Caylus (William Attia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

wcale :-) po za tym ze obie nie sa grami rodzinnymi, do bezmyslnej zabawy. caylus zauwazalnie ciezszy niz PR, i dluzszy
Awatar użytkownika
Stax
Posty: 301
Rejestracja: 14 wrz 2006, 01:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stax »

Nie podobny w ogóle :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Nie jest w ogole podobny w mechanice, ale w klimacie rozgrywki - i owszem. Jezeli PR jest dla Ciebie "dretwe", to moze sie okazac, ze Caylus nie jest najlepszym wyborem.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Z innych gier podobny zupełnie do żadnej :lol:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

A tak na poważnie to jest, jak dobrze pamiętam recenzja na tym portalu. Przeczytaj, to zawsze coś Ci podpowie. Możesz też przebić się (!) się przez instrukcję i spróbować zagrać na http://www.brettspielwelt.de Choć to oczywiście zdecydowanie nie to samo, co granie na planszy...
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Caylus

Post autor: janekbossko »

wiadomo juz coś kiedy będzie nowe wydanie? cos słyszałem o lutym,ale ni widu ni słychu

btw

ale ze mnie grabarz ;)
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Caylus

Post autor: Lucf »

A naczym to nowe wydanie mialo by polegać ? Nowa szata graficzna? PL wydanie? Czy co ?

PS
A ja swoją drogą ponarzekam , że jednak do Caylusa niedzielnych graczy nie naciągnę i dlatego waham się nad kupnem od 2 lat : )
Tak więc akurat mnie może skusić dobra cena, i może PL wydanie.
Przydałby się może jakiś uproszczony wariant ; ) Bo jak widzę, że mam tłumaczyć te wszystkie budynki
-tak wiem, że one mają swoje uszeregowane funkcje / i TYPY
ale tłumacz potem na pytania "każdy jest inny!"
sam miałem ten problem - początkowo kupno budynków to dla mnie był wybór na chybił trafił. Dopiero jak zagrał w Magnus Magna Carta to zacząłem się mniej więcej orientowac.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Caylus

Post autor: janekbossko »

Nowa szata
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Caylus

Post autor: zephyr »

"że jednak do Caylusa niedzielnych graczy nie naciągnę"
to nie jest gra do wszystkiego tylko porządny "gamers game"

"dobra cena, i może PL wydanie"
130zł za jedno z najlepszych euro to tak dużo?
PL??? gra jest kompletnie niezależna językowo

"Przydałby się może jakiś uproszczony wariant ; ) Bo jak widzę, że mam tłumaczyć te wszystkie budynki"
żeby ktoś mógł pograć w jakiś badziew a potem myśleć że to był Caylus? wersje uproszczone zwykle są kompletnie wyprane z grywalności, bo mechanika jest za uboga

i jak to tłumaczyć budynki?
na większości z nich po prostu dostajesz to co napisane
jak jest strzałka to zamienia X na Y
jedyna skomplikowana rzecz to podział na drewniane, kamienne, mieszkalne i prestiżowe
ale to też widać na kaflu "postaw kafel danego koloru za cenę na kaflu"

I wszystkie budynki są dobre z drewnianych, więc można na chybił trafił. Z kamiennych prawie też (produkcyjne są lepsze co warto zaznaczyć przy tłumaczeniu zasad)

są jakieś zdjęcia projektu nowego wydania?
mi stary odpowiadał, ale jestem ciekaw jak wygląda nowy
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Caylus

Post autor: Nataniel »

Nowe wydanie będzie opóźnione, Ystari ma jeszcze zapasy poprzedniego wydania, które właśnie rozsyła do dystrybutorów.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Caylus

Post autor: kdsz »

zephyr pisze:są jakieś zdjęcia projektu nowego wydania?
mi stary odpowiadał, ale jestem ciekaw jak wygląda nowy
Będzie nowe, ładne pudełko: http://2.bp.blogspot.com/-oba16uPwBFQ/T ... us_box.jpg
i na bank widziałem gdzieś lekko podrasowaną planszę. Ale gdzie ja to mogłem widzieć....... ?
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Caylus

Post autor: matoozik »

Pudełko daje radę :)
Mam nadzieję, że oprawa graficzna pozostałych elementów również zostanie podrasowana.
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
other
Posty: 43
Rejestracja: 02 lip 2011, 10:17
Lokalizacja: Toruń/Poznań

Re: Caylus

Post autor: other »

Wiadomo coś więcej o nowym wydaniu? Bo sklepy świecą pustkami i bardzo ciężko kupić. I od razu mógłby mnie ktoś uświadomić jak to jest z cenami 'dodrukowywanych' gier: cena większa, mniejsza czy taka sama jak wcześniej?
Temat z sprzedażą/wymianą moich gier: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=27234
Zapraszam też na bloga http://www.racjonalnie.pl
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Caylus

Post autor: FortArt »

Czy ten wysyp Caylusów na Allegro to już jest ta zapowiadana nowa (trzecia?) edycja czy przeciwnie jeszcze wyprzedaż przed nią?
Ostatnio zmieniony 19 paź 2011, 09:02 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Caylus

Post autor: skoti »

Ano raczej tak. :)
Na rebelu też już jest dostępna 3 edycja.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Caylus

Post autor: DanCo »

Nie wydaje mi się że "trzecia" edycja jest tą nową z poprawioną grafiką. Na BGG Caylus był więcej niż 3 razy wydawany. Nie wiem ile razy poprawiany. Najlepiej poprosić o zdjęcie z dużym powiększeniem. Albo by pokazywało pierwsze budynki z planszy. Poza tym ostatnio kolega dzwonił po sklepach i mówiono mu że to nie nowe wydanie. Ale to było jakiś miesiąc temu.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Caylus

Post autor: 7koliberek9 »

To na pewno nie nowa edycja, kupiłam tydzień temu na rebelu i wszystko jest stare :|
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Caylus

Post autor: medicus »

Proszę pomóżcie

Kompletnie nie rozmiem sensu pola BRAMA w grze. Wg instrukcji ( polskiej i angielskiej) jesli postawię tam robotnika to mogę go przenieść na dwolne wolne pole (czyli nie zajęte przez innego robotnika

Ok, ale po co???? przecież lepiej od razu zająć dobre miejsce póki jest wolne!
Przez całą grę nikt nie postawił robotnika na BRAMIE.
jAKI JEST TRICK?

byłby to sens, gdyby postawienie robotnika na polu bramy pozwala na przeniesienie go później na już zajęte pole przez innego gracza
albo gdyby po ściągnięciu wszystkich robotników innych graczy na koniec fazy robotnik z bramy mógłby sobie zająć najlepsze dla niego miejsce.

o co chodzi zatem?
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Caylus

Post autor: artch »

Moim zdaniem BRAMA jest swego rodzaju straszakiem na innych graczy - np. gracz który ma swój pionek w KARCZMIE stawia budynki za 1 denar, zatem na niego nie ma wpływu układ na moście, bo i tak potem sobie przestawi gdzieś pionek za 1 denar, a ty nigdy nie wiesz czy inni gracze widząc stół pozostałych specjalnie spasują już np. w drugim/trzecim ruchu aby drogo już stawiać pionki co jest dla ciebie korzystne i zawsze może trafić się jakaś okazja aby coś złapać bo np. nikt nie stanął na GILDII KUPCÓW co też ma znaczenie; ponadto zauważ, że gracze zwykle rzucają się na lepsze pola nie do końca analizując co się może wydarzyć - ktoś sobie pomyśli, że jak ma dużo kostek i wejdzie do ZAMKU to już się nikt za nim nie ustawi po łaskę królewską, bo widząc jego rękę bedzie uważał że i tak nie ma szans -błędne myślenie, gdyż zwykle taki gracz myśli że się obłowi tu i na innych polach stawiając jakieś nowe budynki bo ma dużo kostek - zauważ że ty dostawiając się do ZAMKU możesz go trochę postraszyć, choćby w ten sposób że przyszła łaska może go kosztowac więcej niż postawienie tylko jednego domku, co w konsekwencji może np. doprowadzić do tego że on stojąc na polu budowy jakiegoś nowego budynku nie zrealizuje go bo ty dostawiłeś się do ZAMKU i go trochę szachujesz; ponadto jak się wszyscy rozkręcą to też nie kontrolują STAJNI bo pilnują lepszych pól a jak przyjdzie co do czego to dostawienie się do STAJNI albo jest już za drogie (MOST) albo po prostu gracz nie ma już kasy bo mu jest potrzebna na inne pola do zagrania
Faktem jest że to pole jest dosyć rzadko wykorzystywane ale moim zdaniem są czasami takie układy że może się ono przydać
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Caylus

Post autor: medicus »

Dzięki za wywód, ale ja pytam o BRAMĘ
a nie o pozostałe pola i strategię.

WYbacz, ale jedyne co wynika z Twojej wypowiedzi, to to, że też nie bardzo rozumiesz jak wykorzystać pole BRAMA.

Ktoś ma inny pomysł?
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Caylus

Post autor: melee »

artch ci dobrze odpowiedział
brama ma za zadanie umożliwić ci dostosowanie się do ruchów innych i niejako szachowanie ich - możesz np. zawsze iść do zamku, zwiększając swoją przewagę i wygrywając łaski
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Caylus

Post autor: medicus »

Ale jaki jest tego sens?

1. płacę denara stawiam robotnika na bramie
2. reszta graczy obstawia najlepsze pola
3. kiedy jest faza aktywowoania budynków zaczynamy od bramy
mam przenieść robotnika na WOLNE pole - wiadomo, że najlepsze są zajęte już przez innych graczy. Czyli stawiając na bramie pionek, tak naprawdę tracę ruch. Brama nie daje mi żadnego wzmocnienia
porównując do 3 denarów, ruchu burmistrzem, zyskaniem łaskim, zmianą kolejności grania itd to brama nie ma najmniejszego sensu!
Artch sam napisał, że pole jest używane rzadko.
Ja mam wrażenie, że użycie go jest stratą ruchu. 3 partie ostatnio i nikt nie postawił tam pionka
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Caylus

Post autor: medicus »

może inaczej

stawiasz pionka na bramie
następuje faza aktywowania budynków

opisz co się wg Ciebie dzieje. gdzie przenosisz robotnika?
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Caylus

Post autor: melee »

przenosisz go w dane miejsce i w odpowiedni momencie odpalasz
przykład: wchodzi do zamku, wchodzisz na bramę
inni gracze zastanowią się teraz, czy wchodzić do zamku, nawet jeśli mają dwa komplety
bo możesz tam wskoczyć i zdobyć większość
a jeśli nie wejdą, to i ty nie musisz wchodzić, jeden domek ci wystarczy, dostaniesz łaski, a z bramy możesz iść gdzieś indziej
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Caylus

Post autor: medicus »

no dobra
jestem na bramie
a w zamku na pozycjak 1 2 3 4 już są moi przeciwnicy
zostało mi miejsce 5. ( no i bez sensu, gdybym nie postawił pionka na bramie miałbym lepszą pozycję w zamku)

dodatkowo są zajęte wszystkie pola dające surowce
zamiast zająć jakieś dobre pole ja sfrajerzyłem stając na bramie a teraz została tylko stolarnia ( nie mam drewna) i targ ( nie chcę nic wymieniać)

czemu stawiać pionek na bramie, zamiast od razu w dobrym miejscu lub na lepszej pozycji (1 miejsce w zamku?)
Stawiając na Bramie możesz dostać tylko pole, któgo inni nie chcieli, krótko mówiąc - ochłap.
Dlatego nikt nie stawia robotnika w tym miejscu
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
ODPOWIEDZ