51. Stan / 51st State (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: zephyr »

Mi aż tak nie przeszkadza losowość, RftG też jest potwornie losowy i nawet explore +5 nic nie zmienia.
Natomiast nie rozumiem dlaczego są gorsze i lepsze kontrakty tego samego typu w decku... wrzucanie "dokładnie tego samego tylko gorszego" uważam za jakieś nieporozumienie na rzecz sztucznego podnoszenia losowości.

Kontrakty się przydają bo akcje przyłączeń są limitowane, kontrakt pozwala zwiększyć limit na turę albo w ogóle uzyskać dostęp do danej akcji kosztem większego zużycia kart, jako ze karty się ciężko dobiera nie jest to bardzo silna akcja, ale nie przesadzajmy też w drugą stronę.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ragozd »

zephyr pisze: Kontrakty się przydają bo akcje przyłączeń są limitowane, kontrakt pozwala zwiększyć limit na turę albo w ogóle uzyskać dostęp do danej akcji kosztem większego zużycia kart, jako ze karty się ciężko dobiera nie jest to bardzo silna akcja, ale nie przesadzajmy też w drugą stronę.
To powinienes napisac "Kontrakty przylaczen sie przydaja" ;) a sa jeszcze znacznie mniej przydatne do podbojow czy umow ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: pan_satyros »

Pierwsza rozgrywka za mną ;)

Z drobnych uwag:
- przebudowy faktycznie lekko przegięte, co najmniej 4 zrobiłem.
- ogólnie klimat post-apokaliptyczny jest zachowany, czyli kombinujemy z tego co mamy dostępne, żadnych luksusów.
- liderów nie mieliśmy żadnych w partii, więc nie wiem jak z nimi, ale może być podobnie jak z przebudową.

Narzeczona z moimi drobnymi radami wygrała ;)

2 małe pytanka:
- Czy budynki takie jak bunkier, mogę zdobyć max 6 pkt ? (zbierając komplety 3 żetonów 3x pod rząd)
- czy umowa wstawiona w 1 turze daje już punkty do końca gry ?

Pierwsze wrażenie raczej pozytywne, trochę niepokoi balans zagrań, ale ogólnie 7-7,5 się należy.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: cezner »

Nie pamiętam jak bunkier, ale są lokacje które mogą dać max 6 punktów (3 żetony po 2 punkty każdy). Ale co to znaczy pod rząd? W jednej turze?
Tak, umowa wstawiona w 1 turze działa do końca gry (jeśli jej nie odrzucimy). W tym przypadku produkujemy punkty zwycięstwa co turę do końca gry.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Browarion »

cezner pisze:Tak, umowa wstawiona w 1 turze działa do końca gry (jeśli jej nie odrzucimy). W tym przypadku produkujemy punkty zwycięstwa co turę do końca gry.
Co ważne - daje punkt(y) zwycięstwa na początku kolejnej tury, w fazie produkcyjnej ;)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: pan_satyros »

Browarion pisze: Co ważne - daje punkt(y) zwycięstwa na początku kolejnej tury, w fazie produkcyjnej ;)
tak, tak o tym pamiętaliśmy.

Co do 1 pytania miałem na myśli budynki, które dają 2 pkt za uzbieranie na nich kompletu żetonów, potem te żetony się usuwa daje 2 pkt i można zbierać kolejne 2 ? (bodaj cegła, paliwo itp)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Browarion »

pan_satyros pisze:Co do 1 pytania miałem na myśli budynki, które dają 2 pkt za uzbieranie na nich kompletu żetonów, potem te żetony się usuwa daje 2 pkt i można zbierać kolejne 2 ? (bodaj cegła, paliwo itp)
Tak, jak w każdym budynku i tam obowiązuje reguła 3 gniazd, wiec można zebrac 3 razy 2 punkty (=6)
:)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Veridiana »

a czy wspominane tu co chwilę "kontrakty" to nie jednak "kontakty"? :)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: BloodyBaron »

Veridiana pisze:a czy wspominane tu co chwilę "kontrakty" to nie jednak "kontakty"? :)
kto by się, w ogniu polemiki, przejmował takimi drobiazgami, jak nomenklatura ;) choć część uwag dot. kontraktów może dotyczyć np. Merkatora, a nie 51.stanu, tylko polemiści pomylili wątek ;)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Styku »

Ktoś coś wie kiedy będą brakujące żetony?
12' inches and single
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jax »

Styku pisze:Ktoś coś wie kiedy będą brakujące żetony?
Na stronie Portala cisza (ostatni wpis trzewika na ten temat z 01.12).
Po prostu cudnie.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ragozd »

Styku pisze:Ktoś coś wie kiedy będą brakujące żetony?
w nowej angielskiej wersji ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Roballo »

ragozd pisze:
Styku pisze:Ktoś coś wie kiedy będą brakujące żetony?
w nowej angielskiej wersji ;)
coś tak czułem po tym jak na BGG pojawił się dopisek "pierwsza edycja" -.-
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ragozd »

bardziej by pasowalo "edycja testowa" :P
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
mortos
Posty: 30
Rejestracja: 08 maja 2009, 14:52
Has thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: mortos »

O żetonach cisza, a w między czasie Portal wprowadza na rynek swoją nową grę i podręczniki do rpg, które jakoś udało się wydrukować, ciekawe.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: surmik »

Może po prostu druk zlecony był o wiele wcześniej? ;)
mortos
Posty: 30
Rejestracja: 08 maja 2009, 14:52
Has thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: mortos »

może masz rację, w każdym razie 2 miesiące oczekiwania na druk wydają mi się mało wiarygodne
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Martin_Valdez »

Dlatego ja podjąłem decyzję, że nie kupię nic więcej tego wydawnictwa. Pomyłki i błędy mają prawo zdarzyć się każdemu, ale liczy się wtedy sposób wybrnięcia z tej sytuacji. Zarówno czas naprawiania błędu jak i sposób komunikacji ze strony wydawnictwa to dla mnie jakiś niesmaczny żarty. Sposób traktowania Klientów najlepiej określają niektóre odzywki Trzewika w komentarzach pod postami na stronie wydawnictwa.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: BloodyBaron »

Ja wszedłem w posiadanie gry przez Mathandel i jestem bardzo ciekaw, czy uda się również i mnie otrzymać arkusz z brakującymi żetonami - ostatecznie nie mam paragonu :)

ktoś wie, jak wydawnictwo podejdzie do takich przypadków?
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ragozd »

Martin_Valdez pisze:Pomyłki i błędy mają prawo zdarzyć się każdemu, ale liczy się wtedy sposób wybrnięcia z tej sytuacji. Zarówno czas naprawiania błędu jak i sposób komunikacji ze strony wydawnictwa to dla mnie jakiś niesmaczny żarty. Sposób traktowania Klientów najlepiej określają niektóre odzywki Trzewika w komentarzach pod postami na stronie wydawnictwa.
O ile czas moze sie przedluzyc z ronych przyczyn, to wystarczy po prostu o tym informowac na biezaco. Jesli sie mowi, ze cos sie zadzieje za tydzien, to po tygodniu informacja byc powinna - nawet ze jest gorzej niz tydzien temu. A najgorsze co moze byc to wlasnie robil Portal - brak informaci o starym problemie a aktywne promowanie nowego produktu. Nabywcy 51st maja prawo czuc sie po prostu lekcewazeni - i to po raz kolejny Portal taka akcje uskutecznia :(
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Veridiana »

Ja grę niejako wygrałam, więc nie wiem czy dostanę ewentualne dodruki, ale mam pytanie: co będzie dodrukowywane? tylko brakujące trójki czy robotnicy też? najlepiej gdyby wszystko zdublowano :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Andy »

Veridiana pisze:co będzie dodrukowywane? tylko brakujące trójki czy robotnicy też? najlepiej gdyby wszystko zdublowano :)
Oficjalny komunikat na stronie Portalu (z 15 października) brzmi:
Wypraska z brakującymi żetonami oraz dodatkowymi żetonami zwiększającymi komfort gry została już zlecona do produkcji. W ciągu najblizszych kilku dni (po prowrocie z targów w Essen) poinformujemy o sposobie jej dosyłania klientom.
Podkreślenie moje. Zatem wydrukowane mają być nie tylko całkowicie pominięte żetony zasięgu, ale także te, których w czasie gry potrafi szybko zabraknąć.

Końcową część komunikatu pozostawię bez kometarza.

Ostatecznie wątpliwości w sprawie zawartości "zestawu naprawczego" rozwiewa ta wypowiedź Trzewika z 4 listopada:
Klienci otrzymają nie 3 brakujące żetony, lecz cały zestaw kilkudziesięciu żetonów, by nie wystąpiły już żadne, najmniejsze problemy podczas rozgrywki.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Micronus
Posty: 19
Rejestracja: 25 wrz 2009, 10:45
Lokalizacja: Olsztyn

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Micronus »

Martin_Valdez pisze:Dlatego ja podjąłem decyzję, że nie kupię nic więcej tego wydawnictwa. Pomyłki i błędy mają prawo zdarzyć się każdemu, ale liczy się wtedy sposób wybrnięcia z tej sytuacji. Zarówno czas naprawiania błędu jak i sposób komunikacji ze strony wydawnictwa to dla mnie jakiś niesmaczny żarty. Sposób traktowania Klientów najlepiej określają niektóre odzywki Trzewika w komentarzach pod postami na stronie wydawnictwa.
Ja podobnie jak przedmówca odpuszczam sobie produkty Portalu. Po prostu. Nie lubię być robiony w bambo, a tym bardziej za własne, nie takie malutkie, pieniądze.
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tajemniczy_padalec »

Micronus pisze:
Martin_Valdez pisze:Dlatego ja podjąłem decyzję, że nie kupię nic więcej tego wydawnictwa. Pomyłki i błędy mają prawo zdarzyć się każdemu, ale liczy się wtedy sposób wybrnięcia z tej sytuacji. Zarówno czas naprawiania błędu jak i sposób komunikacji ze strony wydawnictwa to dla mnie jakiś niesmaczny żarty. Sposób traktowania Klientów najlepiej określają niektóre odzywki Trzewika w komentarzach pod postami na stronie wydawnictwa.
Ja podobnie jak przedmówca odpuszczam sobie produkty Portalu. Po prostu. Nie lubię być robiony w bambo, a tym bardziej za własne, nie takie malutkie, pieniądze.
Mój stosunek jest bardzo podobny. Zresztą, zmęczony "dokonaniami" Portalu postanowiłem dolać nieco oliwy do ognia, ale żeby nie zaśmiecać tego tematu (wszak ma być o grze, a nie o jej twórcy i wydawnictwie), pełną notkę umieściłem na blogu. Jakby kogo ten flame interesował, to adres jest w mojej sygnaturce...
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Markus »

mały offtop ale też o żetonach
28 października(data premiery) zakupiłem polską Claustrofobię(karty postaci z błędnym nadrukiem) ,14 grudnia odebrałem poprawione karty postaci do tej gry (info o gotowości do odbioru dostałem od rebela pare dni wcześniej) cała akcja trwała 45 dni - widać można to szybko zrobić,brawa dla rebela
koniec offtopa
ODPOWIEDZ