Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: warlock »

Zwróć uwagę, że wording na jego karcie jest inny niż na karcie Bilbo Bagginsa: https://ringsdb.com/card/02001 (The first player draws 1 additional card in the resource phase.) W przypadku Bilba nie ma tu zapisu at the beginning of the resource phase, tylko in the resource phase. Także jakkolwiek bezsensowne by to nie było, dosłowne rozumienie tej karty nakazuje dociągnąć kartę i ją odrzucić. ALE - czy w tym cyklu nie ma przypadkiem innej karty, która również pozwala dociągnąć kartę na początku fazy zasobów? Bo może ten skill jest ułomny, ale tylko w izolacji i jest stworzony pod synergię z jakąś kartą. Nie mam tego deluxe'a ani cyklu więc tylko gdybam.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: c08mk »

alpha pisze: 20 mar 2019, 11:10 Coś mi się tutaj nie zgadza. Dlaczego Cirdan dociąga tylko 1 kartę, skoro ma dociągnąć 1 dodatkową kartę (w tym momencie są 2), a potem wybrać 1 z nich (liczba mnoga), i tę wybraną odrzucić (musi być więcej niż 1 żeby coś wybrać)?
Standardowo dociąga się 0 na początku fazy zasobów stąd dociaga dodatkową (Erestorem jest tych kart nawet więcej). Później odrzuca jedną z tych kart, jeżeli ma tylko jedną to nie ma wyboru, a raczej ma do wyboru tylko jedną opcję.
warlock pisze: 20 mar 2019, 11:19 Zwróć uwagę, że wording na jego karcie jest inny niż na karcie Bilbo Bagginsa: https://ringsdb.com/card/02001 (The first player draws 1 additional card in the resource phase.) W przypadku Bilba nie ma tu zapisu at the beginning of the resource phase, tylko in the resource phase. Także jakkolwiek bezsensowne by to nie było, dosłowne rozumienie tej karty nakazuje dociągnąć kartę i ją odrzucić. ALE - czy w tym cyklu nie ma przypadkiem innej karty, która również pozwala dociągnąć kartę na początku fazy zasobów? Bo może ten skill jest ułomny, ale tylko w izolacji i jest stworzony pod synergię z jakąś kartą. Nie mam tego deluxe'a ani cyklu więc tylko gdybam.
Faktycznie Bilbo ma standardowy dociąg, czyli tylko Erestror zostaje do kombo bo dociaga 3 karty na samym początku. Srebrna Harfa chyba też będzie tu działać.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: alpha »

Jakoś nie przemawia to do mnie. Twierdzicie, że autor tej karty:
a) był świadomy, że w fazie 1.1 "Resource phase begins" nie ciągnie się żadnej karty, ale
b) nakazuje nam dociągnąć kartę (niech to będzie ta "dodatkowa" karta, bo przecież potem i tak w 1.3 będzie normalnie karta do dociągnięcia)
c) wiedząc, że (w fazie 1.1) mamy dociągniętą tylko 1 kartę, każe nam wybrać 1 spośród 2 kart, i tę wybraną odrzucić (a w domyślę tę drugą zachować)?

Samo słówko: "those" podpowiada, że jest tych kart co najmniej 2.

Przecież prościej by mu było napisać: "Na początku fazy zasobów dociągnij i obejrzyj 1 kartę, a następnie bez rozpatrywania jej od razu ją odrzuć".
Nie dość, że było by to krótsze i prostsze, to nie zostawiało by miejsca na takie dywagacje :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Neoptolemos »

Trolliszcze pisze: 20 mar 2019, 10:00 Dlaczego? Przy standardowym dociągu można by sobie wyobrazić, że te wszystkie karty, których nie zagrałeś i musiałeś teraz odrzucić, leżałyby na dnie talii - i też byś do nich nie dotarł. W żadnej rozgrywce nie uda Ci się zagrać całej talii - przy Erestorze też tego nie zrobisz, ale przynajmniej masz pełniejszy przegląd talii. To idealna karta pod decki zbudowane na silnych kombach: daje znacznie większą gwarancję, że do tych komb dotrzesz. Jeśli masz konkretny plan na rozgrywkę, powinieneś mieć niezbędne zasoby na zagranie kart, na których Ci zależy, kiedy już te karty przyjdą na rękę.
Grałem sagę Hobbita talią Thorin/Ori/Nori i krasnoludami i z Dziedzictwem Durina zdarzało mi się przemielić całą talię. Zwłaszcza w scenariuszu z zagadkami (tam właściwie w każdym podejściu).
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: c08mk »

Neoptolemos pisze: 20 mar 2019, 12:07
Trolliszcze pisze: 20 mar 2019, 10:00 Dlaczego? Przy standardowym dociągu można by sobie wyobrazić, że te wszystkie karty, których nie zagrałeś i musiałeś teraz odrzucić, leżałyby na dnie talii - i też byś do nich nie dotarł. W żadnej rozgrywce nie uda Ci się zagrać całej talii - przy Erestorze też tego nie zrobisz, ale przynajmniej masz pełniejszy przegląd talii. To idealna karta pod decki zbudowane na silnych kombach: daje znacznie większą gwarancję, że do tych komb dotrzesz. Jeśli masz konkretny plan na rozgrywkę, powinieneś mieć niezbędne zasoby na zagranie kart, na których Ci zależy, kiedy już te karty przyjdą na rękę.
Grałem sagę Hobbita talią Thorin/Ori/Nori i krasnoludami i z Dziedzictwem Durina zdarzało mi się przemielić całą talię. Zwłaszcza w scenariuszu z zagadkami (tam właściwie w każdym podejściu).
Pod Erestora zrobiłem talię na 90 kart i zużyłem połowę w rozgrywce. Przy dłuższych partiach może przemiał kart może być większy.

Edycja:
Wysłałem zapytanie do FFG o timing Cirdana. Jeżeli kiedyś przyjdzie odpowiedź wrzucę na forum.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Sarseth »

c08mk pisze: 20 mar 2019, 12:17 Edycja:
Wysłałem zapytanie do FFG o timing Cirdana. Jeżeli kiedyś przyjdzie odpowiedź wrzucę na forum.
Pisz od razu do ;) oni i tak odwałają Cię do niego za pewne.
Rebel 6% (trójmiasto)
cCAMILOOo
Posty: 55
Rejestracja: 18 sty 2016, 14:12
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: cCAMILOOo »

Witam. Chciałem się poradzić starych wyjadaczy😀posiadam 3 duże dodatki plus 2 i 3 cykl. Zastanawiam się teraz czy dalej kupować kolejne cykle z dnż czy lepiej kupić cała dostepną sage...? Czy ma duże znaczenie że zacznie się od drogi mrocznieje? bo raczej marne szanse że dorwie się kiedykolwiek hobittow i czarnych. Czy te scenariusze są dużo lepsze niż te z normalnych cykli? Jeśli powielilem temat to sorry za zasmiecanie wątku. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: helloween85 »

Jeżeli nie posiadasz Czarnych Jeźdźców to nie będziesz mógł zagrać w trybie kampanii. Mnie osobiście ten tryb jakoś nie porwał, zagrałem tylko raz i nawet nie do końca, ale jest kilka scenariuszy które są super i w które lubię zagrać (obrona Helmowego Jaru jest jednym z moich ulubionych). Wg mnie warto kupić :D
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Neoptolemos »

Ja się nie czuję starym wyjadaczem, ale tak tylko informacyjnie - Hobbity są rewelacyjne, ale niezależne od reszty sagi i niewymagane.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
cCAMILOOo
Posty: 55
Rejestracja: 18 sty 2016, 14:12
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: cCAMILOOo »

Dzięki za odp. Też mnie właśnie kuszą te scenariusze a droga mrocznieje znika ze sklepów dlatego trochę cisnie😉martwi mnie tylko jedna rzecz... Ze kiedyś ktoś będzie chciał sprzedać cała sage a był taki post ostatnio a nie na części i jak teraz się zaopatrze to chyba definitywnie ominie mnie przyjemność zagrania w te niedostępne. No ale to już strata tego kto się opamiętał jaka to super gra parę lat za późno 😂
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Muad'Dib »

Tak tylko dodam odnośnie mojego spotkania z Caleb'em. Pytania dostał ale wszystko jest procesowane przez dział marketingu, bez ich zgody nie może udzielić na nie odpowiedzi. Byłoby prościej gdyby to były pytania o zasady :P
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: c08mk »

Odnośnie dyskusji o Cirdana to przyszła oficjalna odpowiedź. Dodatkową kartę dobiera się w punkcie 1.3 fazy pierwszej. Termin beginning of resource phase jest tutaj albo niefortunnie użyty albo FFG jeszcze nie miało dokładnie krok po kroku opracowanego frameworka.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: alpha »

Czyli wszyscy grali źle, a jednak dobrze :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Bary »

Jeśli ktoś się zastanawia, czy kupić Droga Mrocznieje (drugą część sagi WP), to jest ostatni moment. Już chyba tylko jeden sklep ma na stanie.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Zack »

Bary pisze: 01 kwie 2019, 09:34 Jeśli ktoś się zastanawia, czy kupić Droga Mrocznieje (drugą część sagi WP), to jest ostatni moment. Już chyba tylko jeden sklep ma na stanie.
Chyba już zniknął, nie ma też w sklepiku Galakty. Paleta niedostępnych rozszerzeń do WP rozszerza się :D Następny krok to cały cykl Dwarrowdelf - jak to zniknie to już nie wiem co mogłoby zadecydować o dodruku...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Trolliszcze »

Zack pisze: 02 kwie 2019, 21:23jak to zniknie to już nie wiem co mogłoby zadecydować o dodruku...
Nie byłbym zbytnim optymistą, choć oczywiście nigdy nie wiadomo. Wszystko zależy od minimalnego nakładu - niby wszystko się sprzedało, ale policzcie sobie, od ilu lat było na rynku. Teraz tempo sprzedaży byłoby jeszcze mniejsze, jeśli więc Galakta musiałaby drukować drugi raz tyle samo, to... nie rokowałoby to zbyt dobrze z biznesowego punktu widzenia. Raczej te dodatki staną się białymi krukami lub będą dodrukowywane w DnŻ.
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Zack »

Trolliszcze pisze: 02 kwie 2019, 21:27 Nie byłbym zbytnim optymistą, choć oczywiście nigdy nie wiadomo. Wszystko zależy od minimalnego nakładu - niby wszystko się sprzedało, ale policzcie sobie, od ilu lat było na rynku. Teraz tempo sprzedaży byłoby jeszcze mniejsze, jeśli więc Galakta musiałaby drukować drugi raz tyle samo, to... nie rokowałoby to zbyt dobrze z biznesowego punktu widzenia. Raczej te dodatki staną się białymi krukami lub będą dodrukowywane w DnŻ.
Generalnie staram się być optymistą, chociaż oczywiście może się okazać że masz rację :) Może Galakta coś wymyśli, żeby fanów zaspokoić i nie wyjść stratnymi.

Czatownika już nie ma z tego co widzę (Arwena i Loragorn). W ciągu najbliższych miesięcy obstawiam, że znikną Kamienne Podstawy Ziemi (Glorfindel) i Cień i Płomień (Elrond). Polecam brać póki są
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Gatherey »

c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: c08mk »

Gatherey pisze: 02 kwie 2019, 22:07 Gadu gadu, a tu takie coś od FFG:

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... -the-east/
Zaraz, zaraz ... Ktoś z FFG chyba czyta posty u nas na forum bo 3 strony temu pytałem czy można będzie można grać Gollumem : D
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Bary »

Gatherey pisze: 02 kwie 2019, 22:07 Gadu gadu, a tu takie coś od FFG:

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... -the-east/
Kurczę, chyba sprzedaż im wciąż ładnie na słupkach wygląda, że wchodzą w kolejne cykle. Dobrze, dobrze, choć pewnie w Galakcie ktoś po przeczytaniu najpewniej ryknął: "ku.. czy ten LCG nie może wreszcie zdechnąć"?! ;)
Tak sobie ostatnio myślałem nad przyszłością WP i chyba niegłupim pomysłem byłoby wejście w drugą erę z takim miękkim resetem (wychodzi nowa podstawka, lekki szlif instrukcji i schematu dla wyglądu kart, jak miało to już zresztą miejsce z tym limitowanym starterem). Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale chyba taki miękki restart był z Netrunnerem. Inna era Śródziemia dałaby kolejną dawkę bohaterów i tła dla przygód (oczywiście jak ktoś by chciał, to mógłby sobie mieszać z obecnymi), a nadchodzący serial Amazonu dodatkowo nakręciłby hype. Ot takie moje rozmyślania... ;)
c08mk pisze: 02 kwie 2019, 22:18 Zaraz, zaraz ... Ktoś z FFG chyba czyta posty u nas na forum bo 3 strony temu pytałem czy można będzie można grać Gollumem : D
W sumie nie wierzę w takie cuda, ale nikomu nie zaszkodzi jak napiszę, że.... super byłoby jakby FFG dodrukowało na własną rękę po polsku Czarnych Jeźdźców. :P
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: warlock »

Tematyka nowego dodatku na wielki + :). Ale mam takie zaległości w kupowaniu, że może za 3 lata dojdę do tego cyklu.

No i stała się rzecz tragiczna dla mojego portfela - po organoleptycznym teście jakości kart nowego DNŻ cyklu Twórcy Pierścienia w kolekcji kumpla stwierdzam, że jest fantastyczna i już nie mam wymówki, że nie kupię, bo papier słaby...
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Sarseth »

W ogole jakis szal na Golluma sie szykuje ;) Gra video tez zostala ostatnio zapowiedziana w dzien Tolkiena o dziejach Golluma, takze mega fajnie. Jedna z ciekawszych postaci i chyba najtragiczniejsza. Takze chetnie odegram rozne przygody z Smeagolem
Rebel 6% (trójmiasto)
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Freshus »

Wytłumaczy ktoś kompletnemu laikowy jak najlepiej zacząć w te karty :D? Z czym jest problem w PL (oprócz tego, że prawie ze wszystkim) i jak stoi sytuacja za granicą? Dostanę po angielsku wszystko, czy za oceanem też już nie puszczają dodruków?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Bary »

Freshus pisze: 03 kwie 2019, 09:49 Wytłumaczy ktoś kompletnemu laikowy jak najlepiej zacząć w te karty :D? Z czym jest problem w PL (oprócz tego, że prawie ze wszystkim) i jak stoi sytuacja za granicą? Dostanę po angielsku wszystko, czy za oceanem też już nie puszczają dodruków?
Ja bym obecnie szedł w angielską wersję. Jest więcej zabawy z zamawianiem, bo trzeba ciągnąc pewnie rzeczy z za granicy, ale z drugiej strony FFG będzie pewnie jeszcze nie raz robiło dodruki brakujących części, a z Galaktą jest ciężko. Już w tej chwili wyszły ze sprzedaży 4 deluxy, a zanim dozbierasz do tych dostępnych, to one też pewnie znikną. Chyba, że mieszanie wersji Ci nie straszne.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Sarseth »

Freshus pisze: 03 kwie 2019, 09:49 Wytłumaczy ktoś kompletnemu laikowy jak najlepiej zacząć w te karty :D? Z czym jest problem w PL (oprócz tego, że prawie ze wszystkim) i jak stoi sytuacja za granicą? Dostanę po angielsku wszystko, czy za oceanem też już nie puszczają dodruków?
Puszczaja druki za granica, ale one tez bywaja co jakis czas, nie pamietam kiedy byl przed ostatni, ale teraz ostatnio byl w lutym. Udalo mi sie wszystkie duze pudla kupic juz na zapas lub czekaja na dostawy, poza Grey Havens ale ostatnio i to przyszlo do sklepow i jest gotowe do zamowienia (czekam tylko czy moze ten czeski sklep bedzie mial, bo duze pudlo duzo kosztuje za shipping z MM). ludzie zamawiaja np z minature market lub czeskiego svet-deskovych-her. Tez od nich czekam na wlasnie dwie sagi i Lost Realm. Bo z malymi zawsze jest latwo, a nightmary mozna spokojnie z Miniature Market brac bo przesylka tanio wychdzoi wtedy z Kanady. Mi na 4 paczki, zero dodatkowych kosztow przyszlo, ale widzialem tutaj nie wszyscy mieli tyle szczescia z celnikami, wiec roznie chyba z tym bywa?
Wiec czy wszystko dostaniesz z angielskiego na teraz? Nie wiem, nie sadze.. ostatecznie np w ciagu roku? Mozliwe, ale to musisz na pewno pilnowac stanow sklepow za granica ;)
Rebel 6% (trójmiasto)
ODPOWIEDZ