Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Power Grid

Post autor: Arachion »

WRS pisze: 09 mar 2019, 23:05 Czasu nie liczę, a emocje i natężenie myślenia chyba nawet większe niż w większym składzie.
Zaufałem Ci po poprzednim komentarzu i zamówiłem nadchodzącą wersję doładowaną. Oby nasze poznanie rozpoczęło się od sukcesów.
Dla mnie czym więcej myślenia tym gra wyżej.

Jakieś informacje na temat dnia premiery, konteneru z dostawą... płynie to z azuel?
Sucharzysta
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: WRS »

Dziękuję za zaufanie :D Podziel się wrażeniami po graniu.

Jak to kilka razy podkreślałem, dla mnie satysfakcjonujące jest w Wysokim napięciu właśnie poczucie kontroli nad grą, świadomość konsekwencji moich decyzji oraz (jeśli przeciwnicy grają optymalnie) innych graczy. Jeśli ktoś tego nie zauważa, to możliwe, że nie czuje gry. Może mieć wrażenie porażki/wygranej w chaosie decyzji, ruchów oponentów. Na szczęście wydaje mi się, że Wysokie napięcie ma dość przejrzyste zasady i powiązania, a to najfajniejsze uczucie podczas rozgrywki generowane jest przez interakcję między jej uczestnikami.
Nie od rzeczy będzie wskazówka, aby rozmawiać nad planszą. Czasem namówienie kogoś do podkupienia surowców, wskazanie optymalnej ścieżki rozbudowy czy rekomendacja elektrowni potrafi czynić cuda nad planszą (na naszą korzyść ma się rozumieć! :twisted: ).
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: WRS »

Właśnie został opublikowany 1. odcinek dłuższego tekstu o Wysokim Napięciu - Doładowanym
https://www.gamesfanatic.pl/2019/03/13/ ... odcinek-1/

Zachęcam do lektury, bo trochę się rozpisałem ;)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4629
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: warlock »

WRS pisze: 13 mar 2019, 11:28 Właśnie został opublikowany 1. odcinek dłuższego tekstu o Wysokim Napięciu - Doładowanym
https://www.gamesfanatic.pl/2019/03/13/ ... odcinek-1/

Zachęcam do lektury, bo trochę się rozpisałem ;)
Czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek! :). Szczerze mówiąc zastanawiałem się, czy nie kupić nowej edycji, ale widzę, że nie ma sensu ;). Pytanie, czy warto przenieść nowe zasady licytacji elektrowni do starej edycji, czy po prostu grać na starych, sprawdzonych zasadach ;).
Imio
Posty: 296
Rejestracja: 31 paź 2016, 19:45
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: Imio »

Super opis,... widzę, że trzeba ogarnąć grosze od 1 do 50 i wymienić papierowe hajsy na metal :-)
Podpis nieczynny. Najbliższy podpis powyżej lub w wątku obok.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: mikeyoski »

Do niedawna Wysokie Napięcie znałem wyłącznie z wersji karcianej. I podobało mi się. Ale dopiero przy pełnej wersji poczułem prawdziwą grę. Rozbudowa sieci dużo zmienia. Oj dużo. I sama gra jest trochę mniej upierdliwa jeśli chodzi o obsługę techniczną.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4629
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: warlock »

Dla mnie największą wadą Wysokiego Napięcia jest straszna "proceduralność" rozgrywki i związana z nią obsługa techniczna gry. Ile bym w to nie grał, to muszę w trakcie partii sięgać do instrukcji i sprawdzać, czy na pewno wszystko robię w tej kolejności i zgodnie z zasadami obecnego etapu. Taki Brass jest o wiele bardziej "free flowing", jako gracz nie czuję się tam ściśnięty w ramach struktury rundy, tylko sam prowadzę rozgrywkę i decyduję jak wykorzystać swoje akcje. Wysokie Napięcie (choć naprawdę lubię tę grę) jest masakrycznie proceduralne...

...a jak mówisz, że karcianka jest jeszcze gorsza pod tym względem, to nie chce nigdy jej widzieć na oczy ;).
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: predki »

WRS pisze: 13 mar 2019, 11:28 Właśnie został opublikowany 1. odcinek dłuższego tekstu o Wysokim Napięciu - Doładowanym
https://www.gamesfanatic.pl/2019/03/13/ ... odcinek-1/

Zachęcam do lektury, bo trochę się rozpisałem ;)
Całkiem niezły tekst, ale zabrakło mi trochę spisu różnic na mapach. Piszesz o kolorach i wyglądzie, ale nic o zmianach w miastach i połączeniach. A jak widzę na zdjęciach to te zmiany są, np. połączenie Essen<->Dortmund ze zmienionym kosztem, Mainz zamiast Wiesbaden czy Stralsund zamiast Torgelow. O USA to już nic nie wiemy.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: kmd7 »

A ktoś wie, jak sprawdzają się nowe zasady dla dwóch graczy? Bo zawsze strasznie miałem chęć zagrać, ale skutecznie ją osłabiały opinie o grze dwuosobowej.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: mikeyoski »

Nie jest idealnie, ale botem możemy sobie skutecznie poprzeszkadzać :-) Oczywiście cierpi licytacja, której często nie ma. Każdy się czymś zadowoli
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: WRS »

predki pisze: 13 mar 2019, 15:35
WRS pisze: 13 mar 2019, 11:28 Właśnie został opublikowany 1. odcinek dłuższego tekstu o Wysokim Napięciu - Doładowanym
https://www.gamesfanatic.pl/2019/03/13/ ... odcinek-1/

Zachęcam do lektury, bo trochę się rozpisałem ;)
Całkiem niezły tekst, ale zabrakło mi trochę spisu różnic na mapach. Piszesz o kolorach i wyglądzie, ale nic o zmianach w miastach i połączeniach. A jak widzę na zdjęciach to te zmiany są, np. połączenie Essen<->Dortmund ze zmienionym kosztem, Mainz zamiast Wiesbaden czy Stralsund zamiast Torgelow. O USA to już nic nie wiemy.
Ekhm...
Wszak w tekście jest link do postu na TYM forum, gdzie szczegółowo opisałem różnice z OBU map ;)
kmd7 pisze: 13 mar 2019, 16:38 A ktoś wie, jak sprawdzają się nowe zasady dla dwóch graczy? Bo zawsze strasznie miałem chęć zagrać, ale skutecznie ją osłabiały opinie o grze dwuosobowej.
O tem już jutro!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: konrad.rymczak »

Porządki
Ostatnio zmieniony 30 lip 2019, 17:42 przez konrad.rymczak, łącznie zmieniany 1 raz.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: WRS »

Przede wszystkim zupełnie inna szata graficzna kart elektrowni, co powoduje, że nie można używać żadnych (prawie) dodatków. Oczywiście mapy zupełnie inne.
Wariant dwuosobowy jest z Deluxe. Modyfikacje z poszerzoną talią startową - z Deluxe. Zniżka na najmniejszą elektrownię z Deluxe.
Ja to w ogóle się zastanawiam, czy to Doładowanie nie jest efektem słabej sprzedaży Deluxe :mrgreen: komponenty drzewniane czebało jakoś wykorzystać ;)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: konrad.rymczak »

Porządki
Ostatnio zmieniony 30 lip 2019, 17:42 przez konrad.rymczak, łącznie zmieniany 1 raz.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: WRS »

No i jest część 2.
https://www.gamesfanatic.pl/2019/03/14/ ... odcinek-2/
Zachęcam do zostawiania komentarzy także pod tymi tekstami, bo nie każdy zagląda na forum...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: vinnichi »

Ok mocno mnie zachęciłeś tym wariantem 2 osobowym do spróbowania tego klasyka, dzięki za recenzję
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4629
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: warlock »

WRS, czy da się zagrać dwuosobowo na nowych zasadach korzystając ze starego egzemplarza ;)?
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: kmd7 »

Dzięki, naprawdę dzięki WRS ;). Wygląda na to, że warto spróbować. I jak tu zoptymalizować wydatki na planszówki?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: WRS »

warlock pisze: 14 mar 2019, 10:45 WRS, czy da się zagrać dwuosobowo na nowych zasadach korzystając ze starego egzemplarza ;)?
Tak.
Żeby mieć odpowiedniość 1:1 trzeba by jakoś oznaczyć elektrownie 03-15 (w klasycznym wydaniu 03-10 mają ciemniejsze rewersy), aby w czasie rozgrywki gracze widzieli, że nadchodzi słabsza elektrownia.
Ale i bez tego da się grać, po prostu elektrownie 11-15 będą nieco większym zaskoczeniem.

Instrukcja do tego wariantu jest do pobrania ze strony Lacerty (wyżej dawałem link).
Zachęcam do zagrania, bo to naprawdę mocny wariant.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4629
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: warlock »

Ja się właśnie zastanawiam, czy zostać przy starej edycji, czyli sprzedać ją za 40 zł i kupić Doładowaną ;). W nowej kompletnie nie podobają mi się znaczniki surowców, a nie wiem czy liczba zmian uzasadnia przesiadkę (tym bardziej, że licytację da się przenieść do pierwszej edycji).
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: WRS »

Wg mnie zależy czy masz/planujesz mieć dodatkowe mapy.
Jeśli planujesz zakup dodatków, to kupuj nową wersję. Trudno powiedzieć na pewno, ale raczej zmiany będą wymagały nowej wersji do komfortowego grania.
Jeśli masz stare dodatki, to spokojnie można zostać przy klasycznej wersji.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4629
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: warlock »

Ja w Power Grida gram raz na ruski rok, bo ta gra jest za długa w stosunku do tego, co oferuje niestety ;). W naszej grupie partie trwają po 2,5 godziny...
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: WRS »

No to będziemy mieli nowy dodatek do ulubionej gry :)
Bliski Wschód i Południowa Afryka
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... uth-africa
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: Apos »

Cześć!

wiele lat temu miałem i lubiłem Wysokie Napięcie. gra miała jednak kilka wad i została sprzedana, aby zrobić miejsce na półce innym tytułom. Teraz wraca jak bumerang, ponieważ Wersja Doładowana adresuje praktycznie wszystkie problemy, które miałem z WN.

Mam szybkie pytanie: Czy dodatkowe karty elektrowni kupować wraz z Wersją Doładowaną i czy są one kompatybilne? Przeszukałem internet i znalazłem erratę dotyczącą zmian w zasadach dodatkowych map, aby te były kompatybilne z wersją doładowaną oraz tylko szczątkowe informacje o dodatkowych elektrowniach.
Jak to w końcu z tym jest? :)
WRS pisze: 13 mar 2019, 22:39 Przede wszystkim zupełnie inna szata graficzna kart elektrowni, co powoduje, że nie można używać żadnych (prawie) dodatków. Oczywiście mapy zupełnie inne.
Wariant dwuosobowy jest z Deluxe. Modyfikacje z poszerzoną talią startową - z Deluxe. Zniżka na najmniejszą elektrownię z Deluxe.
Ja to w ogóle się zastanawiam, czy to Doładowanie nie jest efektem słabej sprzedaży Deluxe :mrgreen: komponenty drzewniane czebało jakoś wykorzystać ;)
Mówisz tutaj o wersji Doładowanej @WRS?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Wysokie Napięcie / Power Grid (Friedemann Friese)

Post autor: bogas »

Też się dopytam jak to jest ze starą wersją w porównaniu do tej doładowanej. Mam najpierwszejsze niemieckie wydanie Funkenschlag z dodatkowymi mapami: Frncja/Włochy i Benelux/Europa centralna. Czy wystarczy przyswoić nowe zasady i grać z użyciem tego jest w starym wydaniu, czy może dobrze jest mieć ten mały dodatek z dodatkowymi kartami elektrowni? (o ten chodzi: http://www.lacerta.pl/index.php/nasze-g ... nowe-karty), a może jest jakiś zestaw naprawczy?
ODPOWIEDZ