Boże Igrzysko

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Dabi »

Dziękuję za odpowiedzi :)

Czyli raz graliśmy źle ale ostatnimi razami już wszystko dobrze.

Gra bardzo fajna :) I co ciekawe zarzuty o schematyczność rozgrywek i zawsze bezpieczną i najlepszą Ukrainę zdecydowanie nie pokrywają się z moimi doświadczeniami ;)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Browarion »

Dabi pisze:Gra bardzo fajna :) I co ciekawe zarzuty o schematyczność rozgrywek i zawsze bezpieczną i najlepszą Ukrainę zdecydowanie nie pokrywają się z moimi doświadczeniami ;)
z moimi też nie ;) :mrgreen:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
grymir
Posty: 701
Rejestracja: 04 lis 2008, 22:21
Lokalizacja: Wodzisław Śl / Gołkowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Boże Igrzysko

Post autor: grymir »

Browarion pisze:
Dabi pisze:Gra bardzo fajna :) I co ciekawe zarzuty o schematyczność rozgrywek i zawsze bezpieczną i najlepszą Ukrainę zdecydowanie nie pokrywają się z moimi doświadczeniami ;)
z moimi też nie ;) :mrgreen:

z moimi już też nie
Tak wiele gier a tak mało czasu
ronczi
Posty: 332
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Re: Boże Igrzysko

Post autor: ronczi »

Mam pytanko

Sytuacja następująca:
III tura Osmanowie wkraczają na pole Habsburgów (jest tam w wyniku wydarzeń 1 znacznik dodatkowy Habsburga)
- jak dobrze rozumiem usuwam Habsburga ale inwazja jest jeszcze z siłą 6 (nie 7) przeprowadzana na Wielkopolskę emisariuszami??
- potem w fazie ekspansji (weszło 9 kostek Osmanów do Habsburgów) Osmanowie z siłą 7 (9-2 kostki Habsburskie) wchodzą do Wielkopolski i likwidują emisariuszy którzy chwilę wcześniej tam weszli.
- W następnej turze Osmanowie jeżeli nic się nie wyrzuci i nikt nie zaatakuje Osmanów na polu Habsburgów to zaatakują 8 kostkami Wielkopolskę?
- I teraz w IV turze w etapie ekspansji Turcy z Małopolski wchodzą na Ukarinę i Wielkopolskę (łączą się z istniejącymi już tam Turkami - w Wielkopolsce) a tacy skumulowani Turcy z Wielkopolski wchodzą (jeszcze raz do Małopolski i Prus) czy już z powrotem do Małopolski (skoro przed chwilą stamtąd była ekspansja) nie wchodzą?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Ink »

IMHO inwazji emisariuszami nie ma.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
ronczi
Posty: 332
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Re: Boże Igrzysko

Post autor: ronczi »

tzn nie ma w III turze po wejściu Turków na pole Habsburgów, czy wejście emisariuszami inaczej się nazywa?
Nie mam instrukcji przed nosem jeżeli to drugie to dalej nie znam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania :)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Ink »

Też nie mam instrukcji pod ręką w tej chwili, dlatego IMHO.
Natomiast co do ostatniego punktu, to sobie przypomniałem, że gdzieś w instrukcji jest zdanie, że ekspansja nie zachodzi między dwiema prowincjami należącymi do tego samego wroga.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Andy »

ronczi pisze:Nie mam instrukcji przed nosem
Ink pisze:Też nie mam instrukcji pod ręką w tej chwili
Nie rozumiem tych narzekań. Skoro jesteście przy komputerach podłączonych do internetu, to znaczy że macie instrukcję przed nosem i pod ręką: http://www.phalanxgames.pl/pages/do-pobrania.php
;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Dabi »

IMHO inwazji emisariuszami nie ma.
Tak samo również grałem.
Inwazji emisariuszami dokonywałem kiedy Turcy nie zaatakowali Wiednia co jest trudne ale możliwe przy dużej aktywności graczy w Małopolsce.
I teraz w IV turze w etapie ekspansji Turcy z Małopolski wchodzą na Ukarinę i Wielkopolskę (łączą się z istniejącymi już tam Turkami - w Wielkopolsce) a tacy skumulowani Turcy z Wielkopolski wchodzą (jeszcze raz do Małopolski i Prus) czy już z powrotem do Małopolski (skoro przed chwilą stamtąd była ekspansja) nie wchodzą?
Wróg nie wchodzi do obszarów w których już jest.

A więc nie będzie sytuacji kiedy Turcy wejdą tam gdzie są Turcy.
Koziołek
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Koziołek »

1. Znalazlem w wątku ogólnym taką informację:
"co ciekawe, w ostatnim etapie na Ukrainę wdarły się 4 oddziały Turków i 4 Szwedów, jak już wpuszczać do siebie, to po równo "

Czy jest to w ogóle możliwe ( chodzi o Szwedów)? Jak mogli znależć się na Ukrainie. Wydaje mi się, że mogą dokonywać ekspansji tylko z Prus na Litwę i Wielkopolskę, a nie rozłazić się po całej Rzeczpospolitej

2. Czy w fazie ekspansji można do obrony użyć Armii Koronnej tak samo jak w fazie wrogiej inwazji? Tzn. hetman może użyć jej raz za darmo a pozostali gracze za dyski z sejmu?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Ink »

Koziołek pisze:1. Znalazlem w wątku ogólnym taką informację:
"co ciekawe, w ostatnim etapie na Ukrainę wdarły się 4 oddziały Turków i 4 Szwedów, jak już wpuszczać do siebie, to po równo "

Czy jest to w ogóle możliwe ( chodzi o Szwedów)? Jak mogli znależć się na Ukrainie. Wydaje mi się, że mogą dokonywać ekspansji tylko z Prus na Litwę i Wielkopolskę, a nie rozłazić się po całej Rzeczpospolitej

2. Czy w fazie ekspansji można do obrony użyć Armii Koronnej tak samo jak w fazie wrogiej inwazji? Tzn. hetman może użyć jej raz za darmo a pozostali gracze za dyski z sejmu?

Ad 1. Nie jest to możliwe, ekspansja następuje tylko według kolorowych strzałek, a takowe czarne szwedzkie do Ukrainy nie sięgają.
Ad 2. Armii Koronnej można użyć w Kampanii Magnackiej albo w fazie Odsieczy Armii Koronnej. Ani w fazie Inwazji, ani w fazie Ekspansji.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Koziołek
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Koziołek »

Dzieki
2. To dla uściślenia. W instrukcji przy fazie ekspansji jest: " Do kostek wrogów wkraczających do prowincji w wyniku ekspansji stosuje się wszystkie zasady z fazy inwazji wroga". Czyli jeśli w prowincji są jednostki wojskowe to bronią się przy Ekspansji tak jak przy Inwazji, ale nie można wezwać Armii Koronnej, bo Odsiecz jest odrębną fazą a nie częścią Inwazji?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Ink »

Tak właśnie.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Koziołek
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Koziołek »

No to jeszcze kolejne pytanie:

Podczas kampanii magnackich musimy najpierw zaatakować kostki wroga w prowincji. Ale czy wrogiem sa tylko ci których zamierzamy zaatakować czy też inne nacje które pojawiły się w prowincji w wyniku ekspansji? Tzn zamierzam zaatakować Moskwę z Litwy a w prowincji mam Szwedów którzy w wyniku ekspansji wytłukli Moskali. Czy żeby zaatakować Moskwę muszę najpierw pozbyć się Szwedów z Litwy?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Andy »

Wg mnie najpierw trzeba likwidować kostki wroga w prowincji wyjściowej do kampani bez względu na ich rodzaj. Wróg to wróg, zanim ruszymy na podboje, trzeba zlikwidować bałagan we własnym domu.

Poza tym w regule nie jest napisane, że chodzi o takich czy innych wrogów w prowincji.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Koziołek
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Koziołek »

Dzieki, jeszcze jedno, wynalazłem taką nieścisłość w instrukcji polskiej i angielskiej. Dotyczy Armii Koronnej we własnej kampanii:

a. "Efekty walki Armii Koronnej sprawdza się dopiero po wprowadzeniu efektów walki armii gracza, do którego przyłączyła się Armia Koronna"
b. "You can choose to have the Polish Army attack before your army or after it." - instrukcja na BGG, poprawiona i uzupelniona ale nie wiem czy oficjalna

w odpowiedzi Wallace'a na FAQ jest również " Therefore it does not matter what
order you attack in as both armies have to attack"

wg mnie ma to ogromne znaczenie, jeśli atakujemy z prowincji gdzie są wrogowie. Wtedy najpierw atakuję wrogów w prowincji Armią Koronną oszczędzając swoje wojska na atak na terytorium wroga
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Andy »

Dobrze, gdyby to wyjaśnili twórcy polskiej edycji gry. Z tego co wiem, jakiekolwiek zmiany/uściślenia wprowadzone w polskiej instrukcji zyskały aprobatę autora.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Pedross
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2012, 02:49

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Pedross »

Strona 19/20: "Jeżeli prowincja rozpoczęła turę z kostkami wroga, które zostały wyeliminowane, ale nie dołożono do niej żadnych nowych kostek wroga, również traktuje się ją jako będącą w pokoju"
Powyższe zdanie z instrukcji było już interpretowane przez współgraczy na różne sposoby. Wygrał pogląd, że przetrzymanie wroga w prowincji przez jedną turę zapewnia jej pokój w następnej i w związku z tą wykładnią, "wpuszczenie" Krzyżaków do Wielkopolski (w turze I) eliminowało całkowicie zagrożenie ze strony Habsburgów przez kolejne trzy tury (jak wiemy, nie wkraczają oni do prowincji, w której jest wróg) przy jednoczesnym wzroście zamożności Wlkp. od II tury począwszy.

PS Im dłużej czytam własne pytanie tym bardziej dostrzegam jak bardzo mylą się moi współgracze. :) Zdają się nie dostrzegać fragmentu "które zostały wyeliminowane" i czytają "Jeżeli prowincja rozpoczęła turę z kostkami wroga, ale nie dołożono do niej żadnych nowych kostek wroga, również traktuje się ją jako będącą w pokoju"

Będę wdzięczny za komentarz.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Andy »

Dla mnie sprawa była zawsze oczywista, ale teraz widzę, że to zdanie z instrukcji powinno dla jasności brzmieć tak:
"Jeżeli prowincja rozpoczęła turę z kostkami wroga, które później w czasie tej tury zostały wyeliminowane, ale nie dołożono do niej żadnych nowych kostek wroga, również traktuje się ją jako będącą w pokoju"
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Pedross
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2012, 02:49

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Pedross »

Dzięki. :).
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Boże Igrzysko

Post autor: kemotix »

Podczas pierwszej rozgrywki pojawiły się wątpliwości co do prowadzenia kampanii magnackich.

Mam 2 jednostki piechurów i jedną jednostkę konną.
Rzucam jedną kostką po kolei dla każdej jednostki i określam czy trafiła czy nie.
Rzucam 3 kostkami na raz i gdy wyrzucę np. 4, 5, 5 to zalicza mi się to jako 3 trafienia konnym oraz 2 piechurami?
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Palmer »

Rzucasz dwoma kostkami za piechurów. Potem jedną za konnice.
grzelulukas
Posty: 5
Rejestracja: 06 lut 2012, 16:41

Re: Boże Igrzysko

Post autor: grzelulukas »

mortos pisze:Pytanie:
Przypuśćmy, że w Wielkopolsce po pierwszej turze zostały dwa znaczniki wpływów Habsburgów. Jak można się ich pozbyć? Jeżeli wystawione zostaną tam nowe kostki graczy w kolejnej turze to automatycznie odrzuca się tyle kostek graczy ile jest znaczników wpływów Habsburgów?
Przyłączam się do pytania :roll:
Pedross
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2012, 02:49

Re: Boże Igrzysko

Post autor: Pedross »

Tak, choć należy pamiętać, że wcześniej dokonają ekspansji, a zatem zniosą także kostki graczy z Prus i Małopolski (oczywiście jeśli te prowincje nie są okupowane przez wraże wojsko). Reasumując: w nowej turze, po ustawieniu kostek graczy w fazie klienteli szlacheckiej, należy zdjąć tyle kostek ile jest znaczników Habsburgów (w kolejności graczy, poczynając od Hetmana).
bshytffa
Posty: 55
Rejestracja: 31 maja 2009, 11:56
Lokalizacja: Tarnów

Re: Boże Igrzysko

Post autor: bshytffa »

Ciekawa sytuacja, która zaszła podczas ostatniej gry, ale nie znalazłem odpowiedzi w instrukcji. Imperium Osmańskie "przejęło" Habsburgów w 3 turze (na początku 4 tury dwa kostki Imperium Osmańskiego są na polu Habsburgów - zgodnie z zasadami), następnie w 4 turze gracz będący w Małopolsce podczas swoich akcji specjalnych zawiera pakt z Imperium Osmańskim i stawia krążek paktu na polu Imperium Osmańskiego (podstawowe zasady - można zawierać traktaty z Imperium Osmańskim również w 3 i 4 turze). I teraz rodzi się pytanie: czy gracz będący w Małopolsce podpisaniem traktatu z Imperium Osmańskim chroni zarówno Małopolskę jak i Wielkopolskę przed wrogą inwazją Imperium Osmańskiego ??
Dopiero się uczę, proszę o wyrozumiałość.
ODPOWIEDZ