Tadsch Mahal / Taj Mahal (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Tadsch Mahal (Taj Mahal)

Post autor: Mateez »

Wczoraj miałem okazję zagrać kolejną partię w pięcioosobowym składzie. Zająłem ostatnie miejsce... ale grało się bardzo przyjemnie, jak zawsze. To, co zwróciło moją uwagę to fakt, że w Taj Mahal świetnie sobie radzą (a nierzadko nawet wygrywają) nowicjusze. To ciekawe zjawisko, jak na eurogrę. Zasady są na tyle nieskomplikowane i sensowne, że nawet grając pierwszy raz można skutecznie rywalizować. Wiem, że w poprzednim poście napisałem jak gdyby coś odwrotnego... :) Chodzi mi po prostu o to, że trudno w tej grze wypracować jakieś schematy działania - więcej zależy od naszej pomysłowości niż od znajomości gry. Jeszcze raz polecam!
Awatar użytkownika
bigben
Posty: 175
Rejestracja: 12 paź 2012, 11:13
Lokalizacja: Katopato

Re: Tadsch Mahal (Taj Mahal)

Post autor: bigben »

odkop :)

Posiada ktoś instrukcję PL?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Tadsch Mahal (Taj Mahal)

Post autor: mig »

W ramach akcji kompletowanie serii Alea trafiłem na Taj Mahal.
Zagraliśmy dziś pierwszy raz. Cztery osoby (czyli ponoć skład optymalny), rozgrywka trwała pudełkowe 90 minut.
Wrażenia? Rewelacja! Bardzo fajny pomysł przewag, dużo móżdżenia, ale jednocześnie bez specjalnych przestojów. Dla mnie bomba. Mechanicznie działa wszystko jak w zegarku. Dużo interakcji i przepychanek. Super.
Coraz bardziej doceniam Knizię, którego gry do niedawna omijałem szerokim łukiem.

Jedyny minus (poza paskudnymi kolorami graczy), to instrukcja. Sama gra jest dość prosta, ale zasady punktowania już aż tak intuicyjne nie są. I tu instrukcja jakoś średnio nadąża...
Mieliśmy też wrażenie małej kuli śnieżnej. Być może to kwestia tego, że to pierwsza rozgrywka, ale ci, którzy już na początku zdobyli żetony postaci (i w konsekwencji specjalne karty), mieli spore ułatwienie w kolejnych rundach. Pewnie to mylne wrażenie, ale tak dla porządku (i żeby w ochach i achach nie utonąć) odnotowuję :)

Reszta - genialna :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1531
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Tadsch Mahal (Taj Mahal)

Post autor: Furan »

Zagrałem dziś w Taj Mahal. Po 10 latach przerwy (zdążyłem sprzedać swój egzemplarz, a potem kupić inny, kilka lat później). Od razu 2 partie (współgracze nalegali, mimo że gra wykańcza... emocjonalnie). Jeeeeeeeeeeju. Jaka to jest cholernie dobra gra - tu trzeba umieć odpuścić i umieć nieodpuścić, ale w odpowiednim momencie. I losowość jest tym większa im częściej nie chcemy lub nie umiemy odpuścić. Miodzio. Wydaje mi się, że doceniam design tej gry dużo bardziej niż kiedyś. Element przestrzenny zazębiający się z prostym, ale miłym zbieraniem zestawów (nigdy w to ostatnie nie idę :D), a tym wszystkim steruje zarządzanie ręką i wybory, wybory, wybory. Mega. :)
Tylko gryzie mnie bardziej durny temat - pierwotnie Knizia projektował to jako grę o stawianiu warowni/zamków u średniowiecznych Brytoli. I to miałoby większy sens.
Zdobywanie kart bonusowych - tzn. ich odbieranie przeciwnikom jest trudne, ale to TRZEBA robić, bo ktoś z kartą +2 pkt otrzymaną w II rundzie zdobędzie 20 punktów podczas całej gry, co przy wynikach ~60 daje zwycięzcę.
Warto. Szkoda, że na 3 graczy (a zwykle tak gram) nie bunga to równie dobrze jak na 4. Na 3 przegenialne jest za to Traumfabrik i Ra, a na 5 Amun-Re i Modern Art. Knizia jednak aukcyjnym geniuszem jest.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Tadsch Mahal (Taj Mahal)

Post autor: Acownik »

Czy jakiś posiadacz Taj Mahal poratowałby mnie skanem wszystkich kart (w obojętnie jakiej wersji)? Kupiłem na forum używkę w wydaniu Rio Grande i okazało się, że brakuje pięciu kart. Wydawca może mi je dosłać z USA, ale koszt jest absurdalnie wysoki. Więc pomyślałem, że może wydrukuję sobie całą talię np. w MB Print - tylko nie mam plików. Przejrzałem BGG, ale nic nie znalazłem. Wydawca na moje nieśmiałe pytanie o pliki też już nie odpowiedział. Ktoś mógłby pomóc?
Awatar użytkownika
harnaś
Posty: 17
Rejestracja: 27 maja 2013, 10:05
Has thanked: 3 times

Re: Tadsch Mahal / Taj Mahal (Reiner Knizia)

Post autor: harnaś »

Witam. Czy może ktoś z szanownych forumowiczów podzielić się polską instrukcją w wersji elektronicznej do gry Taj Mahal.
ODPOWIEDZ