Caylus (William Attia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Caylus (William Attia)

Post autor: Hudson »

Pod tym nic nie mowiacym mi tytule kryje sie gra wydana w 2005 rokiu przez Rio Grande Games. Zainteresowalem sie nia dosyc dawno, ze wzgledu na jej popularnosc na BGG. Teraz jednak, kiedy wskoczyla na 2 miejsce przescigajac Euphrat i Tigris pomyslalem sobie, ze musze ja miec.
Zdziwil mnie niezmiernie fakt, ze kiedy pytalem o nia w Rebelu okazalo sie, ze Nataniel nic o niej nie slyszal. Mysle jednak, ze sie to zmieni, kiedy Caylus zdobedzie tytul Gry Roku w Niemczech :wink:
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Hudson > Juz slyszalem i gre sciagam sobie, to moj must-have obok Goa - swietnego tytulu, ktory odkrylem w ten weekend (dzieki Valmontowi).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

http://www.boardgamegeek.com/top50.htm

http://www.boardgamegeek.com/top10.htm

Troche sie pospieszyles Hudsonie z tym drugim miejscem :wink:

Nataniel byl na targach w Essen i nic nie slyszal o Caylusie, niemozliwe :? widzialem nawet cos wspominal w sprawozdaniu z targow o tej grze
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Nie wspominalem o niej nic. Naprawde, wsrod tysiecy gier, bardzo latwo przeoczyc te swietna. Gdybym o niej wiedzial cos wiecej przed targami, pewnie bym sie zainteresowal - ale przegapil bym na przyklad Tempusa, ktory z kolei dla mnie byl hitem targow :).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

dasilwa pisze:http://www.boardgamegeek.com/top50.htm

http://www.boardgamegeek.com/top10.htm

Troche sie pospieszyles Hudsonie z tym drugim miejscem :wink:

Nataniel byl na targach w Essen i nic nie slyszal o Caylusie, niemozliwe :? widzialem nawet cos wspominal w sprawozdaniu z targow o tej grze
Troche sie w tym nie lapie. Na stronie z gra jest podane "Bayesian Average Rating: 8.36" i "Game Rank: 2" a na liscie topow jest tak jak podales. Tak czy inaczej 3 miejsce to i tak niezle :)

Tu Caylus jest 2
http://www.boardgamegeek.com/game/18602

Na tej samej zasadzie Tygrys 3
http://www.boardgamegeek.com/game/42
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

W sumie mało to jest istotne 2 czy 3 miejsce bo gra jest na pewno super a wiem to od mirasa ktory jest juz po pierwszej grze.
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 574
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Post autor: miras23 »

no to sie odezwe wywolany do odpowiedzi. gra jest naprawde bardzo dobra, duzo myslenia, kombinowania. gralismy w 4 osoby, wszyscy zadowoleni. za kazdym razem jak gram w tak dobre gry, zastanawiam sie skad ci tworcy maja takie pomysly:)
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Mam nadzieje, ze w przyszlym roku sobie w Gryfie pogramy w to "cos". Teraz chyba tylko Rebel to ma, ale moze Gryfik tez sprowadzi (mam nadzieje, ze pan dostawca to czyta).
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

dasilwa pisze: Troche sie pospieszyles Hudsonie z tym drugim miejscem :wink:
No i jest juz update listy :)

http://www.boardgamegeek.com/top10.htm

Teraz Rebel musi jeszcze poprawic na swojej stronie.
Dudman
Posty: 70
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:19
Lokalizacja: Nowy Sącz
Been thanked: 1 time

Post autor: Dudman »

Chyba sie skusze na ta gre. 150 zl to chyba cena przystepna?
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Dudman pisze:Chyba sie skusze na ta gre. 150 zl to chyba cena przystepna?
Ty sie nas pytasz? :) Rozumiem, ze szukasz poparcia dla swojej rozrzutnosci: tak Dudman, to bardzo tania jak za taka swietna gre :D
Dudman
Posty: 70
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:19
Lokalizacja: Nowy Sącz
Been thanked: 1 time

Post autor: Dudman »

Jestem wlasnie po 2 grach w Caylusa. No coz, nie spodziewalem sie, ze tak przyjemnie spedze czas przy tej genialnej grze, 100x bardziej ciekawszej niz Puerto Rico (nie zrozumcie mnie zle, lubie PR). Wszystkie zasady tak fajnie "zazebiaja sie", kazdy element gry ma wplyw na inny tak jak w GoT, choc to moze zle porownanie bo to calkiem inny typ gry. Bardzo przejrzyscie zrobiona plansza i pozostale elementy gdzie praktycznie nie ma textu tylko obrazkowe przedstawienie zasad. Ogolnie mowiac, gra jest bardzo przyjazna dla gracza. Szczerze polecam.
Awatar użytkownika
Krionah
Posty: 267
Rejestracja: 25 sie 2005, 08:46
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Krionah »

Możecie napisać o co w tej grze chodzi? I proszę nie odsyłać mnie do obcojęzycznych linków.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Dudman -- moze jakas recenzja? :>
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Dudman
Posty: 70
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:19
Lokalizacja: Nowy Sącz
Been thanked: 1 time

Post autor: Dudman »

Jest sobie zamek do zbudowania. Gracz jest budowniczym. Jego celem jest takie zarzadzanie swoimi zasobami zeby zdobyc najwiekszy prestiz (w punktach prestige points ktore zdobywamy za budynki i w royal favour). Ma 6 roboli Edkow/Zenkow do pomocy. W kazdej turze kladzie sie po jednym lub wiecej Edkow(placac za to w denarach) na wybranym przez siebie budynku lub zamku.
Jesli polozysz go na budynku to zazwyczaj dostajesz cos co produkuje ten budynek (jedzenie, drewno, kamien, ubranie, zloto lub denary).
Sa tez budynki ze specjalnymi zdolnosciami, architekci pozwalaja budowac dodatkowe budynki, stajnie zmieniaja kolejnosc graczy, joust field pozwala na zwiekszenie royal favor.
Royal favor to taka tabelka 5x5 gdzie przesuwasz swoj znacznik po kazdym zwiekszeniu RF (mozna to robic w joust field, budujac budynki, w fazie budowania zamku). Im dalej jest znacznik tym lepiej bo zyskujesz lepsze rzeczy, np. wiecej gotowki, jakies surowce, tansze budowanie lub prestige points (1-5 pkt).
W fazie budowania w zamku, gracze jesli postawia swojego robola na zamku, moga stawiac tam swoje "domki", kosztuje to 3 rozne surowce ale jednym z nich musi byc jedzenie. Mozna budowac wiele domkow, ten kto wybuduje najwiecej dostaje Royal Favor.
Miejsce gdzie budujesz budynki to taka droga wychodzaca z zamku, po niej podrozuje Balliff i Provost. Jesli Balliff dojdzie do konca gra sie konczy i nastepuje podliczanie dodatkowych Prestige Points za zloto pozostale surowce i denary.
Provost'em mozna w ograniczony sposob sterowac za pomoca budynku Merchant's Guild (w przod lub tyl o 3 miejsca). Co nam daje provost? Wszystkie budynki za nim (blizej zamku) mozna uzywac, wszystkie przed nim nie dzialaja. Provostem mozna takze kierowac (o 3 w przod lub tyl) na koncu tury placac za kazdy ruch jeden denar. Roboli kladzie sie wczesniej na budynki co sprawia ze mozna zepsuc plany graczom umiejetnie sterujac provostem i nie pozwalajac na produkcje niektorym budynkom.
Takie sa zasady w skrocie. W grze wychodzi cala ich miodnosc :)[/b]
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Czyli takie tam budowanie jak np w Osadnikach. Na pierwszy rzut oka nic ciekawego...ale jak juz kupie to sam sie przekonam :wink: :wink:
Dudman
Posty: 70
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:19
Lokalizacja: Nowy Sącz
Been thanked: 1 time

Post autor: Dudman »

Nataniel pisze:Dudman -- moze jakas recenzja? :>
No wlasnie cos skrobie wiekszego :]
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Post autor: cezner »

Hudson pisze:Czyli takie tam budowanie jak np w Osadnikach. Na pierwszy rzut oka nic ciekawego...ale jak juz kupie to sam sie przekonam :wink: :wink:
No nie. Osadnicy to to nie są. To zupełnie inna gra.
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

cezner pisze:
Hudson pisze:Czyli takie tam budowanie jak np w Osadnikach. Na pierwszy rzut oka nic ciekawego...ale jak juz kupie to sam sie przekonam :wink: :wink:
No nie. Osadnicy to to nie są. To zupełnie inna gra.
Przeciez wiem...caly moj post to byl zart.
zewsi
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2006, 16:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 1 time

Post autor: zewsi »

Czy ktoś mógłby napisać jakie różnice są między pierwszą i drugą edycją Caylusa?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Ja nie zauwazylem zadnych poza inna ilustracja na pudelku.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
zewsi
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2006, 16:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 1 time

Post autor: zewsi »

Nataniel pisze:Ja nie zauwazylem zadnych poza inna ilustracja na pudelku.
Dziękuję bardzo :)
Dudman
Posty: 70
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:19
Lokalizacja: Nowy Sącz
Been thanked: 1 time

Post autor: Dudman »

Plus calkiem inne monety a nie te brzydkie szare cos :P
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Post autor: cezner »

Ooo zmienili to szare paskudztwo na cos innego? No to się im chwali, bo naprawdę te szare plastikowe krążki nie pasują do innych elementów gry.
Awatar użytkownika
Pat_Garret
Posty: 205
Rejestracja: 20 kwie 2006, 21:01
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Pat_Garret »

Jak bardzo Caylus podobny jest do Puerto Rico? Pytam, bo zastanawiam się nad nabyciem Caylusa, a PR nie zabardzo mi podeszło (takie jakieś drętwe :) ).
"Over the hills and far away..."
ODPOWIEDZ