Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dune

Post autor: JB »

To sa postacie z dodatku, a nie zadnych opcjonalnych zasad. Skoro uzywasz wersji Descartes to powinienes zauwazyc, ze wymienione sa w rozdziale "The Duel Expansion Set". Widze jednak, ze wersja Descartes ma inne zasady dotyczace Main Leaders i wprowadza mozliwosc grania nimi bez dodatku. Nie sa czasem przegiete te postacie z nowymi zasadami? Jak to sie sprawdza w grze?
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Dune

Post autor: Jacek_PL »

To dla mnie jak zwykle :) zmienia postać rzeczy. Ten lider z 10 był zawsze najlepszy choćby ze względu na to że nie mógł zostać zdrajcą. A natychmiastowe ich wykupywanie faworyzowało tych którzy mają zazwyczaj dużo przyprawy.

Mam też inne spostrzeżenie, które mocno mnie niepokoi - zagraliśmy kolejne gry i zawsze zwycięstwo odnoszą koalicje. O ile zdobycie trzech strongholdów na własną rękę jest dosyć trudne, to już zdobycie czterech przy dwóch graczach w koalicji jest według mnie dużo prostsze. Być może znowu pominąłem w czytaniu jakąś zasadę, ale wydaje mi się to trochę pozbawione sensu - jest to pewnie wynikiem tego, że większość graczy z mojego otoczenia lubi jak wszyscy dobrze się bawią i nie traktują zwycięstwa z koalicjantem jako coś gorszego niż zwycięstwo solowe. W tym przypadku przydało by się coś na wzór punktacji jak w Struggle of Empires, gdzie często i tak tworzyły się sojusze koleżeńskie, ale dzięki punktacji na koniec gry ktoś po prostu wygrywał. Czy wy też spotkaliście się z tym "problemem" przy okazji gry w Diunę ?
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 25 times

Re: Dune

Post autor: sowacz »

JB: masz rację, że ci liderzy pochodzą z Duel Expansion Set, ale zasady jakie dla nich obowiązują są takie jak napisałem post wcześniej. Grałem bez tych liderów, grałem z nimi, no i od tamtej pory zawsze mamy po 6 liderów. W czasie gry uważa się na nich bardzo, bo taki lider w grobie boli właściciela :P dlatego w czasie naszych gier rzadko liderzy 10 trafiali do grobów. Niektórzy gracze polecają też zmniejszyć siłę głównych liderów do 8. Nie grałem na tych zasadach, więc nie wiem czy gra się lepiej czy nie. Mnie gra z main leaderami bardzo odpowiada. No i co to za Atrydzi bez Muad'Diba :P

Jacek: Diuna to gra sojuszy. Z moich doświadczeń wiem, że ciężko jest wygrać w pojedynkę. Bene Gesserit mogą próbować pokierować swoim sojuszem, żeby wygrała frakcja, którą Gesseritki przewidziały na początku gry i wtedy to BG wygrywa. Można też próbować zająć 3 strongholdy będąc w sojuszu i potem przy najbliższym czerwiu zerwać go, spróbować utrzymać swoje pozycję i wygrać pod koniec tury. Jest to dość trudne, dlatego przeważnie wygrywają sojusze. Nie widzę, w tym żadnego minusu dla tej gry.
Aha, no i IMHO 4 strongholdy jest tak samo ciężko zbodyć w dwie osoby jak 3 w jedną.
Awatar użytkownika
Hiszp_Inkwizycja
Posty: 72
Rejestracja: 17 paź 2007, 16:08
Lokalizacja: Wawa

Re: Dune

Post autor: Hiszp_Inkwizycja »

SKuszony komentarzami na forum sprobowalem i zaproponowalem ta gre moim wspolgraczom.
Po 1,5 h wycinania i klejenia (niestety musiala byc to samorobka) zasiedlismy do gry.
W skali BGG dalbym jej 8.
Zasady na poczatku wydaja sie dosc trudne (gralismy na podstawowe) ale dosc szybko wchodza w gre i tury przebiegaly plynnie. Rozwiazania z burza, shipmentem jednostek, w ogole wszystko jest super i bardzo dobrze sie sprawdza;)
Jedyne co troche przeszkadza, to szybkie zmiany na polu gry, sytuacja zmienia sie diametralnie na planszyw ciagu jednej tury. Ale ma to tez swoj urok. System walki jest prosty i IMO duzo lepszy niz kostki.
Nie wszystkie karty sa jednak dla ans jasne, nie mielismy gdzie ich znalezc;)
Jutro pewnie kolejna partia
Ogolnie, polecam!
Nikt sie nie spodziewał Hiszpańskiej Inkwizycji!

Moja kolekcja na BGG
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dune

Post autor: yosz »

To ja mam trochę inne pytanie: prawie skończyłem samoróbkę Diuny (która pewnie wyjdzie mnie drożej niż licytacja na ebayu :shock: ) Zostały mi tylko ekrany graczy do wydrukowania w jakimś copy general (za dużo czarnego jak na drukowanie domowe ;) ) i battle wheele ;)

Do osób które robiły samoróbki: jak sprawnie połączyć dwie części koła? Jedyne co mi przychodzi do głowy to pinezka i kawałek korka :P
Jax pisze:Piaskale
brrr łozizmy ;) To są Czerwie
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Mordeczka
Posty: 202
Rejestracja: 03 gru 2007, 23:42
Lokalizacja: Pomorze
Been thanked: 3 times

Re: Dune

Post autor: Mordeczka »

yosz pisze: Do osób które robiły samoróbki: jak sprawnie połączyć dwie części koła? Jedyne co mi przychodzi do głowy to pinezka i kawałek korka :P
Zawsze możesz spróbować znitować takie kółka lub wykorzystać napy krawieckie.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dune

Post autor: yosz »

aż musiałem sprawdzić co to są napy krawieckie :lol: dzięki
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 25 times

Re: Dune

Post autor: sowacz »

ja użyłem małych śrubek z nakrętkami. Prosto i tanio, i o dziwo działa :P
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dune

Post autor: janekbossko »

to moze pochwalicie sie ak to wyglada? wasza Diuna? sam sie przymieram...ale jakos musze miec motywacje :twisted:
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dune

Post autor: yosz »

wrzucę zdjęcia jak jeszcze druknę te ekrany dla graczy... a wygląda całkiem całkiem ;)

Trochę błąd zrobiłem że używałem papieru fotograficznego, po wydrukowaniu trochę się klei do palców - całe szczęście karty są w koszulkach, a żetony w zasadzie będzie sie i tak łatwo podnosić. Mogłem poszukać jakiegoś kartonu do drukowania.

Gdyby ktoś chciał się za to wziąć to polecam:
- http://www.boardgamegeek.com/file/info/22201 - wszystko tu jest oprócz mapy. Jest tylko jeden błąd w Treachery cards - brakuje Stone burnera, ale można go znaleźć na bgg
- mapa pasująca tutaj: http://www.boardgamegeek.com/file/info/18584

i w zasadzie tyle co potrzeba :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 25 times

Re: Dune

Post autor: sowacz »

Ja już zdjęcie swojej Diunki wstawiłem w tym poście: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... a&start=69
Plansza mi wyszła trochę przyduża, nawet po złożeniu na 4 części zajmuje sporo miejsca, ale nie żałuję ;D
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dune

Post autor: yosz »

No fakt - drukowałeś to na A4. Moja plansza ma w sumie niecałe 70x70. Ja drukowałem na 4x A3 (z czego te a3 jest niepełne bo plansza jest kwadratowa). Może zaraz zrobię jakieś zdjęcie i wrzucę
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dune

Post autor: yosz »

Dobra, zostały te nieszczęsne ekrany dla graczy (nie chce mi się jechać do copy general.... centrum Warszawy, korki ... ble :P) No i kosteczki armii (idą do mnie ze spiele-material ale na razie mogę ukraść z Caylusa, Filarów i El Grande ;) ) - w zasadzie można grać.

Wygląda to mniej więcej tak (słabe oświetlenie i nie chce mi się bawić):

Obrazek
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Dune

Post autor: waffel »

Rezerwacja na testy warszawskie!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dune

Post autor: yosz »

:) Z bliska nie wygląda już tak imponująco bo jednak widać niedociągnięcia. Być może za tydzień w piątek przed Pionkiem zrobimy testowanie najchętniej na 6 osób. Być może też zabiorę na Pionka ale nie wiem czy będę chciał siedzieć 3-4h nad jedną grą w czasie takiego fajnego konwentu ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Dune

Post autor: waffel »

E tam, na pewno jest superśliczne a poza tym ważna jest sama gra, na pewno nie zniechęcą mnie jakieś wirtualne "nieodciągnięcia" :) jeśli mogę wybrzydzać to wolę niedzielę niż piątek bo w piątki docieram ostatnio tak koło 19.20 i jestem raczej zmęczony. Ale jak mam nie stękać tylko grać to zrobię co mogę żeby być na czas i w formie.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dune

Post autor: yosz »

To już będziemy się umawiać w odpowiednim wątku. Weekendy niestety odpadają mi już całkowicie ... do końca roku :| (jest jeszcze szansa że 7 grudnia będę w Wawie ale nikła)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dune

Post autor: janekbossko »

no to pochwal sie jakie sa koszty tej gry :)

jestem napalony jak arab na kurs pilotazu...także slucham uwaznie...


jakies porady?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dune

Post autor: yosz »

Ok, uwaga tanio nie będzie ;)

Nie liczę okrągłego noża i maty do cięcia (polecanych przez zara2strę) - bo przydadzą się jeszcze i moim zdaniem są niezbędne (szczególnie nóż, chociaż można go zastąpić zwykłym tzw 'do tapet')

2x Copy General po ok 25zł -> 50zł
Tektura 1x grubsza, 1x cieńsza -> 15zł
Tusz do drukarki -> 90zł (niestety skończył mi się w trakcie drukowania kart)

Poza tym 2x klej UHU (2zł) plus introligatorski (3.50). Czarna taśma typu duct tape - 7zł (ale też jej przydatność większa niż tylko do gry), taśma dwustronna - 5zł, papier fotograficzny x2 -> 40zł

Koszulki na karty (miałem zapas) ok 100 sztuk -> 7zł

Czas wykonania - Spice Deck i Treachery Cards - jeden wieczór + pół soboty
Plansza, żetony przyprawy, karty zdrajców, żetony liderów, combat wheele - pół soboty, trochę niedzieli i dzisiejszy wieczór.

Myślałem czy by nie złożyć geeklisty na bgg jak zrobić sobie diunę. Jak będzie mi się chciało pocykać zdjęcia to wrzucę tu link. Razem w kosztach zamknąłem się w oklicach 200zł (nie licząc noża i maty do cięcia) więc tanio nie było. Ale radochę mam teraz niezłą. Najgorzej było wycinać żetony liderów. Aha no i zamówiłem przy okazji ze spiele-material kostki na wojsko i dyski na liderów - ale patrząc teraz dyski mogą okazać się zbędne ;) - ok 5-7€

Oczywiście można zrobić to o wiele taniej. Po pierwsze drukować tylko awersy kart i włożyć do nieprzezroczystych koszulek. Planszę można wydrukować na kartkach a4 zamiast tak jak ja na a3 w jakimś centrum kopiująco - drukującym - ale wtedy plansza będzie większa. Combat Wheele w zasadzie są zbędne, podobnie jak ekrany dla graczy (chociaż na nich są zazwyczaj podsumowanie zasad specjalnych dla poszczególnych rodów), a żetony przypraw można zastąpić jakimiś koralikami. A już na pewno zbędny jest "radiacyjny" shield wall (kładziony na planszę dla przypomnienia, że shield wall został wysadzony rodzinnymi atomówkami) czy nawet storm marker - do zastąpienia w zasadzie czymkolwiek. Sądzę że można by było zamknąć się w granicy kosztu jednego tuszu + dodatki typu klej i tektura.

Polecam przy okazji taki darmowy programik do cięcia fotosów do wydruku - tym przygotowałem pdfa z którego później drukowałem planszę http://posterazor.sourceforge.net/ - banalny w obsłudze.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2008, 07:41 przez yosz, łącznie zmieniany 1 raz.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 25 times

Re: Dune

Post autor: sowacz »

Ja do armii użyłem zatyczki do dziur po sękach w cenie podajże 8zł za 50 sztuk w Castoramie i pomalowałem je plakatówkami.
Sprawdzają się super :D
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Dune

Post autor: Filippos »

Yosz Szacun! Naprawdę kawał dobrej roboty. Też bardzo chętnie bym zagrał tyle że w ten piątek się prototypię.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dune

Post autor: yosz »

To się ucieszysz bo w ten piątek mnie nie będzie - za tydzień przed Pionkiem może spróbujemy.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dune

Post autor: yosz »

ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dune

Post autor: janekbossko »

ahhhhhhhhhhh :roll:

tylko jedna rzecz mnie przeraza...zangielszczona instrukcja :(
chyba ze macie spolszczenie albo macie sie zamiar za to zabarac...jeśli tak chetnie sie dołączę!

Sama instruckja i ilosc zasad tak jak piszecie troche przeraza...a jesli wyjdzie namlepsza instrukcja niz do Agricoli to bedzie sukces! :twisted:
Tymek
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2008, 21:17

Re: Dune

Post autor: Tymek »

Witam, stałych bywalców forum. Zabawę z planszówkami zacząłem niedawno od Print & Play (z komercyjnych przymierzam się do Battlestara Galacticę, ale to jeszcze nic pewnego :) ), więc naturalną koleją rzeczy było znalezienie przeze mnie wątku o Diunie z 1979 roku. Niestety graczy mam niekumatych w angielskim, a stare linki do spolszczenia powygasały, więc może któryś z udzielających się na boardgamegeek.com mógłby w dziale Duny umieścić paczkę ze spolszczeniem. Nie znam dokładnie polityki Boardgamegeek, ale tam spolszczenie przetrwałoby pewnie najdłużej...
ODPOWIEDZ