Vasco da Gama

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Vasco da Gama

Post autor: janekbossko »

Mam pytanie, a w zasadzie prosze o sprostowanie czydobrze to rozumiem.

1) Zeton Vasco da Gamy. WW I rundzie losujemy go i zaznaczamy bialym chłystkiem liczbe, numer poczatkowy. Ukladamy Reale na swoim miejscu i gracze rozkladaja swoje dyski.
Po tym znow losujemy zeton Pana Vasco i przesuwamy piosnek o liczbe od -3 do +3.
Teraz moje watpliwosci...czy jak juz wszystkie fazy sie skoncza ustawiamy pionek bialy ZNOW na liczbie poczatkowej tego drugiego zetonu Vasco czy za kazdy razem bedziemy przesuwać go o wartosc zmiennej?innymi slowy numer pczatkowy oddnosi sie tylko do pierwszej rundy a pozniej nie ma znaczenia?

2) co z realami ktore sa na dworze? jesli gracze sie na nie nie zdecyduja pozniej je sciagamy i kladziemy nowe? czy moze dokladamy juz do istniejacych powiekszajac pule?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: melee »

1. każda kolejna karta wskazuje pozycję początkową na kolejną rundę
2. usuwamy
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: janekbossko »

dzieki bardzo :)
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Vasco da Gama

Post autor: Maras »

Instrukcja do Vasco da Gama jest napisana bardzo dobrze, ale dla upewnienia się i dobrego samopoczucia zapytam o trzecią faze gry - Żeglowanie.
Jeżeli port jest "pełny" to znaczy wszystkie doki znajdujace się w nim są zajęte odbywa się żegluga do kolejnego portu - portu powyżej (upraszając).
Statki w okrełśonej koljeności zgodnie z zasadą ładowności MUSZĄ wykonać obowiązkowy ruch. Moje pytanie czy tylko jeden? Czy ten ruch wywołuje "efekt domina", czy to jest tylko jeden ruch i zostawaimy pełny port i weryfikujemy dalej porty idąc w dół, po weryfikacji przechodzimy do kolejnej rundy.
Poruszajcy się statek żegluje do kolejnego portu i dzięki temu kolejny port zapełnia się. Czy w tym porcie pomimo wcześniejszej weryfikacji ( weryfikujemy od góry na dół) od razu po zepełnieniu wszystkich doków powinna odbywać się żegluga do kolejnego portu.
Konkretny przykład port w Mozambiku jest pełny (bez szczegółow dotyczących statków). Dwa statki płyną dalej do Mombasy choć (weryfikując ten port od góry wcześniej nie był pełny - miał własnie dwa puste doki). Teraz port w Mombasie jest pełny i statki z tego portu MUSZĄ? żeglować wyżej czy czekają na kolejna rundę. Z koleji efekt pełnego portu z Mombasy może wywołać żeglugę i zepełnienie portu w Malindi.

Mylące jest ostatnie zdanie z 3 etapu.
Faza 3 się kończy kiedy wszystkie porty zostaną sprawdzone
Potrzbuje jednoznacznej szybkiej odpowiedzi czy to wykonujemy jeden ruch (żeglowanie do portu wyżej) czy rozpatrujemy pełne porty do skutku?
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Vasco da Gama

Post autor: Tycjan »

"Zaczynając od Calicut i postępując w dół, sprawdza się status każdego portu (gracze sprawdzają kolejno: Calicut, Malindi, Mombasa, Mozambique, Terra de Boa Gente, i na koniec Natal)"
Porty rozpatruje się od góry do dołu i nie wraca się do portu, który się rozpatrzyło, czyli statek z pełnego portu płynie dalej (wyżej) i jeżeli ten port się przez to zapełni to rozpatrywany jest dopiero w następnej rundzie. Statek z pełnego portu płynie tylko raz na rundę. Opisane to jest w przykładzie na stronie 11.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Vasco da Gama

Post autor: Maras »

Tycjan pisze:"Zaczynając od Calicut i postępując w dół, sprawdza się status każdego portu (gracze sprawdzają kolejno: Calicut, Malindi, Mombasa, Mozambique, Terra de Boa Gente, i na koniec Natal)"
Porty rozpatruje się od góry do dołu i nie wraca się do portu, który się rozpatrzyło, czyli statek z pełnego portu płynie dalej (wyżej) i jeżeli ten port się przez to zapełni to rozpatrywany jest dopiero w następnej rundzie. Statek z pełnego portu płynie tylko raz na rundę. Opisane to jest w przykładzie na stronie 11.
I wszystko jasne. Ostatnio rozpatrywalismy fazę 3 - żeglowanie wg. "efektu domino". Gra wg mnie staje się bardziej taktyczna w tym obszarze. Spróbujcie tego wariantu :D
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: rand »

Mam w sumie dwa pytania odnosnie gry:
1. Jeśli przykładowo posiadamy jakąś postac od początku gry i nikt jej nie wybierze w kolejnej turze, to czy dalej czerpiemy z niej korzyść?? Postacie sa odkładane co turę czy jest teoretyczna możliwość posiadania jednej postaci przez całą grę, po prostu z rozdania??
W instrukcji nie zauważyłem nigdzie sentencji o zwracania postaci do puli, tylko o ewentualny przekazywaniu sobie jej w wyniku akcji, ale pewny nie jestem więc proszę o sprostowanie.
2. Wszystkie postacie dają jakieś korzysci dwukrotnie- natychmiast, a także pod koniec/ na początku tury. Bynajmniej tak to wyczytałem. Jedyna postać która mnie zastanawia to Girolamo Sernigi (wysyłka statku kupieckiego), w instrukcji jest że wysyłam 1 statek kupiecki od razu lub na początku 3. tury, jednak nie ma nic o korzyści posiadania tej postaci na początku / końcu tury. Czy ta postać faktycznie jako jedyna daje "tylko" jedna możliwość czy coś przeoczyłem??
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: janekbossko »

puki kto Ci nie zabierze nie oddajesz postaci.
Krol i kupiec nie daja Ci 2 razy w rundzie bonusu. Reszta postaci tak i na poczatki i na jej koncu.

Co oznacza słowo - bynajmniej?

edit:
kupiic zawsze daje na poczatku kolejki statek do wyslania temu graczowi ktoremu akurat pomaga, wiec jesli nikt Ci go nie zabierze to co runde masz statek
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: rand »

Dzięki za pomoc, ale jeszcze jedno pytanko mi sie nasuwa. Chodzi o ekspedycję, stawiajac tam jedną akcję mogę wysłać ile chcę zwodowanych statków, ale czy mogę je wysłać do różnych portów czy wszystkie muszą iść do jednego? W takim przypadku żebym mógł wysłać statki do 2-óch różnych portów musiałbym mieć postawione w tym miejscu dwa dyski akcji.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Vasco da Gama

Post autor: Tycjan »

"[Gracz] wybiera 1 port i umieszcza w nim wszystkie statki, które chce (i może) tam wysłać."
Jedna akcja pozwala na wysłanie X statków wg. powyższej zasady.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Vasco da Gama

Post autor: Tycjan »

janekbossko pisze:kupiic zawsze daje na poczatku kolejki statek do wyslania temu graczowi ktoremu akurat pomaga, wiec jesli nikt Ci go nie zabierze to co runde masz statek
Gdzie to jest napisane?

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: janekbossko »

nigdzie ale ja tak gram...inaczej strasznie slaba bylaby ta postac :)
wywnioskowalem to...mozliwe ze blednie...
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Vasco da Gama

Post autor: Tycjan »

janekbossko pisze:nigdzie ale ja tak gram...inaczej strasznie slaba bylaby ta postac :)
wywnioskowalem to...mozliwe ze blednie...
Dlatego właśnie zapytałem ;) Bo z tego co jest napisane w instrukcji to on tylko daje statek po wzięciu jego postaci/karty. I nie jest aż tak słaba bo blokuje porty innym graczom no i daje premię, a kapitan drogą nie chodzi ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: bogas »

Tycjan pisze:
janekbossko pisze:nigdzie ale ja tak gram...inaczej strasznie slaba bylaby ta postac :)
wywnioskowalem to...mozliwe ze blednie...
Dlatego właśnie zapytałem ;) Bo z tego co jest napisane w instrukcji to on tylko daje statek po wzięciu jego postaci/karty. I nie jest aż tak słaba bo blokuje porty innym graczom no i daje premię, a kapitan drogą nie chodzi ;)
No nie bardzo. Janek ma rację. Strona 10 instrukcji "Faza 3 Żegluga" tak oto rzecze: "Po tym jak wszystkie akcje zostały wykonane, gracze muszą sprawdzić czy podczas Fazy 2 został wysłany Statek Kupiecki.
Jeżeli nie został wysłany (leży on odkryty na wierzchu stosu znajdującego się na Dworze) gracz posiadający żeton Girolamo Sernigi musi go wysłać na początku tej fazy."
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Vasco da Gama

Post autor: Tycjan »

bogas pisze:No nie bardzo. Janek ma rację. Strona 10 instrukcji "Faza 3 Żegluga" tak oto rzecze: "Po tym jak wszystkie akcje zostały wykonane, gracze muszą sprawdzić czy podczas Fazy 2 został wysłany Statek Kupiecki.
Jeżeli nie został wysłany (leży on odkryty na wierzchu stosu znajdującego się na Dworze) gracz posiadający żeton Girolamo Sernigi musi go wysłać na początku tej fazy."
To czemu nie ma tego w opisie postaci? Skoro przy innych jest wyraźnie napisane, że mają one automatyczne bonusy?

Edit: Ja wiem, że tak jest napisane, ale ja to brałem tylko do pierwszej rundy po tym jak dostaliśmy na początku Kupca.
Ostatnio zmieniony 11 lut 2010, 09:52 przez Tycjan, łącznie zmieniany 1 raz.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: bogas »

Tycjan pisze:
bogas pisze:No nie bardzo. Janek ma rację. Strona 10 instrukcji "Faza 3 Żegluga" tak oto rzecze: "Po tym jak wszystkie akcje zostały wykonane, gracze muszą sprawdzić czy podczas Fazy 2 został wysłany Statek Kupiecki.
Jeżeli nie został wysłany (leży on odkryty na wierzchu stosu znajdującego się na Dworze) gracz posiadający żeton Girolamo Sernigi musi go wysłać na początku tej fazy."
To czemu nie ma tego w opisie postaci? Skoro przy innych jest wyraźnie napisane, że mają one automatyczne bonusy?
To pytanie do autora instrukcji. Jednak moim zdaniem zapis jest dosyć jednoznaczny, a czy jest w tym czy innym miejscu...
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Vasco da Gama

Post autor: Tycjan »

Tycjan pisze:Edit: Ja wiem, że tak jest napisane, ale ja to brałem tylko do pierwszej rundy po tym jak dostaliśmy na początku Kupca.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: janekbossko »

inaczej postać byłaby BARDZO słaba w porównaniu do innych
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Vasco da Gama

Post autor: Tycjan »

janekbossko pisze:inaczej postać byłaby BARDZO słaba w porównaniu do innych
Może macie racje, ja się cały czas kierowałem instrukcją i opisami postaci. Graliśmy kupcem i faktycznie czuć było ten "minus" postaci, ale można było grać. Jeżeli sie mylę to przepraszam za wprowadzenie w błąd.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
mdziam_78
Posty: 62
Rejestracja: 06 lut 2010, 22:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Vasco da Gama

Post autor: mdziam_78 »

Gracz posiadający Kupca ma przywilej wysłania statku kupieckiego w dowolnej chwili 1 raz na rundę, jednak nie później niż na początku fazy 3 /wyjątek stanowi rozpoczęcie gry/.
W innym przypadku postać rzeczywiście byłaby słabsza od pozostałych.
-----------------------
pozdrawiam mdziam
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Vasco da Gama

Post autor: macike »

mdziam_78 pisze:Gracz posiadający Kupca ma przywilej wysłania statku kupieckiego w dowolnej chwili 1 raz na rundę, jednak nie później niż na początku fazy 3 /wyjątek stanowi rozpoczęcie gry/.
No nie do końca - to nie jest dowolna chwila. Statek kupiecki - pomijając w/w wyjątek - może być wysłany albo w momencie 'przejęcia' [przez innego gracza] kupca albo na początku fazy 3.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: Tommy »

macike pisze:
mdziam_78 pisze:Gracz posiadający Kupca ma przywilej wysłania statku kupieckiego w dowolnej chwili 1 raz na rundę, jednak nie później niż na początku fazy 3 /wyjątek stanowi rozpoczęcie gry/.
No nie do końca - to nie jest dowolna chwila. Statek kupiecki - pomijając w/w wyjątek - może być wysłany albo w momencie 'przejęcia' [przez innego gracza] kupca albo na początku fazy 3.
Macike - Dokładnie tak. Tylko i wyłącznie w momencie przejęcia lub na początku fazy trzeciej. Nie w "dowolnej chwili ale nie później niż....."
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: mig »

Odświeżę temat kupca :)
Mam wrażenie, że ta kwestia nie została jednoznacznie rozstrzygnięta, więc chciałem dopytać: kupca wykorzystujemy raz na rundę czy tylko po przejęciu/aktywacji akcją?

A jeśli raz na rundę to czy to oznacza, że jeśli mam kupca z poprzedniej rundy (i nie aktywowałem go dyskiem akcji) to jego zdolność staje się aktywna dopiero w trzeciej fazie (no, bo w międzyczasie nie został "przejęty")? A czy jeśli bym go wcześniej (w drugiej fazie) aktywował akcją (by mi go nikt nie przejął), to czy w momencie tej 'aktywacji' mógłbym skorzystać z jego umiejętności czy i tak musiałbym czekać do fazy trzeciej?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Vasco da Gama

Post autor: Edwardo »

mig pisze:kupca wykorzystujemy raz na rundę czy tylko po przejęciu/aktywacji akcją?
raz na rundę
mig pisze:A jeśli raz na rundę to czy to oznacza, że jeśli mam kupca z poprzedniej rundy (i nie aktywowałem go dyskiem akcji) to jego zdolność staje się aktywna dopiero w trzeciej fazie (no, bo w międzyczasie nie został "przejęty")?
tak
mig pisze:A czy jeśli bym go wcześniej (w drugiej fazie) aktywował akcją (by mi go nikt nie przejął), to czy w momencie tej 'aktywacji' mógłbym skorzystać z jego umiejętności czy i tak musiałbym czekać do fazy trzeciej?
możesz od razu aktywować lub czekać do fazy trzeciej
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
ODPOWIEDZ