Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Dune

Post autor: Arhtu »

Są gdzieś jeszcze materiały do polskiej wersji?

I pytanie do realizatorów samoróbek - z perspektywy czasu było warto?
-
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: Dune

Post autor: yosz »

grałem raz. Nie wiem czy zagram jeszcze raz (ale stwierdzam ze było fajnie, ale nasza partia była mało reprezentatywna - dwa razy wyszły nam dwa czerwie pod rząd, było przez to mało negocjacji podczas Nexusa (który był tylko dwa razy)) Nawet się zastanawiałem czy nie sprzedać, ale raz: komu, dwa: trochę jednak w to pracy włożyłem ;)

Biorąc jednak pod uwagę jak dużo zabawy z tym miałem i radochy oraz ile się nauczyłem o klejeniu itp to można powiedzieć że było warto ;) (teraz czas na 18AL)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
taras
Posty: 5
Rejestracja: 03 lut 2010, 16:41

Re: Dune

Post autor: taras »

Panowie i jak ?? Można liczyć na jakieś spolszczenie??
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 936
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 31 times
Been thanked: 116 times

Re: Dune

Post autor: Koshiash »

Zabrałem się za tłumaczenie komponentów (instrukcji i kart) Diuny w najlepszym moim zdaniem wykonaniu autorstwa Ilya 77. Pierwotnie planowałem przetłumaczyć wszystko na własny użytek, ale skoro już poświęciłem czas - wolę zrobić to porządnie i udostępnić innym zainteresowanym.

Udostępniłem wersję roboczą instrukcji. Byłbym wdzięczny, gdyby osoby zaznajomione z uniwersum Herberta, bądź zasadami gry oceniły poprawność translacji nazw oraz zasad (co do niektórych sam mam wątpliwości, m.in. Treachery Cards -> karty podstępu). Wszelkie uwagi będą pomocne w przygotowaniu wersji końcowej.

Ps. Karty będą miały format mini - tu plik, na którym sprawdzałem ich czytelność po wydruku.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Dune

Post autor: RasTafari »

Koshiash pisze:gdyby osoby zaznajomione z uniwersum Herberta, bądź zasadami gry oceniły poprawność translacji nazw
podam może tłumaczenia za nowym wydaniem Rebisu, jako że ujednolica ono wszystkie wcześniejsze nazwy i jest tłumaczeniem Pana Marka Marszała (czyli "tym jedynym poprawnym" :wink: ).

jest Sztorm Coriolisa powinno być Kurzawa Coriolisa
jest Ród Harkonnen w książce rody są odmienialne Ród Harkonnenów, Ród Atrydów, Ród Corrinów
jest Fedaykini powinno być Fedajkini
jest Shai-Hulud powinno być Szej-Hulud
jest Tleilaxian powinno być Tleilaxan
jest Imperator Znanej Przestrzeni powinno być Imperator Znanego Wszechświata
jest Gildia Międzyplanetarna powinno być [b[Gildia Kosmiczna[/b]
jest Spopielacz Skał powinno być Wypalacz Skał

to by było chyba tyle, chylę czoła przed pracą dokonaną przez Ciebie, z chęcią wydrukuję sobie tą grę :mrgreen:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 768
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 23 times

Re: Dune

Post autor: sowacz »

Chylę czoła! Wow cóż za grafika! Chyba będę musiał jeszcze raz wydrukować , tym razem tą wersję. Stara leży zakurzona od dawna :(
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Dune

Post autor: Tycjan »

Koshiash pisze:Zabrałem się za tłumaczenie komponentów (instrukcji i kart) Diuny w najlepszym moim zdaniem wykonaniu autorstwa Ilya 77. Pierwotnie planowałem przetłumaczyć wszystko na własny użytek, ale skoro już poświęciłem czas - wolę zrobić to porządnie i udostępnić innym zainteresowanym.

Udostępniłem wersję roboczą instrukcji. Byłbym wdzięczny, gdyby osoby zaznajomione z uniwersum Herberta, bądź zasadami gry oceniły poprawność translacji nazw oraz zasad (co do niektórych sam mam wątpliwości, m.in. Treachery Cards -> karty podstępu). Wszelkie uwagi będą pomocne w przygotowaniu wersji końcowej.

Ps. Karty będą miały format mini - tu plik, na którym sprawdzałem ich czytelność po wydruku.
Zapraszam do tego wątku: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... f=1&t=9716
i do tego: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=10740
:)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 936
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 31 times
Been thanked: 116 times

Re: Dune

Post autor: Koshiash »

Mnie nie bardzo jest za co chwalić. Zabrałem się za tłumaczenie, jednak autorstwo plików należy się użytkownikowi bgg Ilya 77.

Na spokojnie będę jeszcze wprowadzał korekty, więc wszelkie uwagi są cenne. Inna rzecz, że do niektórych mogę się nie zastosować: RasTafari wygrzebał ładne przykłady i z pewnością poprawię Tleilaxan i Fedajkinów, jednak nie zamierzam wprowadzać Fazy Kurzawy :twisted:

@Tycjan: dziękuję za radę i z przyjemnością podlinkuję tam gotowe tłumaczenie. Na tym etapie liczę jednak na wsparcie konkretnej grupy osób, tzn. tych, które reagują na widok nowej wiadomości w temacie "Dune" :mrgreen:
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Dune

Post autor: watman »

Koshiash pisze:Na tym etapie liczę jednak na wsparcie konkretnej grupy osób, tzn. tych, które reagują na widok nowej wiadomości w temacie "Dune" :mrgreen:
oj, to do mnie ;)
sprawdze pliki w domu, bo w robocie speedyshare jest zablokowany :(
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Dune

Post autor: killy9999 »

Koshiash pisze:nie zamierzam wprowadzać Fazy Kurzawy :twisted:
Faza burzy?

EDIT:
Treachery cards - karty zdrady?
Sandriders - jeźdźcy piasku
Bless the Maker - Błogosławmy Stworzyciela (jeśli ma być dosłownie przetłumaczone)
Bashar - Baszar (spolszczony zapis, to tytuł wojskowy a nie imię)

Sugeruje wyjustować tekst i z niecierpliwością czekam na zakończenie prac ;)
Ostatnio zmieniony 10 maja 2011, 23:48 przez killy9999, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 768
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 23 times

Re: Dune

Post autor: sowacz »

Ja jestem za fazą kurzawy Coriolisa
Awatar użytkownika
Dr Doom
Posty: 118
Rejestracja: 08 wrz 2008, 13:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Dune

Post autor: Dr Doom »

Tłumaczenie tłumaczeniem, ale mnie interesuje jeszcze technika wykonania.
Jak to wydrukować ładnie?
Jak wyciąć żetony równo (szczególnie te okrągłe).
Czy możecie się podzielić doświadczeniami? Polecić "narzędzia"?
Spieszmy się grać z ludźmi, tak szybko odchodzą...
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Dune

Post autor: folko »

Bardzo dziękuję za spolszczenie i czekam na całość. Żeby było zabawniej, zacząłem ostatnio robić sobie właśnie tę wersję Diuny... trochę przez znajomych ;-). Planszę mam genialną, żetony też... karty... miałem tłumaczyć, ale jakoś ciężko mi się było do tego wziąć. Diunę czytałem kilka razy, ale naście lat temu, więc nie pamiętałem określeń... a tu TAKA NIESPODZIANKA!!

Trzymam kciuki za jak najszybsze skończenie prac. Jak Ci się uda, to wezmę mój egzemplarz na Pionek :)
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 936
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 31 times
Been thanked: 116 times

Re: Dune

Post autor: Koshiash »

@Dr Doom: Wydruk na kolorowym laserze. Własnego nie posiadam, ale koszt 1 zł za A4 mogę przeżyć (zwłaszcza, że karty będą w formacie mini). Nad planszą się zastanawiam - możliwe, że skorzystam z pomysłu Yoshiego i zamówię baner. Wycięcie kart to nie problem, tym bardziej, że nastawiam się na niwelowanie ewentualnych niedoskonałości przez koszulki. Majstrowałem jakiś czas temu przy Dune Express i wyciąłem żetony nożyczkami, wklejając je w jednogroszówki. Efekt jest zadowalający, więc możliwe że i tu użyję monet 2 gr (czyli ciut większych). Więcej sam chętnie dowiem się od folko :)

@folko i przedmówcy: instrukcję wertuję na prawo i lewo i wciąż znajduję jakieś błędy (bo też rewolucyjnych zmian nie oczekujcie, raczej korygowania tego, co podlinkowałem). Nie jestem też pewny działania Semuty i Stożka ciszy, bo w materiałach są spore rozbieżności. Znacie może poprawne wersje tych kart? Jeszcze jedno: odpuszczam tłumaczenie planszy (więc też nazw obszarów na kartach) i dysków przywódców (więc też ich imion/funkcji na kartach). Czuję się ograniczony technicznie: mogę podmienić teksty w obu przypadkach stosując identyczny układ i czcionkę, jednak efekt jest brzydszy od oryginału. Z tego też powodu bardziej Bashar niż Baszar - polglish kaleczy moje oczy mniej, niż zepsuty wygląd elementów.

Ps. też mam swoje humory i przyzwyczajenia, więc po zmianach są Fedajkini, ale już nie Szej-Hulud (podobnie nie odpowiada mi polski odpowiednik słowa Jihad).

Ps.2. Pliki w dalszej obróbce. Podgląd stanu obecnego: Instrukcja i Karty (Standard) (w kompresji pozjadało część polskich znaków).
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Dune

Post autor: asiok »

Koshiash pisze: (..)
Ps.2. Pliki w dalszej obróbce. Podgląd stanu obecnego: Instrukcja i Karty (Standard) (w kompresji pozjadało część polskich znaków).

Linki kaput :(
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 936
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 31 times
Been thanked: 116 times

Re: Dune

Post autor: Koshiash »

Ostatnio moja dyspozycyjność jest mocno ograniczona, więc musiałem zawiesić "prace" nad polonizacją Diuny by Ilya 77. Powrócę do nich jeszcze, jednak dla niecierpliwych - odświeżony upload .pdfów (można je otwierać w Corelu) z instrukcją i tłumaczeniami kart:
- https://www.dropbox.com/s/lpbjf9j1ste82 ... 1.pdf?dl=0 (33 mb)
- https://www.dropbox.com/s/4cjfv08jwbgyx ... 1.pdf?dl=0 (65 mb)

... diuna diuną, ostatnio nawet na zakupione gry nie mam za wiele czasu ;/

(odświeżyłem linki - 12 lipca 2017)
Ostatnio zmieniony 12 lip 2017, 04:55 przez Koshiash, łącznie zmieniany 1 raz.
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Dune

Post autor: grucha »

Wczoraj pierwszy raz, w końcu udało mi się zagrać i o ile gra nam się bardzo spodobała to wystąpiło u nas bardzo specyficzne zjawisko. Otóż w jeden wieczór zagraliśmy aż 4 gry, jedną w 5 osób i trzy w 4 osoby. Nasze partie trwały kolejno 3,2,3,5 rund, 3 razy wygrali freemani w czwartej grze wygrał zakon (freemeni nie brali udziału).
Nie wiem więc co robimy źle lub czego nie umiemy robić ale ta gra nie powinna się chyba tak szybko kończyć .

Z których zasad zaawansowanych warto korzystać a z których nie ?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Dune

Post autor: Pierzasty »

Bo podkładacie się Fremenom. Nie dopuszczajcie do tego, żeby mieli 2 z 3: Hajj, Karamę, glizdobus. Jak się ich ogranicza do 2 twierdz zamiast do jednej, to tak wychodzi. Głównie we wczesnej fazie gry, kiedy nie ma jeszcze sojuszy.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dune

Post autor: janekbossko »

Mnie sie rozgrywki w 4 osoby nie podobaja. Za malo przyprawy za malo bitew, sojusze wygladaja jakos nijako.
Wprowadzaci jakies dodatkowe zasady?
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Dune

Post autor: grucha »

Choć dla mnie rozgrywka w 4 osoby była całkiem ok (nie biorąc pod uwagę faktu że szybko skończyliśmy) to czytałem na BGG że są jakieś wprowadzane zasady np.
-brak sojuszy
-wyłączenie z rozgrywki Bene Gesserit
-podwójna faza przyprawy itp.
Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii ?

My z zasad zaawansowanych nie graliśmy na zgarniarkę, zaawansowane zasady walki, poszerzone warunki zwycięstwa.
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Dune

Post autor: Pierzasty »

To nie macie sekwencji frakcji? BG wchodzi jako ostatnia, w grze na 6 osób.

W 4 osoby gra się nieźle, ale to już zdecydowanie nie to, co w 6. W 5 jeszcze gorzej, bo występuje asymetria sojuszy (jak w ogóle można grać w tę grę bez sojuszy?) i ktoś musi się mocno natrudzić, żeby nie zostać na lodzie.
Awatar użytkownika
amaroczek
Posty: 84
Rejestracja: 13 kwie 2011, 02:42
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dune

Post autor: amaroczek »

Czy granie w Diune ma sens w rozgrywce na 2 osoby?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Dune

Post autor: kwiatosz »

Najmniejszego moim zdaniem - nawet nie mówiąc o braku sojuszy, wygra ten, kto w mniej ważnej bitwie użyje generała, którego ma na ręku przeciwnik.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
amaroczek
Posty: 84
Rejestracja: 13 kwie 2011, 02:42
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dune

Post autor: amaroczek »

Dzięki za odpowiedź!
Szkoda, trudno będzie znaleźć grupę 4 i więcej osób.
Awatar użytkownika
wlodzio007
Posty: 71
Rejestracja: 06 maja 2013, 13:11
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dune

Post autor: wlodzio007 »

Czy można prosić o odświeżenie linków z grą lub przesłanie po prostu na maila: wlodzio007@wp.pl ?
ODPOWIEDZ