Gùgōng (Andreas Steding)

Forum ogólne o grach planszowych i karcianych, w szczególności dyskusje o konkretnych tytułach.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Użytkownik wspierający

Re: Gùgōng (Andreas Steding)

Post autor: Gizmoo » 24 sty 2019, 13:13

Po pierwszej partii jestem grą oczarowany. Takie gry lubię najbardziej - prosta, klarowna mechanika, ale kombinowania i możliwości - od groma. Jak tylko obejrzałem filmik Rahdo i recenzję Toma Vasela - wiedziałem, że gra ma szansę mi się bardzo podobać. Pomysł prosty, ale kombinowania - super dużo. Mechanika nie jest super nowatorska - pomysł z zamianą kart na planszy i odpalania nimi akcji był już w kilku tytułach (m.in. w bardzo ciekawej Fortunie duetu Rieneck & Stadler), ale powiewem świeżości jest to, co z tymi kartami możemy robić na planszy.

Pełna zgoda, że jest to gra stricte taktyczna. Nie da się wypracować tu długofalowej strategii. Dla kogoś, kto tego w grach nie lubi - będzie to nie do przeskoczenia. W Gugongu chodzi o minikomba, maksymalizację zysku z zagrania jednej karty i to we właściwym momencie rundy. Optymalizacja tylko w zakresie jednego ruchu. Jasne, można mieć zarys jakiegoś planu na kolejną rundę, ale... W zasadzie nie ma co planować, bo ruchy przeciwników i tak wymuszą na nas zmianę myślenia. I to zwykle totalną zmianę. :lol:

I to kolejna sprawa, którą niektórzy albo pokochają, albo znienawidzą. Mianowicie interakcja i związana z nią... Frustracja. Andreas Steding strasznie lubi "podbieranie". Niweczenie planów przeciwnikom. Kto grał w Firenze, ten wie, że tam główny trzon rozgrywki to kombinowanie jak pomóc sobie, szkodząc jednocześnie przeciwnikom. Jak zabrać kartę i zestaw, żeby oponenci nie mogli zrealizować celu szybciej od ciebie. W Gugongu nie jest inaczej. Często nasz wymarzony, zaplanowany ruch legnie w gruzach, bo gracz przed nami zgarnął nam kartę i zablokował nam możliwość idealnego (a często nawet i dobrego) ruchu. Jeżeli lubisz planować sporo do przodu i nie znosisz wymyślać planów awaryjnych - nie ma szans, żeby Gugong się spodobał. Dla mnie - właśnie taka interakcja powoduje mega fajne emocje przy planszy. Bo do swojej kolejki czekasz jak na szpilkach i modlisz się do bogów planszy, by ktoś nie podebrał Ci upatrzonej karty. To powoduje, że podczas rozgrywki wszyscy gracze są zaangażowani. Nie ma tutaj pasjansika. Graczy trzeba nieustanie obserwować i pilnować. Owszem, bywa to frustrujące, często irytujące, ale za chwile już o tym zapominasz, bo w głowie wymyślasz teraz kolejne zagranie. Oczywiście przy totalnych zamulaczach, w takich sytuacjach może dojść do sporego downtime'u - ja na szczęście go nie doznałem. I tu przechodzę do kolejnego plusika:

Wielką zaletą jest dla mnie długość rozgrywki. Jest IDEALNA. Ani za długa, ani za krótka. Niby 16-20 ruchów podczas całej gry to nie jest dużo, ale jest wystarczająco, by nie było poczucia przesytu. Pod koniec rozgrywki niemal wszyscy zrobili to, co mieli zrobić. Czasami brakuje do ideału jednego, góra dwóch ruchów, ale zawsze jestem zdania, że lepiej skończyć partię z uczuciem niedosytu, niż z uczuciem przesytu.

Jedyną wadą dla mnie jest ikonografia. Po skończonej partii wydaje się intuicyjna, ale na początku pierwszej rozgrywki - ogarnianie wszystkiego przyprawia o lekki zawrót głowy i często dochodzi do pomyłek (przynajmniej ja tak miałem).

Reasumując - Gugong nie jest dla każdego. Wiele osób się od niego odbije. To taki "Hit or miss". Dla mnie hit i czekam z niecierpliwością na kolejną partię.

P.S. Jako wielbiciel gier z klimatem muszę przyznać, że w Gugongu za wiele go nie ma. Więcej - dużo rozwiązań jest super abstrakcyjnych. Ale to jedna z niewielu gier, w której brak klimatu mi w ogóle nie przeszkadzał. Sam się sobie dziwię.

Awatar użytkownika
playerator
Użytkownik wspierający

Post autor: playerator » 11 lut 2019, 21:08

Czy są jakieś wieści odnośnie dostępności poprawionej karty i kafla dekretu? Może ktoś pytał GF na fejsie?

Na BGG pojawił się wpis, z którego wynika, że dodrukowane elementy są już w dystrybucji.

brazylianwisnia
Użytkownik wspierający

Post autor: brazylianwisnia » 12 lut 2019, 08:00

Mają niedługo ogłosić na FB. Mam nadzieje ze podtrzymaja wersje z wysyłką.

Awatar użytkownika
DarkSide
Użytkownik wspierający

Post autor: DarkSide » 12 lut 2019, 09:54

Jako wspierający na KS dostałem maila z info z KS właśnie że wysłali:
Hi everyone,

A quick update to inform you that all replacement cards have been sent out today!

After our final call in our previous update, we received 600 new orders for the card. It took a while to have them all packed in envelopes and labelled.

But soon everyone will have their new card. It'll be a matter of days for European backers, a little longer for the rest of the world. US backers already received the replacement card together with their game.

Cheers,

the Game Brewer team
Ostatnio zmieniony 12 lut 2019, 20:51 przez DarkSide, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje gry || Sprzedam
-------------------------------------

Awatar użytkownika
playerator
Użytkownik wspierający

Post autor: playerator » 12 lut 2019, 16:12

DarkSide pisze:
12 lut 2019, 09:54
Jao wspierający na KS dostałem maila z info z KS właśnie że wysłali (...)
Czytałem. Niestety, Game Brewer team nie odpowiada na pytania pozostałych posiadaczy Gugonga. Tych, co mają wersję ze sklepu.
Jeśli rzeczywiście karta i dekret są już wydrukowane, mogliby się podzielić tą radosną nowiną.

Awatar użytkownika
DarkSide
Użytkownik wspierający

Post autor: DarkSide » 18 lut 2019, 21:52

Dziś karta "7" dotarła do mnie, więc wszyscy wspierający z KS wkrótce będą ją już mieli. :)
Moje gry || Sprzedam
-------------------------------------

Garvv

Post autor: Garvv » 21 lut 2019, 15:51

Ciekawe co z tymi co kupili grę w sklepie. Szczególnie teraz kiedy GF się rozpadło.

brazylianwisnia
Użytkownik wspierający

Post autor: brazylianwisnia » 21 lut 2019, 16:54

No o kartach możemy zapomnieć. Oryginalny wydawca nie rozsyla kart tylko do sklepowej wersji ma wręczac na eventach. GF jest już skończone więc nie ma od kogo dostać.

Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Użytkownik wspierający

Post autor: Dr. Nikczemniuk » 21 lut 2019, 17:02

Opcja pliku do druku?

Awatar użytkownika
playerator
Użytkownik wspierający

Post autor: playerator » 24 lut 2019, 00:46

brazylianwisnia pisze:
21 lut 2019, 16:54
No o kartach możemy zapomnieć. Oryginalny wydawca nie rozsyla kart tylko do sklepowej wersji ma wręczac na eventach. (...)
Fakenewsy wygłaszane autorytatywnym tonem powinny być zakazane.

Pod tym linkiem znajduje się strona Customer Service wydawcy, na której wypełniłem formularz zgłoszenia. W kilka dni później otrzymałem list z kartą i kaflem dekretu.

Opcja samodzielnego wydruku naklejek jest również dostępna - klik

Wspomnę jeszcze, że na BGG wydawca prosił o pokrycie kosztów wysyłki (1.5 euro), zaznaczając, że jest to wpłata całkowicie dobrowolna. Myślę, że warto.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2019, 00:51 przez playerator, łącznie zmieniany 1 raz.

brazylianwisnia
Użytkownik wspierający

Post autor: brazylianwisnia » 24 lut 2019, 00:50

Powtarzam to co sami zapowiadali - że nie będą rozsylac. Być może coś się od tego czasu zmienilo. Później interesowałem się co zrobi GF w tej sprawie.

Awatar użytkownika
playerator
Użytkownik wspierający

Post autor: playerator » 24 lut 2019, 02:03

brazylianwisnia pisze:
24 lut 2019, 00:50
Powtarzam to co sami zapowiadali - że nie będą rozsylac. Być może coś się od tego czasu zmienilo. (...)
Ale Ty nie napisałeś, że zapowiadali. Napisałeś, że nie wysyłają kart.

"For customers who don’t visit conventions and don’t have the possibility to find the cards or tiles at a game store,
we’ll offer the possibility to order the tile and/or card on our website soon."

Powyższa informacja jest z 21.11.2018.
Jeśli kiedykolwiek twierdzili, że nie będą rozsyłać poprawionych elementów, to zdanie zmienili 3 miesiące temu.

ODPOWIEDZ