Horror w Arkham: Gra karciana / Arkham Horror: The Card Game LCG (N. French, M. Newman)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Paskuder »

Każdy scenariusz można grać jako standalone. Natomiast duży dodatek plus 6 małych z danego cyklu tworzy spójną całość i chronologiczną kampanię z wprowadzeniem, rozwinięciem i zakończeniem. Każda jest zamkniętą historią więc nie ma znaczenia od którego cyklu zaczniesz, nie musisz w kolejności wydawania bo nie są połączone fabularnie. Możesz mieć tylko wyższy poziom trudności bo może ci trochę brakować mocniejszych kart badaczy z poprzednich dodatków (poziom trudności lekko wzrasta z kolejnymi cyklami). Jeżeli zależy ci na spójnej filmowej fabule najlepiej rozgrywać cykl w chronologicznym porządku.

Poza tym są dwa osobne scenariusze karnawał horrorów i klątwa rougharou. Można je grać jako zupełne standalone albo można dołączyć do dowolnej kampanii na zasadzie questa pobocznego. Np robimy przerwę w śledztwie w Dunwich żeby wyskoczyć na chwilę do Wenecji aby rozwikłać tamtejszą zagadkę. Z tym że jest to druk na żądanie, teraz były na niego zamowienia. Jak jesteś zainteresowany wersją pl to szybko się orientuj, może któryś sklep zamówił więcej.

Labirynt jest scenariuszem bardziej eventowym i najlepiej go grać w 3 badaczy lub w 3 grupy badaczy (do 12 osób maks). Do grania solo spokojnie sobie odpuść.

Do tego teraz wyszedł też nowy dodatek powrót nocy fanatka :wink: Jest to dodatek który zmienia, rozwija kampanię z podstawki. Robi ją mniej liniową ale też trudniejszą, najlepiej mieć karty badaczy z dodatków. No i cena, mniej więcej 100 za talię kart i pudełko... Tylko dla fanów.

To chyba mniej więcej tyle.
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Nadab
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2017, 20:26
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Nadab »

Warto też dodać/przypomnieć, że chcąc zagrać scenariusz z małego dodatku cyklu, trzeba posiadać podstawkę i duże pudełko z tego cyklu.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Phate »

Troszkę się sprawa zakupu zaczyna klarować ;)
Jeśli dobrze rozumiem to każdy scenariusz/kampania robi największe wrażenie przy pierwszej rozgrywce bo odkrywasz fabułę i gra Cię zaskakuje zwrotami akcji.
Po przejściu raz scenariusza/kampanii można grać w to samo innym badaczem lub zmienić sobie talie tego samego badacza - nie ma już efektu WOW przez to, że gra się pierwszy raz ale gra wciąż daje sporo frajdy bo część scenariuszy ma losowe karty lokacji i zdarzenia.
Wydaje mi się, że WP LCG działa na tej samej zasadzie. Tam też grasz pierwszy raz scenariusz i nie wiesz co się zdarzy po przejściu danej lokacji (zebranie odpowiedniej ilości znaczników wyprawy) na kolejną. Po pierwszym przejściu scenariusza każda kolejna gra polega na zmianie składu drużyny i budowaniu nowej talii.

Dlaczego w takim razie uważacie, że HwA LCG jest o wiele lepszy niż WP ?

A jak wygląda sprawa z fanowskim contentem ? Są jakieś scenariusze/kampanie które można by rozegrać tylko na podstawce ?
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Zorak »

Dodatkowo scenariusze mogą inaczej wyglądać w oparciu o nasze poprzednie decyzje - czasem jest to kosmetyczna zmiana a czasem całkiem inna gra jak np w Wimie prawdy (Cykl Carcosy) gdzie w zależności czy mamy więcej przeświadczeń czy wątpliwości scenariusz potrafi się dużo różnić.
Fanowskiego contentu jest cała masa - część nawet drukowaliśmy w MB Print robiąc zbiórkę na grupie FB.
To jaką grasz ekipą (badaczami/badaczem) też mocno zmienia podejście do scenariusza bo to co dla jednego nie stanowiło problemu (na walka z potworami guardianem) dla innych jest już dużym problemem.
Kart w talii też masz tylko 30 więc wszystkiego nie weźmiesz i kusi cie zagrać jeszcze raz tym razem na inne karty.
W WP nie grałem ale często w porównaniach pada fakt że tutaj raz budujesz talie i ja tylko ulepszasz dzięki czemu lepiej ci się jest wczuć w kierowanego badacza. Dodatkowo większa swoboda - nie ma dużo faz - masz po prostu 3 akcje i robisz z nimi co chcesz i jak chcesz.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Phate »

Dobra, to powiedźcie mi jeszcze tak:
Zakładając, że mam tylko podstawkę, gram całość solo, przechodzę całą trzy scenariuszową kampanie po kolei każdym badaczem z osobna i później rozgrywam fanowski content (ten na który wystarczy tylko podstawka) to na ile gier starczy mi to jak to nazwaliście "demo" ?

P.S. jak się gra solo to można mieć tylko jednego badacza czy trzeba grać na dwie ręcę ? Czyli dwoma badaczami na raz.
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Zorak »

Możesz grac 1 badaczem możesz też na 2 ręce - każdy styl ma swoje + i -. Ja obstawiam że 1 podstawka ci starczy na 10 gier - niestety przy 1 zestawie deckbulding prawie nie istnieje i losowość bardziej doskwiera niż powinna. Dużo kart za doświadczenie w takim zestawie też nie ma. Co zobaczysz to jak działa kampania - czym się cechują dane klasy badaczy i na tym etapie albo ci się już system spodoba albo nie. Z każdym cyklem i dodatkiem masz więcej kart dla swoich badaczy, więcej samych badaczy każdy z innymi zasadami budowy talii ( i nie tak jak ci z podstawki 0-5 jedna klasa i 0-2 2ga klasa) no i więcej samych scenariuszy do ogrania. Pamiętaj też że to co-op a nie vs - nie musisz wszystkiego nadrabiać. Można kupować dodatki w swoim tempie ciesząc się grą.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: MrAtrion »

Coraz bardziej mi się podoba :)

Do gry w max 2 osoby warto wydawać kasę na 2 core set?
I czy warto sięgnąć po książki dla lepszego poznania postaci? Czytam właśnie Zew. A raczej 2 opowiadanie "Widmo...".
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Zorak »

IMO 2 podstawki warto i pod solo jak lubisz budowac solidne talie. Na start mozesz 1 kupic i sprawdzic czy ci sie podoba. Gra bedzie bardziej losowa ale jak najbardziej do przejscia.

Kasiazki mozna ale to dla fanow. Jak nie cierpisz na nadmiar gotowki to zdecydowanie lepiej ta kase wydac kupijac duzy dodatek i pozniej małe tak aby spokmletowac 1 cykl.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Karit »

Munchhausen pisze: 17 sie 2018, 19:28 Kolejny popis naszego ulubionego wydawnictwa. Ulepszona karta ma inną nazwę niż jej tańsza wersja... Porażający jest ten brak konsekwencji. Nie dość, że nazwa inna, to jeszcze tłumacze nie potrafią się zdecydować, gdzie wrzucić ikonę darmowej akcji - po "oknie gracza" czy między "okno" i "gracza"... Galakta, plis.
Spoiler:
Pamiętaj że Galakta tłumaczy cały cykl na raz, to że potem to wychodzi co miesiąc i na stronie napisane jest że dodatek "płynie" to tylko zabieg marketingowy, Galakta dostaje od razu cały wydrukowany cykl = ktoś kto zwalił tłumaczenia i korektę "będzie" z nami do końca cyklu.
Na zmiany i poprawę jakości możemy liczyć dopiero od kolejnego cyklu.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Phate »

W takim razie decyzja między zakupem WP czy HwA została podjęta :)

Muszę teraz porządnie się zastanowić czy chce wchodzić w coś co na starcie nie ukrywa, że jest sporo droższe od innego rodzaju planszówek, bo jeśli dobrze liczę to (zakładając, że się wkręcimy z żoną):
1x Core Set - ok 120 zł
Jeden duży dodatek rozpoczynający kampanię - 100,00 zł
6 małych dodatków składających się na całą rozpoczętą kampanię - 6 x 50 zł = 300,00 zł

Łącznie daje to ponad 500,00 zł - jest to już naprawdę potężna kwota a takich kampanii jest już wydanych chyba trzy czyli kolejne 600,00 zł do dopełnienia całości :]
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Sebs »

Nie zapomnij o matach, pudlach, koszulkach i kapslach na zetony :)
Wielki Cthulhu wymaga ofiar.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 457
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Zaan84 »

Do tego dolicz koszulki, kapsuły na żetony, skrzynie albo klastry... Jak w to wejdziesz to przez jakiś czas nie będziesz miał na inne gry. Z drugiej strony Arkham niewiele traci na wartosci więc zawsze będziesz mógł sprzedać z niewielką stratą.
E: Sebs był szybszy
Matrin
Posty: 55
Rejestracja: 07 sty 2013, 11:58

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Matrin »

Jedną z opcji wchodzenia w LCG-i jest cierpliwie poczekać i kupić duży używany zestaw jak już wyjdą ze 3 cykle. Można wtedy zaopatrzyć się w karty po cenie dużo niższej niż sklepowa.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1028 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: RUNner »

Phate pisze: 20 sie 2018, 11:56 W takim razie decyzja między zakupem WP czy HwA została podjęta :)

Muszę teraz porządnie się zastanowić czy chce wchodzić w coś co na starcie nie ukrywa, że jest sporo droższe od innego rodzaju planszówek, bo jeśli dobrze liczę to (zakładając, że się wkręcimy z żoną):
1x Core Set - ok 120 zł
Jeden duży dodatek rozpoczynający kampanię - 100,00 zł
6 małych dodatków składających się na całą rozpoczętą kampanię - 6 x 50 zł = 300,00 zł

Łącznie daje to ponad 500,00 zł - jest to już naprawdę potężna kwota a takich kampanii jest już wydanych chyba trzy czyli kolejne 600,00 zł do dopełnienia całości :]
Przejdziesz kampanię i najwyżej sprzedasz dalej. Może kup używkę? Wtedy praktycznie nic nie stracisz.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Phate »

Z tym czekaniem na wydanie kilku cykli i odkupieniem używanych wcześniejszych cykli to jest chyba różnie.
Widziałem, że aktualnie pierwsze duże pudło do chyba cyklu Dziedzictwo Dunwich chodzi po niebotyczne kwoty ok 200,00 zł na rynku wtórnym ;)

Jest to oczywiście jakieś rozwiązanie sytuacji czyli kupić używaną podstawkę pobawić się w pierwszą kampanię i zadecydować co dalej.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: kozz84 »

Dokładnie tak robię. Kupuję wszystko jak wychodzi i sprzedaję poszczególne cykle, kiedy je ogram. Teraz możesz kupować używane kampanie, więc również wyjdzie taniej.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Karit »

kozz84 pisze: 20 sie 2018, 12:47 Dokładnie tak robię. Kupuję wszystko jak wychodzi i sprzedaję poszczególne cykle, kiedy je ogram. Teraz możesz kupować używane kampanie, więc również wyjdzie taniej.
Nie wykorzystujesz jakichś kart (np. przedmiotów) z danego cyklu do tworzenia talii dla kolejnego cyklu?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Zorak »

IMO sprzedajac cykl sporo sie traci regrywalnosci. Karty badaczy mozna uzywac w kazdym cyklu to samo badaczy.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: kozz84 »

Karit pisze: 20 sie 2018, 13:13
kozz84 pisze: 20 sie 2018, 12:47 Dokładnie tak robię. Kupuję wszystko jak wychodzi i sprzedaję poszczególne cykle, kiedy je ogram. Teraz możesz kupować używane kampanie, więc również wyjdzie taniej.
Nie wykorzystujesz jakichś kart (np. przedmiotów) z danego cyklu do tworzenia talii dla kolejnego cyklu?
Nie. Gram kartami z Core plus z danego cyklu. Czasami zrobię proxy jakieś karty, ale rzadko.

Aż tak mnie nie kręci deckbuilding i nie gram na wyższych poziomach trudności, więc nie potrzebuję dośrubowanej talii.

Swoją drogą na stronie ffg można znaleźć talie początkowe dla każdego badacza, gdzie wykorzystują karty z pudełka podstawowego i 1 cyklu.

https://images-cdn.fantasyflightgames.c ... sts_40.pdf
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: wajdzik83 »

Nie zapomnij o zapisaniu się do grupy na FB :) tam jest sporo macek :P
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: MataDor »

Z tą grą trzeba uważać. Na początku roku kupiłem podstawkę z ciekawości żeby zobaczyć jak "chodzą" karcianki LCG. Ta była najwyżej notowana na BGG i jeszcze od zawsze zaczytywałem się Lovercaftem więc wybór był prosty.
Podeszła mi aż tak że w tej chwili wydałem na nią prawie 2000zł ... 2 podstawki, wszystkie dodatki PL jakie wyszły i te co są w druku na życzenie, jedna duża mata, 2 mniejsze maty pod "inventory" (gram na 2 ręce samemu), 2 pudła (jedno pod karty poszukiwaczy, drugie pod scenariusze, w jednym wszystkiego już nie mieściłem), z US kupiłem zestaw 147 drewnianych elementów, 44 numizmatyczne kapsle na żetony, wydrukowane twarde kolorowe przekładki do kart do skrzyń oraz łączniki lokacji (porządny druk też swoje kosztuje)... niestety w przypadku dobrych gier od lat mam problem z kontrolą wydatków na nie...

Na szczęście na goodreads poczytałem recki książek wydawanych przez FFG z opowiadaniami ze świata Lovecrafta i dodatkowymi poszukiwaczami do gry, wszystkie są bardzo słabe i dzięki temu oparłem się choć temu dodatkowemu wydatkowi na grę ;)
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: MrAtrion »

A mając już dodatki to te Core sety się przydają na solo/2 graczy?
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: kozz84 »

Na solo 1 core set wystarczy, tylko musisz proxować parę kart. Na dwóch graczy 2 pudła są niezbędne IMO.
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Zorak »

IMO i na solo 2 Core sety sie przydaja ale to kwestia podejscia do proxy. Ja nie lubie proxowac a z podstawki nadal biore duzo kart do talii i z 1 egz sobie nie wyobrazam talii.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Arkham Horror: The Card Game (Horror w Arkham: Gra karciana)

Post autor: Phate »

Powiem wam, że strasznie się wahałem ale mnie zaintrygowaliście - choćby dla samej mini kampanii z core setu poszukam czegoś używanego :)
Zobaczymy może i żonie podpasuje - Choć wątpię bo po WP LCG wogóle nie chwycił (nie chciało jej się zagłębiać w deckbuilding ani grać w te same przygody kilka razy)

Odkąd zacząłem z wami pisać czuje dziwne uczucie z tyłu głowy - jakby jakieś macki przesuwały mi się pod skórą ;) Czyżby podszepty Cthulhu ?;)
ODPOWIEDZ