Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
saek1985
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2019, 17:59

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: saek1985 »

KozaK69 pisze: 31 mar 2019, 14:53
saek1985 pisze: 31 mar 2019, 13:12 Czy klasztory niemieckie, nie zdobywają zbyt dużo punktów na koniec gry? (Mam na myśli grę z dużą ilością dodatków, np. wszystkie duże i 15 mini dodatków, to jest jakieś 350 płytek)
Jak dla mnie jest ok. Mamy niecałe 300 płytek i na koniec gry zdobywamy 500-600 pkt. z czego za klasztory niemieckie wpada ok. 30-40. Sęk w tym, że żeby zdobyć za nie dużo punktów to muszą stać gdzieś w centrum mapy, czyli trzeba je wylosować na początku i zamrozić sobie meepla na całą grę.
Dzięki za odpowiedz. Taka ilość punktów wydaje się być w porządku. Chyba nawet jeśli komuś zdarzy się wylosować 3-4 takie klasztory, to koszt zablokowanych 3-4 meepli chyba jest proporcjonalny do ilości punktów..

KozaK69, a Łaźnie jak rozgrywacie, jeśli chodzi o moje wątpliwości? Podzielisz się swoim doświadczeniem?
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: KozaK69 »

Co do łaźni i wozów to nie mam pojęcia, bo nie mam tego dodatku.
chroman91
Posty: 2
Rejestracja: 09 kwie 2019, 14:00

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: chroman91 »

Witam
Posiadam dodatek księżniczka i smok i za nic nie mogę zrozumieć działania czarodziejskich przejść. W instrukcji jest napisane : po tym jak gracz dołoży płytkę z czarodziejskim przejściem wolno mu postawić podwładnego na te lub na inną dowolną wyłożoną już płytkę . Musi przy tym zachować zwykłe reguły gry. Nie wolno mu postawić swojego podwładnego np. na już zajęty lub zamknięty obszar.

Czyli jeżeli dobrze rozumiem to przejście nic nie daje? Bo przecież to normalne że mogę podwładnego postawić na właśnie dokładnej płytce lub na innym nie zajętym lub nie zamkniętym obszarze.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Andy »

Mepla można postawić "normalnie" na właśnie wyłożonej płytce, a nie na wyłożonych wcześniej.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
chroman91
Posty: 2
Rejestracja: 09 kwie 2019, 14:00

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: chroman91 »

z instruckji do big boxa :
-gracz może umieścić podwładnego na płytce, którą właśnie wyłożył
-gracz nie może umieścić podwładnego na elemencie obszaru, gdzie znajduje się już jakiś podwładny.

Czyli dokładając nowy kafelek to tylko na tym kafelku mogę postawić nowego podwładnego? Chyba że mam płytkę z czarodziejskim przejściem to wtedy moge podwładnego postawić na dowolnym nie zamkniętym i nie zajętym obszarze?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Andy »

Tak właśnie.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Rigidigi »

chroman91 pisze: 09 kwie 2019, 14:10 Posiadam dodatek księżniczka i smok i za nic nie mogę zrozumieć działania czarodziejskich przejść. W instrukcji jest napisane : po tym jak gracz dołoży płytkę z czarodziejskim przejściem wolno mu postawić podwładnego na te lub na inną dowolną wyłożoną już płytkę . Musi przy tym zachować zwykłe reguły gry.
My ten kafelek nazwaliśmy "byle gdzieby". ;)
saek1985
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2019, 17:59

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: saek1985 »

Witam. Poszukuję mini dodatków do Carcassonne:
Besiegers, lub Cathars, lub Siege,
The Plague,
Halb so wild I (Połówki I),
Halb so wild II (Połówki II),
The Tunnel,
La Porxada,
Russian Promos.

Ktoś wie gdzie mam szanse znaleźć takie dodatki?
Pozdrawiam.
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Acownik »

Czy da się łączyć dodatki z nowej wersji ze starymi? Widzę, że seria wciąż jest rozwijana i trochę mnie kuszą te różne małe dodatki. Tylko czy jest sens je kupować? Oczywiście wiem, że kolorystyka jest teraz inna, ale to szczegół, który mi za bardzo nie przeszkadza. Teoretycznie kafelki można wrzucać do worka i losować, ale być może nie wszystkie dodatki są dolosowywane tak jak zwykłe kafelki. Czy są jakieś jeszcze przeszkody w łączeniu obu wersji?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Acownik pisze: 09 gru 2019, 12:46 Czy da się łączyć dodatki z nowej wersji ze starymi? Widzę, że seria wciąż jest rozwijana i trochę mnie kuszą te różne małe dodatki. Tylko czy jest sens je kupować? Oczywiście wiem, że kolorystyka jest teraz inna, ale to szczegół, który mi za bardzo nie przeszkadza. Teoretycznie kafelki można wrzucać do worka i losować, ale być może nie wszystkie dodatki są dolosowywane tak jak zwykłe kafelki. Czy są jakieś jeszcze przeszkody w łączeniu obu wersji?
Ja mam mix obu wersji i dla mnie jest OK. :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Yazar
Posty: 2
Rejestracja: 14 kwie 2017, 09:57

Carcassonne - Przyszłość

Post autor: Yazar »

Cześć
Minęło już trochę czasu od wydania większych dodatków do drugiej edycji Carcassonne (Owce i wzgórza) i zastanawiam się, co wiadomo na ten moment w sprawie kolejnych dodatków?
Będą kolejne większe dodatki? Kolejny Big Box? A może Katapulta jednak wyjdzie w drugiej edycji? A może nawet seria 7 mini-dodatków wyjdzie oddzielnie?
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: bdm »

Gra ktoś w Carcassonne w wersji elektronicznej (aplikacja)? Ja się uzależniłem i mam na koncie już ponad 1400 gier! :D
Mój najlepszy ranking 1963 i 17 pozycja w hall of fame.
Żeby wygrywać z tymi najlepszymi to trzeba niestety blokować meeple, inaczej Ciebie zablokują a wtedy przegrywasz.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: woytas »

bdm pisze: 22 sty 2020, 15:31 Gra ktoś w Carcassonne w wersji elektronicznej (aplikacja)? Ja się uzależniłem i mam na koncie już ponad 1400 gier! :D
Gdzie grasz? Na Board Game Arena czy może masz aplikację na telefon?
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: bdm »

Aplikacja. Niestety płatna, ale to nie majątek jak na TAKĄ grę. https://play.google.com/store/apps/deta ... arcassonne
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 346
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: dispe »

Gramy. Mój top to ponad 2100 pkt i 3 miejsce. Obecnie 2070 i 7 miejsce :) Niestety pierwsze miejsca okupują oszuści grający sami ze sobą. Można to łatwo sprawdzić na stronie Asmodee gdzie jest wgląd do historii gier każdego gracza. Na szczęście poprawiono jakiś czas temu błąd, który również pozwalał na oszukiwanie i teraz oszuści muszą grać sami ze swoim drugim kontem...
Pozdrawiam - ZBIGNIEW-PL ;)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: bdm »

Pograłbym z Tobą, ale grasz tylko z abbotem a w takich grach wygrywa ten, kto dostanie więcej mnichów a to już kwestia szczęścia.
Ja gram 1vs1 classic czyli fields i wyłączone dead tiles i tiles remaining.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 346
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: dispe »

Mnichów? Masz na myśli ogrody i klasztory? Uważam że jest ich na tyle dużo, że szanse są wyrównane ale rozumiem co masz na myśli. Dla mnie jest to najprzyjemniejszy wariant bo urozmaica delikatnie rozgrywkę i trzeba troszkę inaczej planować ruchy. Tylko potem jak pojechałem na Mistrzostwa Polski to ciężko się było przestawić :P
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Legun »

Zupełnie przez przypadek trafiłem na dodatek "Mapy": https://boardgamegeek.com/boardgamefami ... gamefamily
Ciekawe, czy kiedyś pojawi się Polska lub choćby "Wyszehrad"?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: mistrz_yon »

Legun pisze: 01 maja 2020, 13:13 Zupełnie przez przypadek trafiłem na dodatek "Mapy": https://boardgamegeek.com/boardgamefami ... gamefamily
Ciekawe, czy kiedyś pojawi się Polska lub choćby "Wyszehrad"?
Były już na Essen, ale nie ogarnęli żadnych sensownych tub do pakowania. Ja kupiłem 2 tygodnie temu Niemcy i Francję i gra u mnie odżyła. Przez lata nie grałem w Carcassonne, mimo że to była moja pierwsza planszówka. Ale mapy wprowadzają bardzo duże ograniczenie i gra na tym zyskuje. Do zdobycia jest sporo dodatkowych punktów i - szczególnie we Francji - ciekawa mechanika sprzedawania wina. Do tego wariant z dodatkowym ruchem w przypadku zakrywania konkretnych miejsc dodaje napięcia i wprowadza kolejne ograniczenie w układaniu kafelków.

Z pewnością będę zamawiał dodatkowe mapy, zwłaszcza ze koszt jest bardzo umiarkowany.

Wydrukowana na dość twardym i elastycznym papierze, sporo trudu zajmuje ich rozprostowanie. Jeśli się ich nie chce zwijać, to trzeba sobie przygotować miejsce do składowania. Ja trzymam na dużym stole pod ciężkim obrusem...

Ogólnie polecam bardzo z pozycji casualowwgo gracza carcassonnowego.
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: tapczanik420 »

mistrz_yon pisze: 01 maja 2020, 15:51 Z pewnością będę zamawiał dodatkowe mapy, zwłaszcza ze koszt jest bardzo umiarkowany.
Super to wygląda! Będzie jakieś forumowe zamówienie?
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: bdm »

Carcassonne to także i moja pierwsza nowoczesna planszówka (mam podstawkę z rzeką plus dokupiłem dodatki: kupcy i budowniczowie, karczmy i katedry oraz księżniczka i smok) i choć mało już rozkładam ją na stole to dość często gram online za pomocą aplikacji (tylko klasyczna rozgrywka 1vs1).

Mapy wyglądają ciekawie i też się zastanawiam, czy warto się zaopatrzyć w choć jedną na próbę. :)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: garg »

tapczanik420 pisze: 01 maja 2020, 16:36
mistrz_yon pisze: 01 maja 2020, 15:51 Z pewnością będę zamawiał dodatkowe mapy, zwłaszcza ze koszt jest bardzo umiarkowany.
Super to wygląda! Będzie jakieś forumowe zamówienie?
Nie ma potrzeby - wszystkie są dostępne w Polsce i to w całkiem przyzwoitych cenach.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: mistrz_yon »

garg pisze: 01 maja 2020, 21:56
tapczanik420 pisze: 01 maja 2020, 16:36
mistrz_yon pisze: 01 maja 2020, 15:51 Z pewnością będę zamawiał dodatkowe mapy, zwłaszcza ze koszt jest bardzo umiarkowany.
Super to wygląda! Będzie jakieś forumowe zamówienie?
Nie ma potrzeby - wszystkie są dostępne w Polsce i to w całkiem przyzwoitych cenach.
Tak. Zapłaciłem 35 zeta za mapę, co jak na naprawdę wnoszący dodatek jest śmiechową kasą. Natomiast mają w tym sklepie carcassonowym takie super zestawy znaczników (te przezroczyste), ze na nie choruję teraz. A, i do tych ma trzeba dokupić żetony - 8 pln chyka czy coś koło tego.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: garg »

Oczywiście kupiłem je razem z mapami :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Hawki
Posty: 33
Rejestracja: 23 lis 2015, 14:54
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Hawki »

Cześć,
Mam pierwszą edycję, chciałem dokupić "Więżę" z drugiej edycji.
Znalazłem informację że kafelki wymiarowo pasują do siebie.
Dysponuje ktoś fotką porównującą kafelki obu edycji?
ODPOWIEDZ