Nucleum - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Ppeper
Posty: 32
Rejestracja: 23 sie 2020, 10:22
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

Nucleum - pytania i wątpliwości

Post autor: Ppeper »

Hej,
Mam kilka wątpliwości, jak ktoś zna odpowiedź to będę wdzięczny jeżeli ją jakoś uzasadni :)

1. Czy wymiany uran/robotnik/talar, mogę dokonać wiele razy w trakcie akcji, czy tylko raz? Jak mam 3 kostki uranu to mogę je zamienić na 3 robotników, czy mogę tylko 1 kostkę, na turę?

2. Jaka jest kolejność wykonywania akcji:
Przykład z gry: Dokładam płytkę na swoją planszę i wykonuję akcję zasilania. Zasilam budynek naukowy, wywołuje to dwa efekty, po pierwsze tą akcją zrealizowałem kontrakt, z którego otrzymuję talary, po drugie nagroda za budynek to aktywowanie technologii, chcę wybrać technologię pozwalającą mi wykonać natychmiast akcję budowy. Czy mogę najpierw rozpatrzyć kontrakt, który da mi pieniądze a następnie akcję z technologii? Czy akcja z technologii powinna być aktywowana pierwsza??

3.Czy fioletowe kontrakty są dostępne dla wszystkich, tak że każdy może je wykonać wszystkie, czy kto pierwszy ten lepszy a po wykonaniu kontraktu zdejmujemy go?

4. Czy mogę położyć płytkę jako tory, nawet jeżeli żaden kolor nie pasuje (domyślnie nie wykonam żadnej akcji)?
W zasadach ogólnych strona 8, jest zapis "Gracz nie może wybrać tej opcji, jeśli niema odpowiedniej płytki w swojej puli lub gdy nie ma dostępnych robotników." Wynika z tego, że muszę mieć odpowiednią płytkę. Ale dalej w instrukcji w szczegółach dla tej akcji już jest tylko: "Jeśli gracz nie ma (ani nie może zdobyć) robotnika przed położeniem fragmentu torów, nie może wybrać tej opcji." Nie ma nic o odpowiedniej płytce. Co więcej w przykładowym obrazku jest płytka dołożona bez żadnego dopasowania.

5. Czy turbiny musze kłaść w swojej sieci?
Instrukcja mówi o żetonach, wiec co do żetonów kopalni nie ma wątpliwości. Przez analogię zakładam, że znacznik turbiny też i został potraktowany jak żeton, ale z racji, że żetonem jednak nie jest to pojawiła się wątpliwość.
_leigam_
Posty: 951
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Nucleum - pytania i wątpliwości

Post autor: _leigam_ »

1. Nigdzie nie widziałem, żeby było jakieś ograniczenie.
2. Przed wykonaniem pierwszej akcji, pomiędzy wykonaniem pierwszej i drugiej akcji albo po wykonaniu obu akcji gracz może wypełnić jeden kontrakt. Można wypełnić max 1 kontrakt na ture (oczywiście przy dołożeniu płytki akcji do swojej planszetki)
3. Kto pierwszy ten lepszy, bierze się do siebie po spełnieniu go (tu wydaje mi się, że zasady wypełniania kontraktu są takie same jak przy zwykłych kontraktach, tylko fioletowe są tak jakby przy planszetce każdego gracza.)
4. Możesz. Mogłaby ci zostać płytaka uniwersalna ( dowolna akcja z rabatem -1) i ona jako jedyna jest "nieodpowiednia"
5.Tak samo muszą być spełnione wymagania co do sieci.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Ppeper
Posty: 32
Rejestracja: 23 sie 2020, 10:22
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

Re: Nucleum - pytania i wątpliwości

Post autor: Ppeper »

_leigam_ pisze: 21 maja 2024, 13:18 2. Przed wykonaniem pierwszej akcji, pomiędzy wykonaniem pierwszej i drugiej akcji albo po wykonaniu obu akcji gracz może wypełnić jeden kontrakt. Można wypełnić max 1 kontrakt na ture (oczywiście przy dołożeniu płytki akcji do swojej planszetki)
No dobra, tylko w przykładzie mam jeszcze bonusową akcje z technologii i moje pytanie jest czy mogę wykonać kontrakt przed dodatkową akcją z technologii, która jest efektem wykonywania akcji z płytki.
_leigam_
Posty: 951
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Nucleum - pytania i wątpliwości

Post autor: _leigam_ »

Ppeper pisze: 21 maja 2024, 13:28
_leigam_ pisze: 21 maja 2024, 13:18 2. Przed wykonaniem pierwszej akcji, pomiędzy wykonaniem pierwszej i drugiej akcji albo po wykonaniu obu akcji gracz może wypełnić jeden kontrakt. Można wypełnić max 1 kontrakt na ture (oczywiście przy dołożeniu płytki akcji do swojej planszetki)
No dobra, tylko w przykładzie mam jeszcze bonusową akcje z technologii i moje pytanie jest czy mogę wykonać kontrakt przed dodatkową akcją z technologii, która jest efektem wykonywania akcji z płytki.
To jest bonus, który musisz wykonać natychmiast po zagraniu, to co napisałem odnosi się do akcji z kafelka (zawsze dwóch), przed pierwsza, pomiędzy pierwszą a drugą lub po drugiej.

Masz też napisane w instrukcji przy zasilaniu (Ta akcja pozwala graczom na zasilanie budynków, co zapewnia
natychmiastowe korzyści). Natychmiast jak odwracasz budynek robisz z niego nagrodę, jest to tak jakby kontynuacja akcji z kafelka, dopiero jak ją dokończysz możesz zrealizować kontrakt.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
ODPOWIEDZ