Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Dune (Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka)

Post autor: Misiołak »

Kontynuacja wątku o tym dlaczego Dune jest fajna i dlaczego muszę ją mieć:

Póki co mój wkład w grafikę jest taki, że wszystko tłumaczę na polski. :)
Nie sądzę, by wstawianie lepszych grafik miało sens.

Co w niej fajnego?
W moim odczuciu jest to gra zbliżona do GoT tylko o 20 lat starsza. Podobny jest sposób rozstrzygania walk i cel do osiągnięcia.

Po pierwsze, temat - dla mnie jako miłośnika "Diuny" duży plus. Gra doskonale oddaje klimat książki. Na Arrakis w walce o przyprawę ścierają się wszystkie znane frakcje, a szalejąca burza i czerwie pochłaniają nierozważnie rozmieszczone oddziały. Podczas gdy Tleilaxianie szykują zbiorniki na przyjęcie ofiar tej wojny :)

Każda frakcja posiada charakterystyczne moce/zdolności (to po drugie), np. Bene Geserit mogą zmusić przeciwnika do użycia, bądź nie użycia dowolnej karty Spisków (Głos), Fremeni szybciej poruszają się po Arrakis i mogą dosiadać czerwi, które dla innych frakcji są zabójcze, Gildia pobiera od pozostałych daninę za transport wojska itd.

Po trzecie, wspomniane już karty Spisków. Wpływają one przede wszystkim na walkę (przywódcy przed walką mogą się zwyczajnie wymordować :)), ale też mogą wpływać na inne elementy rozgrywki.

Po czwarte, walka. Ile oddziałów poświęcimy, z taką siłą zaatakujemy. Plus to o czym wspomiałem wyżej.

W grze wyraźnie czuć klimat zdrady. Liczy się blef i rozwaga w dysponowaniu zasobami.

Spiski w spiskach. :twisted:
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Ja Diune sciagnalem gdzies z sieci, link jest chyba na BGG... wydaje mi sie ze obecnie jest szeroko dostepna.
Mi osobiscie graficznie sie podoba.
Misiolak jesli zrobisz wersje PL pochwal sie... i mam nadzieje ze ja udostepnisz :-)
Kurcze zagralbym sobie... Diune udalo mi sie zacytowac nawet na maturze ;-)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

folko pisze:Ja Diune sciagnalem gdzies z sieci, link jest chyba na BGG... wydaje mi sie ze obecnie jest szeroko dostepna.
Mi osobiscie graficznie sie podoba.
Misiolak jesli zrobisz wersje PL pochwal sie... i mam nadzieje ze ja udostepnisz :-)
Kurcze zagralbym sobie... Diune udalo mi sie zacytowac nawet na maturze ;-)
Hmm, na BGG jest kilka Diune - rozumieme, że mówimy tutaj o grze z 1984 roku? Ona chyba ma grafiki z filmu, więc rzeczywiście może nie jest najgorzej i coś mi się pomyliło z tą grafiką...muszę przejrzeć te pliki dokładniej.

A co do wersji PL - jak idą pracę i kiedy myślisz mieć wersje ready-to-print? :-). Bazujesz na starym tłumaczeniu - Fremeni to Fremeni, a nie jacyć Wolanie?

Pozdrawiam
Szymon
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Post autor: wolfe »

Don Simon pisze:grafiki z filmu
Obsesja jakaś? :)
Nie, chodzi o Dune z 1979 roku, tą która nie ma grafiki z filmu, choć cały jej urok polega na tym że właśnie ma grafikę zupełnie nową, plansza jest okrągła jak w niewielu innych grach, każda rasa ma własną charakterystykę i moc, coś jak w Cosmic Encounter.
Myślę że powinieneś jednak poczytać BGG, ze względu na to że chyba nie ma w Polsce osoby która by w tą grę grała... :)
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Żeby nie było niejasności, mówimy o Dune z 1979 wydanej przez Avalon Hill

Grafiki
Diunę można ściągnąć w dwóch wersjach graficzny (amerykańskiej i francuskiej). Francuska ma ładniejsze zasłonki i przywódców, amerykańska - plansze. Karty pozostały bodajże takie same.

Tłumaczenie
To będzie taki miks pod moje gusta. Na pewno są Fremeni i czerwie, ale Imperator został Cesarzem.

Granie
Może znajdą się chętni do gry online :)

PS. Jeżeli chodzi o samoróbki, to ta mnie powaliła na kolana.
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Post autor: wolfe »

Misiołak pisze:Może znajdą się chętni do gry online :)
Na BGG jest opis gry PbEM, którą ktoś prowadził jako moderator... trwała 18 miesięcy. :)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Misiołak pisze:Żeby nie było niejasności, mówimy o Dune z 1979 wydanej przez Avalon Hill
No poczytałem i gra rzeczywiście wygląda interesująco. Nie ma planów jej wznowienia? Rób, rób swoją to chętnie w nią pogram :-).
Grafiki
Diunę można ściągnąć w dwóch wersjach graficzny (amerykańskiej i francuskiej). Francuska ma ładniejsze zasłonki i przywódców, amerykańska - plansze. Karty pozostały bodajże takie same.
A Ty, którą wersję wykorzystujesz do przeróbki? Łączysz obie, by mieć ładną planszę i ładne żetony? :-)

I nie, nie mam obsesji na temat zdjęć z filmów, choć zdecydowanie wolę kadry nawet ze starych filmów niż grafiki - zwłaszcza, że w tak starych grach były zwykle beznadziejne - nie to co aktualne wydania gier ze ślicznymi rysunkami.
Tłumaczenie
To będzie taki miks pod moje gusta. Na pewno są Fremeni i czerwie, ale Imperator został Cesarzem.
Hmm, a skąd takie pomysł, żeby go na Cesarza przemianować? :-). Tytuł "Bóg, imperator Diuny" (swoją drogą zdecydowanie najgorsza część) mówi jasno, że to był imperator, a nei cesarz :-).
Granie
Może znajdą się chętni do gry online :)
A to się gra PbeM, czy można grać w czasei rzeczywistym, bo jakoś z opisu nie do końca wywnioskowałem, czy ta ostatnia opcja jest możliwa - coś tam było o TCP/IP.

Pozdrawiam
Szymon
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Don Simon pisze: A Ty, którą wersję wykorzystujesz do przeróbki? Łączysz obie, by mieć ładną planszę i ładne żetony? :-)

I nie, nie mam obsesji na temat zdjęć z filmów, choć zdecydowanie wolę kadry nawet ze starych filmów niż grafiki - zwłaszcza, że w tak starych grach były zwykle beznadziejne - nie to co aktualne wydania gier ze ślicznymi rysunkami.
Ech to tez jakas obsesja ;-)
Ja jednak wole gdy gra ma swoja grafike... dlatego mimo wszystko wole Konfrontacje z wlasna grafika, a nie wzorowana na filmie :-)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Don Simon pisze:Hmm, a skąd takie pomysł, żeby go na Cesarza przemianować? . Tytuł "Bóg, imperator Diuny" (swoją drogą zdecydowanie najgorsza część) mówi jasno, że to był imperator, a nei cesarz
Na przykład dlatego, że istnieje też książka "Bóg Cesarz Diuny". :P
Tłumaczenie robię dla siebie i mam w nosie wszystkie fochy zwolenników starego/nowego przekładu.
A to się gra PbeM, czy można grać w czasei rzeczywistym, bo jakoś z opisu nie do końca wywnioskowałem, czy ta ostatnia opcja jest możliwa - coś tam było o TCP/IP.

Nie mam zielonego pojęcia. Jak dotąd używałem tego programu do gry z samym sobą :D
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

folko pisze:
Ja jednak wole gdy gra ma swoja grafike... dlatego mimo wszystko wole Konfrontacje z wlasna grafika, a nie wzorowana na filmie :-)

Pozdrawiam
Ale ta "swoja grafika" to przecież rysunki Howe'a - nie robione specjaline dla gry, tylko wykorzystane wcześniejsze prace :-).
Ale jasne- co kto lubi. Mnie tam się na przykład bardzo podobają rysunki w Citadels.
Misiołak pisze: Tłumaczenie robię dla siebie i mam w nosie wszystkie fochy zwolenników starego/nowego przekładu.
A zatem kiedy się można spodziewać premiery?

Pozdrawiam
Szymon
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

W nowym Games International jest recenzja tej wlasnie Diuny z Avalon Hill i recenzent sie nia absolutnie zachwyca, wystawia jej ocene 10/10 i pisze, ze to idealna gra strategiczna. Autorem tekstu jest Mark Barnes, ktory w kilku innych reckach w tym numerze daje swoj upust zmeczeniu grami "europejskimi" (niemieckimi).

Gra tez mnie BARDZO zainteresowala, musze przejrzec instrukcje.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Tak sie zastanawiam. Jest nas w koncu sporo maniakow... czemu nie zrobic wlasnej wersji.
Czesc zajelaby sie tlumaczeniem, czesc wklejaniem nowych tekstow... zrobili bysmy wersje PL :-)

Kto za ?
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Widzę, że coraz więcej osób choruje na moją przypadłość :)

Don:
Skończę, jak skończę. Żadne terminy mnie nie gonią.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

folko pisze:Tak sie zastanawiam. Jest nas w koncu sporo maniakow... czemu nie zrobic wlasnej wersji.
Czesc zajelaby sie tlumaczeniem, czesc wklejaniem nowych tekstow... zrobili bysmy wersje PL :-)

Kto za ?
Ja!

Tylko niech się Misiołak wypowie ile już zrobił, jak mu idzie i w czym można pomóc...

Pozdrawiam
Szymon
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Zrobione:
- plansza
- karty Przyprawy
- tłumaczenia tekstów z zasłonek 6. podstawowych frakcji (BG do uzupełnienia nazwy z kart Podstępów)

Do zrobienia:
- żetony przywódców (zna ktoś jakiś prosty program do zakrzywiania liter na okręgu?)
- karty Podstępów

Instrukcji nie miałem w planach.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Misiołak pisze:Zrobione:
Do zrobienia:
- żetony przywódców (zna ktoś jakiś prosty program do zakrzywiania liter na okręgu?)
Corel Draw. Jakby co to podeslij teksty i Ci to zrobie.
Awatar użytkownika
Krionah
Posty: 267
Rejestracja: 25 sie 2005, 08:46
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Krionah »

Jak postępy w pracy. Gotowe? Można posępić o materiały :oops:
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Ja nic nie dostalem, na razie cisza... spokojnie dajmny czas Misiolakowi :-)
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

No, to się wpakowałem. :)

Dobra, folko, skoro pałasz chęcią pomocy, oto przywódcy dla ciebie:
Atrydowie - bez zmian
BG - KSIĘŻNICZKA IRULAN, WIELEBNA MATKA RAMALLO, MATKA MOHIAN
Cesarz - KAPITAN ARAMSHAM, HRABIA HASIMIR FENRING , CESARZ SHADDAM IV
Fremenowie - bez zmian
Gildia - AMBASADOR GILDII, MISTRZ BEWT
Harkonnenowie - KAPITAN IAKIN NEFUD, BESTIA RABBAN

Dla pozostałych, możecie poszukać tłumaczenia haseł. Wszystkie powinny być w pierwszym tomie w słowniku (mam angielskie wydanie):
Cone of silence
Hunter Seeker - ostrze, które ganiało za Paulem
Residual Poison
Slip-Tip - kindżał? używany w walce z tarczą
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Misiołak pisze:Dla pozostałych, możecie poszukać tłumaczenia haseł.
Już znalazłem.
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: max_star »

bede monotematyczny :) a polska instrukcja ?
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

max_star pisze:bede monotematyczny :) a polska instrukcja ?
Przecież odpowiedź na to pytanie już była:
Misiołak pisze:Instrukcji nie miałem w planach.
max_star, może sam przetłumaczysz instrukcję?

Muszę powiedzieć, że nie jestem ekspertem od tematu Diuny (i w związku z tym nie mogę Wam pomóc w tłumaczeniach), ale pierwszy tom mnie zachwycił. Drugi mnie pokonał kompletnie innym tłumaczeniem, na które nie dałem rady się przestawić i nigdy go nie przeczytałem (ani kolejnych). Ale na efekt Waszych prac czekam podekscytowany. Mam już wstępnie przesondowane grono współgraczy (znają i lubią książkę, no i są doświadczonymi graczami), którzy chętnie zagrają w tę grę. Sciągnę i zrobię ją sobie gdy tylko prace zostaną zakończone...
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Mam dobre wiadomosci :D
Moj znajomy wspolpracowal przy dwu tlumaczeniach Diuny (z 6). Dokladnie 5 i 6. 6 To wydanie w twardej okladce ktore w duzym stopniu opieralo sie o konsultacje z fanami... no ale nie chcialem sie chwalic ;-)
Chodzi mi o to ze wyrazil zainteresowanie tlumaczeniem instrukcji do Diuny.
Mozemy miec super wydanie :-)

Ja koncze zetony... powoli powoli zmierzamy ku dobremu :-)

Ps. Wydaje mi sie ze warto troche poczekac by wszystko bylo tak jak byc powinno :-)
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

folko pisze:Mam dobre wiadomosci :D
Moj znajomy wspolpracowal przy dwu tlumaczeniach Diuny (z 6). Dokladnie 5 i 6. 6 To wydanie w twardej okladce ktore w duzym stopniu opieralo sie o konsultacje z fanami...
Hmm, jedyne twarde wydanie jakie kojarze to tomy 1+2.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Dokladnie, tom 1 + 2 :-) tylko to jest szoste wydanie ;-)
BTW, dostalem odpowiedz, tlumaczenie bedzie za okolo miesiac (kumpel pisze prace naukowa), Ci ktorzy czekaja na polska instrukcje, musza uzbroic sie w cierpliwosc :-)
ODPOWIEDZ