Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: pawel1454 »

Najlepsza z Żon kupiła kilka dni temu. Zagraliśmy raz, było bardzo przyjemnie, na pewno nie pozbędziemy się jej za szybko. W porównaniu z Osadnikami z Catanu - Grą karcianą jest szybsza i lżejsza. Nie wypowiem się na temat gry w trzy lub cztery osoby, ponieważ nie grałem w takim składzie. Jednak, z uwagi na zmianę wielkości talii w zależności od liczby graczy gra powinna dobrze się skalować. No i gra jest niedroga.
Jednym słowem - polecam. :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: gafik »

ScripterYoda pisze:Jeśli chcesz koniecznie kupić jakąś wersję Osadników, to zdecydowanie wybierz właśnie karciankę dla 2-4 graczy. Jest sporo lepsza od wersji planszowej. Nie będę się tutaj rozpisywał, bo przygotowywuję recenzję :D (jak się ukaże, to dam znać). Jak dla mnie 8/10...
No właśnie, ja bym wolał żebyś się rozpisał. Bo to dla mnie zaskok jest, że karciana może być lepsza od planszowej. Jak to? Jestem właśnie w trakcie zakupu planszy i tu taka zagwozdka znowu? Gdzie mogę jakiegoś gameplaya zobaczyć? Ludzie nie róbcie mi tak, bo się w sobie zamknę! :wink: :lol:
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: WRS »

Ja też już gdzieś tu na forum pisałem, że zaskoczyła mnie ta karcianka na plus.
Nie bardzo polubiłem Osadników planszowych. Jakoś nie mój typ chyba (wolę Wysokie napięcie, Puerto Rico, Automobile czy Imperial - żeby jakoś określić moje preferencje).
A tu zaskoczenie, bo ta karcianka jest szybka (nie ma przestojów związanych z negocjacjami). Agresywna, bo można zabrać konkurencji karty zasobów (wymienić za swoje, żeby być precyzyjnym) i podebrać drogi i rycerzy (co zmienia znacząco równowagę sił). Dająca satysfakcję, bo wygrywa się raczej jednym, dwoma punktami - mimo sporego czynnika losowego. Z pewną pulą decyzji - można budować swoje, grabić wrogie, szykować potencjał ekonomiczny, uciekać z pktami itp.
Jakoś wolę losowość wynikającą z kart - złagodzoną widocznymi (jak w Ticketach) kartami zasobów na rynku wspólnym - od tej generowanej kostkami. Może też i dlatego, że tu jedna pochopna decyzja (niewłaściwa lokalizacja domu, drogi) nie przekreśla szans na walkę o końcowy sukces.
Też chętnie daję 8/10.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: Joanka »

Gra kupiona, po dwóch rozgrywkach bardzo fajna, dużo sympatycznej zabawy serdecznie polecam. J
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: Joanka »

WRS pisze:Ja też już gdzieś tu na forum pisałem, że zaskoczyła mnie ta karcianka na plus.
Nie bardzo polubiłem Osadników planszowych. Jakoś nie mój typ chyba (wolę Wysokie napięcie, Puerto Rico, Automobile czy Imperial - żeby jakoś określić moje preferencje).
A tu zaskoczenie, bo ta karcianka jest szybka (nie ma przestojów związanych z negocjacjami). Agresywna, bo można zabrać konkurencji karty zasobów (wymienić za swoje, żeby być precyzyjnym) i podebrać drogi i rycerzy (co zmienia znacząco równowagę sił). Dająca satysfakcję, bo wygrywa się raczej jednym, dwoma punktami - mimo sporego czynnika losowego. Z pewną pulą decyzji - można budować swoje, grabić wrogie, szykować potencjał ekonomiczny, uciekać z pktami itp.
Jakoś wolę losowość wynikającą z kart - złagodzoną widocznymi (jak w Ticketach) kartami zasobów na rynku wspólnym - od tej generowanej kostkami. Może też i dlatego, że tu jedna pochopna decyzja (niewłaściwa lokalizacja domu, drogi) nie przekreśla szans na walkę o końcowy sukces.
Też chętnie daję 8/10.
Również miłe zaskoczenie świetna karcianka :D
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: gafik »

Jaka jest różnica między Osadnikami "SZYBKA gra karciana" a "gra karciana"?
W podanych wcześniej wątkach czytałem o dodatkach do karcianki. Której wersji się to tyczy?

Czy szanowny WRS i szanowna Joanka mówją o tej samej pozycji? Kurczę pogubiłem się :oops:
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: pawel1454 »

gafik pisze:Jaka jest różnica między Osadnikami "SZYBKA gra karciana" a "gra karciana"?
W podanych wcześniej wątkach czytałem o dodatkach do karcianki. Której wersji się to tyczy?

Czy szanowny WRS i szanowna Joanka mówją o tej samej pozycji? Kurczę pogubiłem się :oops:
Joanka i WRS mówią o szybkiej grze karcianej.
Różnice:
1. liczba graczy
gra karciana: 2
szybka gra karciana: 2-4
2. czas gry
gra karciana: 75-90 minut
szybka gra karciana: pół godziny
3. zawartość pudełka
gra karciana: 120 kwadratowych kart, dwie plastikowe figurki, dwie kostki
szybka gra karciana: 110 kart
4. cena
gra karciana: ok. 50-60 zł
szybka gra karciana: 33-39 zł
5. dodatki
gra karciana: są, ale żaden nie ukazał się po polsku
szybka gra karciana: nie ma

Linki do BGG:
Osadnicy z Catanu - Gra karciana
Osadnicy z Catanu - Szybka gra karciana
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: gafik »

Dziękuję :!:
Fachowość - 100 :!:
Awatar użytkownika
ScripterYoda
Posty: 136
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:05
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: ScripterYoda »

Dodam jeszcze, że dodatków do Szybkiej Gry Karcianej nie ma, ale pewnie się za jakiś czas ukażą. Gra miała premierę we wrześniu i jeszcze nie zdążyły być wydane :)
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angulo cum libro.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: BloodyBaron »

ja mam i grywam z w wersję gra karciana (Catan Card Game - wyd. ang.) wraz z dodatkami. Grywam i polecam, choć gra wygląda niepozornie - jest dość mięsna. Może być i bywa dużo bardziej agresywna niż wersja planszowa, trwa od niej dłużej - nie udało nam się skończyć w mniej niż 2 godz. W tą wersję szybką nie próbowałem, ale po przeczytaniu zasad uznałem ją za nadmiernie okrojoną, pozbawioną części wyborów.

Sam Teuber pisał o nowym uproszczonym wydaniu, że ma być bardziej rodzinną pozycją. Catan Card Game, zwłaszcza z dodatkami (zwłaszcza z dodatkiem Wizards) jest grą dla doświadczonych graczy: złożoną, dłuższą i agresywną, no i tylko dla dwóch osób. Zasady zawierają nawet wersję turniejową z mechanizmem draftu kart do decku i banem na niektóre karty, których używa się do gry jednym zestawem.

To powodowało, że nie sprzedawała się tak, jak liczyło wydawnictwo i stąd remake w lżejszym i krótszym wydaniu.

Komu podoba się wersja Szybka gra karciana, ten powinien zainteresować się z wersją oryginalną tego tytułu.
_________
Moje gry
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: badjimi »

BloodyBaron pisze:...Komu podoba się wersja Szybka gra karciana, ten powinien zainteresować się z wersją oryginalną tego tytułu.
A jeśli komuś podoba się wersja oryginalna to powinien zainteresować się wersją "szybką"? :wink:
Czy można gdzieś znaleźć instrukcję? Jak się toto skaluje przy grze dla dwóch osób?
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: piechotak »

Na stronie http://www.profeasy.com/Struggle-for-Catan/ jest tutorial po angielsku.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: BloodyBaron »

badjimi pisze:
BloodyBaron pisze:...Komu podoba się wersja Szybka gra karciana, ten powinien zainteresować się z wersją oryginalną tego tytułu.
A jeśli komuś podoba się wersja oryginalna to powinien zainteresować się wersją "szybką"? :wink:
tego nie wiem, bo nie grałem :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: pawel1454 »

badjimi pisze:
BloodyBaron pisze:...Komu podoba się wersja Szybka gra karciana, ten powinien zainteresować się z wersją oryginalną tego tytułu.
A jeśli komuś podoba się wersja oryginalna to powinien zainteresować się wersją "szybką"? :wink:
Czy można gdzieś znaleźć instrukcję? Jak się toto skaluje przy grze dla dwóch osób?
Ja zacząłem od Gry karcianej, graliśmy z Żoną ze dwa razy. Było bardzo fajnie, ale nie wiedzieć dlaczego, po każdej rozgrywce byliśmy bardzo zmęczeni. A gra do bardzo ciężkich nie należy.
W wersję "szybką" graliśmy jak dotąd dwa razy. Bardzo przyjemnie, lekko, szybko. W naszym przypadku zmiana nastąpiła na plus.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: Senthe »

Nie wiem, rozmawiacie o tej Grze Karcianej jakby to było kolejne Le Havre :D Grałam kiedyś dawno, pod wpływem Waszych opinii w weekend dałam jej drugą szansę. Nic się nie zmieniło. Nieskomplikowana karcianka. Zasada działania: "komu lepiej dojdą karty". Interakcja: "haha, to teraz zabieram ci kartę i nic nie możesz zrobić". Jak zwyciężać: "kto zbuduje piątą wioskę, wygrywa". Nic ciekawego jak dla mnie, raczej do odstresowania niż móżdżenia. Losowość jest tak olbrzymia, że nic sensownego się nie da zaplanować. Ot - postawić to, postawić tamto, zagrać mniej lub bardziej sensownie i do przodu, "może mi tego nie spali/zabierze/wróci na rękę".

Jest jeszcze możliwość, że graliśmy jakoś niezgodnie z instrukcją i sprawdzę to w wolnym czasie. Jak na razie dwa plus i po rodziców.

Nie grałam w oryginalnych Osadników, ale myślę, że tam jest ciekawiej choćby ze względu na wspólną planszę i bardziej rozbudowany handel między graczami.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: charlie »

O której karciance jest mowa? Bo z tego, co się zorientowałem są dwa rodzaje karcianych Cataniarzy (Jedna kosztuje ok. 30zł, a druga ok. 60zł). Ktoś grał w obie? Która lepsza?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4472
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1424 times
Been thanked: 1100 times

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: garg »

charlie pisze:O której karciance jest mowa? Bo z tego, co się zorientowałem są dwa rodzaje karcianych Cataniarzy (Jedna kosztuje ok. 30zł, a druga ok. 60zł). Ktoś grał w obie? Która lepsza?
10 postów do góry znajdziesz wyczerpującą informację. Ale wiem, że czytanie męczy... :roll:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: WRS »

Senthe pisze:rozmawiacie o tej Grze Karcianej jakby to było kolejne Le Havre :D
Ależ skąd ;)

Mnie planszowi Osadnicy nużą.
Czasem potrzeba lekkiej, odprężającej gry. Szybka gra karciana - co dla mnie było miłym zaskoczeniem - spełnia moje kryteria dla tej kategorii. Ot, co!
Nie odmówię zatem partyjki, a i tak wolę - jeśli jest możliwość - pograć w inne tytuły.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: charlie »

Sorry, sorry, pospieszyłem się z pytaniem, nie czytając całego wątku. Teraz już wszystko wiem :D A jak oceniacie dodatki do tej droższej karcianki? Dużo wnoszą?
Awatar użytkownika
ScripterYoda
Posty: 136
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:05
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Osadnicy z Catanu gra karciana-opinie

Post autor: ScripterYoda »

gafik pisze:
ScripterYoda pisze:Jeśli chcesz koniecznie kupić jakąś wersję Osadników, to zdecydowanie wybierz właśnie karciankę dla 2-4 graczy. Jest sporo lepsza od wersji planszowej. Nie będę się tutaj rozpisywał, bo przygotowywuję recenzję :D (jak się ukaże, to dam znać). Jak dla mnie 8/10...
No właśnie, ja bym wolał żebyś się rozpisał. Bo to dla mnie zaskok jest, że karciana może być lepsza od planszowej. Jak to? Jestem właśnie w trakcie zakupu planszy i tu taka zagwozdka znowu? Gdzie mogę jakiegoś gameplaya zobaczyć? Ludzie nie róbcie mi tak, bo się w sobie zamknę! :wink: :lol:
Jeśli jesteś nadal zainteresowany, to recenzję można znaleźć tutaj.
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angulo cum libro.
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Osadnicy z Catanu - Nowa wersja

Post autor: Shogman »

Czy nowi Osadnicy różnią się od starej wersji tylko tym że zostały zmienione drewniane figurki na plastikowe?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :wink:
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu - Nowa wersja

Post autor: JAskier »

Nowa edycja nie jest kompatybilna z dodatkami ze starej edycji.
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Osadnicy z Catanu - Nowa wersja

Post autor: Shogman »

Tzn że jeszcze czymś się różni?
Awatar użytkownika
KingOfLute
Posty: 44
Rejestracja: 13 maja 2010, 13:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Osadnicy z Catanu - Nowa wersja

Post autor: KingOfLute »

No właśnie. Ale dlaczego?
==============================
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu - Nowa wersja

Post autor: Nataniel »

Różni się zapięciami elementów morza.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
ODPOWIEDZ