin...
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: skiper_83 »

Hippie pisze: Co do gier wydawnictwa ogólnie to warto zauwazyć że gry są wydawane trochę niechlujnie. Lekkie pudełka, które o mało się nie rozwalają, masa żetonów, często źle wysztancowanych, błędy w instrukcjach, niedopowiedzenia, etc, etc. Do tego dochodzi dość nieprzyjemny PR (np, żeby dostać erratę do gry trzeba... kupić czasopismo wydawane wydawane przez TiS).

Kolejna sprawa na jaką warto zwrócić uwagę to czas gry. Ich gry posiadają mnóstwo żetoników, które powodują że rozgrywki w zależności od tytułów często zajmują od 6 do nawet kilkunastu godzin...
Tu należy się wielkie sprostowanie, bo kolega wypowiada się o czymś czego chyba wogle nie widział. Gry TiSu od kilku lat stoją na całkiem przyzwoitym edytorskim poziomie. Graficznie prezentują się bardzo ładnie i przedstwiają wiele ciekawych bitew z IIWŚ.

Na pewno nie można ich porównywać z TOIem czy M44, bo są to zupełnie inne gry wojenne! TiS robi klasyczne heksówki, w takich grach jest sporo żetonów z założenia, a rozgrywka trwa kilka godzin. Pattom, jeśli interesujesz się IIWŚ i militariami to na pewno warto spróbować czegoś z systemu WB-95 (Ardeny, Stalingrad, Budziszyn).
Hippie
Posty: 26
Rejestracja: 07 paź 2009, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: Hippie »

Tu należy się wielkie sprostowanie, bo kolega wypowiada się o czymś czego chyba wogle nie widział. Gry TiSu od kilku lat stoją na całkiem przyzwoitym edytorskim poziomie. Graficznie prezentują się bardzo ładnie i przedstwiają wiele ciekawych bitew z IIWŚ.

Na pewno nie można ich porównywać z TOIem czy M44, bo są to zupełnie inne gry wojenne! TiS robi klasyczne heksówki, w takich grach jest sporo żetonów z założenia, a rozgrywka trwa kilka godzin. Pattom, jeśli interesujesz się IIWŚ i militariami to na pewno warto spróbować czegoś z systemu WB-95 (Ardeny, Stalingrad, Budziszyn).
Po pierwsze mówiłem z perspektywy typowego gracza, dla którego masa heksów i zetoników nie jest z reguły zbyt atrakcyjna.
Po drugie sam mam nowe Ardeny, ponadto grałem w Stalingrad, Grunwald i Bzurę, miałem także w rękach instrukcje do Bitew II wojny, więc sugerowanie, że nie wiem o czym mówię jest trochę nie na miejscu. I bynajmniej pamiętam, że np w instrukcji do Arden były całe rozdziały poświęcone wojskom... radzieckim. Ponadto zawsze w wypadku tych gier występuje wiele niedomówień w zasadach, co jest dość kłopotliwe.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: pattom »

W sumie sensownym wyborem pozostaje Conflict of Heroes.
Nie wiem jedynie na ile znajomość angielskiego jest konieczna aby grać w tą grę ?
Hippie
Posty: 26
Rejestracja: 07 paź 2009, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: Hippie »

W sumie sensownym wyborem pozostaje Conflict of Heroes.
Nie wiem jedynie na ile znajomość angielskiego jest konieczna aby grać w tą grę ?
Myślę, ze przynajmniej w średnim stopniu, zwłaszcza, że nie ma chyba nawet Polskiej instrukcji.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: Sandman »

Hippie: jest profesjonalna (kolorowa, na kredowym papierze) polska instrukcja od Diablosów, także podstawowa znajomość angielskiego w zupełności wystarczy.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Hippie
Posty: 26
Rejestracja: 07 paź 2009, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: Hippie »

Hippie: jest profesjonalna (kolorowa, na kredowym papierze) polska instrukcja od Diablosów, także podstawowa znajomość angielskiego w zupełności wystarczy.
A, to zwracam honor, nie wiedziałem. A tak z ciekawości - gdzie to to można kupić? Bo patrzyłem na kilka sklepów z planszówkami i nigdzie nie mieli instrukcji PL
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: Sandman »

Nie wiem, ja wymieniałem się za używkę.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: Muttah »

Jeśli chodzi o Tide of Iron, to Bard dysponuje profesjonalnie przetłumaczoną instrukcją. Z kolei karty są dostępne na BGG. Jeśli więc lubisz klimat WWII (i jesteś gotów poświęcić conajmniej 5 godzin czasu na jedną grę), to w tym momencie masz tłumaczenie wszystkiego co Ci potrzeba do gry - oprócz scenariuszy 8)
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: Magma »

Hippie pisze:A tak z ciekawości - gdzie to to można kupić? Bo patrzyłem na kilka sklepów z planszówkami i nigdzie nie mieli instrukcji PL
Już nie można - niestety :roll:
Muttah pisze:jesteś gotów poświęcić conajmniej 5 godzin czasu na jedną grę
IMO zakładając, że grasz najdłuższy książkowy scenariusz, w przypadkach scenariuszy krótkich ok. 2h powinno wystarczyć, z tłumaczeniem zasad może 2,5h :wink:
Międzynarodowy Festiwal Gier Planszowych WROCŁAW GAMES FEST
Stowarzyszenie Druga Runda
Moje gierki
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: pattom »

No i chyba stanęło na:
Memoir '44 czy Conflict of Hero ?

Może ktoś się pokusi o krótkie porównanie?
Hippie
Posty: 26
Rejestracja: 07 paź 2009, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: Hippie »

Niewątpliwie Memoir jest grą raczej około-wojenną niż stricte planszową symulacją wojny, a sama rozgrywka ma charakter dość losowy. Niewątpliwie jej plusem jest wygląd samej rozgrywki i proste zasady.
CoH jest bardziej realistyczny, do tego daje znacznie większe możliwości strategiczne. Choć wygląda dobrze to na pewno żetony nie dorównają plastikowym figurkom. Same zasady są bardziej skomplikowane niż w Memoir, jednak ogólnie rzecz biorąc są jednak proste. Problemem może być też język (bo polskiej wersji instrukcji nie maożna praktycznie dostać)

P.S. A myślałeś nad Tide of Iron?
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: pattom »

Hippie pisze:Niewątpliwie Memoir jest grą raczej około-wojenną niż stricte planszową symulacją wojny, a sama rozgrywka ma charakter dość losowy. Niewątpliwie jej plusem jest wygląd samej rozgrywki i proste zasady.
CoH jest bardziej realistyczny, do tego daje znacznie większe możliwości strategiczne. Choć wygląda dobrze to na pewno żetony nie dorównają plastikowym figurkom. Same zasady są bardziej skomplikowane niż w Memoir, jednak ogólnie rzecz biorąc są jednak proste. Problemem może być też język (bo polskiej wersji instrukcji nie maożna praktycznie dostać)

P.S. A myślałeś nad Tide of Iron?
Mam możliwość kupna CoH z instrukcją PL :)
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szukam gry w realiach II Wojny Światowej

Post autor: pattom »

No i mam TIDE OF IRON :) kupiłem w Bardzie i powiem, że jest instrukcja PL, jest tłumaczenie kart, jest tłumaczenie scenariuszy :)
Czyli full PL.

Teraz poznać zasady i pograć mi pozostaje :)

Dziękuje wszystkim za opinie, propozycje i uwagi.
ODPOWIEDZ