Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Ppeper
Posty: 32
Rejestracja: 23 sie 2020, 10:22
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Ppeper »

Pytanie, jak interpretować ruch grupy jednostek.
W instrukcji jest zapis, że jedna grupa może się podzielić i będzie wtedy dwiema oddzielnymi grupami. To teraz wątpliwości:
1) Czy mając grupę 4 jednostek (1,2,3,4) na hexie A, mogę nimi się ruszyć na hex B, a następnie jednostkami 1 i 2 na hex C i dalej jednostką 1 na hex D? Wykonując tym samym łańcuch ruchu? jeżeli po rozdziale są to oddzielne grupy, to w jednej akcji wykonałem ruch 3 grupami, zgodnie z instrukcją.
2)Czy powyższa sytuacja działa w drugą stronę? Tzn czy mogę łączyć jednostki w kolejną grupę, która dalej się poruszy?
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 287
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 92 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

Spoiler:
Nie i nie. Dana jednostka może się poruszyć raz na akcję ruchu, niezależenie od tego, jakiej grupy jest częścią.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 882
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 297 times
Been thanked: 210 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Seraphic_Seal »

Ppeper pisze: 14 maja 2024, 11:03 Pytanie, jak interpretować ruch grupy jednostek.
W instrukcji jest zapis, że jedna grupa może się podzielić i będzie wtedy dwiema oddzielnymi grupami. To teraz wątpliwości:
1) Czy mając grupę 4 jednostek (1,2,3,4) na hexie A, mogę nimi się ruszyć na hex B, a następnie jednostkami 1 i 2 na hex C i dalej jednostką 1 na hex D? Wykonując tym samym łańcuch ruchu? jeżeli po rozdziale są to oddzielne grupy, to w jednej akcji wykonałem ruch 3 grupami, zgodnie z instrukcją.
2)Czy powyższa sytuacja działa w drugą stronę? Tzn czy mogę łączyć jednostki w kolejną grupę, która dalej się poruszy?
Idź się wyspowiadaj z tego pomysłu. A tak serio:
"Każda Jednostka lub grupa Jednostek może zostać poruszona o 1 pole na każdą Akcję Ruchu. Możesz jednak wybrać Akcję
Ruchu więcej niż raz w ciągu swojej tury, aby poruszyć tę samą Jednostkę lub grupę więcej niż raz"

Każda jednostka, nieważne czy zaczęła jako pojedyncza jednostka, weszła w skład grupy, dołączyła do grupy czy cokolwiek innego może ruszyć się tylko raz na akcję ruchu.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Ppeper
Posty: 32
Rejestracja: 23 sie 2020, 10:22
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Ppeper »

No tak i w moim przykładzie mam 3 grupy jednostek i każdą z nich ruszyłem się 1 pole.
Instrukcja nigdzie nie mówi, że grupy nie mogą się zmieniać i jednostki w danej grupie nie mogą zostać rozdzielone i iść dalej. Wręcz przeciwnie podany jest w instrukcji przykład rozbicia jeden grupy na dwie.
Aby poruszyć tę samą grupę muszę wydać kolejną akcję, ale ja ruszam inną grupę.

"Każda Jednostka lub grupa Jednostek może zostać poruszona o 1 pole na każdą Akcję Ruchu."
- no to pojedyncza jednostka rusza się raz i koniec. Ale jak stanowi część grupy, to dana grupa porusza się raz, a następnie może się poruszyć jako zupełnie inna grupa, po rozdzieleniu.

Nie widzę tu sprzeczności.
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 213
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 37 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: doczek »

Darkstorm pisze: 07 lis 2021, 16:29 W ramach akcji ruchu chcę rozładować dwa statki pełne jednostek wprost do wrogiego miasta. Pytanie czy:

1. Oba statki rozładowywują się jednocześnie i obrońcy bronią się przeciwko 4 jednostkom.
czy
2. Najpierw rozładowywuje się jeden statek i obrońcy bronią się przeciw 2 jednostkom, a potem kolejny statek i kolejna obrona przeciw 2 jednostkom?
Możesz zrobić tak jak piszesz jeśli użyjesz dwóch akcji ruchu. Pierwsza akcją przerzucasz wszystkich. Drugą ich rozdzielasz na 3 grupy. Czyli w każdej akcji ruchu każda jednostka porusza się raz na akcje.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 882
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 297 times
Been thanked: 210 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Seraphic_Seal »

Ppeper pisze: 14 maja 2024, 11:36 No tak i w moim przykładzie mam 3 grupy jednostek i każdą z nich ruszyłem się 1 pole.
Instrukcja nigdzie nie mówi, że grupy nie mogą się zmieniać i jednostki w danej grupie nie mogą zostać rozdzielone i iść dalej. Wręcz przeciwnie podany jest w instrukcji przykład rozbicia jeden grupy na dwie.
Aby poruszyć tę samą grupę muszę wydać kolejną akcję, ale ja ruszam inną grupę.

"Każda Jednostka lub grupa Jednostek może zostać poruszona o 1 pole na każdą Akcję Ruchu."
- no to pojedyncza jednostka rusza się raz i koniec. Ale jak stanowi część grupy, to dana grupa porusza się raz, a następnie może się poruszyć jako zupełnie inna grupa, po rozdzieleniu.

Nie widzę tu sprzeczności.
Ehh... "Każda Jednostka lub grupa Jednostek" - tu nie chodzi o to, że jak ruszysz pojedynczą jednostkę i wejdzie ona na pole z inną jednostką, to tworząc grupę resetuje się jej ruch (bo tak nie jest), tylko o to, że w ramach ruchu porusza się pojedyncze jednostki albo grupe jednostek.

W Twoim przykładzie jednostka "1" poruszy się trzykrotnie, a w ramach jednej akcji ruchu może ruszyć się zawsze tylko raz.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Wr0bel
Posty: 1
Rejestracja: 14 paź 2022, 16:12
Has thanked: 1 time

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Wr0bel »

Witam, mam pytanie - problem z interpretacja "aktywacji miast" na kartach przywódców.
Przyklad:
1. Maharadża Sri gupta - umiej. Złoty wiek - zyskaj rozwinięcie w nowej kategorii aktywując jego miasto i płacąc dodatkowo 1 (niebieskiego) oprócz kosztów surowców.
Pytanie: czy ha aktuwuje miasto zgodnie z zasadami w instrukcji (np rekrutuje) i nastepnie zdobywam rozwinięcie?
2. Cyrus wielki - umiej. Król Persji - aktywuj jego miasto, aby zyskać 1/1 za każdy obszar z conajmniej jednym twoim miastem.
Pytanie: czy ja aktywuje miasto (np rekrutacja) aby dostać 1 za każdy obszar dodatkowo? Czy ta akcja powoduje że miasto aktywowane aby zdobyć ten dalszy bonus? Bo różnie można to interpretować.
3. Juliusz Cezar - umiej. Polityk - aktywuj jego miasto, aby ponosząc standardowy Koszt wykonać akcje zwiększania szczęśliwości w jego mieście.
Pytanie: to samo co wyżej choć tu jest podkreślone że aktywujemy i robimy to standardowym kosztem.
4.octawian August - aktywuj jego miasto (czyli np rekrutuje?) I zapłać 1aby dobrać kartę akcji.
Aleksander wielki - zapłać 1 i aktywuj jego miasto aby zagrać kartę akcji z fraza: jako akcją

Przykładów mam sporo ale myślę że rozumiecie genezę problemu, z góry dziękuję za odpowiedz:)
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 287
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 92 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

Wr0bel pisze: 17 maja 2024, 14:46 Witam, mam pytanie - problem z interpretacja "aktywacji miast" na kartach przywódców.
Generalnie chodzi o to, że by skorzystać z umiejętności tych liderów muszą oni być w dowolnym mieście i to miasto traktowane jest jako aktywowane (jest to dodatkowy koszt skorzystania z tej zdolności). Co za tym idzie, jeśli chcesz ponownie w danej rundzie wykorzystać to miasto do rekrutacji, zbioru czy budowy to musisz obniżyć szczęśliwość tego miasta.
A w ramach jakiej akcji korzystasz ze zdolności, jest zazwyczaj pogrubione - np. akcja zwiększenia szczęśliwości w przypadku Cezara.
Nie jest to wykonywane w ramach standardowej aktywacji miast, czyli np przy okazji rekrutacji, jak sugerujesz.
ODPOWIEDZ